2023. gadā SEB banka ir izsniegusi mājokļa kredītus par 154 miljoniem eiro, kas ir par 13 % mazāk nekā iepriekšējā gadā. Gandrīz 1860 aizdevumu tika izsniegts jaunu mājokļu iegādei. Rīgā vidējā cena šādos darījumos bija tuvu 2500 eiro/m². SEB bankas pārstāvji atzīst, ka augstās kredītu procentu likmes un cenu pieaugums ir novedis pie tā, ka jauno dzīvokļu iegādes kredītu ikmēneša maksājumi pēdējā gada laikā ir sākuši pārsniegt līdzīgu mājokļu īres maksājumus. Piemēram, ja mikrorajona jaunceltnes divistabu dzīvokļa īre izmaksā ap 500 eiro mēnesī, tad hipotēkas maksājums — ap 600 eiro mēnesī. Ekskluzīvu apartamentu gadījumā tas ir vēl dārgāk. Tomēr tas nav uz ilgu laiku un, samazinoties Euribor likmei, situācija mainīsies.

Minētie 1860 aizdevumi jauna mājokļa iegādei — tā ir gandrīz ceturtā daļa no visiem SEB bankas pagājušajā gadā izsniegtajiem hipotēkārajiem kredītiem. Puse no šiem aizdevumiembija sērijveida mājokļu iegādei, bet pārējie — dzīvokļiem mājās, kas uzceltas XX gadsimta pirmajā pusē.

Savukārt bankas Swedbank izsniegto kredītu apjoms pagājušajā gadā ir samazinājies par 10 % līdz 370 milj. eiro. Īpaši tiek atzīmēts, ka Latvijā šai bankai veicās labāk nekā radniecīgām struktūrām Igaunijā un Lietuvā, kur kreditēšana ir kritusies attiecīgi par 18 % un 22 %. Swedbank izsniegto kredītu vidējais apmērs pagājušajā gadā bija 84 000 eiro. Taču, ja runa bija par dzīvokļiem jaunajos projektos, tad latiņa sasniedza 121 000 eiro, bet privātmājām — 160 000 eiro. Jāatzīmē, ka ģimenēm banka izsniedza vairāk nekā 90 milj. eiro ar nulles procentu likmi + Euribor. Izsniegto kredītu ģeogrāfija bija šāda: 50 % hipotēkāro aizdevumu bija izsniegti nekustamo īpašumu iegādei Rīgā, 20 % — Rīgas apkaimē, bet pārējie — reģionos, starp kuriem izceļas Jelgavas, Ogres, Valmieras un Ventspils novads.

Tipiskā Swedbank klienta portrets ir šāds: cilvēki vecumā no 30 līdz 35 gadiem ar ikmēneša ienākumiem ap 2560 eiro. 36 % gadījumu aizdevuma saņemšanai kredītņēmēji piesaistīja galvotāju.