Īrei pieejamo dzīvokļu skaits šogad septembrī Rīgā pieaudzis par 27% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, aģentūru LETA informēja nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji. Kompānijā norāda, ka piedāvājumā esošo īres dzīvokļu skaits Rīgā 2023.gada septembrī pārsniedza 3000 - tik apjomīgs īres mājokļu piedāvājums šogad vēl nav bijis novērots. Gandrīz 40% no visiem īres mājokļiem veido piedāvājums sērijveida ēkās.

"Latio" nekustamo īpašumu eksperti augošo tendenci skaidro dažādi. Tostarp kompānijā atzīmē, ka daļa pārdevēju pārdošanas sludinājumus pārlikuši uz īres segmentu, nevēloties piekāpties cenas samazinājumam un pārlaižot tuvojošos ziemu ar apmaksātiem komunālo pakalpojumu rēķiniem. Daļa īpašumu īrē nonākuši sezonālās iedzīvotāju migrācijas dēļ. Nozīmīgu īres dzīvokļu īpatsvaru veido to ģimeņu, kas nolēmušas pamest Latviju vai arī vasaru pavadījuši Latvijā un tagad atgriežas savās mītnes zemēs, īpašumi. Tāpat "Latio" eksperti uzskata, ka nekustamā īpašuma tirgus nosvēries par labu pircējiem, kas īpašumu var iegādāties bez bankas aizdevuma. Ja apstākļi, piemēram, hipotekārā kredīta maksājums, bažas par komunālajiem maksājumiem vai dzīvesvietas maiņa spiež īpašnieku pēc iespējas ātrāk pārdot nekustamo īpašumu, pārdevējs ir gatavs piekrist būtiskam cenas samazinājumam, ka svar veidot arī līdz 20%, novērojuši "Latio" darījumu vadītāji. Tādējādi, pēc kompānijā skaidrotā, pircējiem šobrīd ir iespējams ne vien atrast piemērotu īpašumu, bet arī saņemt labu atlaidi, tomēr ar vienu nosacījumu - šāda privilēģija galvenokārt skar tos, kas īpašumu iegādājas par saviem līdzekļiem.

"Latio" informē, ka septembrī vidēji bija nepieciešamas 85 dienas, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu (augustā - 87, jūlijā - 86, jūnijā - 86, maijā - 83, aprīlī - 81, martā - 83, februārī - 85), kā arī 8% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (augustā - 9%, jūlijā - 9%, jūnijā - 8%, maijā - 7%, aprīlī - 6% martā - 5%, februārī - 4%).

Tāpat "Latio" eksperti secinājuši, ka septembrī 25% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (augustā - 45%, jūlijā - 46%, jūnijā - 48%, maijā - 50%, aprīlī - 49%, martā - 51%, februārī - 50%), vienlaikus pircēji nav piedāvājuši augstāku cenu, nekā norādīts sludinājumā, kamēr jūlijā 1% pircēju piedāvāja augstāku cenu, nekā norādīts sludinājumā, jūnijā - 1%, maijā - 1%, aprīlī - 2%, martā - 2%, februārī - 1%.

Kopš augusta iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā gandrīz nav mainījies - septembrī piedāvājumā bija 4 730 dzīvokļu. Jauno projektu pirmreizējā tirgū Rīgas apkaimēs septembrī iegādei bija pieejami 1 290 dzīvokļi, kas ir par 90 vairāk nekā mēnesi iepriekš. Iekštelpu platību vidējā cena pārdošanas sludinājumos saglabājās 2 770 eiro par kvadrātmetru, bet faktiskajos darījumos vidēji veidoja 2 600 eiro par kvadrātmetru. Savukārt jauno projektu otrreizējā tirgū septembrī cena par mājokļa kvadrātmetru apkaimēs pārdošanas darījumos sasniedza apmēram 1 950 eiro par kvadrātmetru, bet Rīgas centrā bija vērojams nenozīmīgs samazinājums, vidējām darījumu cenām svārstoties ap 2 660 eiro par kvadrātmetru.

Aktīvākā pircēju interese nemainīgi bija sērijveida dzīvokļu tirgū. Septembrī apkaimēs iegādei bija pieejami 2 410 dzīvokļu, kas ir 2% pieaugums. Vidējās cenas darījumos sērijveida mājokļiem apkaimēs nav mainījušās, svārstoties ap 1 010 eiro par kvadrātmetru, bet centra rajonā pieaugušas par 6%, sasniedzot 1 390 eiro par kvadrātmetru. Savukārt par 18% pieaudzis īres dzīvokļu skaits sērijveida namos - no 970 augustā līdz 1 150 septembrī. Vairumā gadījumu interese ir par nelieliem vienas-divu istabu dzīvokļiem, kas tiek iegādāti par saviem līdzekļiem.

Lai iegādātos lielākas platības dzīvokli sērijveida projektā, potenciālais pircējs ir gatavs ņemt aizdevumu bankā, kā arī piesaistīt līdzekļus, kas gūti no cita sev piederoša īpašuma pārdošanas. Darījumi par savu naudu notiek ar īpašumiem par cenu līdz 70 000 eiro, kas tiek pirkti gan savām, gan investīciju vajadzībām kā potenciālais īres objekts. Tirgū vērojama aktīva kaulēšanās, novērojuši "Latio" speciālisti.

Gan Zemgalē, gan Vidzemē aizvien saglabājas augsta interese par nelielas platības privātmājām labā tehniskā stāvoklī, kas neprasa apjomīgus ieguldījumus renovācijai. Turpretī par īpašumiem ar dzīvojamo platību virs 200 kvadrātmetriem, kā arī cenu virs 200 000 eiro interese ir pieticīga. Šādu objektu tirgū šobrīd ir salīdzinoši daudz.

Ņemot vērā šauro Valmieras privātmāju tirgu un augsto pieprasījumu, reģionā sasparojušies nekustamo īpašumu attīstītāji, piedāvājot objektus ar zemi dažādās stadijās, sākot no 180 000 eiro, informē "Latio".

Kompānijas eksperti gan norāda, ka, iegādājoties šādu īpašumu, pircējam jārēķinās ar papildu ieguldījumiem, kas sadārdzina nepieciešamo hipotekāro kredītu un attur no īpašuma iegādes. Ikmēneša maksājums 1000 eiro apmērā neatbilst reālai ģimeņu maksātspējai, taču tas neietekmē īpašnieku lēmumu cenu mazināt. Tā vietā īpašnieki gatavi gaidīt īsto pircēju.

Arī Jūrmalā pēdējo mēnešu laikā strauji audzis nekustamo īpašumu piedāvājums, kas septembrī sasniedzis pārdošanas sludinājumu skaita maksimumu gan dzīvokļu, gan savrupmāju segmentā. Piedāvājums galvenokārt attiecināms uz īpašumiem otrreizējā tirgū, skaidro "Latio". Tomēr pēc darījumu vadītāju novērojumiem, reālā pircēju aktivitāte ir zema. Neskatoties uz vājo pircēju aktivitāti, publiskajā piedāvājumā pārdevēji negrib koriģēt īpašumu cenas, toties ir kļuvuši daudz elastīgāki brīdī, kad tiek izskatīts reālais pircēja piedāvājums un ir gatavi meklēt cenas kompromisu.

Brīdī, kad EURIBOR starpbanku likme sadārdzina banku hipotekārā kredīta ikmēneša maksājumus un attur potenciālos pircējus no lēmuma par aizdevumu, pārdevēji saprot, ka zaudē daļu iespējamo pircēju, skaidro "Latio" pārstāvji. Lai objektu pārdotu iespējami ātrāk, pārdevēji ir gatavi koriģēt īpašuma cenu un kaulēties, taču pretimnākšana paredzēta tikai vienai pircēju grupai - tiem, kas mājokli var atļauties iegādāties par saviem līdzekļiem.