2021.gada deviņos mēnešos SEB banka ir izsniegusi hipotekāros kredītus 134 miljonu eiro apmērā, un tas ir par 49% vairāk nekā gadu iepriekš. Kredītu skaits pieauga par 30%. Lielākais pieaugums - gandrīz divkārt - fiksēts privātmāju segmentā, kas šobrīd veido aptuveni trešo daļu no visiem SEB bankas izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem, lai gan 2020. gadā tā bija vien ceturtā daļa. Pieaugošo interesi par māju pirkšanu un būvniecību baņķieri skaidro ar nepietiekamo piedāvājumu dzīvokļu segmentā un iedzīvotāju vēlmi būtiski uzlabot savus dzīves apstākļus. Vairāk nekā pusi no šogad piešķirtajiem hipotekārajiem kredītiem SEB banka izsniegusi, piesaistot valsts galvojumu no finanšu institūcijas Altum.

Kredītņēmēji, kuriem nauda nepieciešama privātmāju iegādei vai būvniecībai, visvairāk interesējas par Ādažu, Babītes, Garkalnes, Ķekavas un Salaspils novadu. Rīgas reģionam kopumā aiziet puse no šiem mērķiem atvēlētā finansējuma. Apmēram trešā daļa māju ar SEB piešķirtajiem kredītiem tiek būvētas vai pirktas galvaspilsētā, pārējās - citviet Latvijā. Privātmāju būvniecības izmaksas pārsniedz 1400 eiro par kvadrātmetru.

Pēc SEB bankas datiem, attiecībā uz dzīvokļu cenām jaunajos projektos tās sasniegušas vidēji 2 000 eiro par kvadrātmetru un aizvien turpina pieaugt. Pirms gada šis rādītājs bija tuvu 1 600 eiro par kvadrātmetru. Lai arī pieaugums bija diezgan ievērojams, Latvijā mājokļu kvadrātmetra cenas, kā norāda banka, ir zemākas nekā kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Eksperti ir pārliecināti, ka nekustamā īpašuma tirgus nepārkarst: kredītņēmēji ir apdomīgāki, un bankas rūpīgi pārbauda kredītņēmēju saistību atbilstību viņu finansiālajām iespējām. Lemjot par finansējumu, bankas ievēro striktus noteikumus: aizdevuma summa nedrīkst pārsniegt kopējos kredīta pieprasītāja sešu gadu ienākumus, bet ikmēneša maksājumi - 40% no ikmēneša ienākumiem.