Pieaug pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem. Par to informēja SEB banka, atsaucoties uz apkopoto statistiku. 2021.gada pirmajā ceturksnī bankas filiāles ir izsniegušas aizdevumus par vairāk nekā 41 miljonu eiro mājokļu iegādei un būvniecībai. Tas ir par 35% vairāk nekā iepriekšējā gada pirmajā ceturksnī. Kopējais hipotekāro līgumu skaits palielinājās par 19%. Bankas eksperti ir fiksējuši būtisku aizņēmēju interesi par mājokļu iegādi daudzdzīvokļu mājās, kas būvētas pēc 2000.gada. Tādējādi: pirms gada aizņēmēji masveidā pieprasīja līdzfinansējumu sērijveida dzīvokļu iegādei, tagad 59% SEB bankas hipotekāro klientu ir cilvēki, kuru mērķis ir iegādāties dzīvokļus jaunajās mājās -- gan primārajā, gan sekundārajā tirgū.
Šiem klientiem vidējā aizdevumu summa ir apmēram 64 000 eiro. Otra jaunā tendence ir pieprasījumu pieaugums privātmāju pirkšanai un būvniecībai. Iepriekšējos gados šie klienti bija vien piektā daļa no kopskaita, šobrīd to skaits ir pieaudzis līdz 30%. Viņu vidējā aizdevumu summa ir apmēram 100 000 eiro.
Būtiskākā loma hipotekāro kredītu pieejamībā iedzīvotājiem vēl aizvien ir valsts atbalstam, ko nodrošina programmas Altum ietvaros. Saskaņā ar SEB bankas aprēķiniem 42% hipotekāro aizņēmēju šogad ir izmantojuši Altum programmas līdzfinansējumu kā vienīgā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, 12% - saņēmuši valsts garantijas kā jaunie speciālisti. Vēl 3% ir izmantojuši programmas Balsts subsīdijas, ko piešķir daudzbērnu ģimenēm.
SEB bankas vadība prognozē, ka „pieprasījumi pēc hipotekārajiem kredītiem arī turpmāk lēnām pieaugs. Bankas, ņemot vērā aktīvu kvalitāti un ievērojot atbildīgās kreditēšanas noteikumus, arī ir gatavas finansēt iedzīvotājus”.