Vidējais hipotekāro kredītu apmērs, ko Latvijas iedzīvotāji noformē dzīvokļa iegādei jaunajos projektos, ir 86 000 eiro (skaitlis iegūts, apstrādājot Swedbank hipotekāro aizdevumu datus). Šogad aizņēmēji ņem jauno dzīvokļu iegādei par 16 % lielākas summas nekā 2015.gadā. Tajā pašā laikā klientiem, kas ir izvēlējušies iegādāties sērijveida mājokli, darījuma nokārtošanai nepieciešamais bankas līdzfinansējums ir 48 000 eiro, un tas ir par 30 % vairāk nekā 2015.gadā. Vislielākie aizdevumi — 105 000 eiro − ir nepieciešami tiem, kuri vēlas īstenot sapni par savu māju, un tas ir par 24 % vairāk nekā pirms trim gadiem.

Bankas Swedbank sagatavotajā, vērienīgajā hipotekāro kredītu klientu analīzē teikts, ka, salīdzinot ar 2015.gadu, ir būtiski pieaugusi interese par mājokļiem jaunajos projektos: 14 % klientu noformē kredītu mājokļa iegādei jaunajos projektos, vēl 11 % — sekundārajā mājokļu tirgū jau ekspluatējamajās mājās. „Zīmīgi, ka labākie ekonomiskās klases projekti tiek izpirkti ļoti īsā laikā un bieži vien jau būvniecības stadijā. Savukārt dzīvokļi biznesa klases segmentā tiek pirkti mazāk, taču darījumu skaits ar tiem katru gadu ir stabils. Jāatzīmē, ka turīgie iedzīvotāji, kas var atļauties pirkt dzīvokļus biznesa klases projektos, nereti dod priekšroku privātmājām Rīgas apkaimē,” paskaidro Swedbankas pārstāvis Jānis Deksnis. Viņš izsaka pieņēmumu, ka dzīvokļu skaits Rīgas ekonomiskās klases segmenta jaunajos projektos nepieaugs strauji. „Bet pakāpeniski,” viņš raksturoja šo procesu.

No bankas Swedbank preses konferencē minētajiem datiem izriet, ka pagājušajā gadā uz 1000 iedzīvotājiem Rīgā ir notikuši 14 darījumu ar jauniem dzīvokļiem, Viļņā — 19, Tallinā — 23. Turklāt pie mums cenas dažādos tirgus segmentos ir par 15-40 % zemākas kā kaimiņvalstu galvaspilsētās.

Saskaņā ar bankas aprēķiniem Rīgā pašreiz ir vērojams bums — tiek būvēts aptuveni 1500 jaunu ekonomiskās klases dzīvokļu, tas ir 1,5 reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Apbūvētāju izvēļu topā ir galvaspilsētas mikrorajoni: Teikā tiek būvēti 454 jauni dzīvokļi, Purvciemā — 264, Torņakalnā — 180 un Pļavniekos — 112. Galvaspilsētā ir gaidāmi vēl 700 biznesa un augstākas klases dzīvokļu. Visplašākais to skaits paredzams Skanstes rajonā (231 dzīvoklis), pilsētas centrā (211), Āgenskalnā (147 un Mežaparkā (93). Interesanti, ka pašreiz 40 % jauno projektu dzīvokļu pircēju ir cilvēki vecumā no 26 līdz 30 gadiem, 34 % — vecumā no 31 līdz 35 gadiem, bet vecuma grupā, kas pārsniedz 46 gadus, ir tikai 5 % pircēju.