Nozares labāko nekustamo īpašumu aģentu ikdiena ir nepārtraukta savu zināšanu līmeņa paaugstināšana - tāpēc viņi arī ir līderi savā profesijā. Tā domā specializētā nekustamo īpašumu mācību centra Skillbazar.lv vadītāja Anita Ozoliņa, kuras organizētās mācības sāk izraisīt interesi ne tikai profesionālo nekustamo īpašumu tirgus spēlētāji.

– Izskatās, ka piedāvājums nekustamā īpašuma kvalifikācijas paaugstināšanā pēdējā laikā kļūst diezgan aktīvs, – sarunu ar Anitu Ozoliņu uzsāk žurnāls un portāls varianti.lv.

– Tas saistīts ar jauno Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumu, kas jau otro gadu regulē Latvijas aģentu darbību. Likumā un ar to saistītajos dokumentos ir noteiktas prasības, ka starpniekiem jāreģistrējas Ekonomikas ministrijas reģistrā, turklāt ik gadu jāpaaugstina savas profesionālās kvalifikācijas līmenis. Vienkāršiem vārdiem runājot, - katru gadu aģentiem jāīsteno profesionālās mācības vismaz 40 stundu apmērā. Un ja jau ir pieprasījums pēc šādām mācībām, sāk parādīties arī piedāvājums. Papildus jau līdztekus ierastajai Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijai (LANĪDAI), kas iepriekšējos gados nodarbojās ar kvalifikāciju paaugstināšanu nekustamo īpašumu nozarē - pēdējo gadu laikā ir parādījušies dažādi ar nekustamo īpašumu tematiem saistīti kursi, kurus organizē gan līdz šim strādājošie, gan jauni mācību centri.
Arī es 15 pēdējo gadu laikā esmu bijusi saistīta ar nekustamo īpašumu nozari un asociāciju LANĪDA, strādājot tās izpilddirekcijā: organizēju aģentiem mācību kursus, kvalifikācijas paaugstināšanas un izklaides pasākumus, tostarp ikgadējas profesionālās konferences un sporta spēles. Iespējams, mani skāra četrdesmitgadnieka krīze, bet pēc 15 gadiem vienā, pat ļoti mīļotā darbā, sajutu vēlmi ko mainīt. Sava uzņēmuma atvēršana bija viena no iespējamajām izmaiņām nākotnē. Situācija nozarē visu salika savās vietās un jauna Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma pieņemšana, protams, kļuva par sava veida motivatoru, lai pieņemtu lēmumu savas prasmes un pieredzi lietot sev tuvā nozarē un izveidotu savu mācību centru. Tā radās SIA Skillbazar.lv. Pandēmijas ietekmē šķita loģiska mācīšanās sistēmas izveide tiešsaistes formātā. Nu jau rit otrais darbības gads, un šobrīd mūsu mājaslapā piedāvājumā ir vairāk nekā divi desmiti dažādu, ar nekustamo īpašumu saistītu 5 līdz 30 akadēmisko stundu garas lekcijas, kuras var komplektēt pēc izvēles. Lekciju beigās ir tests, lai pārliecinātos, ka lekciju saturs ir apgūts un saprasts. Tikai pēc veiksmīga testa izpildes mūsu kursu dalībnieki saņem sertifikātu par lekciju noklausīšanos vai kursu pabeigšanu.
Perspektīvā mācību centra Skillbazar mērķis ir būtiski paplašināt savu auditoriju. Par mūsu klientiem aizvien biežāk kļūst ne tikai nekustamo īpašumu aģenti, bet arī citu radniecīgu profesiju pārstāvji: vērtētāji, uzņēmumu vadītāji, privātpersonas, kurām pieder nekustamais īpašums.
Pamatojoties uz saviem profesionālajiem novērojumiem un, protams, ņemot vērā starpnieku viedokli, varam secināt, ka Latvijā pašlaik trūkst vienotas platformas, kas ļauj viegli atrast atbildes uz dažādiem ar nekustamo īpašumu nozari saistītajiem tematiem. Tas ir aktuāli ne tikai tiem, kam jāsaņem profesionālās kompetences sertifikāts. Es runāju par cilvēkiem, kuriem esošo dzīves apstākļu dēļ var interesēt kāds ar nekustamo īpašumu nozari vai darījumu saistīts temats. Mūsu mājaslapā varat iegādāties mācību kursu un iegūt nepieciešamās zināšanas; piemēram, par zemes darījumu veikšanu, īres līgumu slēgšanu u.c. Publiski pieejamos avotos būs ļoti grūti atrast detalizētas atbildes. Arī specializētas ar nekustamo īpašumu saistītas literatūras latviešu valodā ir ļoti maz. Un ne vienmēr ir iespējams atrast atbildes internetā. Turklāt daudzi no iepriekš Latvijā piedāvātajiem kursiem organizēti lieliem blokiem - 160 vai 50 stundu apmērā, tas no praktiska viedokļa nav īpaši ērti.
Uzskatu, ka Skillbazar.lv priekšrocība, salīdzinot ar konkurentiem, ir tā, ka esam radījuši daudzas un dažādas šauri specializētas programmas, kuras var iegādāties atsevišķi un komplektēt tematus atbilstīgi savām interesēm un vajadzībām - neatkarīgi no tā, vai jums ir nepieciešams sertifikāts vai nē. Mūsu eksperti sniedz detalizētas atbildes video ieraksta formātā e-platformā. Strādājošajiem profesionāļiem tas ir ļoti ērti un ļauj apgūt zināšanas tad, kad ir laiks – dienā, naktī vai brīvdienās, lietojot datoru vai tālruņa aplikāciju.

– Ja runājam par jūsu potenciālajiem klientiem, vai ir pareizi jautāt par starpnieku skaitu Latvijas nekustamo īpašumu tirgū?

– Pēc maniem ilgākā laika periodā veiktajiem novērojumiem, mūsu valstī ar nekustamo īpašumu pārdošanu un nomu aktīvi strādā aptuveni 1 300-1 400 cilvēku. Interesantākais ir tas , ka tikai 700 no tiem pašlaik ir reģistrēti Ekonomikas ministrijas reģistrā. Kur tad pārējie? Ir acīmredzami, ka pagaidām valstij vēl nav pietiekami pārliecinošu darba instrumentu, kas varētu iedvesmot aģentus tur būt.
Daudzu gadu garumā vietējo profesionālo sabiedrisko organizāciju mērķis ir bijis izveidot tādu sistēmu, kas nodrošina nozarē ienākušo profesionāļu zināšanu pārbaudi: ja vari pierādīt savas zināšanas, – vari nokļūt profesionāļu reģistrā. Šāda kārtība, visticamāk, stiprinātu aģenta/māklera profesijas prestižu. Tomēr šodien realitāte diemžēl ir otrāda: mana 19 gadus vecā meita bez aģenta profesionālajām zināšanām un pieredzes, pabeidzot ļoti vienkāršu starpnieku reģistra iestāšanās procedūru, varētu lepni savā instagram kontā ievietot apliecinājumu, ka viņa ir valsts līmenī reģistrēta aģente. Bet kas būs reālajā darbā? Ņemot vērā nepieciešamību gada laikā apmeklēt 40 stundu kvalifikācijas celšanas kursus, viņa visdrīzāk varētu kaut ko iemācīties līdz gada beigām. Tomēr, cik daudz “ziepju viņa varētu savārīt” līdz šīs zināšanas iegūs? Cik daudz lāstu atkal gāzīsies pār mākleru profesiju šajā laikā no neapmierināto klientu puses? Jau vēsturiski Latvijā ir izveidojusies situācija tā, ka sabiedrība pret mākleriem izturas ar vēsu piesardzību. Un, ja vēl izrādīsies, ka pat valsts reģistrā ir neprofesionāļi, radīsies jautājums: "Kam tad lai uzticas?"
Ikdienā daudz komunicēju ar mākleriem un aģentūru kompānijām un redzu, ka pašlaik veidojas absurda situācija: šķiet, ka Valsts ieņēmumu dienests šobrīd aktīvi uzrauga un pārbauda tieši tos starpniekus, kuri ir reģistrā – tiek aktīvi pārbaudīts, vai ir ieviesta iekšējā kontroles sistēma un vai ir pareizi veikta nelegālo līdzekļu izcelsmes pārbaude. Spriežot pēc ļoti kūtras aģentu skaita pieauguma dinamikas reģistrā, var secināt, ka cīņa par "pelēko" starpnieku pārvēršanu par "baltajiem" rit ļoti lēni. Pēc manā rīcībā esošās informācijas, likumdevēji gatavo izmaiņas, kas paredz iespaidīgu sodu ieviešanu tiem starpniekiem, kuri turpina darboties nekustamo īpašumu nozarē, nereģistrējoties Ekonomikas ministrijā. Jācer ka tad arī valsts uzraugošās institūcijas sāks aktīvi nodarbosies ar "pelēko" spēlētāju apzināšanu. Tas savukārt radīs vēl lielāku pieprasījuma pieaugumu pēc apmācību kursiem – visiem būs jāizpilda likuma prasības. Ceru, ka līdz tam laikam mēs visi (gan Skillbazar, gan mūsu konkurenti un partneri) iemācīsimies izveidot labākas, interesantākas un noderīgākas mācību programmas. Mums ir ko uzlabot un attīstīt, jo mēs visi pašlaik esam ceļa sākumā!
Es personīgi ļoti gribu, lai cilvēki Skillbazar nāk mācīties nevis ķeksīša dēļ reģistram, bet gan īstu zināšanu dēļ. Pēdējā gada laikā man bija iespēja diezgan daudz komunicēt ar jauniem aģentiem, kuri nekustamo īpašumu tirgū strādā divus vai trīs gadus. Viņi bieži saka: kāpēc man mācīties, es zinu visu, varu pat lekcijas lasīt. Izklausās ļoti smieklīgi, ja redzi, ka pieredzējuši aģenti, kuri tirgū darbojas divdesmit vai par trīsdesmit gadu un veic nozarē lielākos darījumus, uzvedas kā pirmklasnieki: čakli mācās, rūpīgi pilda mājasdarbus – viņiem viss ir interesanti, viņi vēlas jaunas zināšanas. Vērojot viņus, kļūst saprotami kāpēc viņi bija un paliek nozares līderi! Viņi nepārtraukti attīstās! Un tas ir nebeidzams process!
Gribētu, lai nekustamo īpašumu nozarē mainītos attieksme pret likuma obligātām kvalifikācijas celšanas prasībām. Profesionālim jāpaaugstina savs kompetences līmenis, - ne tikai tāpēc, ka to prasa likums, manuprāt, ir jābūt vēlmei kļūt par kvalificētāku speciālistu.
Vēlreiz atzīmēšu, ka mans fokuss ir tiešsaistes formātā (online) iegūta izglītība nekustamo īpašumu nozarē ar dažādu tematu piedāvājumu, kas domāts pārsvarā praktizējošajiem profesionāļiem. Taču nozarē ir ļoti vajadzīgas “jaunas asinis” un interese par profesiju vienmēr ir bijusi liela. Iesācējiem ir izveidots speciāls kurss - Inkubators, kura programmas direktore un galvenā lektore ir Kristīne Dubane, izcila praktizējoša profesionāle ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi kompānijā Balsts un Ober Haus, tagad - jaunā projekta Līčukrasti pārdošanas vadītāja. Visas savas profesionālās karjeras laikā Kristīne paralēli darījumiem ir sniegusi mācības aģentiem iesācējiem. Tagad mācības turpinās online platformā, bet kuratora atbalsts no mūsu lektora puses tiek nodrošināts visa trīs nedēļu kursa garumā.

– Vai valsts kaut kā kontrolē mācību centrus? Kam ir tiesības izsniegt sertifikātus nekustamā īpašuma aģentiem?

– Izglītības iestādei ir jāizpilda noteiktas procedūras, taču tās nav grūtas. Lai izvairītos no pārsteigumiem, gada beigās iesniedzot pārskatus Ekonomikas ministrijā, iesakām iepriekš jautāt ministrijā, vai saņemtais sertifikāts atbilst visām viņu nepieciešamajām prasībām. Iekļūt mācību nozarē nav grūti. Līdz ar to pastāv arī riski: vienmēr atradīsies kāds, kurš nevēlēsies sevi apgrūtināt ar reālu mācīšanos un mēģinās izvēlēties ne gluži godīgu ceļu, lai iegūtu sertifikātu, kaut reāla mācīšanās nav notikusi. Tie ir milzīgi riski gan tam, kurš izsniedza, gan tam, kurš pieņēma šo sertifikātu. Sekas var būt ļoti nepatīkamas.

– Kādus jaunus kursus mēs varam sagaidīt no Skillbazar tuvākajā nākotnē?

– Līdz gada beigām pakāpeniski mūsu e-platformā sāksim 20 kursus par dažādiem ar nekustamo īpašumu saistītiem tematiem – zeme, noma, nodokļi, arhitektūra, līgumi, zemesgrāmata, fotogrāfijas, sociālie tīkli, vērtēšana, nelegālie līdzekļi, “austie” zvani klientiem utt.
Īpašu uzmanību vēlos pievērst mūsu lielajam rudens projektam: 30 stundu investīciju kursam, ko uzsāksim septembrī kopā ar šī kursa programmas direktori, kompānijas CBRE galveno investīciju vadītāju Vinetu Vigupi. Par lektoriem aicināsim labākos nozares ekspertus. Kursa laikā mēs palīdzēsim aģentiem kļūt par ekspertiem investīciju īpašumu atlasē, iemācīsim veikt aprēķinus un pareizi analizēt īpašuma izvēles kritērijus.
Mācību tematu ir daudz, un es redzu, ka mums ir attīstības perspektīvas gan tehnoloģiju ziņā, gan mācību programmu satura kvalitātes ziņā. Visas programmas veidojam līdz ar ekspertu līdzdalību: jāprot atrast līdzsvaru starp mācībspēku zināšanām un prasmi pasniegt saturu, starp tehnoloģiju operativitāti. Vēl aizvien ievēroju dzīves principu, ka ne neideāla darbība ir labāka par ideālu bezdarbību. Tāpēc mēs pastāvīgi atrodamies uzlabojumu un pārmaiņu procesā. Visu, ko darām, mēs darām ar mērķi būt patiesi noderīgiem. Ceram, ka mums izdodas.