Ja mēs ļautu vaļu fantāzijai un iedomu pasaulē spētu pārvietoties telpā, tad, pirmo reizi nokļūstot jaunajā kvartālā Lindenholma, mums neviļus rastos jautājums: kur es atrodos? Varbūt Lielbritānijā, Dānijā, Zviedrijā vai Nīderlandē? Bet – nē! Šis dzīvojamais projekts top Latvijā, uz Rīgas un Mārupes robežas. Vietā, kur tiek veidota mūsdienīga pilsētvide gan dzīvošanai, gan darbam. Dzīvokļu pārdošanu projektā Lindenholma uzsāks vasaras vidū. Savukārt gan dzīvokļi īrei Lindenholmā, gan biroju telpas nomai Business Garden Rīga jau ir pieejamas.

Katram nekustamo īpašumu attīstītājam ir sava projektu attīstības stratēģija. Ir zināms, ka uzņēmums Vastint Latvia, kas Latvijas tirgū darbojas kopš 2003. gada, savu projektu reklāmu un klientu piesaisti sāk tikai tad, kad pabeigti visi būvniecības darbi. Šo konceptu stingri ievēro, un netiek pieļauti izņēmumi – potenciālajam pircējam jārāda tikai pilnīgi gatavs produkts. Vienīgi šādā gadījumā klientam ir iespēja izvērtēt piedāvātā nekustamā īpašuma patieso kvalitāti un personīgi gūt priekšstatu par projektu, nevis satraukties, vai projekta attīstītājs spēs izpildīt visu solīto. Šis faktors ir ļoti svarīgs gadījumos, kad netiek uzsvērta zemāka nekustamā īpašuma cena, bet gan tā kvalitāte un pārdomāts risinājums. To var attiecināt arī uz kvartāla Lindenholma pirmo kārtu, ko žurnāls m2 un portāls varianti.lv apmeklēja jūnija sākumā, kad uzņēmums Vastint Latvia jau bija pabeidzis būvniecības darbus visās projekta 1.kārtas ēkās un gatavojās sākt dzīvokļu pārdošanu.

Ir darbadienas beigas, spīd saule, skatu izdaiļo bagātīgie apstādījumi un bērnu rotaļu laukumi ar mīksto segumu. Apstājamies pirmās kārtas iekšējā pagalmā, kuru no visām pusēm ieskauj tikko pabeigtās dzīvojamās ēkas. Anna Vaskāne, Vastint Latvia pārdošanas vadītāja, mums dedzīgi pajautā: “Kādas sajūtas šeit rodas?” It visā var just mieru. Ar interesi nolūkojamies, kā jauna, izskatīga dāma, acīmredzot kopā ar savu mammu, uzņem pašbildes jaunā kvartāla vidē. Apgriežamies ap savu asi, aplūkojot apkārtējās piecstāvu un trīsstāvu ēkas, un es apjaušu, ka to stils un arhitektūra būtiski atšķiras no ierastajiem Rīgas jaunajiem projektiem, kas būvēti saskaņā ar vietējo pieprasījumu. Neviļus šķiet, ka esmu kādā citā valstī, ne Latvijā. Izstāstu šīs sajūtas Annai Vaskānei.
Vastint ir starptautisks nekustamo īpašumu attīstītājs. Viena no iezīmēm, ar ko atšķiramies no mūsu konkurentiem, ir tas, ka mēs nekad neadaptējam projektus kādai konkrētai valstij. Vastint ir vienots būvniecības kvalitātes standarts, ko izmantojam jebkurā valstī, kur būvējam, – Lielbritānijā, Vācijā, Francijā vai Latvijā. Varat būt pārliecināti, ka mūsu produkta kvalitātes līmenis būs vienlīdzīgs visur. Iekšējais standarts attiecas gan uz jaunbūvju vizuālo izteiksmīgumu, gan uz izmantoto būvmateriālu kvalitāti. Tādēļ gandrīz jebkurš mūsu projekts Latvijas nekustamo īpašumu tirgū ir spilgts un izteiksmīgs. Arī Lindenholmas pirmā kārta jau ir saņēmusi vairākas būvniecības un arhitektūras balvas, tajā skaitā otro vietu konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2020. Turklāt mūsu uzņēmumam piederošā teritorija uz Rīgas un Mārupes robežas (starp Kārļa Ulmaņa gatvi, Daibes ielu un Lielo ielu) ir vien attīstības sākumposmā. Mēs veidojam šeit jaunu, daudzveidīgu un pārdomātu pilsētvidi.
– Kāds ir projekta saturiskais koncepts?
Business Garden Rīga biroju kompleksa pirmajā kārtā nomai pieejamas divas piecstāvu ēkas ar kopējo iznomājamo platību 14 000 m2. Pašlaik no šīs platības aizņemti aptuveni 30%. Brīvās biroju telpas pieejamas nomai par 14–16 eiro par kvadrātmetru, plus 2,3 eiro par kvadrātmetru – apsaimniekošanas maksa – un 0,73 eiro par kvadrātmetru – koplietošanas telpu un sistēmu energoresursi. Vastint Latvia pārstāve Baiba Saulīte žurnālam un portālam varianti.lv vēl piebilst, ka apsaimniekošanas maksā ietilpst visi ar ēku uzturēšanu saistītie izdevumi un šī maksa pēc būtības ir fiksēta uz līguma periodu (var tikt pārskatīta tikai pie noteiktām nodokļu izmaiņām). Papildus augstāk minētajam - ūdens un elektrības patēriņš nomnieku telpās tiek apmaksāts saskaņā ar faktisko patēriņu atbilstoši skaitītāju rādījumiem.

– Kvartāls ir iecerēts kā jauktā tipa apbūve ar kopējo teritoriju, kas pārsniedz 14 hektārus. Tā izveidi ceram pabeigt nākamo piecu, septiņu gadu laikā. Vastint Latvia mērķis ir uzdāvināt Rīgai kvartālu, kas veltīts dabai, cilvēkiem un komfortam. Teritorijā pie Ulmaņa gatves atrodas biroju komplekss Business Garden Riga, kura pirmā kārta tika pabeigta 2019. gadā.
Savukārt zemes gabalā, kas ir tālāk no ielas, būvējam dzīvojamās ēkas. Projekta attīstības koncepcija paredz, ka pilnīgi visa kvartāla iekštelpa ir brīva no automašīnām.
Protams, cilvēki ar īpašām vajadzībām un operatīvo dienestu transports varēs piebraukt pie ēku ieejām, arī preču piegādes transports preču izkraušanai, bet nedrīkstēs novietot automašīnu uz ilgstošu laiku. Iekšējo teritoriju mēs noslēdzam ar ierobežojošām Minimālā nomas platība Business Garden ir aptuveni 150 m2, viena stāva platība ir 1500 m2. Nomniekiem telpas tiek nodotas pilnībā izbūvētas (pilna apdare un nepieciešamās (inženierkomunikācijas) izmantojot standarta izbūves risinājumus un atbilstoši katra nomnieka individuālajām prasībām plānojumam. Modulārais plānojums un izmantotie tehniskie risinājumi (paceltās grīdas, pilnībā izbūvēti modulāri griesti, atvērts stāvu plānojums bez telpu sadalošām starpsienām u. c.) ļauj efektīvi pielāgot telpas katra nomnieka individuālajām vajadzībām. Izbūvētā mehānisko sistēmu (ventilācija un dzesēšana) jauda ļauj izvietot līdz par vienai darbavietai uz katriem 6 m2 biroja platības.
ceļazīmēm. Privāto automašīnu novietošanai paredzētas divas daudzlīmeņu autostāvvietas, viena no tām (Daibes ielā 27) tiks uzbūvēta un nodota ekspluatācijā šogad. Tajā vienlaikus var novietot 437 vieglās automašīnas, tajā skaitā 15 transporta līdzekļus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un 27 motociklus. Turklāt projekta nākamo kārtu teritorijās šobrīd ir izveidotas 500 virszemes pagaidu autostāvvietas.
– Izstāstiet, lūdzu, detalizētāk par projekta Lindenholma pirmo kārtu! (Lūdzam Vastint Latvia pārstāvei parādīt mums jau pabeigto dzīvojamā projekta daļu.)
– Pirmajā kārtā (mēs pašlaik apskatām projektu) ir neliela ēka komerciālam nolūkam un sešas trīsstāvu un piecstāvu dzīvojamās ēkas, ko izceļ fasāžu estētika un iekštelpu plānojums. Mēs esam izstrādājuši 24 (!) dažādus dzīvokļu plānojumus. Jaunbūvju projektu izstrādi Vastint vienmēr sāk ar ēku iekštelpām, tas ir, sākumā dzīvokļu plānojumi, pēc tam ēku fasādes. Maksimālais dzīvokļu skaits jebkuras kāpņutelpas vienā stāvā nav lielāks par četriem dzīvokļiem.
Mūsu mājokļos vērība piešķirta ik kvadrātcentimetram, lai cilvēkiem būtu ērti izvietot visas ikdienā nepieciešamās lietas. Pilnīgi visu dzīvokļu terasēs dienas gaitā kaut uz brīdi iespīd tieša saules gaisma. Logi ir darināti no koka, logos izmantots triju kārtu stikls. Visiem dzīvokļiem ir balkoni vai terases, to platība 6–13,4 kvadrātmetri, vairums vērsti uz dienvidu pusi. No pirmā stāva terasēm uzreiz var nokļūt kompleksa iekšpagalmā – dārzā.
Visiem pirmās kārtas dzīvokļiem ir pabeigta pilnā apdare. Iekšējā apdare veikta vienotā stilā, taču atkarībā no dzīvokļa izmantošanas mērķa ir nelielas variācijas. Tas ir tādēļ, ka daļa projekta Lindenholma pirmās kārtas dzīvokļu (107 dzīvokļi un 12 pilsētvillu apartamenti) tiek piedāvāti īrei. Tagad tā ir mūsu ierasta prakse. Vastint grupa starptautiskās vadības līmenī ir pieņēmusi lēmumu, ka visās valstīs, kurās tā darbojas, līdztekus biroju un viesnīcu segmentam tiek veidots arī savs īres mājokļu portfelis.
Mūsu īrei paredzētajos mājokļos grīdas sedz Tarkett vinila pārklājums, bet dzīvokļos, ko pārdodam, ieklāts Riga Parket ozola parkets. Īres dzīvokļu iekšdurvis ir nedaudz plānākas. Viss pārējais iekārtojums ir samērā līdzīgs. Dzīvojamo telpu griestu augstums ir 2,72 metri, trīsstāvu villu apartamentos tas ir no 2,9 līdz 3,6 metriem.
Dzīvokļu vannasistabas aprīkotas ar Villeroy & Boch vai Laufen izlietnēm un piekaramajiem tualetes podiem, Grohe vai Hansgrohe ūdenskrāniem un dušu sistēmām, PAA akmens masas vannām un dušu paliktņiem. Svaiga gaisa piekļuvi dzīvokļiem nodrošina siltumizolēti, skaņu slāpējoši vārsti ar putekļu filtriem. Visiem dzīvokļiem ar vairāk nekā vienu guļamistabu, izņemot studijas tipa dzīvokļus, ir atsevišķa telpa noliktavai vai ģērbtuvei. Īres dzīvokļos ir iebūvētas virtuves un skapji, tiem ir labs apgaismojums, tie aprīkoti ar visu nepieciešamo sadzīves tehniku, kā arī logu aizkariem.
– Kad īrnieki varēs apmesties jaunajos dzīvokļos?
– Viņi to jau dara – līdz Līgo svētkiem esam noformējuši pirmos piecpadsmit līgumus. Mūsu piedāvājuma klāsts ir ļoti plašs – ikvienai vēlmei un maksātspējai. Studijas tipa dzīvokļu platība sākas no 47,1 kvadrātmetra (neiekļaujot terašu un balkonu platības), to īres maksa – no 550 eiro mēnesī. Komunālie maksājumi ir papildus, tie mūsu projektā ir samērīgi. Apkalpošanas maksa – 0,55 eiro plus PVN par kvadrātmetru mēnesī. Tā praktiski sedz visus izdevumus. Papildu izdevumi ir 3 eiro plus PVN (no dzīvokļa par videonovērošanu), kā arī ūdens, elektrības un siltuma patēriņa apmaksa veicama saskaņā ar patērēto. Tā kā projekts Lindenholma ir saņēmis augstāko energoefektivitātes klasi A, maksa par siltuma patēriņu pat saltākajā ziemas periodā nebūs augsta.
Īsumā aprakstot pārējos īres piedāvājumus, piebildīšu, ka Rīgā pieprasīto jauno projektu dzīvokļiem ar divām vai trim guļamistabām un noliktavu īres cenas sākas no 800 eiro mēnesī. Savukārt visdārgākais piedāvājums mūsu projekta pirmajā kārtā ir penthausa apartamenti ar divām guļamistabām, diviem sanitārajiem mezgliem un 31–23 m2 terasi – to īres cenas no 1800 eiro mēnesī.
– Vai pieaug arī dzīvokļu pārdošanas apmēri?
– Pagaidām veicam tikai dzīvokļu rezervāciju. Plānojam, ka vasaras beigās, septembra sākumā sāksim pilnvērtīgu pārdošanas līgumu slēgšanu. Tobrīd tiks pabeigta visu ēku sadalīšana atsevišķos dzīvokļu un apartamentu īpašumos. Projekta Lindenholma cenas – dzīvokļu ar vienu guļamistabu – sākas no 120 000 eiro. Ar divām guļamistabām – no 160 000 eiro, bet ar trim guļamistabām un diviem sanitārajiem mezgliem – no 230 000 eiro. Visdārgākais piedāvājums ir penthausa dzīvoklis ar trim guļamistabām par 270 000 eiro. Īpaši atzīmēšu, ka šajā cenā ir iekļautas plašas (sākot no 5,7 m2) noliktavu telpas, kas atrodas pagrabstāvā. Kompleksa iedzīvotāji var bez maksas izmantot koplietošanas telpu divriteņu novietošanai, šajā telpā ierīkota diennakts videonovērošana.
– Kādi vēl pakalpojumi pieejami kompleksa iemītniekiem?
– Īres dzīvokļu ēkas pagrabstāvā atrodas moderna pašapkalpošanās veļas mazgātava ar profesionālām veļas mašīnām, žāvētājiem, gludināšanas galdu un gludināšanas rulli. Iedzīvotājiem šis pakalpojums ir pieejams pavisam par nelielu maksu, un to varēs izmantot ar mobilā tālruņa lietotni.
Ieeja kāpņu telpās – ar elektronisko piekļuvi. Projektā visu diennakti atrodas divi apsargi, kas uzrauga videonovērošanas sistēmas un kārtību teritorijā.
Projekta pirmajā kārtā ir ierīkoti četri bērnu rotaļu laukumi. Katrā ēkā ir pazemes autostāvvieta aptuveni 50 automašīnām. Katras biroja ēkas pazemes stāvā atrodas Bike Box – slēgta tipa velosipēdu novietne nomnieku ērtībai, kurā ir pieejami gan individuāli ģērbtuves skapīši, gan velosipēdu riepu remonta stacija.
Blakus dzīvokļu ēkām kopīgai lietošanai ar Business Garden Riga izveidoti basketbola un volejbola laukumi, kurus var izmantot gan biroju nomnieki, gan dzīvokļu un apartamentu iedzīvotāji. Piebildīšu, ka kompleksa iekšējo celiņu segums ir piemērots skrituļslidām.
Automašīnu stāvvietas ir pieejamas tikai nomai, to cenas – 60 eiro mēnesī.
Vasaras sākumā mūsu projekts saņēma brīnišķīgu dāvanu – jaunu restorānu Brunch Garden. Tā platība pārsniedz 600 m2, tas ir lielākais restorāns Mārupē un viens no lielākajiem Pārdaugavā. Restorāna interjerā daudz izmantoti zaļie augi. Vasaras sezonā Brunch Garden ir pieejama liela terase, kas viesiem ļauj baudīt gardas maltītes dārza pagalma centrālajā daļā. Šeit augošie koki, tostarp valsts nozīmes dižkoki apvienojumā ar bagātīgu apstādījumu, rada ļoti mājīgu un patīkamu atmosfēru apmeklētājiem.
Jaunās ģimenes ar bērniem, ģimenes, kas plāno bērniņu nākšanu pasaulē, iepriecinās fakts, ka Business Garden Riga pirmajā kārtā darbojas privātais bērnudārzs Patnis. Tajā ir četras grupiņas 100 bērniem.
Nevaru nepieminēt arī to, ka 56% visas projekta teritorijas būs apstādījumi. Pirmajā kārtā vien ir iestādīts 100 koku un 14 400 krūmāju un dekoratīvo augu.
– Kas paredzēts turpmāk?
Vastint Latvia plāno nākamajos gados vēl viena liela biroju-dzīvojamā kvartāla – Ezerparks – attīstību Rīgā, Ķīšezera ielā. Projekta zemes gabala platība ir 19 hektāru. Kompleksa būvniecības princips būs līdzīgs projektam Business Garden un Magdelēnas kvartālam: ārējā perimetrā (pie ceļiem) būs izvietoti biroji, kvartāla iekšpusē – dzīvokļi. Šobrīd tiek veikti projektēšanas darbi.– Esam saņēmuši būvatļauju otrās un trešās kārtas būvniecībai. Dzīvokļu fonds tiks papildināts ar 457 jauniem dzīvokļiem. Savukārt Business Garden biroju telpu kopplatība pārsniegs 70 000 m2. Šobrīd gan nevaru precīzi pateikt, cik no dzīvokļiem būs pieejami īrei un cik pārdošanai. Par to mēs lemsim nedaudz vēlāk, līdzīgi kā par termiņiem būvniecības darbiem. Mēs ceram, ka jauktās apbūves formāts (dzīvojamās mājas un biroja ēkas vienā kompleksā) iepatiksies starptautiskām kompānijām, jo mūsu Mārupes projekts ir Rīgā reti sastopama iespēja apvienot augsta līmeņa biroja telpas un komfortablus mājokļus darbiniekiem.