Vecums ir nenovēršamība, jebkuram no mums. Tuvākajā laikā būtiski pieaugs to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuru vecums būs sasniedzis 80-85 gadus. Un daudziem no viņiem būs vajadzīga aprūpe un līdz ar to izmitināšana specializētos nekustamā īpašuma objektos. Tieši ar šādu projektu attīstību nodarbojas uzņēmums Senior Group, kam ir drosmīgi plāni, kas paredz uzbūvēt Latvijā pansionātu tīklu vecāka gadagājuma cilvēkiem.

– Iepriekš tikāmies ar jums 2017.gadā, kad jūs tikai sākāt pētīt Latvijas tirgu un senioru pieprasījumu pēc dzīvesvietas. Ir pagājuši vairāki gadi. Ko Senior Group ir paveicis līdz 2021.gada sākumam? – žurnāls m2 un portāls varianti.lv jautā Diānai Gžibovskai, Senior Group pārstāvei Baltijas valstīs.
– Mūsu galvenais projekts, ko attīstījām iepriekšējos gados un drīzumā pabeigsim, ir kvartāls Senior Babite Lapsu ciematā. Mēs paši labprāt dēvējam šo projektu par Lielās Ģimenes māju: seniori dzīvo šeit kā savās mājās. Pirmajā mājā iemītniekus sagaidījām 2018.gadā, otrajā – 2019.gadā. 2020.gadā šeit notika visaktīvākā darbība – aprīlī nodevām ekspluatācijā divas mājas, un vēl vienu vasarā – tā ir specializēta ēka, kas piemērota senioriem ar Alcheimera slimību vai demenci. Visas mūsu mājas Lapsu ciematā ir tipveida projekti – divi vienstāva korpusi ar 14 gultasvietām. Ārēji jaunākā ēka neatšķiras no iepriekšējām. Bet iekšpusē tās interjerā ir izmantotas citas krāsas un ir izveidota apļveida koridoru sistēma. Korpusi ir savienoti tādējādi, lai mājas iedzīvotāji var netraucēti pārvietoties apļveida virzienā – šāds plānojums nepieciešams šeit izmitinātajiem iemītniekiem viņu slimību – Alcheimera slimības un demences − dēļ. Šī specializētā ēka ir mūsu pilotprojekts. Latvijā citos aprūpes namos cilvēki ar šīm diagnozēm dzīvo parastos standarta apstākļos. Savukārt mēs esam radījuši īpaši piemērotu vidi, kas ļauj uzlabot un sekmīgāk organizēt apkalpojošā personāla darbu un rada ērtākus dzīvošanas apstākļus.
Mēs plānojam pabeigt mūsu pēdējo māju Babītes ciematā 2021.gada martā. No pārējām mājām tā atšķirsies ar to, ka tai būs pašai savs medicīnas centrs. Šī ir laba ziņa visiem Lapsu ciemata iedzīvotājiem. Ciematā jau ir vairāki simti māju, un apsveram iespēju, ka visi ciemata iedzīvotāji varēs izmantot mūsu medicīnas centra pakalpojumus.
Martā nodosim ekspluatācijā sesto māju un līdz ar to pabeigsim kvartāla Senior Babite attīstību. Un turpināsim darbus citos būvlaukumos. Mūsu bizness ir ne vien senioru aprūpe, bet arī nekustamā īpašuma projektu būvniecība un attīstība. Cenšamies informēt par ieguldījumu iespējām nekustamo īpašumu objektos, kurus attīstām. Rietumvalstīs tie ir ļoti pieprasīti un populāri. Mēs sniedzam iespēju jebkuram interesentam, ne tikai no Latvijas, nodrošināt sev stabilus pasīvos ienākumus. Ja, piemēram, kāds atnāks pie mums un paziņos, ka vēlas būvēt konkrēta formāta pansionātu, mēs nodrošināsim to ar iemītniekiem un pakalpojumu sniegšanu. Būvniecības laikā sniegsim norādes, kas būvējams un kā, sniegsim visu nepieciešamo palīdzību. Kad mēs uzsākām darbību šajā tirgū 2016.-2017.gadā, meklējām investorus un pārrunājām ar viņiem iespējamās sadarbības jautājumus. Šobrīd ir redzams mūsu darba rezultāts, viņi paši mūs uzrunā.
– Vai kvartāla Senior Babite attīstību veicāt par pašu līdzekļiem?
– Jā, pirmās mājas uzbūvējām par saviem līdzekļiem. Un saņēmām kredītu bankā Citadele un līdzfinansējuma kredītu no finanšu institūcijas Altum. Pēdējo māju būvniecībā Babītē savus līdzekļus ieguldīja Latvijas investors, kurš uzticējās mūsu projektiem. Ar viņa līdzdalību 2020.gada decembrī Senior Group atvēra Vecmīlgrāvī senioru ilgstošās aprūpes iestādi − renovētu divstāvu ēku, kas sadalīta četros korpusos. Kopā tur atrodas 32 gultasvietas. Šo pansionātu mēs pozicionējam kā ģimenes tipa pilsētas rezidenci - Residence urbane. Zemes gabals iepretī šai ēkai ir piemērots vēl vienas ēkas būvniecībai. Jau pavisam drīz sāksim tās būvniecību, piesaistot investora līdzekļus, ar kuru jau sadarbojamies.
Senioru aprūpes segments ir ļoti daudzsološs! Par to liecina arī 2020.gada rezultāti – pat pandēmijas laikā mūsu darba apjoms pieauga. Jā, protams, pandēmijas dēļ visi procesi ir kļuvuši sarežģītāki, tomēr mums ir izdevies piepildīt Senior Babite jaunatklātās mājas – gan standarta, gan demences klientiem paredzētās. Vecmīlgrāvja projektā pirmo klientu izmitinājām tieši pirms Ziemassvētkiem, tagad pieejamo vietu skaits strauji samazinās. Plānojam, ka līdz martam rezidence būs piepildīta. Vienlaicīgi būsim aizpildījuši visas brīvās vietas arī Lapsu ciemata sestajā mājā.
Mūsu galvenais investors jau ir iegādājies jaunus zemes gabalus turpmākai attīstībai. Mēs izstrādājam stratēģiju vairākus gadus uz priekšu un cītīgi strādājam, lai sasniegtu savu mērķi. Paredzam, ka pēc desmit gadiem Austrum- eiropas valstīs mēs pārvaldīsim 6000 gultasvietu. 2000 gultasvietu būs Latvijā, no kurām 1000 būs pieejams jau nākamo divu gadu laikā.
– Šobrīd jūsu ziņā ir...
– …simts gultasvietu. (Pasmaida. – m2).
– Ļoti ambiciozi, ja salīdzina to, kas jums jau pieder, un jūsu mērķus.
– Zemes gabali, kas nepieciešami mūsu mērķu sasniegšanai, mums jau ir. Ķemeros, Ādažu novadā, kur jau strādājam pie projekta, Rīgā – Admirāļu ielā (Bolderāja) un Ūdeļu ielā (Jugla).
– Kas ir jūsu aprūpes namu iemītnieki?
– Vietējie iedzīvotāji. Rīgas domē ir pat izveidojusies rinda uz vietām pansionātos. Pirms trim gadiem šajā rindā bija ap 150-200 cilvēku, tagad jau ap 500. Vairumā gadījumu tie ir seniori vecumā no 80 līdz 85 gadiem. Nākamo gadu laikā šis skaits vēl tikai pieaugs.
Kad 2018.gadā mēs atklājām mūsu pirmo māju, Rīgas dome piešķīra senioriem ikmēneša vaučeru (līdzfinansējumu) 250 eiro vērtībā, ko var izmantot pansionāta apmaksai. Šobrīd tie ir jau 400 eiro. Ja klients izvēlas dzīvot ģimenes tipa pansionātā,– tad 640 eiro. Ir skaidrs, ka vaučeri netiek piešķirti jebkuram, bet gan tiem, kuri iekļauti rindā un atbilst atbalsta piešķiršanas kritērijiem.
– Rietumvalstīs pansionātu iemītnieki galvenokārt ir seniori ar pensiju uzkrājumu, kas sedz izmitināšanas izmaksas. Kā šī sistēma strādā pie mums?
– Klientam par izmitināšanu pansionātā jādod 85% no pensijas. Papildus piemaksā Rīgas dome. Ja tas ir nepietiekami, tad starpību sedz ģimene vai pats pensionārs. Vairumam mūsu iemītnieku pensija ir ap 365 eiro, kas ir vidējais pensijas apmērs valstī, bet izmitināšana pansionātā vidēji maksā 1000 eiro. Izmitināšanas cena ir atkarīga no tā, vai klients dzīvo vienvietīgā, divvietīgā vai trīsvietīgā istabā, kā arī no tā, kāda veida aprūpe viņam ir nepieciešama. Vislētākā cena izmitināšanai kādā no Senior Group mājām ir 776 eiro mēnesī.
– Izrādās, ka vairums jūsu klientu ir tā dēvētie sociālie klienti. Vai ir arī gadījumi, kad bērni izmitina pie jums savus vecākus?
– Mums ir klienti, kuri dzīvojuši labos apstākļos kopā ar saviem bērniem. Bet viņi paši vēlējās pārcelties uz pansionātu, lai neapgrūtinātu ģimeni. Ir klienti, kuri paši veic visu apmaksu par izmitināšanu. Saprotiet, pansionāts nav trimda. Tā ir ērta dzīvesvieta vecāka gadugājuma cilvēkiem, vieta, kur viņi var savstarpēji sazināties un saņemt nepieciešamo sociālo aprūpi. Veco ļaužu aprūpes namos nav nekā nosodāma. Senior Group strādā vairāk nekā 70 darbinieku. Katrā darba maiņā viens apkalpojošā personāla darbinieks aprūpē sešus pansionāta iemītniekus. Divi mūsu darbinieki atrodas apvienotajā mājā nepārtraukti. Protams, patīkamāk ir novecot savās mājās un savā ģimenē, bet dzīvē ir dažādas situācijas. Turklāt, ja ir nepieciešams, mēs veicam senioru aprūpi arī viņu mājās.
Patlaban apmēram 10% mūsu klientu visas izmaksas sedz paši. Bet viņu īpatsvars pieaugs. Mēs izstrādājam arī projektus privātmājām, kas būtu piemērotas turīgu senioru izmitināšanai.
– Kādu peļņu var sagaidīt investori, kas iegulda naudu veco ļaužu aprūpes namos?
– 4% -7% gadā. Ir būtiski, ka tiek slēgti ilgtermiņa nomas līgumi, kas novērš darbības riskus un atbrīvo no rūpēm par gultasvietu piepildīšanu.
– Vai šis bizness attīstās tikai galvaspilsētā un tās tuvumā?
– Pagaidām, jā. Mēs pētām pieprasījumu: mums ir pārrunas ar Liepājas, Jēkabpils un Valmieras pašvaldību. Jau esam iegādājušies zemes gabalu arī Lietuvā – Paņevežā, kur plānojam būvēt pirmo Lielās Ģimenes māju – senioru rezidenci.
Par Rīgu viss ir skaidrs: pieprasījums ir ļoti liels, un saskaņā ar izpētes datiem tas vēl tikai augs. Tādējādi daudzkārtējs gultasvietu skaita pieaugums nav mūsu iztēles auglis, bet nākotnes realitāte. Visus projektus, ko pabeidzam, mēs aizpildām dažu mēnešu laikā. Pat pandēmija nav traucēklis. 2021.gadā paātrināsim mūsu jauno projektu būvniecību. Specializētā nekustamā īpašuma segmenta attīstības perspektīvas ir ļoti daudzsološas.