Viens no stabilākajiem un pieprasītākajiem - tieši šādu epitetu 2020.gada beigās ir pelnījis galvaspilsētas jauno budžeta klases ēku segments. Pat ārkārtas režīma ieviešana pavasarī un novembrī Latvijā tam netraucēja saglabāt pārdošanas apjomu tuvu 2019.gada apjomam. Un tas notiek bez īpašām atlaidēm, taču dažos projektos, lai arī ar nelielu, bet cenu pieaugumu. Pēc žurnāla m2 un varianti.lv veiktās aptaujas datiem gandrīz visi lielie attīstītāji Latvijas galvaspilsētā saglabā optimistisku attieksmi pret savu budžeta klases projektu perspektīvām 2021.gadā. Neviens negrasās padoties!

Kādos projektos jūs pārdodat dzīvokļus? Kā jūs vērtējat pārdošanas apjomus 2020.gadā? Kādi dzīvokļu plānojumi bija vispieprasītākie? Kā jūs veidojat savu cenu politiku un vai devāt atlaides? Kuras ekonomikas nozares pārstāvji pandēmijas kontekstā radīja patērētāju pieprasījumu pēc jauniem projektiem? Cik bieži tika iesaistīti darījumos bankas aizdevumi? Un kādas ir jūsu cerības 2021.gadā? Šis ir īss jautājumu saraksts, uz kuru žurnāls m2 un portāls varianti.lv lūdza atbildēt vairākiem lielajiem attīstītājiem, kas strādā Rīgas jauno budžeta mājokļu segmentā. Viņi nedeva izredzes skeptiķiem un pesimistiem.
Ilona Striga, AFI Europe Latvia vadītāja:
– Mūsu uzņēmums AFI Europe, ir nekustamo īpašumu attīstītājs ar plašu pieredzi Eiropas valstīs. Mēs esam veiksmīgi pabeiguši projektu Metropolia Imantā un tagad visus savus spēkus veltām citam liela mēroga projektam – dzīvojamajam kompleksam Trebū Home. Pirmkārt, vēlos akcentēt, ka Trebū Home nav ekonomiskās klases projekts. Tas atrodas Pļavniekos - tā dēvētajā guļamrajonā, bet mēs to veidojam kā atsevišķu rajonu, kas daudzējādā ziņā klasificējams kā augstāks līmenis. To apliecina mūsu ēku arhitektoniskais risinājums un fasāžu apdare, rūpīgi izstrādātā un piesātinātā Trebū Home apkārtnes ainava, kā arī koncepcija pagalms bez automašīnām un pārdomātie dzīvokļu plānojumi. Mūsu priekšrocības, ko vērtē klienti, ir - energoefektivitāte (A klase), mūsdienīgas tehnoloģijas, plaša apzaļumota teritorija, daudzveidīgi rotaļu laukumi bērniem, iekopti zālāji un vietas piknikam. Savukārt dzīvokļos pircēji atzinīgi novērtē griestu augstumu (2,9 m), lielos, trīskārtu stikla pakešu logus, plašās terases un balkonus. Šobrīd klientiem piedāvājam arī papildu bonusu – noliktavu telpas ar platību līdz sešiem m2 (iekļauts dzīvokļu cenā).
Sporta un aktīvā dzīvesveida cienītāji noteikti novērtēs Trebū Home iekārtotās aktīvās atpūtas vietas: piemēram, saullēktā var vingrot tam speciāli paredzētajās vietās, kur ir droši ielas trenažieri, un basketbola laukumi, bet vakarā – izmantot kompleksa skriešanas celiņu.
Mūsu klienti ir izglītoti, aktīvi un arī prasīgi cilvēki. Viņi strādā dažādās nozarēs – IT nozarē, bankās, apdrošināšanas un būvniecības uzņēmumos, ir jūrnieki, ierēdņi, privātuzņēmēji, vidējā līmeņa vadītāji.
Līdz 2020.gada beigām esam iecerējuši Trebū Home jaunajā kārtā nodot ekspluatācijā uzreiz četras (!) ēkas. Bet 2021.gadā uzsāksim trīs jaunu ēku būvniecību un turpināsim projektēt vēl četras. Turklāt esam iegādājušies jaunus zemes gabalus blakus Trebū Home un jau pavisam drīz ierīkosim šeit jaunas autostāvvietas mūsu klientu mašīnām.
Neapšaubāmi, koronavīrusa radītā situācija, nenoteiktība un ieviestie ierobežojumi ir ietekmējuši nekustamā īpašuma tirgu un pārdošanas apjomus. Tomēr 2020.gads mums ir bijis ļoti aktīvs un piesātināts. Esam pilnībā pārdevuši divas pirmās mājas – tie ir 108 dzīvokļi. Aktīvi slēdzam rezervāciju līgumus par dzīvokļiem četrās jaunajās mājās, kas jau ir gatavas nodošanai ekspluatācijā. Būvniecības posmā vispieprasītākie bija trīs un četru istabu dzīvokļi.
Mūsu pieredze rāda, ka projekta būvniecības posmā dzīvokļus galvenokārt rezervē tie cilvēki, ku-riem kāds mūs ir rekomendējis, kuri nebija paguvuši iegādāties dzīvokli jau uzbūvētajos Trebū Home namos vai kuri skaidri zina, kādu dzīvokļa plānojumu viņi vēlas, kuru stāvu, ar kādu skatu. Un vēl viens motivētājs – būvniecības laikā dzīvokļi ir pieejami par zemāku cenu.
Interese par projektu ir liela, un daudzi potenciālie pircēji nepacietīgi gaida, kad nodosim ēkas ekspluatācijā. Mēs sagaidām, ka pēc tam pārdošanas darījumu skaits pieaugs.
Lai gan tiek izteikti dažādi ekonomikas attīstības scenāriji, uzņēmums AFI Europe Latvia ir pārliecināts, ka tirgus drīzumā stabilizēsies. To apstiprina arī Latvijas Bankas prognozes. Investīcijas nekustamajā īpašumā – tās ir ilgtermiņa ieguldījums. Tie ir ieguldījumi nākotnē. Cenu kritumam jauno dzīvokļu segmentā pamatojuma nav, jo būvniecības izmaksas ir tikpat augstas kā iepriekš. Turklāt pieprasījums mājokļu tirgū šobrīd ir lielāks par piedāvājumu un kvalitatīvi dzīvokļi vienmēr būs pieprasīti.
Andris Bože, YIT Latvija valdes priekšsēdētājs:
– 2020.gadā turpinājām dzīvokļu pārdošanu mūsu gatavajos projektos Pārdaugavā – Riverstone Residence Ķīpsalā un Dzirciema namā Eiženijas ielā. Annas Parkā Imantā un projektā Green City Purvciemā uzsākām papildu pabeigtajiem namiem arī nākamās projekta kārtas - jaunu ēku būvniecību un attiecīgi dzīvokļu pārdošanu tajās. Šoruden tika sākta arī ilgi gaidītā projekta Safrāns būvniecība Purvciemā un dzīvokļu rezervācijas. Šobrīd mūsu piedāvājumu veido pieci projekti, divi no tiem vairākās kārtās, iegādei pieejami vairāk nekā 250 dzīvokļu, no kuriem daļa ir būvniecības stadijā, daļa pabeigti.
Gada sākumā klientu aktivitāte un darījumu apjoms vērtējams kā samērā augsts, protams, zināmas izmaiņas ieviesa pasaules notikumi un esošā situācija, taču rudens pusē interese ir atgriezusies, un ar šī gada koprezultātiem varam būt apmierināti.
Jau kādu laiku esam novērojuši, ka trīsistabu un kompakti četristabu dzīvokļi kļuvuši iecienītāki. Klienti, kuri iepriekš kā pirmo mājokli izskatīja divistabu dzīvokļus, šobrīd ir tālredzīgāki un, ja ir tāda iespēja, labprāt izvēlas trīsistabu mājokļus. Ir jāmin, ka, vērtējot mājokļa iegādes kritērijus, šogad uzmanība papildus tiek pievērsta arī iespējai dzīvoklī iekārtot darba un/vai mācīšanās vietu. Tirgū šobrīd pamatā piedāvājam komforta klases mājokļus, un lielāko darījumu summas nedaudz pārsniedz 180 000 EUR. Vidējā darījuma summa ~ 98 000 EUR.
Atlaides... Darījumus esam veikuši saskaņā ar mūsu dzīvokļu cenu lapu un mājaslapā izvietoto informāciju. Atsevišķos gadījumos piedāvājam elastīgāku apmaksas/pirmās iemaksas grafiku, bet nosacījumus saglabājam esošos. Pēdējiem dzīvokļiem gatavos projektos, piemēram, Green City 1 un Annas Parks 2, piedāvājam pievilcīgāku iegādes cenu, taču tāda prakse jau ir izmantota arī iepriekš.
Darījumu daļa, kura tiek veikta, izmantojot hipotekāro kredītu, ir 80-85%. Jauno dzīvokļu cenām īsti nav iemesla samazināties, drīzāk otrādi. Tas skaidrojams ar nepietiekamo piedāvājumu, kas Rīgā ir būtiski zemāks nekā Tallinā vai Viļņā. Turklāt vairāki attīstītāji ir apturējuši investīciju piesaisti projektiem Covid situācijas dēļ. Un salīdzinājumam šāda informācija: dzīvokļu cenas Tallinas “Purvciemā” šobrīd sākas no 2500 eiro/m2.
Šogad esam uzsākuši visu plānoto projektu realizāciju, plānojam arī nākamgad papildināt savu piedāvājumu ar jaunu projektu Dzelzavas ielā un uzsākt liela kvartāla attīstību Āgenskalnā.
Mikus Freimanis, uzņēmuma Merks nekustamā īpašuma attīstības direktors:
Būvkompānijai Merks 2020.gadā pārdošanā ārpus Rīgas centra bija pieejami dzīvokļi vienā projektā – Gaiļezera nami. Mēs esam apmierināti ar šajā gadā sasniegtajiem pārdošanas rezultātiem gan šajā projektā, gan vērtējot mūsu projektu portfeli kopumā, un uz 2021. gadu skatāmies pozitīvi. Lai arī ir Covid-19 pandēmija, mums ir izdevies sasniegt mūsu noteiktos mērķus. Šajā gadā projektā Gaiļezera nami pārdevām plašus divistabu dzīvokļus (katra platība pārsniedz 60 m2 ), savukārt vispieprasītākie bija trīsistabu dzīvokļi, katrs platībā līdz 65 kvadrātmetriem. Projektā visvairāk mājokli izvēlējās nostabilizējušās ģimenes ar bērniem. 80-90% pircēju mājokli iegādājās, izmantojot hipotekārā kredīta līdzfinansējumu. Mūsu uzņēmuma mērķis nav konkurēt ar cenu, bet gan ar kvalitāti un servisu, tāpēc šajā gadā mēs veicām tikai vienu atlaižu akciju.
Ticam, ka 2021.gadā tirgū nebūs dramatisku cenu izmaiņu. Tuvākajā laikā plānojam uzsākt projekta būvniecību Mežciemā, tas būs pirmais Merka ekonomiskās klases projekts – šajā projektā būs kompakti dzīvokļi ar pārdomātiem un ērtiem plānojumiem par pieejamām cenām, šiem dzīvokļiem tiks saglabāta Merka nekustamo īpašumu risinājumu kvalitāte. Vēl plānojam uzsākt projekta Merks Viesturdārzs 2.kārtas ēkas būvniecību, kuru mēs pozicionējam kā biznesa klases projektu ar atsevišķiem luksus līmeņa dzīvokļiem.
Oksana Pedele, SIA Kaamos pārdošanas vadītāja:
– Pašlaik pārdošanā ir viens projekts – Divi Krasti. Kopumā esam apmierināti, un pārdošana notiek saskaņā ar plānoto. Vienlīdz labi tiek pirkti divistabu un trīsistabu dzīvokļi; pārdotais visdārgākais dzīvoklis – 130 200 EUR; vidējā pārdoto dzīvokļu cena – 92 500 EUR. Atlaides dzīvokļiem netiek piedāvātas. Pamatā mūsu projekta dzīvokļu pircēji ir jaunas ģimenes ar bērniem vai pagaidām bez, - 90% gadījumu pircēji ir Ķengaraga iedzīvotāji (arī mūsu projekts atrodas Ķengaragā), kā arī savu uzņēmumu īpašnieki, uzņēmumu vadītāji un vadošie speciālisti ar ienākumiem, kas nedaudz pārsniedz vidējo. 85-90% pirkumu notika, izmantojot kredītu. Uzskatām, ka nākamajā gadā budžeta klases dzīvokļi būs tikpat pieprasīti kā pašlaik, cenas nedaudz pieaugs līdz ar ekonomikas attīstību un būvniecības nozares cenu kāpumu. 2021.gadā mēs turpināsim dzīvokļu pārdošanu projektā Divi Krasti (ir uzsākta arī otrā māja no divām projekta ietvaros ieplānotajām), gada pirmajā pusgadā uzsāksim mūsu Mežaparka projekta MOHO PARK būvniecību un dzīvokļu pārdošanu.
Andris Dzirnieks, SIA KBO Pārdošanas nodaļas vadītājs:
2020.gadā mums pārdošanā bija divi projekti – Imantas Ozoli un Akācijas. Taču projektā Imantas Ozoli visi dzīvokļi ir pārdoti. 2020.gads iesākās daudzsološi, taču no marta līdz maijam pārdošanu mazliet ietekmēja un piebremzēja situācija ar Covid-19. Sākot no jūnija, pārdošanas apjoms sāka pakāpeniski augt un atgriezās 2019.gada līmenī. Salīdzinot pārdoto dzīvokļu skaitu ar iepriekšējo gadu, secināms, ka tas 2020.gadā ir mazāks tikai par pieciem dzīvokļiem. Vislabāk pirka trīsistabu (L) un četristabu dzīvokļus (XL), un pašlaik jau visi trīsistabu (L) dzīvokļi ir pārdoti. Akācijās no dzīvokļu kopskaita jau pārdoti 85% četristabu dzīvokļu. Visdārgākais dzīvoklis (bez mēbelēm) bija četristabu dzīvoklis devītajā stāvā, un tā cena bija 135 286 EUR (iekļauta maksa par virszemes autostāvvietu un palīgtelpu pagrabstāvā).
Cenas mūsu projektos netika koriģētas, un arī atlaides nepiedāvājam. Mūsu klienti pārsvarā ir jaunas ģimenes ar vienu vai vairākiem bērniem un jaunie speciālisti, kas iegādājas pirmo mājokli. Un ģimenes, kas no sērijveida namiem vēlas pārcelties uz jauno projektu. Ja runājam par ekonomikas nozarēm, varu minēt IT speciālistus.
70% darījumu notika, izmantojot hipotekāro kredītu ar ALTUM sniegto atbalstu majokļa iegādei. Gan ģimenēm ar bērniem, gan jaunajiem speciālistiem.
Manā ieskatā, pieprasījums palielināsies budžeta klases dzīvokļiem ar vairākām izolētām istabām, jo esošajā situācijā aizvien vairāk cilvēku ir spiesti strādāt attālināti, no mājām, līdz ar to rodas nepieciešamība iekārtot atsevišķu kabinetu, kur var netraucēti strādāt. Es domāju, ka cenas paliks līdzšinējā līmenī vai arī nedaudz pieaugs, ņemot vērā piedāvājumu un augošās būvniecības izmaksas.
2021.gadā mums vēl būs piedāvājumi projektā Akācijas, Imantā. Mēs izstrādājam arī nākotnes projektus.
Kaspars Ekša, Bonava Latvija pārdošanas un mārketinga vadītājs:
Bonava Latvija 2020. gadā pārdošanā bija tādi projekti kā Krasta kvartāls, Dreilinga mājas, Pagalms 2.0, Fjordi, Pūces ielā 19 un Hausmaņa terases. 2020. gads arī mums bijis ļoti dažāds. Gadu, kā bijām plānojuši, iesākām ar stabiliem, augšupejošiem pārdošanas rezultātiem, taču, sākoties Covid-19 pandēmijai un stājoties spēkā ierobežošanas pasākumiem, izjutām gan klientu satraukumu par nākotni, gan banku piesardzību kreditēšanā. Tas attiecīgi atspoguļojās arī pārdošanas rezultātos - šī gada aprīlī un maijā piedzīvojām zemāko klientu aktivitāti ar mazāko darījumu skaitu pēdējo gadu laikā. Taču jau trešajā ceturksnī tirgus strauji atkopās, un ceturksni noslēdzām jau ar 117% (!) pieaugumu pret šo pašu periodu pagājušajā gadā. Jau šobrīd ir skaidrs, ka šis gads darījumu skaita ziņā būs labāks kā iepriekšējais par spīti Covid-19 ietekmei uz ekonomiku.
Mūsu dārgākie dzīvokļi tika pārdoti projektā Dreilinga mājas. Tie bija četristabu dzīvokļi Comfort tipa mājās. Atlaides arī šogad neesam piemērojuši. Mūsu uzņēmuma politika paredz nodrošināt zemākas cenas projekta būvniecības sākuma stadijā, ko lielākā daļa mūsu klientu labprāt izmanto. Par to liecina arī pārdošanas rezultāti, jo lielākais pārdoto mājokļu skaita pieaugums pret pagājušo gadu bija tieši projektos, kuri atrodas būvniecības stadijā. Šajā segmentā pieaugums 3. ceturksnī bija pat 150% pret pagājušo gadu.
Mūsu klienti ir ļoti dažādi. Viss ir atkarīgs no projekta lokācijas un specifikas. Projektu Dreilinga mājas vairāk izvēlas tieši ģimenes ar bērniem, savukārt Krasta kvartāls un Pagalms 2.0 piesaista vairāk jaunos profesionāļus, kuriem ir svarīga pārvietošanās brīvība. Tie, kuriem ir svarīgi dzīvot centrā, izvēlas projektu Fjordi. Hipotekāro kredītu vēl joprojām izmanto lielākā daļa mūsu klientu. Atkarībā no projekta, tie ir aptuveni 70% pircēju.
To, kas notiks ar cenām šajos apstākļos, ir grūti prognozēt, taču mēs redzam, ka par spīti esošajai situācijai valstī, darījumi notiek, turklāt ar augšupejošu tendenci. Arī bankas ir ieinteresētas kredītu izsniegšanā, kas nebija vērojams pirmā Covid-19 vilņa laikā, kad bankas bija ieņēmušas nogaidošu pozīciju. Darījumu skaita pieaugumu tieši jaunajos projektos veicinās arī banku vēlme kreditēt energoefektīvus projektus, kas potenciāli varētu palielināt pieprasījumu un tādejādi veicināt cenu kāpumu.
Nākamajā gadā plānojam turpināt attīstību mūsu popularitāti jau ieguvušajos projektos Dreilinga mājas, Krasta kvartāls, Fjordi, kā arī gada pirmajā pusē pabeigsim darbu pie projekta Pagalms 2.0 trešās mājas būvniecības un pārdošanas. No jaunajiem projektiem pieminēšanas vērts noteikti ir mūsu pirmais projekts Imantā, Dumbrāja ielā 29, kā arī projekts mūsu iecienītajā VEF apkaimē, kur attīstīsim jau trešo projektu, šoreiz Ropažu ielā 16.
Irina Alazova, uzņēmuma Mercury Group vadītāja:
Mercury Group ir veiksmīgi piedalījies un piedalās dzīvokļu pārdošanā praktiski visos jaunajos Rīgas un Jūrmalas premium klases projektos. Vienlaikus mēs esam ekskluzīvs projekta Iris Shampeteris Apartments pārdevējs un mārketinga koordinators, tas ir jauns Rīgas premium dzīvokļu kompleksa projekts, kas atbilst budžeta segmentam. Mēs aktīvi piedalāmies šajā projektā kopš zemes iegādes, arhitektūras un tehniskā projekta izstrādes, apdares materiālu izvēles un iepirkšanas, kā pamatā ir ar mūsu līdzdalību radītais dizaina projekts. Mūsu darbības pienākumos ietilpa mājaslapas izveide, tekstrade, leģendas, logotipa, kā arī projekta nosaukuma izstrāde. Līdz šīs ziemas sākumam Iris Shampeteris Apartments esam veiksmīgi realizējuši 22 no 24 pirmās kārtas dzīvokļiem un 35 no 48 otrās kārtas dzīvokļiem, kas nodoti ekspluatācijā 2020. gada augusta beigās.
Ņemot vērā situāciju, kas šogad izveidojusies Covid-19 pandēmijas dēļ, vēl pavasarī bija grūti iedomāties, ka nekustamā īpašuma tirgus, tajā skaitā arī jauno mājokļu tirgus, būs tik aktīvs, sākot no 2020.gada jūniju līdz pat šai dienai. Salīdzinot ar 2019.gada periodu, pārdošanu skaits nav samazinājies. Mēs, Mercury Group, esam apmierināti ar to, kā notiek darījumi.
Visiecienītākie projekta Iris Shampeteris Apartments dzīvokļi ir dzīvokļi ar divām guļamistabām. Visdārgākā darījuma cena bija tuvu 170 000 eiro, bet vidējā darījuma cena – apmēram 100 000. Gribu teikt, ka 2020. gada sākumā, kad tika slēgtas robežas un spēkā stājās dažādi ierobežojumi, Rīgā atlaides dzīvokļiem bija kļuvušas par normu, turpretī vasaras beigās attīstītāji vairs nebija tik dāsni, jo radās noturīgs pieprasījums. Tomēr saprātīga “tirgošanās” vienmēr ir iespējama. Projektā Iris Shampeteris Apatments mēs tradicionāli piedāvājam ziemas atlaides decembrī, bet ar nosacījumu dzīvokli izpirkt (īpašuma tiesību pārreģistrācija jaunajam īpašniekam) līdz noteiktam termiņam, šogad - līdz 2020. gada 31. decembrim.
Pēc noslēgtajiem darījumiem redzam, ka Iris Shampeteris Apatments pircēji ir jaunas ģimenes ar bērniem vai pagaidām bez, kā arī jaunie speciālisti. Vai arī pieaugušie bērni, kuri pērk mājokli vecākiem, lai viņi būtu kaimiņos vai otrādi. Mums ir arī dažas ģimenes, kuras draudzējas savā starpā un kuras iegādājās dzīvokļus mūsu projektā. Nozares, kuras pārstāv pircēji, ir ļoti dažādas: jūrnieki (liela darījumu daļa), IT speciālisti, aviokompāniju darbinieki. Ir transporta nozares pārstāvji, bankas darbinieki, grāmatveži un uzņēmēji. Lielākā daļa veic darījumus, piesaistot hipotekāro kreditēšanu: 90 -95%.
Ir pircēji, kuri izskata nekustamā īpašuma iegādi kā drošu ieguldījumu mūsdienu nesaprotamā un nestabilā laika apstākļos. Viņi pērk dzīvokļus ar mērķi iznomāt, gūt pasīvo ienākumu un ar iespēju nākotnē tos pārdot.
Runājot par jaunu budžeta klases projektu nākotni, domājam, ka 2021.gadā tiem būs stabili panākumi, un, pareizi novērtējot cenu, kvalitāti, istabu skaitu, dzīvokļa platību un lokāciju, tos pietiekami ātri realizēs. Jaunā mājokļa kvadrātmetra cena Rīgā šobrīd ir lojāla, un tā noturēsies šodienas līmenī, turklāt tai būs tendence „kāpt uz augšu”, tas notiks, ja būs pozitīvas ekonomikas attīstības scenārijs.
Attiecībā uz jaunajiem projektiem, ar kuriem nodarbosies mūsu uzņēmums: plānojam 2021.gadā turpināt darbu pie Iris Shampeteris Apartments trešās kārtas. Ņemsim vērā visas šodienas pieprasījuma reālijas un potenciālo pircēju vēlmes. Atgādinājums: šodien ir gatavas pirmās divas kompleksa kārtas - tie ir 72 dzīvokļi. Bet tiek plānots, ka pēc visa projekta pabeigšanas, tajā 230 dzīvokļu.
Ieva Jansone, ARCO REAL ESTATE valdes locekle un Pārdošanas nodaļas vadītāja:
ARCO REAL ESTATE 2020.gadā ekskluzīvi veica pārdošanu šādos jaunajos projektos: Liepziedi un Tuvidi (attīstītājs SIA Estera Development), Bišumuiža un Podnieki (attīstītājs SIA EfTEN Capital), Rīgas Vārti (attīstītājs SIA Interbau), Mazā Nometņu iela 17a (attīstītajs SIA Mazā nometne). Protams, 2020.gada ārkārtējie apstākļi ieviesa korekcijas prognozētajos pārdošanas plānos, tomēr ar rezultātu esam apmierināti, jo veiksmīgi pabeigta projekta Tuvidi realizācija, arī projekta Bišumuiža dzīvokļu pārdošana ir finiša taisnē, jo projektā palikuši pēdējie četri dzīvokļi. Arī par pārējiem projektu dzīvokļiem interese saglabājas, ir veikts liels skaits rezervāciju. Projektā Podnieki ir rezervēti 53 % no visiem dzīvokļiem, Liepziedos – 35 %, savukārt Salaspils projektā Rīgas Vārtirezervēti jau astoņi dzīvokļi, lai arī dzīvokļu rezervāciju uzsākām tikai septembrī. Arī ekonomiskās klases segmentā vienmēr populārākie ir bijuši divu un triju istabu dzīvokļi, mūsu pārstāvētajos projektos 2020.gadā pastiprinātu interesi izraisīja tieši mazie dzīvokļi, piemēram, projektā Liepziedi no 60 rezervētajiem dzīvokļiem 22 ir vienistabas mājokļi, katrs platībā līdz 30 kvadrātmetriem. Pieprasīti bija arī četristabu dzīvokļi – projektā Podnieki tie pircēju vidū bija populārākie.
Visdārgāk pārdotie mājokļi 2020.gadā bija četristabu dzīvokļi Rīgas projektā Bišumuiža, kur darījumu summas bija robežās 175 000 – 200 000 eiro. Tomēr jāatzīst, ka šos pirkumus iekļaut budžeta klasē īsti nevar, lai gan tiek piedāvāti ekonomiskā segmenta ietvaros. Konkurētspējīga kvadrātmetra cena 2020.gadā mūsu piedāvātajos projektos vidēji bija cenu amplitūdā no 1 400 līdz 1 650 EUR/m².
Ekonomiskās klases mājokļu cenas turējās stabili visa gada garumā, pieprasītākajiem dzīvokļiem cenas nedaudz palielinājās. Tos pircējus, kuri veica pirkumus šogad, var uzskatīt par ieguvējiem, jo tiek plānotas lielākas cenu korekcijas un to kāpums. Atlaides dažiem dzīvokļiem izmantotas mārketinga pasākumu ietvaros, bet varu teikt, ka kopumā dzīvokļu cenām atlaides 2020.gadā netika piemērotas.
Mūsu projektu pircēji ir Rīgas un Rīgas apkārtnes iedzīvotāji vecuma grupā no 30 līdz 55 gadiem, ar vidējiem un vidēji augstiem ienākumiem, jaunās ģimenes, uzņēmēji, speciālisti un cilvēki, kas piekopj aktīvu dzīvesveidu un kam ir prasības pēc augsta dzīves komforta. Starp dzīvokļu pircējiem nav izteiktas ekonomikas nozares, dzīvokļus iegādājas ļoti dažādu profesiju un nozaru pārstāvji.
Vairāk nekā divas trešdaļas no visiem pircējiem mājokļa iegādei izmanto hipotekāro kredītu, tāpēc, jau uzsākot projektu realizāciju, attīstītājiem jāpārliecinās, ka objektu cenas no banku puses tiks akceptētas.
Ekonomiskajā segmentā mājokļi ir ļoti pieprasīti, un, domāju, piedāvājums vēl ilgi nevarēs apmierināt pieprasījumu. Šobrīd aktuālāks ir jautājums, kas notiks ar Latvijas iedzīvotāju maksātspēju un banku politiku attiecībā uz budžeta klases mājokļu būvniecības finansēšanu: ja uzņēmēji paaugstinās būvniecības izmaksas un nauda būs jāaizņemas nevis bankās, bet jāmeklē citi finansējuma avoti, bieži vien pieņems lēmumu apturēt objekta realizāciju, kas savukārt noteikti samazinās piedāvājumu, līdz ar to tas arī izraisīs piedāvāto mājokļu cenu pieaugumu.
2021.gadā turpināsim aktīvu pārdošanu jau esošajos projektos, kā arī plānojam uzsākt dzīvokļu rezervāciju Torņakalna projektā Tekstiliana. Šis projekts šobrīd atrodas projektēšanas stadijā, un to attīstīta uzņēmums Estera Development. Ceru arī, ka attīstītājiem izdosies uzsākt kādu jaunu projektu un ka tā pārdošana tiks uzticēta uzņēmumam ARCO REAL ESTATE.
Elīna Ozola, SIA Hepsor mārketinga un pārdošanas vadītāja:
– Uzņēmums Hepsor 2019. un 2020.gadā budžeta klases segmentā piedāvāja dzīvokļus divos jaunos projektos Āgenskalnā, Baložu ielā 7 un Āgenskalna ielā 24. Uzsākot abu projektu realizāciju, novērojām, ka līdz dzīvokļu nodošanai ekspluatācijā pārdoti aptuveni 50% no pieejamajiem dzīvokļiem. Projektā, kas atrodas Baložu ielā 7, pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā pārējie dzīvokļi pārdoti deviņu mēnešu laikā. Āgenskalna ielā 24 novērojam līdzīgu tendenci un sagaidām, ka līdz gada beigām tiks pārdoti visi dzīvokļi.
Nevarētu teikt, ka būtu vērojama pastiprināta interese par konkrēta tipa dzīvokļiem. Par divistabu dzīvokļiem interesējas galvenokārt jaunieši vai jaunie pāri. Ģimenes pārsvarā iegādājas triju vai četru istabu dzīvokli. Dārgākā dzīvokļa cena pārsniedza 200 000 EUR - par četristabu dzīvokli. Pirkuma vidējā kvadrātmetra cena mūsu projektos ir 2 300 EUR.
Vērojot tirgus tendenču maiņu Covid-19 ietekmē, arī mēs esam veikuši nelielas izmaiņas pārdošanas stratēģijā, atsevišķiem dzīvokļiem piemērojot izdevīgākus iegādes nosacījumus pārdošanas rezultātu veicināšanai, tomēr tas nav būtiski ietekmējis sākotnēji prognozēto pārdošanas cenu. Vērtējot abus projektus, secinām, ka hipotekārais kredīts tika izmantots 75% gadījumu.
Ņemot vērā, ka jaunu projektu attīstības temps pēc 2020.gada notikumiem ir samazinājies un vairāki attīstītāji ir apturējuši jaunu projektu būvniecības uzsākšanu, pārdošanas cenas jaunajos projektos paliks līdzšinējā līmenī. Būvniecības izmaksas nav mazinājušās, un nekustamo īpašumu attīstītāju vidū konkurence netiek prognozēta, tas liks pārskatīt plānotās pārdošanas prognozes. Ja nākamā gada laikā pieaugs interese par jaunajiem projektiem, pārdošanas cenas varētu pat palielināties.
Jaunajā gadā uzņēmums Hepsor uzsāks 18 dzīvokļu nama būvniecību Baložu ielā 9. Par vēl vienu jaunu projektu ar 116 dzīvokļiem Āgenskalnā informācija tiks sniegta 2021.gada sākumā.