Šobrīd aktīvi norit dzīvokļu pārdošana jaunajā projektā Divi Krasti, ko būvē Rīgas mikrorajonā, Ķengaragā. Oktobrī projekta pirmajā mājā rezervēto dzīvokļu skaits pārsniedza 50%. Šī rezultāta iedvesmots, projekta attīstītājs – Igaunijas uzņēmums Kaamos, gatavojas sākt arī citu savu projektu attīstību, cerot nākamajos gados aizņemt līdz pat 10% no Rīgas jauno projektu mājokļu tirgus.

Galvaspilsētas Ķengaragā ir vien daži jaunie projekti. Gandrīz visi šeit esošie jaunie projekti uzbūvēti iepriekšējās desmitgadēs, tos var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt, un savu pircēju tie atrada ļoti ātri. To pašu var novērot projektā Divi Krasti, ko būvē Ķengaraga ielā 8A. “Oktobrī pirmās mājas rezervāciju skaits sa-sniedza 50%. Mēs redzam, ka, turpinoties mājas būvniecībai, pieaug arī pircēju interese. Vairums klientu ir jaunas ģimenes ar bērniem un arī ģimenes, kurām vēl pagaidām bērnu nav. Viņus vienlīdz interesē gan divistabu, gan trīsistabu dzīvokļi. Izvēle tiek veikta, pamatojoties uz finansiālajiem resursiem un kredītspējām. Četri no pieciem klientiem gatavojas piesaistīt dzīvokļa pirkumam hipotekāro aizdevumu. Bet 20% pietiek ar pašu uzkrājumiem,” savos novērojumos par klientu pieprasījumu dalās Oksana Pedele, Kaamos pārdošanas vadītāja. “Lielākā daļa klientu, apmēram 90%, - ir Ķengaraga iedzīvotāji no rajona „tālā gala”, kur dominē vecā padomju laika apbūve. Viņi izvēlas projektu Divi Krasti, lai dzīvotu tuvāk centram un iegūtu labāku dzīves vidi, nekā tā ir pašreiz.”
„Kad Divu Krastu būvniecība tiks pabeigta, tas būs divu piecstāvu ēku komplekss ar 66 dzīvokļiem katrā ēkā un kopīgu teritoriju. “Mēs atrodamies ļoti izdevīgā vietā – 5 minūšu braucienā no Rīgas centra, tuvu sabiedriskā transporta mezgliem, kas ļauj ērti nokļūt jebkurā Latvijas galvspilsētas vietā. Tajā pašā laikā 100 metru attālumā atrodas promenāde gar upi – iecienīta atpūtas un pastaigu vieta pie Daugavas. Rīgas lielākais un jaunākais tirdzniecības centrs – Akropole, ir tikai nepilnu kilometru no mums, var teikt, rokas stiepiena attālumā,” Oksana Pedele ar prieku stāsta par projekta atrašanās vietu. – Šoruden mēs uzsākām pirmās mājas būvniecības pēdējo posmu. Un pagaidām veicam dzīvokļu pārdošanu tikai šajā mājā.”
Ir pabeigti pirmās mājas galvenie būvniecības darbi, oktobrī sākās apdares darbi iekštelpās. Visi dzīvokļi tiek pārdoti tikai ar pilno apdari un gatavām vannas istabām. Klienti, kas veica rezervācijas būvniecības sākuma stadijā, varēja izvēlēties vienu no trim piedāvātajiem apdares stiliem. Tagad pirmajai mājai šādas izvēles iespējas vairs nav. Novembrī tiks pabeigts paraugdzīvoklis, kur jebkurš interesents varēs redzēt un vērtēt dzīvokļu iekšējās apdares kvalitāti, ko piedāvā projekta attīstītājs.
Ir plānots, ka Divi Krasti pirmo māju nodos ekspluatācijā līdz 2020.gada beigām. Pēc tam būs nepieciešami pāris mēneši, lai sadalītu dzīvokļus dzīvokļu īpašumos ar atsevišķiem kadastra numuriem un reģistrētu zemesgrāmatu katram dzīvoklim. Savukārt laikposmā no marta līdz aprīļa sākumam mājas jaunie iemītnieki jau varēs iekārtoties savos dzīvokļos.
Oktobra sākumā projekta Divi Krasti pirmajā mājā vēl bija pieejami nedaudz vairāk nekā 30 mājokļu. Tie bija divistabu dzīvokļi ar platību no 32,1 līdz 47,5 m2, trīsistabu dzīvokļi – no 63,2 līdz 72,6 m2 un divi 72,9 kvadrātmetrus plaši četristabu dzīvokļi. Šo dzīvokļu cena bija, sākot no 58 200 līdz 128 600 eiro. Līdz ar dzīvojamām platībām pircējiem piedāvāja arī noliktavas mantu glabāšanai un virszemes autostāvvietas, kuru cena - no 5 000 līdz 6 500 eiro.
“Divi Krasti dzīvokļu pārdošana norit atbilstoši mūsu prognozēm, pat nedaudz pārsniedzot tās. Novembrī sāksim otrās mājas būvniecību, dzīvokļus tajā sāksim tirgot nedaudz vēlāk,” sarunā ar žurnālu un portālu varianti.lv iesaistās Armands Buks-Vaivads, Kaamos valdes loceklis. – Divu Krastu būvniecību plānojam pabeigt 2021.gada beigās. Ķengaraga projekts iezīmē Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītāja darbības uzsākšanu Latvijā. Uzņēmums Kaamos pusotra gada laikā papildus projektam Divi Krasti plāno sākt vēl divu jaunu dzīvojamo projektu attīstību. Hagen Quarters atrodas Āgenskalnā, un tajā būs ap 300 mājokļu. Otrais – divas divpadsmit stāvu dzīvojamās ēkas Mežaparkā. Kaamos ir iecerējis kļūt par nozīmīgu Latvijas tirgus dalībnieku un cer aizņemt 10% no kopējā tirgus. Lai to sasniegtu, mums ik gadu ir jāuzbūvē un jāpārdod vismaz 200 dzīvokļu. Esmu pārliecināts, ka Rīgā trūkst jaunu mājokļu. 2020.gadā ir plānots nodot ekspluatācijā ap 2 500 jaunu dzīvokļu, bet vajadzētu vismaz 5 000 – 6 000. Tallinā tagad būvēti ap 3 500 jauni dzīvokļi gadā, savukārt Viļņā, kas ir būtiski mazāka par Latvijas galvaspilsētu, – ap 6 000. Ņemot vērā, ka Rīgas nekustamo īpašumu tirgus pāris gadus atpaliek no Tallinas; pieņemu, ka nākamajos piecos gados mēs vismaz sasniegsim Tallinu. Optimismu pamato arī fakts, ka jaunajās biroju ēkās Rīgā jau ieguldītas un vēl plānots ieguldīt lielas investīcijas, kas radīs jaunas darba vietas. Turklāt tiek īstenots Rail Baltic projekts un daudzas citas iniciatīvas. Mēs arī ceram, ka galvaspilsētas jaunā vadība spēs radīt labāku pilsētvidi”.
Armands Buks-Vaivads piebilst: „ Ja projektu Divi Krasti būvētu Tallinā, tad viena kvadrātmetra cena būtu 2 500 – 2 700 eiro. Rīgā cena ir krietni mazāka par 2 000 eiro par kvadrātmetru, galvenokārt zemākas zemes cenas dēļ. Kaamos valdes loceklis ir pārliecināts, ka Rīgā, līdzīgi kā Tallinā, pircēji aizvien mazāk vēlēsies pirkt sērijveida dzīvokļus. Daudz pieprasītāki būs mājokļi jaunceltnēs.”