2018 gada rudenī gruntsgabals Baznīcas ielā (starp Lāčplēša un Ģertrūdes ielu) iegūs pilnīgi jaunu arhitektonisku siluetu. Izskaņas akcentu tam piešķirs jauna septiņstāvu ēka Lāčplēša ielā 11. Ņemot vērā cenu – 3500 eiro/m² – un arī to, ka nekustamā īpašuma dārgajā segmentā īpašu pārsteigumu piedāvājuma ziņā nav, šis projekts ir kļuvis pieprasīts jau kopš pirmajām būvniecības uzsākšanas dienām: interesenti jau iegādājušies vairāk par trešdaļu piedāvājuma. Un tas nepārsteidz, zinot, ka jaunā projekta pasūtītājs ir projektu attīstītājs Axi Invest un tā realizāciju veic premium klases nekustamo īpašumu uzņēmums Baltic Sotheby`s International Realty.
Axi Invest savu darbību Baznīcas ielā uzsāka 2013. gadā, kad šeit iegādājās zemesgabalu kopā ar uz tā esošajiem objektiem. Ar šo pirkumu uzsākās daudzdzīvokļu projekta Club Central Residence pirmās kārtas Baznīcas ielā 18a attīstīšana. Objekts tika nodots ekspluatācijā 2015. gada beigās un kļuva par vienu no savulaik pieprasītākajiem premium klases projektiem galvaspilsētā. Jāpiebilst, ka šis projekts ieguva Starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas (FIABCI) balvu Baltic Prix d`Excellence 2015 nominācijā «Labākais jaunais projekts premium klases segmentā Baltijas valstīs».

Turpinot īstenot Club Central Residence pirmās mājas celtniecības projektu, Axi Invest 2014. gadā iegādājās zemesgabalu Lāčplēša ielā 11 – līdzās savam objektam Baznīcas ielā 18a. Novērtējis šīs vietas potenciālu, apbūvētājs formulēja uzdevumu − ne tikai nodrošināt pilsētu ar kvalitatīviem mājokļiem, bet arī piešķirt Rīgas centram laikmetīgu arhitektonisku akcentu. 2018. gada rudenī šis projekts būs sekmīgi īstenots: pilsētas iedzīvotājiem un viesiem pavērsies jauns laikmetīgas celtniecības veidols Baznīcas ielas labajā pusē – posmā no Lāčplēša līdz Ģertrūdes ielai. Par projekta vizuāli efektīgāko elementu kļūs Lāčplēša un Baznīcas ielas stūrī būvējamā ēka: stikla fasāde piešķirs šai vietai dinamiskumu un burtiski atspoguļos tuvumā esošo māju arhitektūru.

Atbilstoši projektam, kura autori ir arhitektūras un projektēšanas biroja SZK/Z arhitekti un vadošais arhitekts Uģis Zābers, jaunajam projektam Lāčplēša ielā 11 ieplānoti septiņi virszemes stāvi un viens pazemes stāvs, kurā tiks ierīkota garāža. Pirmā stāva telpās būs izvietoti četri komerciālie objekti, arī parādes foajē ar kamīnu. Būvējamā māja ir unikāla ar to, ka tajā harmoniski iekļaujas šeit bijušo vēsturisko būvju daļas un elementi. Tieši tādēļ par jaunās mājas foajē noformējuma neatņemamu elementu kļūs restaurētā XIX gadsimta sešdesmito gadu griestu gleznojums.
Jaunajā mājā no otrā līdz septītajam stāvam būs iekārtoti 28 dzīvokļi: 12  - divistabu, 11 – trīsistabu, pieci  – četristabu. Griestu augstums – trīs metri, dzīvokļu platība – no 46 līdz 250 kvadrātmetriem. Septītajā stāvā paredzēts viens dzīvoklis pa visu stāvu. Visi pircēji saņems dzīvokļus ar pilno apdari.

«Kvalitatīva un apkārtējai videi draudzīga arhitektūra, pārdomāts un ērts dzīvokļu plānojums, iespaidīgi finanšu ieguldījumi augstas kvalitātes apdares materiālos un mūsdienīgos tehnoloģiskos risinājumos, profesionāla projektu vadība, rūpīga visu būvniecības darbu uzraudzība. Arī pareizi organizēta tirdzniecība, ko veicam kopā ar uzņēmumu Baltic Sotheby`s International Realty,» tā intervijā žurnālam «Kvadrātmetrs» un portālam varianti.lv attīstītāju biznesa principus raksturo Axi Invest projektu vadītājs Normunds Lojāns.

– Club Central Residence pirmā māja kļuvusi par spilgtu notikumu Rīgas dārgo mājokļu segmentā. Tikai daži apbūvētāji, kas projektus šeit uzsākuši pēc 2014. gada, var lepoties ar to, ka 90% dzīvokļu ir pārdoti. Spriežot pēc zemesgrāmatā rodamās informācijas, tie ir pārdoti par cenām, kuras liecina par augsto tirgus vērtību. Lūdzu, izvērtējiet šī projekta panākumus no šodienas skatpunkta.

– No Club Central Residence pirmās mājas divdesmit dzīvokļiem pārdošanā vairs palikuši tikai divi. Panākumu pamatā ir veiksmīga vairāku faktoru sakritība. Bija saprotams, ka nekustamā īpašuma tirgus segmentā attieksme pret mums būs piesardzīga. Būvniecības periodā parakstījām tikai divus dzīvokļu iepriekšējās pārdošanas līgumus. Pārējie līgumi tika parakstīti, kad produkts jau bija gatavs un sākām dzīvokļu prezentēšanu. Tirgot, kad viss vēl ir, kā saka, uz papīra ir sarežģīti, to var darīt tikai uzņēmumi ar pārbaudītu reputāciju. Mēs likām akcentu uz būvniecības kvalitāti un jau pašā sākumā adekvāti nopozicionējām savu projektu; mūsu mērķis nebija uzrunāt visaugstākā, luksusa, segmenta klases pircējus. 2014. gadā, kad tikko bijām pieteikuši Club Central Residence projektu, Rīgas centra mājokļu tirgū bija apbūvētāji, kas savās luksusa mājās piedāvāja dzīvokļus par 5500–8000 eiro/m². Nepretendējot uz šādām cenām, pietuvoties šim segmentam nolēmām, pievēršot uzmanību oriģinālai fasādei un dzīvokļu pilnai apdarei. Ņēmām vērā, ka pieprasījums pēc dārgiem mājokļiem bez apdares nav īpaši liels, turklāt iemītniekiem, kam šādā mājā jau ir labiekārtoti dzīvokļi, būtu jāsastopas ar neērtībām, kas būtu radušās, veicot apdares darbus dzīvokļos līdzās. Mēs nolēmām netaupīt uz apdares materiālu rēķina, mūsu interjers ir adekvāts un atturīgs. Fasādes risinājumam piesaistījām starptautiski prominentu Latvijas arhitekti Zani Teteri.

Kad projektu bijām pabeiguši, tas bija kā konfekte! Gaidījām tirgus reakciju. Un tirgus reaģēja pareizajā virzienā. Cilvēki saprata, ka nav vērts maksāt citos projektos 5500–8000 eiro/m², ja var iegadāties atbilstoši visiem parametriem salīdzināmu mājokli Baznīcas ielā par 3600–4200 eiro/m².

Te jāpiebilst, ka 2016. gadā darījumi ar Club Central Residence pirmo māju dzīvokļiem kvadrātmetra cenas ziņā iekļuva galvaspilsētas dārgāko darījumu pirmajā piecdesmitniekā, bet 2017. gadā viens mūsu dzīvoklis iekļuva pat pirmajā desmitniekā ar cenu 4664 eiro/m².

Uzsveru, ka neviens mūsu klients nesaņēma no mums atlaidi vairāk par 3,5–4% no cenas. Visus reālos darījumus var pārbaudīt zemesgrāmatā – tā ir publiska informācija. Tur ir precīzi redzams, kurš dzīvoklis un par cik pārdots. Mums šajā projektā ir palikuši divi dzīvokļi, kas mierīgi gaida savu pircēju − par tādām pašām cenām, par kādām pārdoti visi pārējie.

– Lūdzu, ieskicējiet potenciālā pircēja portretu dzīvoklim jaunajā ēkā Baznīcas ielā 18a.

– Mājokļu pircēju spektrs šajā projektā ir daudzveidīgs un visai neprognozējams. Tomēr ārzemnieku ir vairāk. Ir pat pircējs no Singapūras ar biznesu Latvijā. No vietējiem mūsu dzīvokļus pērk cienījami finansisti, ārsti. Lielākā daļa cilvēku, kuri iegādājuušies mūsu dzīvokļus, tajos patiešām arī dzīvo. Ja vēlaties īsu atbildi, tā būs šāda: 70% pircēju ir ārzemnieki, kas saistīti ar mūsu valsti, pārējie ir vietējie.

Atzīmēšu šādu faktu: dzīvokļus mēs tirgojām mājā bez pazemes garāžas, uz ielas automašīnu novietošanai bija tikai piecas vietas. Tas, ka tirdzniecība noritēja sekmīgi, liecina par labvēlīgu attieksmi pret šo konkrēto projektu. Turklāt bija skaidrs, ka ārzemnieki ne vienmēr pērk vietu automašīnai, jo parasti viņiem tā nemaz tik ļoti nav vajadzīga. Savukārt vietējiem pircējiem garāžas esamība ir teju obligāta prasība!

– Jūsu jaunajā projektā Lāčplēša ielā 11 ir paredzēta pazemes garāža ar 18 vietām. Vai varat raksturot klientu, kam būtu domāta tieši šī māja?

– Pilnvērtīgas pazemes garāžas premium klases projektam Rīgas centrā ir milzīgs pluss un tas ir liels retums. Runājot par pircējiem, orientieris ir divējāds. Nav noslēpums, ka pircēju-ārzemnieku skaits ir daudzkārt mazāks par to, kas bija 2013. un 2014. gadā. Jāteic, ka vietējais pieprasījums stāvokli sāk pamazām izlīdzināt. Potenciālie vietējie dzīvokļu pircēji ēkā Lāčplēša ielā 11 ir augstākā līmeņa vadītāji, uzņēmēji, jebkuri citi cilvēki, kuri vēlas pilsētas centrā iegādāties ērtu mājokli par saprātīgu cenu. Viņi saprot, ka dzīvokļu cenas virs 5000 eiro/m² neatbilst tirgus šodienas reālijām. 3500–4000 eiro/m² par kvalitatīvu mājokli ir adekvāta cena. Mēs viņiem piedāvājam no visiem viedokļiem pievilcīgu produktu.

– Kā jūs prognozējat pieprasījumu jaunajā objektā?

– Atbildi sākšu ar to, ka pagaidām mēs esam būvniecības stadijā. Tomēr situācija janvāra beigās liecina, ka mums ir desmit nekustamā īpašuma vienību rezervēšanas līgumi – sešiem dzīvokļiem un visām četrām komerciālajām telpām. Klienti ir iemaksājuši avansu 15% apmērā no pirkuma summas. Tātad šajā brīdī ir rezervēts vairāk nekā 30% no mājas, bet līdz nodošanai ekspluatācijā laika vēl ir pietiekami daudz. Salīdzināsim: Club Central Residence pirmās mājas būvniecības pabeigšanas brīdī bija pārdoti tikai 10% dzīvokļu. Pašreizējo situāciju mēs vērtējam kā pieaugošu uzticēšanos mums kā apbūvētājam, gan arī kā atzinīgu apbūves vietas novērtējumu kopumā. Turklāt projekta kvalitāti sekmē vides estētika, kuru mēs uzlabojam visā kvartālā. Tā ļoti interesantajā savdabīgajā ēku taisnstūrī būs četras jaunas vai atjaunotas būves.

– Visiem jūsu piedāvātajiem dzīvokļiem ir veikta pilnā apdare. Kādu apdares stilu jūs izvēlaties?

– Cenšamies nekrist galējībās un netaisām visu pelēki baltu. Konkrēti, mēs izmantojam vairākas labi saprotamas parketa dēļu krāsu gammas. Piemēram, viens variants ir tumšs riekstkoks, tad balināts ozols, un vēl kā mēs sakām – cafè latte jeb «kafija ar pienu». Mūsu piedāvātos variantus atzinīgi novērtē lielākā daļa klientu. Pieskaņojoties grīdas tonim, tiek veidots pārējais dzīvokļa noformējums. Tiek izmantotas dārgas, pēc individuāla projekta izgatavotas durvis, kvalitatīva sanitārtehnika, ekskluzīvi gaismekļi. Izmantojam visā pasaulē labi zināmus zīmolus: Kartell by Laufen, Kohler, Villeroy & Boch, Hannsgrohe/Axor. Man, teiksim, būtu grūti iedomāties, ka varētu nepatikt vācu gaismekļi ar LED spuldzēm. Mūsu objektā Baznīcas ielā 18a tikai viens pircējs pēc pārcelšanās uz jauniegūto dzīvokli veica nelielas izmaiņas, mazliet pārveidojot virtuves zonu.

Atkārtošu: mēs nekrītam galējībās un esam gatavi ieguldīt labā apdarē, lai viss būtu kvalitatīvs un skaists. Club Central Residence pirmās mājas projekta pamatā mums bija divas krāsu gammas, Lāčplēša ielā 11 jau ir trīs.

– Jauno mājokļu, tostarp arī premium klases mājokļu, pircēji bieži uzdod jautājumu par ēku energoefektivitāti.

– To viņi jautā arī mums.  Informācijai parasti piedāvājam izpētīt fasāžu sistēmu un inženierkomunikāciju tehnisko aprakstu. Neiedziļinoties detaļās, teikšu tā: ja apbūvētājs visu projektu ir īstenojis adekvāti un pareizi, komunālo maksājumu izkliede vienas klases jaunajos projektos būs minimāla. Augsta ēkas energoefektivitāte mūsdienās ir obligāts nosacījums. Un mūsu projekti tam ir reāls apstiprinājums.

Ļoti būtisks moments ir apkalpošanas izmaksas. Mēs sarīkojām konkursu, kurā piedalījās četri apkalpojošā sektora uzņēmumi, un tagad projektā Baznīcas ielā 18a apkalpošanas izmaksas ir 0,89 eiro/m². Aptuveni tāds pats izcenojums paredzēts arī mūsu jaunajam projektam. Tas pats attiecināms arī attiecībā uz dzīvokļu cenām. Esam pārliecinājušies, ka 3500–4500 eiro/m² par absolūti jaunu adekvātas kvalitātes mājokli ir cena, ko klienti šajā vietā saprot un akceptē.

Par dzīvokļu iegādi projektā Lāčplēša ielā 11 piedāvājam interesēties uzņēmumā Baltic Sotheby’s International Realty. Tālruņi uzziņām: +371 29171747, +371 67224645

Interneta vidē: info@balsir.com, balsir.com