Dienas nepielūdzami kļūst aizvien īsākas – tāda ir viena no rudens tuvošanās pazīmēm, un tam neko nevar izdarīt. Tiesa, skumt par to nav vērts. Labāk padomāt par to, kā savu dzīvi veidot komfortablāku vakara stundās, kad saules gaismu nomaina mākslīgais apgaismojums. Iespēju radošai darbībai šajā ziņā ir vairāk nekā pietiekami. Kā jūsu mājokļa apgaismojumu padarīt funkcionālu un skaistu? Kam pievērst uzmanību, izvēloties spuldzes un gaismekļus? Kādas ir telpu apgaismojuma šodienas tendences, un kas šajā jomā ir mainījies pēdējo gadu laikā? Tieši ar šiem jautājumiem žurnāls m2 un portāls varianti.lv ir vērsies pie ekspertiem, kuru profesijas būtība burtiskā nozīmē ir nest cilvēkiem gaismu.

LED – mūsu alfa un omega

– Runājot par apgaismes tendencēm, jāsaka, ka galvenā pārmaiņa ir tā, ka visur tiek izmantots LED apgaismojums, – ar savām zināšanām un novērojumiem ir piekrituši dalīties kompānijas M Gaisma pārstāvji Armands Liukis un Didzis Jēgers.

– Pirms pieciem sešiem gadiem daudzi baidījās to izmantot, taču šodien šī tehnoloģija stabili ir ieņēmusi vietu mūsu ikdienas dzīvē. LED spuldzes tiek izmantotas gan iebūvētajos, gan parastajos, gan dizaina gaismekļos.

Šodien visi jau zina, ka LED spuldzes ne tikai patērē maz elektroenerģijas. Tām ir arī daudz garāks darbmūžs nekā kvēlspuldzēm. Turklāt tās atšķirībā no citām apgaismes sistēmām spēj nodrošināt dažāda spektra gaismu – dzeltenāku vai zilganāku. Tās ļauj piemeklēt dažādām telpām un situācijām individuālus gaismas risinājumus. Jaunākās gaismas diožu tehnoloģijas ir pievilcīgas arī tādēļ, ka tās ļauj radīt tādus nelielus interjera gaismas risinājumus, kas spēj nodrošināt pietiekamu gaismas daudzumu.

Iegādājoties LED spuldzes, īpaša vērība jāpievērš vairākiem parametriem.

1  Spuldzes jauda, kas norādīta vatos (W) un lūmenos (lm). Lūmeni norāda spuldzes gaismas atdevi (spilg-tumu): dažādas spuldzes, patērējot vienādu daudzumu enerģijas, var dot dažādu daudzumu gaismas.

2  Gaismas nokrāsa. Piemēram, spuldzes ar gaismas temperatūru 2200 kelvinu izstaro dzeltenu gaismu. Tās galvenokārt izmanto ārējam atmosfēras apgaismojumam. 2700-3000 kelvinu nodrošina apgaismojumu, kas tuvs parasto kvēlspuldžu izstarotajai gaismai. To izmanto dzīvojamo telpu apgaismojumam. Savukārt 3500-4500 kelvinu rada baltu gaismu: šādas spuldzes vislabāk ir piemērotas sabiedrisko telpu (biroju, skolu, bērnudārzu u. c.) apgaismošanai. Visbeidzot 4500-6000 kelvinu ļauj iegūt zilganu nokrāsu. Šādas spuldzes izmanto, piemēram, veikalos atsevišķu preču un produktu apgaismošanai.

3  Gaismas stara leņķis – šaurs vai plats (30 līdz 360 grādu). Atšķirība: vienas spuldzes vienādi izstaro gaismu visos virzienos, citas rada gaismas kūli, precīzi vērstu uz izvēlēto vietu.

4  Spuldzes darbmūžs. Tas var būtiski atšķirties un būt no 15 000 līdz 100 000 stundām.

Svarīgi ir arī noskaidrot, vai noskatītajai LED spuldzei var regulēt gaismas spilgtumu. Dimmeris (gaismas regulētājs) ir ierīce, kas ļauj regulēt vienas vai vairāku spuldžu gaismas spilgtumu. Ja jūsu gaismeklī ir parasts kvēlspuldzēm paredzēts dimmeris, tas nederēs LED spuldzēm. Ir vajadzīgs speciāls LED spuldžu dimmeris.

Eksperti apgalvo, ka labākās LED spuldzes ražo Osram un Philips. Šo ražotāju produkciju eksperti iesaka pirkt droši. Viņu spuldzītes, protams, maksā dārgāk nekā konkurentiem, taču starpība atmaksājas ekspluatācijas procesā. Bieži vien cita ražotāja divas reizes lētāka spuldze arī kalpo krietni īsāku laiku. Kas ir svarīgāka – kvalitāte vai cena? Tas katram jāizlemj pašam. Šodien pasaulē ir visai daudz LED spuldžu ražotāju, tostarp arī Ķīnā. Novērtēt tur ražoto spuldžu kvalitāti pagaidām ir grūti, jo tās tiek ekspluatētas salīdzinoši nesen.

Vai LED spuldze der visiem vecajiem gaismekļiem?

– Praktiski visiem, – žurnālam  un portālam varianti.lv apgalvo Armands Liukis un Didzis Jēgers. – Jaunās LED spuldzes izskatās līdzīgi kā kvēlspuldzes. Tām mīnusu nav – ir tikai priekšrocības. Papildinot iepriekš minēto, piebildīsim, ka LED spuldzes atšķirībā no kvēlspuldzēm, kurām nevar nemaz pieskarties, kad tās ir ieslēgtas, izdala ļoti maz siltuma.

Svarīgs ir arī dizains

Jebkurš gaismeklis ir ne tikai gaismas avots, bet arī interjera dizaina elements. Šodien tā ir aksioma, kuru respektē gan gaismas risinājumu pasūtītāji, gan tie, kuri tos piedāvā. Tie laiki, kad cilvēkus apmierināja vienkārša lampiņa, kas tievā vadā karājas pie griestiem, ir pagājuši. Patērētāji aizvien vairāk aizdomājas par gaismekļu dizainu, saprotot, ka tie mājoklim spēj radīt neatkārtojamu kolorītu.

– Pēdējos gados aizvien lielāku popularitāti iegūst skandināvu dizains, – stāstījumu turpina Didzis Jēgers. – Iespējams, cilvēki ir nedaudz noguruši no spilgtām krāsām un spilgtas gaismas un tiecas nonākt mierīgākā vidē. Minimālisma stils, ja runājam par cenām, ir ne pārāk dārgs – tas ir pieejams vairumam Latvijas iedzīvotāju. Turklāt skandināvu dizains ir nepārejošs: tas bija aktuāls pagājušā gadsimta 60.gados, ir aktuāls joprojām un diez vai pārstās būt aktuāls tuvākajā nākotnē.

Pašreiz populāra gaismekļu dizaina vēsma ir atgriešanās pie XX gadsimta 60.-70.gadu idejām, izmantojot modernās tehnoloģijas un dizaineru risinājumus. Tiek izmantoti dabīgie materiāli – metāls, stikls, koks. Ir gaismekļi ar auduma abažūriem. Tā ir klasika. Plastmasa šodien tiek izmantota reti.

Palīdzēs speciālisti

Ko ieteikt cilvēkiem, kas ir nolēmuši atjaunināt vai pilnīgi nomainīt apgaismojumu savā mājā vai dzīvoklī? Vispirms vērsieties pie profesionāla speciālista, jo veikalos strādājošie pārdevēji diez vai iedziļināsies visās niansēs. Gaismekļu jauda ir jāizvēlas atbilstoši konkrētaji telpai, saprotot, kā tie izgaismos telpu. Ir svarīga arī dizaina komponente. Summējot kopā visus šos aspektus, var izvēlēties vienam vai otram interjeram optimālu apgaismojuma risinājumu. Turklāt apgaismojuma speciālista konsultācija var būt arī bez maksas.

– Ir ideāli, ja tiek veikti iepriekšējā apgaismojuma aprēķini: gaismas jauda konkrētai telpai, ievērojot tās uzdevumu un izmantošanas veidu, – paskaidro Armands Liukis. – Ir divu veidu apgaismojums – funkcionālais un dekoratīvais. Pirmais ir paredzēts telpai, kur cilvēks kaut ko dara, piemēram, virtuve, priekšnams vai kabinets. Agrāk tika izmantota viena formula visām telpām, ņemot vērā telpas platību. Tagad jāņem vērā konkrētas apgaismojuma zonas, jāveic zonēšana. Tas ir ļoti svarīgi, un to spēj paveikt tikai speciālisti. Ja jums jānomaina tikai viena spuldzīte, tad, protams, var vienkārši aiziet uz veikalu un nopirkt to. Savukārt mēs izstrādājam projektu, rasējam plānu un visu īstenojam.

Ja esat nodomājuši remontēt māju, nevajag jautājumu par apgaismojumu atstāt kā pēdējo. Tas jāplāno pārdomāti, sākot ar interjera dizaina izstrādi. Lai nodrošinātu pareizu gaismekļu izvietojumu un pietiekamu telpas apgaismojumu, elektrības izvadu punkti ir jāzina jau iepriekš.

Lustra var palikt

Arī kompānijas Domotika projektu vadītāja Smaida Pogumirska (veikals mc²) uzskata, ka gaismas sadalīšana telpā pa zonām ir ļoti aktuāls jautājums: "Katrā zonā atkarībā no tās uzdevuma (darbs, atpūta u. tml.) izmanto dažādu veidu gaismekļus. Agrāk griestu vidū piekārta lustra bija galvenais telpas apgaismojuma avots, tagad šo funkciju pilda iebūvētie gaismekļi, nodrošinot vienmērīgu apgaismojumu. Turklāt lustra var palikt savā vietā un ar savu gaismu, teiksim, radīt konkrētu noskaņojumam. Lasot grāmatas, apgaismojumam ļoti ērti ir izmantot stāvlampu. Garos rudens vakaros galda lampas un stāvlampas rada īpašu mājīgumu. Tagad ir pienācis laiks gaismekļiem ar mājīgiem abažūriem, kas rada komfortu mājā.

Kas vajadzīgs cilvēkam, ja viņš ir nolēmis mainīt savu, teiksim tā, gaismu noskaņojumam un ir atnācis ar šādu ideju uz veikalu? Pirmkārt, līdzi jāpaņem telpas plāns, jāzina griestu augstums, mēbeļu izvietojums un to dizains (interjera fotogrāfijas). Tas viss ir jāņem vērā dizaineram, kas palīdzēs visu paveikt, lai rezultāts būtu skaists un funkcionāls. Tas ir obligāts nosacījums, jo pretējā gadījumā speciālists nezinās, ko ieteikt, vai arī piedāvās kaut ko, kas galīgi nederēs telpai, kurā plānojat atjaunināt apgaismojuma risinājumu.

Aktuālās tendences

– Cik lielā mērā gaismekļu dizains ir pakļauts modes plūsmām? Kas modē ir pašlaik?

– Pēdējā laikā populāri ir kļuvuši pie griestiem piekarināmi gaismekļi, pievienoti kontaktslēdzim, – uz žurnāla   un portāla varianti.lv jautājumu atbild Smaida Pogumirska. – Tie ir piekarināti abažūri. Tos ir ļoti ērti iekārtot virs guļamistabas skapīšiem pie gultas vai pie dīvāniem – lasīšanai. Šādus gaismekļus mazi bērni un mājdzīvnieki nevar aizsniegt, un tas ļauj samazināt risku, ka šādi gaismekļi tiks salauzti vai nokritīs uz grīdas.

Dzīvokļos un mājās joprojām tiek plaši izmantotas sienas lampas. Labi pieprasīti ir grozāmi gaismekļi ar LED spuldzītēm komplektā ar, teiksim, fona un arhitektūras gaismekļiem no auduma vai metāla, kas izstaro interesantus gaismas starus un rada noskaņojumu telpā.

Galvenokārt tiek izmantoti dabīgie materiāli, taču viss ir atkarīgs no dizaina. No stikla gaismekļiem es ieteiktu Vistosi gaismekļus, tehno stilā – Wever & Ducre gaismekļus, no audumiem labus gaismekļus ražo Cotardi.

Ļoti interesantus gaismekļus, to-starp arī piekaramos, ražo franču firma Design Heure. Viņu piedāvātajā klāstā var atrast abažūrus ļoti maigās un patīkamās krāsās. Tie izstaro skaistu un mājīgu gaismu.

Īsāk sakot, ja pavērtē kopējo tendenci, konstatējams, ka klasiskā stila gaismekļus tagad pērk maz. Modē ir skandināvu minimālisma stils − vienkāršas formas abažūri bez liekām detaļām. Tie ir īpaši aktuāli nelielām istabām, kur šādi gaismekļi ir funkcionāli un neizskatās masīvi.

Kompānijas Domotika pārstāve iesaka izvēlēties no LED spuldžu ražotājiem Philips LED spuldzes.

– Laba kvalitāte un pieejamas cenas, – paskaidro Smaida Pogumirska. – Dažreiz rodas problēmas spuldžu vai cokolu nesaderības dēļ. Šādā gadījumā jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem – elektriķiem. Ne vienmēr izvēlētās LED spuldzes ir piemērotas konkrētā gaismekļa elektronikai. Ja slēdzis ir aprīkots ar gaismas diodes indikatoru, LED spuldzes sāk mirgot. Arī šādā gadījumā labāk sazināties ar speciālistu.

Materiāli un stils

No gaismekļu materiāliem pašlaik modē ir dabīgie materiāli. Piemēram, stikls. Tas var dot gan baltu, vienmērīgi izkliedētu gaismu, tas var būt caurspīdīgs un dzirkstošs, gan aristokrātiski dūmakains, gan dzintarkrāsas, kas interjeram  pastiprina siltuma sajūtu. No jaunajām tendencēm var minēt metalizētu stiklu: bronzas, hromējuma vai zelta krāsā.

No metāla gaismekļiem, līdzīgi kā iepriekš, aktuāls ir balts, melns un spoguļots hromējums. No tendencēm – misiņš, varš, bronza mūsdienīga izpildījuma modeļos.

Plastmasas un kompozītmateriāli: koriāns, PMMA un polietilēns.

Dažādu nokrāsu tekstils: gaiši toņi, pelēkā un brūnā nokrāsas, melns.

Runājot par stiliem, būtu piebilstams, ka šodien populārs ir ne tikai skandināvu virziens, bet arī Art Deco minimālisms un industriālais stils. Modē ir ģeometrija, funkcionalitāte, izkliedēta un regulējama gaisma, vairāklīmeņu gaisma: aiz karnīzēm paslēpta LED pagaisma, iebūvēti vai uzliekami gaismas punkti.

Pieprasīti ir dekoratīvu akcentu gaismekļi atsevišķu zonu pagaismai: virs bāra letēm, pusdienu galda, atpūtas zonas, lasīšanai − sienas lampas ar LED pagaismu. Ieteicamais nakts apgaismojums – iebūvēts sienā, kāpņu pakāpienos vai grīdā, kā arī stāvlampas un galda lampas maigi izkliedētam apgaismojumam.

Gaisma interjerā – tas ir noslēdzošais darbs interjerā, lai uzsvērtu mājas labās īpašības un piepildītu to ar mājīgumu.