Kompānija Bonava Latvia ir Latvijas absolūtā rekordiste pagājušajā gadā pārdoto dzīvokļu skaita ziņā. Precīzi skaitļi tiks publiskoti mēneša laikā, taču jau tagad ir skaidrs, ka runa ir par vairāk nekā divarpus simtiem darījumu. Un visai iespējams, ka 2019.gadā uzņēmums savu rekordu uzlabos, – tam būs veseli 580 dzīvokļi dažādās būvniecības stadijās.
– Jūsu kompānija pārliecinoši tuvojas mērķim, kuru pagājušajā gadā nosauca viens no Zviedrijas kompāniju grupas Bonava vadītājiem. Toreiz viņš stāstīja par plāniem pārdot Latvijā 450-500 dzīvokļu gadā. (Žurnāls M2 un portāls varianti.lv ievada sarunu ar Bonavas Latvia pārdošanas un mārketinga menedžeri Kasparu Ekšu.)
– Minētie skaitļi ir maksimums, uz kuru mēs esam nodomājuši tiekties. Pagaidām mums elementāri nav pieticis projektu, lai katru gadu pārdotu 500 dzīvokļus. Bet, tagad, tas ir, 2019. gadā, mēs tuvojamies šim skaitlim.
Pagājušā gada beigās un šā gada sākumā Bonava Latvia pilnībā pabeidza būvniecības darbus trijos savos Rīgas dzīvojamajos kompleksos un nodeva tos ekspluatācijā − runa ir par projektiem Zasulauka, Sermuliņu un Stārķu ielā. Tajos ir 249 dzīvokļi. Pašlaik (saruna norisinājās februāra otrajā pusē – m²) brīvā pārdošanā, tas ir, nepārdoti un nerezervēti, ir palikuši tikai četri dzīvokļi.
– Kādus projektus īstenosit 2019.gadā?
– Noskaidrosim. Pavasara sākumā būvniecības stadijā bija projekts Hausmaņa terases – tie ir 84 dzīvokļi, no kuriem nav rezervēti vairs tikai nedaudz vairāk par desmit. Pūces ielā 19 būvējamajā piecstāvu mājā ir 65 dzīvokļi – brīvi palikuši tikai trīs. Projektā Dreilinga mājas, kas atrodas uz Rīgas un Stopiņu pagasta robežas, būvējam divas mājas, katrā 58 dzīvokļi. Šajā projektā esam atklājuši tirdzniecību pirmajā mājā. Februārī tajā bija palikuši brīvi mazāk par desmit dzīvokļiem. Šajā sakarībā esam uzsākuši tirdzniecību arī otrajā mājā.
Kopš pagājušā gada beigām īstenojam lielu projektu Krasta kvartāls Maskavas ielā 192. Tiek būvēta pirmā deviņstāvu māja ar 94 dzīvokļiem. To plānots pabeigt gada beigās, un pircēji jau ir rezervējuši 75 % dzīvokļu. Gribu pievērst uzmanību četr-istabu dzīvokļiem, kas arī ir starp brīvā piedāvājumā esošajiem. To cenas, mūsuprāt, ir visai pievilcīgas – sākot no 113 000 eiro.
2019.gadā šajā pašā kvartālā sāksim būvēt vēl divas deviņstāvu mājas: vienā būs 94 dzīvokļi, līdzīgi kā pirmajā mājā, bet otrajā, kurā būs premium kategorijas apdare, – 64 dzīvokļi.
Drīz tiks pbeigts viens pilnīgi jauns projekts, kuru prezentēsim šodien. Tas ir no trīs mājām sastāvošs dzīvojamais komplekss Turaidas ielā, Rīgā. Tā pirmajā kārtā paredzēti 63 dzīvokļi. Tos sāksim tirgot marta beigās, bet būvniecības darbi tiks uzsākti aprīlī. Māja tiks pabeigta līdz 2020.gada vidum.
2019.gadā Bonava Latvia būvēs 580 jaunus dzīvokļus. Ne visi no tiem tiks pabeigti šogad. Šo to pabeigsim būvēt nākamajā gadā.
– Vai varat pastāstīt sīkāk par projektu Turaidas ielā?
– Mūs piesaistīja vieta – uz Rīgas centra robežas aiz tirdzniecības centra Domina Shopping. Komplekss būs neparasts. Īpašu šarmu tam piešķirs deviņi tā teritorijā izvietotie minidārziņi, kurus varēs izmantot nākamie iedzīvotāji. Viņi šeit varēs audzēt visu, ko vien vēlēsies. Būs arī vieta barbekjū. Pēc projekta pabeigšanas 2021.gadā tajā būs 189 dzīvokļi. Lielākā to daļa būs divistabu dzīvokļi. Atšķirībā no citiem mūsu projektiem tajā būs arī salīdzinoši daudz vienistabas dzīvokļu. Projekta koncepcija ir orientēta uz jauniem cilvēkiem. Norobežotā teritorijā izveidosim arī trīs bērnu rotaļu laukumiņus, vietu velosipēdu un motorolleru novietošanai, kā arī nodrošināsim dažādas aktīvās atpūtas iespējas. Visi pircēji saņems bezmaksas noliktavu telpas personīgo mantu glabāšanai.
– Vai pēdējo gadu laikā Latvijas galvaspilsētā kaut kas ir mainījies pieprasījumā pēc jauniem ekonomiskās klases dzīvokļiem?
– Ir radies iespaids, ka pircējiem ir kļuvis mazliet vairāk naudas. Cilvēki pērk, lai gan visi izdevumi pieaug un darbuzņēmēji ceļ savas cenas. Mēs, būdami pasūtītāji, esam spiesti to darīt, lai nenokļūtu mīnusos. Mūsu stratēģija: sākuma stadijā nosakām viszemāko pārdošanas cenu. Projekta īstenošanas gaitā, tas ir, māju būvniecības procesā, tā tiek paaugstināta – gan dabīgā ceļā, gan plānoti. Būvniecības gaitā būtiski mainās arī vienu vai otru materiālu cenas, un mēs esam spiesti uz to reaģēt. Turklāt mēs turpinām izpārdot gandrīz visus savus dzīvokļus tā dēvētajā projekta papīra stadijā, jo šajā stadijā klientiem pirkt ir izdevīgāk nekā vēlāk.
Var uzskatīt, ka pircēji ir kļuvuši nedaudz turīgāki un ka pircēji, kas ienāk projektā tā agrīnajā stadijā, bieži vien ne tikai izvēlas mūsu pamatapdari, kas pati par sevi ir ļoti kvalitatīva, bet arī piemaksā par atsevišķiem elementiem. Visbiežāk viņi lamināta grīdu vietā pasūta parketu.
– Vai Bonava Latvia projektos dzīvokļu cenas 2018.gadā ir stipri cēlušās?
– To ir grūti pateikt, ņemot vērā iepriekš aprakstīto mūsu cenas paaugstināšanas stratēģiju projekta īstenošanas gaitā. Ir gadījumi, kad gada laikā cenu kāpums sasniedz arī 10-15 %. To zinot, daži klienti mūsu projektus uzlūko kā investīciju iespēju. Piemēram, Sermuliņu ielā mums bija pircējs, kas mājas būvniecības vidusposmā nopirka divistabu dzīvokli par 72 000 eiro, bet tagad viņš ir izlicis to sekundārajā tirgū par 86 000 eiro.
– Vai hipotēkas komponente darījumos ir liela?
– Tas ir atkarīgs no projekta. Piemēram, Sermuliņu ielas projektā aizdevumus piesaistīja aptuveni 80 % pircēju, bet Stārķu ielas projektā vairāk nekā puse klientu dzīvokļu iegādei izmantoja tikai savus uzkrājumus.
– Ar tiem projektiem, kurus jau būvējat, viss ir skaidrs. Vai meklējat vietas jauniem projektiem?
– Meklējam, taču tas ir sarežģīti. Pirmkārt, apbūves gabali kļūst dārgāki. Otrkārt, lai Bonava Latvia varētu normāli strādāt, mums ir jāpiedāvā savs produkts. Mūs neinteresē gruntsgabali, uz kuriem jau ir īstenots kāds projekts. Esam gatavi pirkt tikai tādu gruntsgabalu, kur varēsim būvēt projektu, kas atbilst mūsu mājokļa standartiem, tostarp, piemēram, attiecībā uz bērnu rotaļlaukumiem. Mēs orientējamies tikai uz Rīgu – priekšpilsētas mūs neinteresē. Tāpat arī nevirzāmies uz Rīgas centru – esam orientēti uz jauno dzīvokļu pircējiem ar mazāku budžetu. Kāds var atļauties nopirkt bentley, bet kāds cits – tikai volkswagen. Latvijā pirmo ir labi ja desmit, otro – tūkstoši. Mēs tad arī orientējamies uz to auditoriju, kas var atļauties sev volkswagen, bet tikai attiecībā uz jauniem mājokļiem.
Bonava Baltijas valstīs aktīvi darbojas ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā. Kompānijas piedāvāto dzīvokļu standarta cenu līmenis Igaunijā pārsniedz 2000 eiro/m², un tas ir gandrīz par 20 % dārgāk nekā Rīgā. Igaunijā ir bijuši gadījumi, kad privātais investors ir izpircis no Bonava visu jaunceltni. Apbūvētājs savos lielajos Latvijas projektos šādu iespēju ir gatavs sniegt visiem interesentiem.