Jau 2018. gada vasaras beigās galvaspilsētas kvartāls Bišumuiža iegūs piecas jaunas četrstāvu ēkas, kurās kopumā būs 70 dzīvokļu. Projekta tīmekļvietnē dzīvokļi tiek pozicionēti kā premium klases dzīvokļi. Kādas būs mājas? Kāds būs dzīvokļu plānojums, un kā tiks veidota pārdošanas cenu stratēģija? Par to visu ekspresintervijā žurnālam  un portālam varianti.lv stāsta kompānijas Arco Real Estate valdes locekle Ieva Jansone.

Bišumuiža ir visnotaļ kluss un dabai tuvs Rīgas vēsturiskais rajons. Līdz galvaspilsētas centram no šejienes ar automobili var nokļūt 10-15 minūšu laikā. Turpat netālu ir sabiedriskā transporta pieturas, veikali un upe. Tieši šajā rajonā starp Ziepniekkalna, Komētas, Brunavas un Šautuves ielām kopš 2005. gada tiek īstenots dzīvojamais komplekss Bišumuiža. Līdz pat šim brīdim komplekss sastāvēja no deviņām pilnībā apdzīvotām četrstāvu mājām, kurās iztirgoti visi dzīvokļi. Tomēr saskaņā ar projektu kompleksā bija iecerētas 17 dzīvojamās mājas. Un, lūk, plāna īstenošanā ir pienācis laiks spert vēl vienu soli uz priekšu: otrajā posmā tiek būvētas vēl piecas mājas. To pasūtītājs ir Igaunijas fonds EfTEN Capital, projekta pašreizējais īpašnieks un viens no aktīviem Latvijas komerciālo nekustamo īpašumu tirgus spēlētājiem (pagājušajā gadā šī viena paša fonda veiktais 74,5 miljonus eiro vērtā tirdzniecības kompleksa Domina Shopping iegādes darījums vien ir ko vērts). Savukārt ekskluzīvās tirdzniecības tiesības ir piešķirtas kompānijai Arco Real Estate, kas tirgoja dzīvokļus arī pirmajās deviņās projekta Bišumuiža mājās.

– Jauno ēku projekti paliek nemainīgi. Līdzīgi kā pirmajā posmā, mājas tiek būvētas no saliekamām dzelzsbetona konstrukcijām. Ārējais perimetrs tiek salikts no sendviča tipa paneļiem (tiem ir ļoti zems siltuma atdeves koeficients, kas labi notur siltumu dzīvoklī). Savu efektivitāti tie ir pierādījuši šī kvartāla pirmajās ēkās: divu un trīs istabu dzīvokļu apkures rēķini pat visaukstākajos ziemas mēnešos nepārsniedza 60-70 eiro. Jauno māju siluets būs identisks esošajām. Atšķirsies tikai krāsu gamma. Pašreiz visas ēkas ir baltā krāsā, atsevišķi to laukumi ir citā krāsā; jaunās ēkas būs divos tumši pelēkas krāsas toņos, to atsevišķi laukumi – ar bordo krāsas akcentiem, – Ieva Jansone iepazīstina ar projekta Bišumuiža krāsu risinājumiem otrās kārtas mājām.

– Kādus dzīvokļu plānojumus piedāvāsit potenciālajiem pircējiem?

– Tiem 70 dzīvokļiem, kuri nākamajā vasarā papildinās galvaspilsētas jauno mājokļu tirgu, būs divas, trīs un četras istabas. Dzīvokļu platība – no 64 līdz 139 kvadrātmetriem. Plānojums praktiski ir palicis nemainīts. Minimālas izmaiņas ir skārušas divistabu dzīvokļus. Lai būtu iespēja variēt telpu, pasūtītājs ir izņēmis vienu iekšējo starpsienu. Savukārt četristabu dzīvokļi atšķirsies ar to, ka tagad vannasistabas durvis vērsies nevis uz guļamistabu, bet gan uz visiem vairāk pieejamo dzīvokļa daļu – gaiteni. Pārdošanā pavisam tiks izlikti desmit četristabu dzīvokļi: katrā mājā divi, un tie būs augšējos stāvos. Šo dzīvokļu platība ir 104,8 kvadrātmetri un vēl balkons un terase 34,3 kvadrātmetru platībā. Projekta Bišumuiža katrā trīsistabu un četristabu dzīvoklī ir divi sanitārie mezgli, savukārt div-istabu dzīvokļos ir paredzēta atsevišķa noliktavas telpa. Minimālais griestu augstums dzīvokļos ir 2,8 metri. Saku "minimālā" tādēļ, ka pēdējā stāvā atsevišķās griestu vietās augstums pārsniedz 3,5 metrus (tas veidojas jumta slīpuma dēļ).

– Par kādām cenām tirgosit dzīvokļus?

– Visiem pārdodamajiem dzīvokļiem tiks veikta pilnā apdare. Pārrēķinot kvadrātmetra cenā, to cena vidēji ir 1400 eiro/m². Absolūtos skaitļos šī kompleksa lētākie divistabu dzīvokļi tiek piedāvāti par 90 489 eiro, bet dārgākie, protams, ir četristabu dzīvokļi, tie ir pieejami par 164 138 eiro. Tās ir mūsu sākuma cenas, kas pēc noteikta mājokļu apjoma pārdošanas vēlāk celsies. Iepatikušos dzīvokli pircēji var rezervēt, iemaksājot 10 % no pirkuma summas. Pārējais jāmaksā pēc būvniecības pabeigšanas un dzīvokļa reģistrēšanas zemesgrāmatā. Plānojam, ka līdz ziemas beigām apskatei tiks atvērts demonstrācijas dzīvoklis.

Pastāstīšu par vēl kādu šodienas pircējiem svarīgu lietu – auto novietnēm. Lai atrisinātu šo problēmu, apbūvētājs speciāli iegādājās līdzās kompleksam esošo gruntsgabalu. Visiem jauno ēku nākamajiem iemītniekiem piedāvājam iespēju nopirkt uzreiz divas stāvvietas, katra tiek piedāvāta par 3000 eiro. Ja otrās kārtas iemītnieki neizpirks visas 140 vietas, brīvās vietas tiks piedāvātas tiem, kuri dzīvo kompleksa Bišumuiža pirmās kārtas dzīvokļos.

– Vai ir gaidāms liels pieprasījums no pircēju puses?

– Pieprasījums jau ir. Pašlaik Rīgā ir labs pieprasījums pēc jauniem dzīvokļiem. Par to varu spriest gan pēc citu kompāniju projektiem, gan arī pēc tiem, ar kuriem strādājam uz ekskluzīvu līgumu pamata. Ar to es domāju kompleksu Liepziedi, kas atrodas līdzās Mežaparkam. Šī kompleksa pirmajā mājā būs 160 dzīvokļu, no kuriem 60 viena bloka dzīvokļi jau ir pilnībā pabeigti. Šī daļa ir nodota ekspluatācijā, un pašlaik dzīvokļiem saņemam zemesgrāmatas. Tad, lūk, gandrīz visi 60 gatavie dzīvokļi ir pārdoti. Pašlaik apdares darbi tiek veikti otrajā ēkas daļā, kas būs pabeigta nākamā gada vasarā: cilvēki stāv rindā un gaida iespēju rezervēt dzīvokli. Interesējas gan jauni ļaudis, gan ģimenes ar bērniem. Vienlīdz liela interese tiek izrādīta gan par vienistabas, gan divistabu un trīsistabu dzīvokļiem. Turklāt neliela cenu paaugstināšana interesi nav ietekmējusi.

– Šajos dzīvokļos ir ļoti kompakts plānojums. Arī jūs esat mājokļu minimizēšanas un optimizācijas piekritēji?

– Runa nav par to, kurš ir vai nav optimizācijas piekritējs. Cilvēki vēlas saņemt jaunu mājokli, taču viņu budžets ir ierobežots – nauda ir tik, cik ir. Arī kredītam, kuru bankas ir ar mieru piešķirt, ir saprātīgi ierobežojumi. Kompakti jaunie dzīvokļi ļauj cilvēkiem iegūt jaunu mājokli, turklāt par viņiem pieejamiem līdzekļiem. Projektā Liepziedi lielākā daļa no dzīvokļu pircējiem ir apkārtējo padomju laika māju iedzīvotāji un jaunās ģimenes, kas pērk savu pirmo mājokli. Viņiem tā ir iespēja dzīvot mūsdienīgos apstākļos.

Manuprāt, Rīgā joprojām trūkst budžeta klases jauno projektu. Projekta Bišumuiža un Liepziedi, ko mēs tirgojam uz ekskluzīvu līgumu pamata, uzdevums ir apmierināt šo pieprasījumu.