Jūrmalas jaunie daudzdzīvokļu projekti tiek izlikti tirgū par pircējiem ievērojami pievilcīgākām cenām, nekā tas bija vēl tikai pirms pāris gadiem. Žurnālam m2 un portālam varianti.lv bija iespēja par to pārliecināties, iepazīstoties ar lielāko daļu jauno projektu, kur būvniecības darbi ir pabeigti vai tiks pabeigti 2017.gadā. Sagatavotajā kūrorta piedāvājumu apskatā ir iekļauti arī daži kompleksi, kuru tirdzniecības stratēģija ir pārskatīta.

Kompānijas Baltic Sotheby`s International Realty speciālistu rīcībā esošās  ziņas apliecina, ka šajā gadā laikposmā no janvāra līdz jūnijam Jūrmalas jaunajos projektos ir pārdots 61 dzīvoklis, to cenas ir 150 000 eiro un vairāk. Atceroties, ka pagājušajā gadā tirgus speciālisti sprieda, ka Latvijas galvenajā kūrortā ir vismaz 650 nepārdotu dzīvokļu (viens otrs minēja ievērojami lielāku skaitli), var rasties iespaids, ka Jūrmalā pieprasījums un piedāvājums nav līdzsvarā. Skeptiķi, esot šim fonam, gaidīja apbūvētāju aktivitātes samazināšanos līdz pat dažu projektu iesaldēšanai. Tomēr realitātē šis dramatiskais scenārijs neīstenojās: Jūrmalā tiek turpināts īstenot daudzdzīvokļu un apartamentu jaunos projekus. Tiesa, atšķirībā no 2013.-2015.gada projektiem tie ir kompaktāki ne tikai mājokļu vienību skaita, bet arī platības ziņā. Atšķirīgas ir arī to cenas, kas ir kļuvušas pievilcīgākas potenciālajiem klientiem, un tādēļ vairāk nekā puse no visiem pircējiem ir vietējie iedzīvotāji.

Un tā, ko jaunu šogad ir paguvis saņemt vai tuvākajā laikā saņems Jūrmalas jauno projektu tirgus?

Mūsu apskata sākumā aplūkosim noslēguma stadijā esošo jauno daudzdzīvokļu māju Rīgas ielā 49. Žurnalam m2 un portālam varianti.lv ir izdevies satikt šā kompleksa (tajā ir trīs četrstāvu ēkas) īpašnieci Olgu Švecu. Apmeklējuma brīdī projekta fasādes darbi un kāpņu telpu apdares darbi jau bija pabeigti. Kompleksa nodošanas ekspluatācijā komisija bija gaidāma tuvākā pusotra divu mēnešu laikā. – Mūsu kompleksa pilnībā sakārtotā teritorija ir 3263 kvadrātmetrus liela. Tās vienu daļu klāj bruģis, otru – mīksts zāles segums. Pa teritorijas perimetru ir iestādītas tūjas un citi koki. Teritorija ir norobežota. Kompleksā ir 37 dzīvokļi, pieciem no kuriem jau ir potenciālie pircēji, – mūs ekskursijā pa dzīvokļiem uzaicina Olga Šveca. – Mazākā dzīvokļa platība ir 44,5 m² (neieskaitot 2,8 m² lielo terasi). Lielākā dzīvokļa platības lielums ir ne ierobežots, jo pircējam vienmēr ir iespēja apvienot vairākus dzīvokļus vienā. No pašlaik pieejamiem plānojumiem plašākais ir dzīvoklis ar 84,6 m² lielu iekšējo platību un 12,8 m² plašu terasi.

Visi pircējiem piedāvātie projekta Rīgas ielā 49 dzīvokļi ir "sagatavoti noslēguma apdarei", tas ir, tiem ir izlīdzinātas grīdas un griesti, ar reģipsi apšūtas sienas un koka logi ar trijām stikla lokšņu paketēm. Dzīvokļi tiek tirgoti par cenām tuvu 3000 eiro/m². Absolūtos skaitļos tie ir 135 000 − 270 000 eiro. Kompleksa apbūvētājs ir gatavs veikt dzīvokļu pilnās apdares darbus par saprātīgu samaksu.

Visu māju kāpņu telpās ir lifti, zem mājām ir ierīkota kopīga labiekārtota pazemes garāža 37 automobiļiem. Lai netraucētu iedzīvotājus, garāžas iebrauktuve atrodas mājas galā. Pazemes stāvā ir paredzētas arī 30 noliktavas personīgo mantu glabāšanai. Ņemot vērā, ka to ir mazāk nekā dzīvokļu, par noliktavu īpašniekiem kļūs pirmie 30 mājokļu pircēji – viņi tās saņems kā bonusu.

Pieteiktās automobiļa vietas cena garāžā ir 20 000 eiro. Olga Šveca uzsver, ka ar mājas apkalpošanu nodarbojas profesionāla pārvaldības kompānija. Tā veido pakalpojuma cenu, ņemot vērā, ka mājai ir fiziskā apsardze.

Līdzās jau minētajam jaunajam projektam ir vēl viens – Rīgas ielā 51. Abi projekti ir ārēji līdzīgi, bet dažādi ir to īpašnieki. Sazināties ar šī projekta pārstāvi, zvanot uz reklāmas plakātā norādīto tālruni, šī apskata autoram neizdevās. Vizuāli radās iespaids, ka šo māju varētu nodot ekspluatācijā līdz 2017.gada beigām. Nedaudzie šā projekta dzīvokļu pārdošanas sludinājumi, kas atrodami starpnieku kompāniju tīmekļvietnēs, ļauj spriest, ka šajā projektā dzīvokli ar pilno apdari var iegādāties par cenu, kas nepārsniedz 3200 eiro/m².

Vairāki jaunie projekti pašlaik tiek piedāvāti Dzintaros, līča pusē. "Projekts tiks pabeigts 2018.gadā maija beigās," šādi uz žurnāla  un portāla varianti.lv tālruņa zvanu reaģēja Dzintaru prospektā 23 un 23b būvējamā jaunā kompleksa Venēcija galvenais tirdzniecības menedžeris Jevgeņijs Oganesjans. Projekta pabeigšanas darbu finansēšanu kontrolē Rietumu banka. Projekts ir netālu no Dzintaru koncertzāles, piekrastes pirmajā līnijā un tuvu kāpām. (Projekta izvēlētā nosaukuma radītās asociācijas rada zināmu atbildību.)

Projektā Venēcija ir divi četrstāvu korpusi, vienam no kuriem ir pabeigta ārējā apdare. Projektā Dzintaru 23 un 23B būs 24 apartamenti, no tiem trim, pēc mūsu sarunas dalībnieces vārdiem, ir potenciāli pircēji. Savu īpašumu pircēji saņem tā dēvētās melnās apdares stadijā. Apartamentu platība ir 80-140 m², griestu augstums – 3,2 metri. Tiem, kuri vēlētos dzīvot projektā Venēcija, jārēķinās ar cenu 5000 eiro/m² – tieši šādu orientieri ir norādījuši šī nekustamā īpašuma pārdevēji.

Piebilde: komplekss ietver arī pazemes garāžu 28 automobiļiem un 26 palīgtelpas. Projekta tīmekļvietnē ir norādīta arī paredzamā maksa par šo sniegto pakalpojumu – 1,5 eiro/m².

Kompānija Dzintara Krasti ir uzsākusi kompaktas sešu dzīvokļu mājas būvniecības darbus Aglonas ielā 5. Projekta nosaukums − Jasper. Tas ir veidots Jūrmalai klasiskā arhitektūras stilā. Tā dzīvokļu platība būs no 63,6 līdz 85 kvadrātmetriem. Kompleksa teritorijā ir paredzēta vieta gan automobiļu novietošanai, gan bērnu rotaļlaukumam. Paš-laik apbūvētājs ir izziņojis iepriekšējās rezervēšanas akciju. Tās ietvaros interesentiem tiek piedāvāta iespēja iegādāties mājokli projektā Jasper par 2800 eiro/m². Šajā cenā ir iekļauta kvalitatīva dizainera apdare. No projekta līdz līča krastam ir piecu minūšu gājiens, līdz Jomas ielai un Dzintaru koncertzālei – 10 minūšu gājiens.

2017.gadā tiks pabeigta elitāru apartamentu kompleksa Edinburgas Rezidence būvniecība. Projekts atrodas Dzintaru prospektā 44. Projekta autors ir visiem zināmais arhitekts Andris Kolbergs. Ēka sastāv no 12 apartamentiem, kuru platība ir no 54 līdz 151 kvadrātmetram. Papildus ir paredzēta iespēja apvienot vairākus apartamentus divos vai trīs līmeņos. Ēkas energoefektivitāte ir B līmenī, tas Jūrmalā ir retums. Ēkas raksturīga īpatnība – tai nav ventilācijas izvadu, tātad nav arī nepatīkamu smaku augšējos stāvos.

Projekta teritorijas dekoru veidojusi Linda Zaļā. Kopteritoriju interjeru veidojis dizaina birojs Neoklasika. Brīdī, kad tapa šis raksts, jau bija pārdota projekta dienvidu sekcija, kurā ir trīs apartamenti. Latvijā aktīvā pārdošana tiks sākta pēc projekta pilnīgas pabeigšanas. Tad arī tiks publicēts oficiālais cenu diapazons, kas saskaņā ar projekta īpašnieku teikto atbildīs projekta kvalitātei.

Aizvadītās vasaras vidū spilgta prezentācija notika dzīvojamajā kompleksā Park Residences Dzintaru prospektā 28. Tas sastāv no četriem mūsdienīgiem kubisma stilā veidotiem četrstāvu stikla kubiem, tajā ir  94 apartamenti. Formāli šim projektam nebūtu jāparādās 2017.gada jauno projektu apskatā, jo tas ir uzbūvēts krietni agrāk. Taču mēs uzskatām, ka ir svarīgs apstāklis, tas ir, aizvadītā pavasara beigās projektā tika nomainīts apkalpojošais uzņēmums, un tādēļ tika ne tikai pārskatītas piedāvājuma cenas, bet arī uzsākta sadarbība ar visiem nekustamā īpašuma mākleriem. Tas atspoguļojās gan uz apartamentu rezervēšanu, gan uz notikušiem darījumiem. SIA DZINTARU 28 jaunā valdes locekle Santa Gāršniece atgādina: "Projektā Park Residences ir pilnībā labiekārtota teritorija, ir izveidotas unikāla dizaina ieejas, ir plaši un ērti foajē. Ņemot vērā projekta statusu un mūsu klientu individualitāti, mājokļi tiek piedāvāti bez apdares, bet līgumā ir atrunāti remonta veikšanas noteikumi, kuru mērķis ir nodrošināt visiem kompleksa iemītniekiem komfortablus dzīvošanas apstākļus. Piedāvājumu klāsts ietver gan plašus vienistabas dzīvokļus, gan ekskluzīvus četristabu apartamentus, savukārt to platība ir no 99,6 līdz 178 kvadrātmetriem. Katram apartamentam ir balkons vai terase, panorāmas stiklojums un kamīns.

Piedāvājuma cenas projektā Park Residences, pēc Santas Gāršnieces vārdiem, sākas no 3500 eiro/m². Viszemākā vispārējā cena (bez iespējamām atlaidēm), kuru ieraudzījām projekta tīmekļvietnē, bija 403 300 eiro par apartamentiem 117 m² platībā ar viesistabu un divām guļamistabām. Vietas pazemes garāžā tiek pārdotas par 15 000 eiro. Iedzīvotājiem ir pieejamas arī noliktavu telpas. Sarunā ar žurnālu  un portālu varianti.lv SIA DZINTARU 28 valdes locekle uzsver zemo komunālo maksājumu apmēru, ja  salīdzina to ar elites projektu mēriem. Tie ir 320-350 eiro/mēn., ieskaitot maksu par apkuri un sniegtajiem pakalpojumiem (1,54 eiro/m²).

Pumpuros šoruden tiks pabeigti veseli divi projekti. Pirmais no tiem – projekts PineWood Strēlnieku prospektā 72/74. Tajā tiek veikti dzīvokļu pilnās apdares un teritorijas labiekārtošanas darbi. Komplekss sastāv no divām modernām kubiskas formas ēkām un vienas jaunas ēkas, kas veidota Jūrmalas vēsturiskajai arhitektūrai tuvā stilā. Kompleksā ir pavisam 30 dzīvokļu, kuru platība ir no 65 līdz 262 kvadrātmetriem. Pirmā stāva dzīvokļu iemītniekiem būs pieejami zaļi mauriņi, otrā stāva iedzīvotājiem – lodžijas, trešā stāva iedzīvotājiem – jumta terases. Pircējiem visi projekta PineWood mājokļi ir pieejami ar pilno apdari. Apbūvētājs projekta līmeni raksturo kā visai augstu. Dzīvokļos ir uzstādīta Duravit santehnika, to grīdas klāj pilnvērtīgs koka parkets, logu ailes aizpilda alumīnija logu rāmji ar stikla paketēm.

Dzīvokļi Strēlnieku ielas 72/74 projektā sākuma tiek piedāvāti par cenām, sākot no 2000 eiro/m². Pirmajiem desmit pircējiem apbūvētājs kā bonusu sola vienu vietu automobiļa novietošanai ielas autostāvvietā. Vairāki dzīvokļi ir jau rezervēti. Plānots, ka dzīvokļu komunālā apkalpošanas maksas likme būs 1,2 eiro/m² mēnesī.

Augusta beigās nedaudz mazākā pabeigtības stadijā bija jaunā dzīvojamā māja Dubultu prospektā 111. Šī raksta tapšanas brīdī nobeigumā stadijā bija fasādes un kāpņu telpas apdares darbi un tika gatavots demonstrācijas dzīvoklis. "Mūsu mājā ir divarpus stāvu un divas kāpņu telpas. Var teikt, ka tā ir kluba tipa māja – tajā ir tikai 12 dzīvokļu,” ar projekta detaļām mūs iepazīstina viens no tā līdzīpašniekiem. „Apbūves noteikumi ir atstājuši savu iespaidu uz nosacītā trešā stāva dzīvokļiem. Tādu ir tikai divi: viens ir studio tipa dzīvoklis ar 38 m² lielu platību, otrs – racionāls trīsistabu dzīvoklis ar 68 m² lielu platību. Taču tā ir šo dzīvokļu iekšējā platība. Abiem dzīvokļiem ir lielisks bonuss – plašās terases. Pārējie pirmā un otrā stāva dzīvokļi ir unificētāki: tiem visiem ir viesistaba un divas guļamistabas, divi sanitārtehniskie mezgli, dzīvokļa platība – 80-85 kvadrātmetri. Pirmā stāva dzīvokļiem piekļaujas neliela teritorija, kurā var rīkot barbekjū, bet otrā stāva dzīvokļiem ir balkoni."

Ēku Dubultu prospektā 111 nodošana ekspluatācijā ir gaidāma rudenī, pēc tam mēneša laikā ir jābūt pabeigtai visu dzīvokļu pilnai apdarei. Iemītnieki saņems jaunu nekustamo īpašumu ar koka logu rāmjiem, ar trīskāršajām stikla paketēm, krāsotām sienām, parketu, pilnībā pabeigtām vannasistabām, kur ir piekarināmā sanitārtehnika. Tiek solīts, ka māja būs energoefektīva. Pievēršam uzmanību tam, ka griestu augstums dzīvokļos ir 3 metri. Projekta īpašnieki dzīvokļus plāno tirgot par cenām, sākot no 2500 eiro/m². Iekšpagalmā katram dzīvoklim ir paredzēta viena bezmaksas vieta auto novietnē. Zemesgrāmatā dzīvokļi būs reģistrēti ar jau norādītām zemes ideālajām daļām.

– Ko cerat sagaidīt no tirdzniecības? – pavaicājam mājas Dubultu prospektā 111 līdzīpašniekam.

– Pēdējo gadu notikumi rāda, ka ar prognozēm jābūt ļoti piesardzīgiem. Ne viss ir atkarīgs no mums (pasmaida. – ). Pietiek politiķiem pieņemt kādu skaļu lēmumu, un tas atstāj negatīvu iespaidu uz darījumiem. Ceram, ka mūsu piedāvāto cenu tirgus uzņems labi. Pēdējos mēnešos ir jūtama liela interese par māju, taču potenciālie pircēji gaida, kad tā tiks pilnīgi pabeigta.

Komplekss Jasmine Garden, kas atrodas Buldoros, Jasmīnu ielā 10, tiek pozicionēts kā viens no visizpārdotākajiem projektiem. Lai arī vasaras beigās tas vēl tikai gatavojās sagaidīt pieņemšanas komisiju, 60 % dzīvojamo platību projektā ir rezervēti, iemaksājot pirmo iemaksu. Kompleksā, kas sastāv no četrām atsevišķām ēkām, kuras ir veidotas vienotā arhitektūras stilā, ir pavisam 48 dzīvokļi, to platība ir no 42 līdz 88 kvadrātmetriem. Mazākie dzīvokļi ir ar vienu guļamistabu un virtuvi, plašākie – ir pilnvērtīgi četristabu dzīvokļi. Pircēju vidū vispopulārākie ir trīsistabu dzīvokļi ar diviem sanitārtehniskiem mezgliem. Visiem dzīvokļiem bez izņēmuma ir balkons vai terase.

Cenas? Vidēji – 3000 eiro/m². Tā ir cena par dzīvokli ar pilno apdari un aprīkotām virtuvēm. Iedzīvotājiem ir pieejamas individuālas mantu noliktavas un kopēja ratiņu telpa. Pazemes stāvā ir izvietota garāža, kurā vietas tiek pārdotas par 15 000 eiro. Norobežotā teritorijā ir iekārtots bērnu rotaļlaukums, kā arī pastaigu un atpūtas vietas. Šī projekta apbūvētāja – kompānijas LNK Properties – valdes locekle Aleksandra Strode žurnālam  un portālam varianti.lv saka, ka pirmie iemītnieki uz Jasmine Garden dzīvokļiem varēs pārcelties jau rudenī. Pakalpojumu sniegšana mājai ir uzticēta kompānijai Hausmaster, kas to darīs par 1 eiro/m² mēnesī.

Dubultos, aiz dzelzceļa, Slokas ielā, ir pieteikts jauns mazstāvu dzīvojamais projekts. Saskaņā ar kompānijas Baltic Sotheby`s International Realty rīcībā esošo informāciju šā jaunā kompleksa ietvaros (komplekss ir orientēts uz vietējo patērētāju) tiks uzbūvēts arī bērnudārzs un sadzīves pakalpojumu objekti, kā arī sabiedriskā transporta pietura. Pārdošanas cenu orientieris ir 1500-2000 eiro/m².

Mūsu apskatu noslēdz cenu ziņā visdemokrātiskākais objekts – Library House Asaros, Dzimtzemes ielā 13. No šodien aplūkotajiem projektiem tas atrodas vistālāk no Jūrmalas centra. Komplekss ir uzbūvēts pirms vairākiem gadiem, tomēr mazumtirdzniecībā (ar zemesgrāmatu katram dzīvoklim) tas tika izlikts tikai aizvadītās ziemas beigās.

Trīsstāvu mājā ar piecām kāpņu telpām ir 30 dzīvokļu ar platību no 69 līdz 123 m². Žurnālam  un portālam varianti.lv viens no projekta pārdevējiem Maksims Sitņiks, kompānijas Capital Property EU pārstāvis, stāsta, ka klientiem visi dzīvokļi tiek piedāvāti bez apdares par cenām, sākot no 1300 eiro/m². Taču pircējam ir iespēja pasūtīt pārdevējam arī dzīvokli ar pilno apdari, tas, izvēloties kvalitatīvus vidējās cenu kategorijas materiālus, izmaksā aptuveni 250-300 eiro/m².

Dzīvojamajai mājai apkārt esošā teritorija ir labiekārtota un noklāta ar bruģi. Ir paredzēta vieta 45 automobiļu novietošanai, tās var iegādāties par 5000 eiro. Īpaši izceļam to, ka vieta atpūtai un barbekjū ir ierīkota uz ēkas jumta. Tajā var nokļūt no divām kāpņu telpām. "Daudzi vietējie klienti apsver mājokļa iegādi. Jau ir noslēgts arī pirmais darījums, bet sagatavošanas stadijā ir veseli četri pirkšanas pārdošanas līgumi," darījumu aktivitāti komentē Maksims Sitņiks. Šajā projektā maksa par sniegtajiem pakalpojumiem ir 0,75 eiro/m². Papildus ir jāveic nelieli maksājumi uzkrājumu fondā.

Māris Laukalējs, Arco Real Estate valdes loceklis

– Dzīvokļu tirdzniecība Jūrmalā rit raiti. Ja salīdzina pagājušā un šā gada rādītājus, īpašu izmaiņu nav: skaitliskā izteiksmē interese par pirkumiem ir absolūti vienāda. Tomēr ir svarīga tendence – samazinās kvadrātmetra maksimālās cenas robeža. 2017.gada pirmajā pusgadā maksimālā cena, ko bija ar mieru pieņemt pircēji, bija 3400 eiro/m². Tas ir fiksēts zemesgrāmatā. Bet vidējais statistiskais rādītājs darījumos ar jauniem Jūrmalas dzīvokļiem ir noslīdējis pat līdz 1800 eiro/m². Mēs, protams, saprotam, ka ne visos darījumos zemesgrāmatai tiek iesniegtas ziņas par īpašuma reālo cenu (dažs labs optimizē nodokļus, reģistrējot mazākas summas), taču fakts ir fakts: pārdoto dzīvokļu cenu augšējā robeža ir pazeminājusies. Laikposmā no janvāra līdz jūnijam Jūrmalā ir bijuši tikai trīs darījumi ar jauniem dzīvokļiem, kuru cena bija lielāka par 500 000 eiro. Vairums šādu darījumu notiek par 1800-2500 eiro/m². Ir vēl kāds statistikas paradokss: lielākajai daļai apbūvētāju oficiālos piedāvājumos cenas ir augstākas. Cik zinu no mākleriem, tie, kuri savus jaunos projektus tirgū ievadījuši 2013.-2015.gadā un skaļi reklamējuši cenas, savus cenrāžus nepārskata. Taču, ja atnāk reāls klients, tiek dotas lielākas atlaides nekā iepriekšējā gadā. Tas ir arī saprotams, jo reālā piedāvājuma apmērs Jūrmalā ievērojami pārsniedz pieprasījumu.

Uz ko tādā gadījumā var cerēt jauno Jūrmalas projektu pasūtītāji, kas savus objektus izliek tirgū tikai tagad? Domāju, tieši viņi ir labāk pielāgojušies reālajam pieprasījumam un ir gatavi pārdot dzīvokļus par cenām, kas ir tuvas pircējam saprotamām cenām. Tas, kas šodien kūrorta jaunajos projektos tiek piedāvāts līdz 2500 eiro/m², ir pieprasīts. Un šis pieprasījums vairs nav piesaistīts tikai ārzemniekiem; apmēram puse no pircējiem  ir vietējie. Ir, protams, projekti, kam ir absolūtas tiesības pretendēt uz cenu, kas pārsniedz 2500 eiro/m², taču tādu ir maz.

Tās jaunās ēkas, kuru būvniecība ir pabeigta vai tiks pabeigta 2017.-2018.gadā, bez šaubām, ietekmēs to jauno māju tirgošanu, kuras ir tirgū ne vienu vien gadu. Ja jauno māju īpašnieki būs motivēti pārdot "tūlīt un tagad", viņiem vajadzēs reaģēt uz tirgū ienākušo jauno piedāvājumu, kura cenas atšķiras no tām, ko apbūvētāji prasīja vēl tikai pirms trim četriem gadiem.