Rīgas centra dzīvokļu segmentā pašlaik ir novērojams neliels pircēja skaita pieaugums pat tad, ja cenas ir virs 150 000 eiro. Šī iemesla dēļ tas ir kļuvis mazāk elastīgs attiecībā uz atlaidēm. Reālo darījumu statistika rāda, ka tad, ja pilnīgi jauns dzīvoklis ar pilno apdari tiek piedāvāts par cenām robežās no 2500 līdz 3300 eiro/m² un apbūvētājam tirdzniecība sokas labi, potenciālajiem pircējiem aizvien retāk izdotas saņemt viņiem patīkamu atlaidi.
Statistika ir precīza, taču tās uztvere lielā mērā ir atkarīga no vienas vai otras nozares izpētei noteiktajiem kritērijiem. Ilgu laiku, ja runa bija par Rīgas centru, eksperti, kas nodarbojas ar dārgo dzīvokļu tirgus analīzi, pirmkārt, runāja par cenām virs 250 000 eiro. Tomēr pēdējos četros gados, būtiski mainoties Rīgas centra mājokļa vidusmēra pircēja portretam (agrāk tajā dominēja ārzemnieki, bet tagad — vietējie iedzīvotāji), kā robežu, kas atdala vidēji statistiskos no prestižākiem mājokļiem, aizvien biežāk min pieticīgāku summu — 150 000 eiro. Tādēļ žurnāls M2 un portāls varianti.lv, izmantojot portāla CENUBANKA.lv datubāzē pieejamos datus, nolēma ielūkoties, kas notiek šajā segmentā. Izrādījās, ka tas ir kļuvis nedaudz dzīvāks!
No 2018. gada pirmo trīs ceturkšņu rezultātiem izriet, ka Rīgas centrā (ieskaitot Ķīpsalas un Klīversalas projektus) ir pārdoti 154 dzīvokļi, kuru oficiālā cena ir lielāka par 150 000 eiro. Gadu iepriekš analoģiskā laikaposmā ir pārdoti 118 dzīvokļi. Iznāk, ka aplūkojamajā laikaposmā ir noslēgts par 36 darījumiem jeb 30,5 % vairāk darījumu nekā iepriekšējā gadā.
Apbūvētājiem un Rīgas centra tirgus dalībniekiem varētu būt patīkams jaunums, ka cenu segmentā virs 250 000 eiro pozitīvais noskaņojums ir palielinājies vēl vairāk. Kopš 2017.gada septembra beigām Rīgas centrā (ieskaitot Ķīpsalu un Klīversalu), īpašniekus ir nomainījuši 53 šīs cenu kategorijas dzīvokļi, analoģiskā 2018.gada laikaposmā portālā CENUBANKA.lv fiksēts 81 šāds darījums. Un tas jau ir pieaugums par veseliem 52,8 %.
Analīze parādīja, ka 2018.gada pirmajos trīs ceturkšņos cenu segmentā virs 250 000 eiro vairāk nekā 95 % pārdoto dzīvokļu ir jaunajos projektos vai pilnībā rekonstruētās vēsturiskās mājās. Par tirdzniecības līderi kļuvusi pagājušā gada pavasarī ekspluatācijā nodotā projekta Magdelēnas kvartāls pirmā kārta. Šo pozīciju, spriežot pēc visa, tas saglabās, arī noslēdzot gadu, jo ziemas sākumā šajā projektā pārdoto un rezervēto dzīvokļu skaits pietuvojās 30 % no 116 dzīvokļiem. Piebilde: 2018.gada pirmajos deviņos mēnešos šajā projektā fiksēti 14 darījumi. Šis projekts zināmā mērā kļuva par tirgum zīmīgu projektu un rosināja cerības uz labāku attīstību.
Pirmkārt, ņemot vērā, ka pamata cenas ir tuvu 3000 eiro/m² vai vairāk, Magdelēnas kvartāls acumirklī tika orientēts uz vietējiem pircējiem. Viņu reakcija bija pozitīva. Ārzemnieku parādīšanās vietējo pircēju vidū apbūvētājiem bija patīkams papildinājums.
Otrkārt, pēc žurnāla M2 un portāla varianti.lv rīcībā esošajām ziņām, projekta Magdelēnas kvartāls pārdevēji stingri ievēro savu oficiālo cenu sarakstu, bez atlaidēm.
Analoģiski attiecības ar pircējiem no tirdzniecības uzsākšanas brīža veido arī cita 2018.gada jaunā projekta Parkers pārdevēji. Rīgas centrā strādājošie speciālisti atzīst, ka arī citu projektu attīstītāji, kas spēj piedāvāt dzīvokļus ar pilno apdari cenu diapazonā no 2 500 līdz 3300 eiro/m², ar katru mēnesi kļūst aizvien nepiekāpīgāki. Savukārt tie, kuri strādā dārgākos segmentos, cenšas pierādīt savu cenu pamatotību. Jo vairāk tāpēc, ka tiešām labu jauno projektu galvaspilsētas vēsturiskajā centrā nav nemaz tik daudz.
„Statistika ir statistika, bet kas praksē notiek ar elites klases dzīvokļu tirdzniecību Rīgas centrā? Un kādu prestižu mājokli var nopirkt par 150 000 eiro? Lai iegūtu pilnu ainu, šos jautājumus žurnāls M2 un portāls varianti.lv uzdeva vairākiem prestižo mājokļu tirgus spēlētājiem, kas piekrita padalīties ar saviem novērojumiem.

Līga Uzkalne, kompānijas Vestabalt valdes locekle: dzīvokļu cenas Rīgas centrā ir stabilas, un noteikti nevar prognozēt masveida cenu kritumu. Tas vistiešākajā veidā ir saistīts arī ar projektēšanas, būvniecības izmaksām, nodokļu politiku valstī un katra projekta minimālo pašizmaksu, kas turpina un turpinās tikai pieaugt. Vairāk...

Irina Alazova, kompānijas Mercury Group Estate vadītāja: lielākās daļas pieprasījums pēc mājokļa centrā ir šāds: jauns vai ļoti labs dzīvoklis ar divām vai vēl labāk – ar trim guļamistabām. Vēlamā cena – ap 250 000 eiro. Vairāk...

Tatjana Stamburska, projekta Centrus pārstāve: bija klienti no Ķīnas, kuriem patika piedāvātais dzīvoklis — tas bija redzams pēc viņu reakcijas. Tomēr viņi to nenopirka! Iemesls izrādījās neparasts: mūsu piedāvātajā nekustamajā īpašumā bija pārāk daudz četrinieku. Vairāk...