Tendences jauno mājokļu tirgū, ņemot vērā 2017. gada rezultātus, rosina domāt, ka kompānija Bonava Latvia varētu kļūt par līderi pārdoto dzīvokļu skaita ziņā. Zemesgrāmatā līdz šim un decembri ieskaitot tiks reģistrēti vairāk nekā 150 dzīvokļu trijos šī attīstītāja jaunajos projektos. 2018.gadam kompānija ir noteikusi mērķi uzsākt vēl trīs vērienīgu dzīvojamo projektu būvniecību.

Bonava Latvia ir kompānija, kurai galvaspilsētas nekustamo īpašumu tirgus pievērš īpašu uzmanību. Kāpēc? Tā vienkāršā iemesla dēļ, ka pēdējā gada laikā tā ir bijusi viens no spilgtākajiem piemēriem, kas demonstrē, kā jaunie dzīvokļi tiek sekmīgi pārdoti jau būvniecības stadijā. Šī tendence aizsākās jaunajā projektā Rīgā, Dārzciema mikrorajonā, Lapsu ielā 12. Visi 46 šī jaunā projekta dzīvokļi tika pārdoti jau ilgi pirms būvniecības pabeigšanas. Augustā valsts komisija pieņēma ekspluatācijā jau citu kompānijas Bonava Latvia kompleksu – Prūšu ielā 4B. Tajā ir apvienotas divas ēkas – ar attiecīgi 23 un 46 dzīvokļiem, un šī raksta tapšanas laikā pārdošanā bija palicis vairs tikai viens dzīvoklis. Pārējie kopš oktobra tiek reģistrēti zemesgrāmatā uz pircēja vārda.

Novembra beigās pienāca kārta svētku pasākumiem arī iedzīvotāju uzņemšanai pilnībā gatavajā galvaspilsētas projektā Doles mājas: divas jaunas piecstāvu mājas ar 29 dzīvokļiem katrā. Tās nododot ekspluatācijā, bija pārdoti jau 50 dzīvokļu. "Ja 2017.gada pēdējā mēnesī izdosies pārdot vēl atlikušos, tad, noslēdzot gadu, būsim paguvuši reģistrēt zemesgrāmatā un nodot jaunajiem īpašniekiem vairāk nekā 150 dzīvokļu mūsu projektos. Analītiķi prognozē, ka tas iespējams varētu būt šā gada labākais rezultāts starp Latvijā strādājošajiem attīstītājiem," – ne bez lepnuma žurnālam m2 un portālam varianti.lv saka Bonava Latvia pārdošanas un mārketinga vadītājs Kaspars Ekša. 2017.gadā pilnībā pabeigusi trīs jaunceltnes, viņa pārstāvētā kompānija šobrīd būvē vēl trīs jaunos projektus, nākamos trīs tā plāno uzsākt 2018.gadā. "Jaunajos kompleksos, kurus būvējam pašlaik, dzīvokļu rezervēšana sokas tikpat labi,” Kaspars Ekša turpina analizēt tirdzniecības rezultātus. „Lai nodrošinātu klientiem pienācīgu servisu, pēdējā gada laikā palielinājām arī darbinieku skaitu."

Jaunie projekti, kurus Bonava Latvija būvē 2017. un 2018. gadu mijā, ir, pirmkārt, divas piestāvu mājas Sermuliņu ielā 14 ar 88 dzīvokļiem, kurus plānots nodot klientiem 2018. gada ceturtajā ceturksnī.

Otrkārt, tas ir komplekss Hausmaņa Terases Stirnu ielā 20 – arī divas mājas ar 84 dzīvokļiem, uz kurām iemītnieki varēs pārcelties 2019. gada sākumā.

Treškārt, tās ir divas piecstāvu mājas (116 dzīvokļu) Stārķu ielā 2. To pilnīga pabeigšana arī plānota 2018. gada pēdējā ceturksnī.

"No minētajiem projektiem īpašu uzmanību ir pelnījis komplekss Stirnu ielā 20, kas uzskatāmi demonstrē tirgus stāvokli un pircēju noskaņojumu. Divas tā ēkas ir augstākas klases mājokļi ar augstāku cenu nekā citos mūsu pēdējā laika projektos. Tā jau vairs nav budžeta klase, bet gan tuvāk biznesa klasei. Dzīvokļu rezervēšana kompleksā tika uzsākta oktobrī: uzsākām pārdošonu vienā no korpusiem. Pusotra mēneša laikā tika rezervēti ap divdesmit dzīvokļiem, daudzi no kuriem tiek piedāvāti par 1900-2000 eiro/m². Un tas nav vis Rīgas centrs, bet gan mikrorajons, lai arī viens no prestižākajiem," ar saviem tirgus iespaidiem dalās Bonava Latvija pārdošanas un mārketinga vadītājs.

– Projektā Sermuliņu ielā 14, kur dzīvokļu pārdošana arī tika uzsākta vienā mājā, novembra beigās no 57 dzīvokļiem pieejami bija palikuši 19. Tie klienti, kuri bija noskatījuši šo projektu, bet nokavēja dzīvokļu rezervāciju sākumu pirmajā mājā, gaidīja to otrajā mājā, kas sākās novembra pēdējās dienās. Projektā Stārķu ielā 2, kur tirdzniecība tika uzsākta vasaras vidū no pirmās mājas 58 dzīvokļiem novembrī iegādei brīvi pieejami palikuši 35.

– Vai projektos, kurus Bonava Latvia būvēja 2017.gadā, kurus būvē pašlaik un būvēs tuvākajā nākotnē, dzīvokļu plānojums ar kaut ko atšķiras viens no otra? – mēs piedāvājam Kasparam Ekšam pastāstīt par projektu detaļām.

– Mēs cenšamies pastāvīgi pilnveidot mūsu dzīvokļu plānojumu. Visa būvniecības garantijas perioda laikā, kas saskaņā ar likumu ir divi gadi, mēs veicam pircēju aptaujas, lai noskaidrotu, kas viņiem patīk un kas nepatīk dzīvokļos, kurus viņi ir nopirkuši no mums. Mums ir svarīga atgriezeniskā saikne. Analizējot viņu vēlmes un ieteikumus, cenšamies ieviest izmaiņas nākamajos projektos, tostarp arī plānojuma ziņā. Mums pašiem šķiet, ka tie ir tuvu optimālajam: ja cilvēki tik labi pērk dzīvokļus, tātad viņiem tie patīk. Projektos, kas ir būvniecības stadijā un kurus gatavojam būvniecībai, turpinām tiekties pēc pilnības. Pašlaik eksperimentējam ar trīsistabu dzīvokļiem. Redzam, ka cilvēki ir gatavi pirkt trīsistabu dzīvokļus, kas pēc to platības ir tikai mazliet lielāki par divistabu dzīvokļiem. Daļai klientu svarīga ir nevis dzīvokļa kopējā platība, bet lai vecākiem un bērniem būtu atsevišķas istabas, kau arī kompaktas.

– Vai jūsu kompānija ievēro kādu noteiktu standartu, nosakot sanitāro mezglu skaitu trīsistabu dzīvokļos?

– Viss ir atkarīgs no projekta. Stārķu ielas kompleksā daļā trīsistabu dzīvokļu ir divi sanitārie mezgli, citos – viens. Komplekss Stirnu ielā 20 ir augstāka līmeņa projekts, līdz ar to šeit visos trīsistabu dzīvokļos ir divi sanitārie mezgli. Projektēšanai mēs izmantojam īpašu programmu, kas nosaka, kam jābūt katrā dzīvoklī. Ja tas ir ekonomiskās klases mājoklis un kopējā platība nav tik liela, tad trīsistabu dzīvoklī ir viens sanitārais mezgls. Galvenais orientieris ir dzīvokļa cena. Daudzi klienti nav gatavi piemaksāt par otru sanitāro mezglu.

– Jūsu projektos, kas īstenoti 2017.gadā, ir mazs četristabu dzīvokļu piedāvājums. Taču jūsu kolēģi-konkurenti stāsta par lielu pieprasījumu tieši pēc četristabu dzīvokļiem.

– Bonava Latvia kā attīstītājs ir orientēts, pirmkārt, uz jauniem cilvēkiem, kas pērk savu pirmo dzīvokli. Viņi reti uzreiz mērķē uz četristabu dzīvokļiem. Neraugoties uz to, mūsu pavisam jaunajās mājās četristabu piedāvājums ir pieaudzis. Piemēram, projektā Stirnu iela 20 četristabu dzīvokļi ir katrā stāvā.

Gribu akcentēt, ka mūsu projektos Purvciemā un Dārzciemā vispieprasītākie ir divistabu dzīvokļi, bet projektā Sermuliņu ielā 14 labāk tiek pirkti trīsistabu dzīvokļi. Turklāt Sermuliņu ielā 14 tā kā projekts ir tuvu centram, mēs redzam pircējus no absolūti visiem Rīgas mikrorajoniem, savukārt citos projektos dzīvokļus vairāk pērk tuvējā mikrorajona iedzīvotāji – tie, kuri par viņiem pieņemamu naudu vēlas uzlabot savus mājokļa apstākļus. Atzīmēšu arī šādu faktu: turpat 80 % mūsu klientu piesaista darījumam hipotekāros kredītus.

– Vai jūsu projektos vieta personiskā auto novietošanai joprojām atrodas uz ielas?

– To diktē projekta budžets un būvniecības pašizmaksa. Pazemes garāžu izbūvēšana zem mājām sadārdzina jaunos projektus un turpmāk prasa lielākus uzturēšanas izdevumus. Lielākā daļa mūsu klientu nav gatavi maksāt augstāku cenu par šādu opciju. Vieta auto novietošanai uz ielas maksā 4000-5000 eiro, pazemes garāžā – ne mazāk par 10 000.

– Kādus jaunus projektus tirgus var gaidīt no jūsu kompānijas 2018.gadā?

– Februārī uzsāksim projektu Zasulauka ielā 13. Tā būs jauna māja ar 45 dzīvokļiem. Pēc tam pienāks kārta diviem vērienīgākiem objektiem. Sāksim attīstīt teritoriju Krasta ielā, kur laika gaitā izaugs sešas daudzstāvu mājas. Pirmās deviņstāvu mājas 96 dzīvokļus sāksim tirgot 2018.gada otrajā ceturksnī.

Projekta Dreiliņi Trend sākuma posmā (tas būs 2018.gada pirmajā ceturksnī) sāksim tirgot pirmos 60 dzīvokļus. Šī kvartāla teritorijā līdz 2020.gada beigām varētu tikt uzbūvēti kopumā 800 jauni dzīvokļi.

 – Ambiciozi! Vai jūsu kompānijas skandināvu īpašnieki ir formulējuši uzdevumu kļūt par Latvijā lielāko mājokļu attīstītāju?

–Ir tā, ka ekonomiskās klases mājokļu tirgū pēc pārdoto dzīvokļu skaita mēs jau ieņemam līdera pozīciju, ko centīsimies noturēt arī nākontē.