Vēsturiskais nams Ausekļa ielā 14 – viens no izredzētajiem vēsturiskajiem namīpašumiem Rīgas Klusā centrā, kurš piedzīvojis visas ēkas kopēju un vienlaicīgu restaurāciju. Veiktais darbu apjoms ietver kā vēsturisko dekoru un detaļu restaurāciju, tā arī pārsegumu maiņu un fasādes atjaunošanu. Šī gada septembrī Ausekļa ielas 14 namīpašumā tika svinēti spāru svētki, un jau 2019.gada pavasarī tiks pabeigti vērienīgie restaurācijas darbi objektā, piedāvājot 18 elitārus dzīvokļus un 4 komerciālās telpas ēkas pirmajā stāvā.

Līga Uzkalne, kompānijas Vestabalt
valdes locekle
Ja analizējam projektus, kuri pašlaik tiek realizēti Rīgas centrā, tad lielākā daļa no tiem ir jaunbūves, jauno un veco būvju simbioze vai namīpašumi, kuriem bieži vien tiek veikta tikai daļēja vai vienkāršota renovācija. Ausekļa 14 projekts tiek īstenots visaugstākajā profesionālajā līmenī un ir izaicinājums gan arhitektiem, konstruktoriem, gan būvniekiem un restauratoriem. Šis projekts viennozīmīgi izceļas uz kopējā fona. Realizētais restaurācijas un būvniecības darbu kopums ir piemērs tam, kā cienījami ir jāizturas gan pret vēsturisko mantojumu, ēku ar valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu, gan Latvijas galvaspilsētas vēsturiskā centra unikālā izskata un vērtību saglabāšanu.
Šis nams savulaik uzbūvēts kā ienesīgs īres nams, kura vēsture sākas 1909.gadā; tas ir arhitekta Konstantīna Pēkšēna gara darbs. Konstantīns Pēkšēns ir viens no slavenākajiem Latvijas XIX gs. beigu un XX gs. sākuma arhitektiem.
Šis nams ir pazīstams arī tādēļ, ka tā īpašnieku vidū bija slavenā Rudzīšu ģimene, kura ir Amerikas latviešu laikraksta Laiks dibinātāja un izdevēja.
Tagad vēsturiskais nekustamais īpašums pieder SIA Auseklis XIV, kura ekskluzīvais partneris un konsultants, kā arī dzīvokļu un komerciālo platību pārdevējs ir kompānija Vestabalt. Pie projekta īstenošanas mēs bijām jau no pašiem pirmsākumiem. Mēs varam būt lepni par lietišķo sadarbību ar pašreizējo nama īpašnieku, kurš īpašumā saskata ne tikai maksimālu nākotnes peļņas gūšanas iespēju, bet vēlas izveidot patiesi izteiksmīgu, elitāru un Rīgas centra cienīgu dzīvojamo namu ar luksus klases dzīvokļiem tajā.
Nama rekonstrukcijas projekta izstrāde tika uzsākta vēl 2015.gadā. Lai izpētītu, izstrādātu pilnu būvprojektu un saņemtu visus nepieciešamos saskaņojumus, bija vajadzīgs pusotrs gads – tas ir vairāk, nekā sākotnēji tika plānots. Bet tas bija to vērts. Speciālisti – arhitekte Dita Lapiņa un LDU izpētes un projektēšanas biroja Kroks komanda, kurai ir bagāta pieredze, veicot darbus tieši Rīgas vēsturiskajā centrā, – spēja piedāvāt daudz unikālu risinājumu, kas ļauj vēsturiskā ēkā izbūvēt visus mūsdienu modernos inženierrisinājumus. Saglabājot namu vēsturiskās detaļas, veidojot ērtus dzīvokļu plānojumus, piepildot iekštelpas ar jauniem mūsdienu tehniskiem elementiem, bez kuriem šodien ir neiespējams piedāvāt luksus klases mājokļus. Būvniecības darbi Ausekļa ielas 14 namā tika uzsākti 2017.gada jūlijā, un tagad ir atlikuši vien 6 mēneši līdz projekta pilnīgai pabeigšanai.
Ausekļa ielas 14 namīpašumam tiek atjaunota fasāde, kas aprīkota ar elegantu apgaismošanas sistēmu. Namam ir jauni visu stāvu pārsegumi, kuru nesošās konstrukcijas no vecajiem koka baļķiem nomainītas pret metāla sijām. Grīdas segumam izmantotas Lewis tērauda plāksnes, zem kurām ir keramzīta un vates pildījums, virs tām izlīdzinošais cementa slānis Estrich. Tāds risinājums sadārdzināja sākotnēji plānotās būvniecības izmaksas, bet ļāva namam iegūt absolūti jaunu un uzticamu veidolu ilgtermiņā.
Ausekļa ielas 14 ēkā pilnībā tika izremontētas un restaurētas abas kāpņu telpas, atjaunojot iepriekšējos iekšējos telpu dekorus. Kāpņu telpās ierīkoti eleganti lifti, kuri delikāti apvieno jūgendstilu un mūsdienas. Namā ir pārplānotas un no jauna ierīkotas visas inženierkomunikācijas. Izbūvēti arī jauni tīkli – tādi kā, piemēram, gaisa rekuperācijas sistēma un ugunsdrošības signalizācija. Visos dzīvokļos pieejams interneta un televīzijas optiskais kabelis, dzīvokļi ir papildināti ar balkoniem un terasēm.
Vēlme sasniegt vislabāko rezultātu motivēja ēkas īpašnieku ieguldīt papildu līdzekļus ēkas restaurācijā, un jau sākotnēji tika pieņemts lēmums būtiski paplašināt restaurācijas darbu programmu, atjaunojot vēsturiskos griestu rotājumus, dekorus visos ēkas stāvos. Atsevišķi tika pieņemts lēmums atjaunot pilnīgi visus namā vēsturiski saglabājušos čuguna radiatorus. Tie tika mazgāti, tīrīti, krāsoti, aprīkoti ar modernu siltuma padeves regulēšanas sistēmu. Ekspertiem nācās izpildīt tehniski sarežģītu uzdevumu, izvietojot vēsturiskos apkures elementus atsevišķos dzīvokļos tā, lai tie neizjauktu kopējo siltuma padeves sistēmas balansu visā namā.
Ir veikts rūpīgs darbs, lai atjaunotu saglabājušās dzīvokļu koka ārdurvis. Tajās durvju ailās, kuru durvis nebija iespējams atjaunot, tika ieliktas jaunas, precīzas kopijas, kas tika izgatavotas pēc īpaša pasūtījuma. Visi logu rāmji, kuri vērsti uz nama ielas fasādes pusi, ir izgatavoti no jauna, kā vēsturisko rāmju kopija, atbilstoši arhitektūras pieminekļu atjaunošanas stingrajām prasībām un metodikai. Dzīvokļos tika remontēti, bet dažās vietās arī pievienoti griestu dekora elementi. Ja ēkas sienās tīrīšanas procesā no padomju laika kultūrslāņa tika atrasti caurumi, tad tie tika laboti ar vēsturisko ķieģeli. Tas bija nepieciešams, lai maksimāli saglabātu ēkas autentiskumu. Kopējās būvniecības izmaksas projektā pašreiz ir 3,6 miljoni eiro.
Pašlaik nams Ausekļa un Vidus ielas stūrī ir atguvis savu agrāko spožumu un ieguvis jaunas, spilgtas krāsas. Namā ir 18 moderni dzīvokļi, sākot no otrā līdz sestajam stāvam. Dzīvokļu platības ir no 66 līdz 235 kvadrātmetriem. Pircējiem ir iespēja iegādāties dzīvokļus gan ar vienu guļamistabu, kas atrodas pašā ēkas stūrī, gan ar divām un trijām guļamistabām. Visiem dzīvokļiem lieliska insolācija; logi vērsti uz abām mājas pusēm. Dzīvokļi pieejami ar pilno apdari, ir izmantotas FAP un Imola zīmola flīzes, Globo, Vispool, Nicolazzi un Hansgrohe santehnika, Amber Wood ozola parkets. Dzīvokļu iekšējā interjera izstrādē savu pieredzi un profesionālās zināšanas ir ieguldījusi dizainere Anna Djačenko. Galveno uzmanību iekšējās telpās viņa ir pievērsusi kvalitatīviem un ilgstošiem funkcionāliem risinājumiem, vienlaicīgi nodrošinot mājokļa neatkārtojamo vēsturisko auru.
Par Ausekļa ielas 14 projekta īpašo odziņu, kas ir unikāls piedāvājums Rīgas nekustamo īpašumu tirgū, var uzskatīt divus penthause tipa dzīvokļus ēkas sestajā stāvā. Šajos dzīvokļos tiks piedāvāts Rīgā vēl nebijis risinājums – 4 metru augsti savi ziemas dārzi, kas nodrošinās papildu izgaismojumu visās dzīvokļa telpās. Pateicoties unikālajām stikla konstrukcijām, gaisma penthausā iekļūs ne tikai caur panorāmas logiem, bet ari caur skaistajiem ziemas dārziem. Penthausa griestu augstums sasniedz 3,5 metrus, terašu platības līdz pat 20 m2. Šo dzīvokļu ārējā dekora unikāls elements ir franču balkonu norobežojošais stikls. Stiklam ir oriģināls ornaments, kurš tika uzklāts, izmantojot smilšu strūklu, un tumšajā diennakts laikā ornaments tiks eleganti izgaismots.
Atjaunotās ēkas pirmajos stāvos paredzētas četras komerctelpas ar platību no 44 līdz 124 kvadrātmetriem. Tās tiek piedāvātas nomā, un pašlaik tiek veikta rūpīga nomnieku atlase. Tiek vērtēts visu potenciālo nomnieku piedāvātie biznesa koncepti un darbības sfēras, lai tie kopā nodrošinātu papildu vērtību dzīvojamajam namam un atbilstu ēkas iedzīvotāju prasībām.
Vestabalt tirdzniecības speciālisti ir novērojuši, ka Rīgas Klusajā centrā ir atjaunojies pieprasījums pēc luksus klases dzīvokļiem gan no ārzemnieku, gan vietējo iedzīvotāju puses. Klienti ir prasīgi un vēlas saņemt cenas un kvalitātes ziņā adekvātu piedāvājumu. Ir daudz dzīvokļu kuri tiek nepamatoti uzskatīti par elitāriem un par kuriem tiek mākslīgi prasīta augsta cena, jo ir nodrošināta tikai daļa no kvalitātes prasībām, kurām ir jāatbilst luksus klases mājoklim. Piemēram, ja nav veikta ēkas kopējā renovācija un nav sakārtotas ēkas inženierkomunikācijas, ja dārgam penthuse tipa dzīvoklim nav lifta, ja dzīvoklim ir vien 2,60 metru augsti griesti, ja netiek nodrošināta ēkas profesionāla apsaimniekošana, tad tikai grezna apdare dzīvoklī nav pamats, lai prasītu cenu 3000 euro/m2 un dažreiz pat vēl vairāk.
Dzīvojamais nams Ausekļa ielā 14, kas ir pilnībā renovēts, kuram ir lieliska atrašanās vieta, var kļūt pircējiem par ideālu izvēli. Klienti, kuriem ir iespēja salīdzināt visus piedāvājumus, to saprot: pirmajā mēnesī kopš dzīvokļu pārdošanas sākuma, mēs esam noslēguši jau piecus līgumus. Tas ir lielisks apliecinājums tam, ka mūsu piedāvātie dzīvokļi iztur kvalitātes un prasītās cenas samērīgumu. Vidējā cena Ausekļa ielas 14 projektā dzīvokļiem ar pilno apdari, sākot no 3 200 eiro par kvadrātmetru.

Par dzīvokļu un komercplatību pārdošanas un rezervēšanas jautājumiem Ausekļa ielas 14 projektā interesēties:
+ 371 28600251, irina@vestabalt.lv
+ 371 20220056. ginta@vestabalt.lv