• Šobrīd iespējams iegādāties vai uzbūvēt māju par apmēram tādu pašu summu kā nopirkt 80-100 m2 dzīvokli jaunajā projektā.
  • Pērkot jau gatavu māju, bankas kredīta saņemšana būs vien-kāršāka, turklāt jaunajā mājoklī būs iespēja ievākties daudz ātrāk.
  • Uzskats, ka uzbūvēt māju pašu spēkiem ir lētāk, īsti neatbilst patiesībai, turklāt bieži izmaksas būvniecības procesa laikā pieaug.
  • Ir arī citi varianti – atsevišķi iegādāt zemi un moduļu māju vai noskatīt īpašumu uzticama attīstītāja veidotā ciematā.
  • Šobrīd ir īpaši labvēlīgs laiks sava mājokļa iegādei, jo ar valsts garantiju programmas ALTUM atbalstu ģimenes ar bērniem un jaunie profesionāļi var tikt pie nepieciešamās pirmās iemaksas (vai tās daļas), ko pašiem sakrāt ir ļoti sarežģīti un laikietilpīgi. Turklāt bieži vien nopirkt un maksāt ikmēneša kredīta maksājumu ir lētāk nekā īrēt.

Māja dzīvokļa cenā – tas ir iespējams
Bieži vien automātiski tiek pieņemts, ka māja izmaksā daudz dārgāk nekā dzīvoklis, tāpēc liela daļa to pat sākotnēji neapsver kā variantu. Veicot pavisam nelielu izpēti, var izdarīt secinājumu – šobrīd ar budžetu 140 000 eiro iespējams iegādāties dzīvokli jaunajā projektā Rīgā vai tās tuvumā apmēram 70 – 90 m2 platībā. Alternatīvi par tādu pat naudu iespējams iegādāties zemesgabalu apmēram 1200 m2 platībā un uzbūvēt tur 90-120 m lielu māju vai arī iegādāties jau gatavu māju. Tātad par tādu pašu naudu var tikt pie lielākas dzīvojamās platības turklāt ar zemi, kur ierīkot dārzu, spēļlaukumu bērniem utt. Tā kā jaunu māju piedāvājums Rīgā un Pierīgā šādā cenu kategorijā un ar tik lielu zemesgabalu ir ļoti mazs, ir risinājums meklēt īpašumu tālāk no lielpilsētas vai būvēt māju noskatītajā īpašumā pašu spēkiem.

Būvējot māju, septiņas reizes jānomēra
Atšķirībā no gatavas mājas fiksētajām iegādes izmaksām, būvējot jārēķinās, ka būvniecības gaitā sākotnējā tāme var pieaugt par 10 procentiem un vairāk. Jāmaksā ne tikai arhitektam un celtniekiem, bet arī sertificētam būvuzraugam, kurš nodrošinās, ka netiek pieļautas fundamentālas kļūdas. Tiesa būvuzrauga piesaiste ilgtermiņā var pat samazināt kopējās projekta izmaksas.
Septiņas reizes jāpārdomā, cik lielu māju vēlaties būvēt – vai tiešām nepieciešami 200 un vairāk m2. Apjomīga māja būs ne tikai dārgāka ekspluatācijā, turklāt prasīs daudz laika tās uzturēšanai un kopšanai, bet arī aizņems vairāk vietas, kas ir īpaši svarīgi, ja zemesgabals nav liels – beigās var sanākt, ka pagalmā paliek vieta tikai puķu dobei un mašīnai.
Arī attiecībā uz zemesgabalu rūpīgi jānoskaidro, vai un cik lielu īpašumu tajā vispār ir atļauts būvēt, kā arī viss, kas attiecās uz komunikācijām, – varbūt to pievilkšana zemesgabalam izmaksās daudz vairāk, nekā domāts. Nepieciešams rūpīgi izvērtēt teritorijas plānojumu, lai pēc pāris gadiem blakus neuzbūvē kādu rūpnīcu vai maģistrālo ceļu. Pie upēm svarīgi saprast vai zeme nav aplūstošā zonā.
Labs variants var šķist nepabeigtas jaunbūves iegāde un pabeigšana, taču arī tas saistīts ar dažādiem riskiem. Izplatītākie no tiem – līdzšinējā būvniecība ir veikta bez vajadzīgās saskaņošanas vai neatbilstoši projektam, vai arī tās gaitā pieļautas būtiskas kļūdas, ko konstatēt pirms iegādes īsti nav iespējams. Rezultāts: jaunajam īpašniekam var nākties šķirties no prāviem līdzekļiem, lai tās izlabotu.

Zelta vidusceļš – noskatīt vietu, bet nebūvēt pašam
Ja atrast savām prasībām atbilstošu gatavu māju šķiet nereālā misija, bet būvēt pašiem nav iespēju, līdzekļu vai laika, ir vēl arī citi varianti. Viens no tiem - izvēlēties uzticamu attīstītāju ar pieredzi un labu reputāciju, kurš jau ir realizējis vairākus privātmāju vai dvīņumāju ciematu projektus.
Tādējādi pašam nebūs jāuztraucas par būvniecības procesu, dažādu atļauju un dokumentu apriti, kā arī apkārtējās vides sakārtotību - to nodrošinās attīstītājs. Ja projekts vēl ir būvniecības stadijā vai nav sākts, pastāv arī diezgan lielas iespējas vienoties par sev tīkamu personalizāciju – sākot no būves ārējā veidola, beidzot ar interjera detaļām. Galu galā šāds variants arī var izmaksāt lētāk, nekā būvējot pašam, turklāt ar attīstītāju jau sākotnēji iespējams vienoties par izmaksu griestiem.
Otrs variants ir noskatīt vēlamo vietu un iegādāties kādu no tirgū pieejamām moduļu mājām. Šo iespēju labprāt izmanto Skandināvijā, tāpēc Latvijā ir uzņēmumi, kas specializējušies izgatavot māju kvalitatīvu, skandināvu prasībām atbilstošu koka karkasu . Šādā gadījumā gan ļoti kārtīgi jāizpēta noskatītā ražotāja reputācija - noteikti nedrīkst izvēlēties tikai pēc zemākās cenas principa, jo rezultātā var palikt ar nekvalitatīvu vai neuzbūvētu māju.