4608 eiro/m² – tieši šāda, spriežot pēc portāla CenuBanka.lv datubāzē atrodamās informācijas, līdz pat novembra beigām ir bijusi visaugstākā 2017.gadā notikušajos dzīvokļu darījumos Rīgā reģistrētā kvadrātmetra cena. Runa ir par skaistu dzīvokli galvaspilsētas kompleksā Art Luxury House, kur vislabāk tiek pirkti dārgākie piedāvājumi.

Art Luxury House ir jaunais projekts prestižajā Klusajā centrā, Strēlnieku ielā 7. Tas ir premium klases projekts. Komplekss tika nodots ekspluatācijā 2015.gada beigās, un tādējādi tas tiek tirgots jau divus gadus. Komplekss sastāv no divām jaunām ēkām – fasādes un iekšējās ēkas, abās ir attiecīgi 31 un 34 dzīvokļi. 2017.gadā viens no fasādes ēkas dzīvokļiem tika pārdots par 623 960 eiro, kas, pārrēķinot kvadrātmetra cenā, ir jau minētie 4608 eiro/m². Tas tad arī piesaistīja mūsu uzmanību šim projektam.

"Mums ir dzīvokļi, no kuru logiem paveras lielisks panorāmas skats, tas Rīgas centrā ir visai liels retums. Tieši šos dzīvokļus mēs piedāvājam par visaugstākajām cenām," stāsta šī projekta tirdzniecības vadītājs Raivis Salaks, kas piekrita izvadāt žurnālu "Kvadrātmetrs" un portālu varianti.lv nelielā ekskursijā pa projektu Art Luxury House.

Auto atstājam kompleksa slēgtajā iekšpagalmā, iebraukšana tajā iespējama, ja  barjera tiek pacelta. Plašajā, ar gaismu un dizaina elementiem piepildītajā foajē ir izvietota konsjerža lete un divas atpūtas zonas ar žurnālgaldiņiem un dīvāniem. Ar liftu uzbraucam ceturtajā stāvā un ieejam dzīvoklī, kas ietilpst šī kompleksa labāko dzīvokļu fondā. Dzīvoklim nav veikta apdare. Tomēr šis apstāklis kļūst mazsvarīgs, tiklīdz skatiens pievēršas plašajiem panorāmas logiem, no kuriem paveras skats uz Alberta ielu visā tā garumā, tā no arhitektūras viedokļa ir viena no greznākajām Rīgas ielām. "Mēs tiešām lepojamies ar šo ainavu, kas atstāj iespaidu neatkarīgi no gadalaika. Šī ainava ir sava veida visa projekta vizītkarte. Tomēr būsim godīgi – šāds skats paveras ne gluži no visiem projekta dzīvokļiem,” konstatē mūsu sarunas partneris un piebilst, „toties visa projekta kvalitāte – gan fasādes nama, gan iekšējā nama – ir absolūti vienāda."

Art Luxury House karkass ir būvēts, izmantojot monolītbetonēšanas metodi. Ārsienu un starp dzīvokļiem esošo sienu, kā arī pārsegumu biezums ir 300 mm. Dzīvokļu iekšējās starpsienas ir mūrētas no fibo blokiem. Griestu augstums – trīs metri. Radiatori ir iegremdēti grīdā akurātās nišās, kas stiepjas gar logiem. Logu ailēs ir ievietoti alumīnija logu rāmji ar stikla paketēm, kas apslāpē līdz pat 68 dB stipru troksni. "Paklausieties!" saka Raivis Salaks un atver loga vērtni. Telpa piepildās ar garām lēni pa vēsturisko ielu T veida krustojuma bruģi braucošo automobiļu troksni. Pēc tam viņš aizver vērtni, pagriež rokturi fiksējošā stāvoklī un smaidot pagriežas pret mums. Klusums!

Šeit pat pie loga, baudot Alberta ielas panorāmu, piedāvājam Raivim Salakam parunāt par projektu un arī par to, kādi ir viņa iespaidi par nekustamo īpašumu tirgu.

– Fasādes ēkā ir 21 dzīvoklis ar platību no 103 m² līdz vairāk nekā 400 m². Tas ir projekta visprestižākais piedāvājums par cenām, sākot no 3200 eiro/m². Šādi dzīvokļi jau sen netiek izķerti kā karsti pīrādziņi, tomēr pastāvīgs un saprotams pieprasījums pēc tiem ir. Fasādes namā ir pārdoti septiņi dzīvokļi, tas ir, trešā daļa no kopējā dzīvokļu skaita. Ja paraugāmies uz visa kompleksa statistiku, tad pārdoto dzīvokļu apjoms ir mazliet virs 20 %.

Art Luxury House piedāvājumā ir palikuši tikai trīs dzīvokļi ar unikālu ainavu: tas, kurā šobrīd atrodamies, un vēl divi dzīvokļi augšējos stāvos. Tie tad arī ir projekta pērles. Piemēram, penthauss ar 213 m² platību ir izlikts pārdošanā par vairāk nekā 1,5 mlj. eiro. Otrs penthauss ar 200 m² iekšējo platību un aptuveni 200 m² plašu terasi, cik mums zināms, ietilpst Latvijas desmit dārgāko dzīvokļu īpašumu topā. Tā pārdošanas cena ir 2,2 mlj. eiro. Potenciālie klienti apskata visus šos elites mājokļu variantus − citu biežāk, citu retāk. Turklāt dzīvoklim par 1,5 mlj. eiro ir veseli trīs reāli pretendenti: viņi mums ir pat iesnieguši savus cenas piedāvājumus. Tiesa, nevienam no tiem pagaidām neesam noteikuši kompromisa cenu un vienojušies par darījumu.

Piebildīšu, ka fasādes mājā, ja neņem vērā penthausus, dominē divu veidu plānojumi – ar divām un ar trim guļamistabām. Redzams, ka aktīvāk tiek pirkti dzīvokļi ar trim guļamistabām, jo šāda formāta mājokļu Klusajā centrā pietrūkst.

– Dzīvokļi iekšpagalma mājā ir tāds pats produkts kā fasādes mājā?

– Tā var teikt. Iekšpagalma mājā tie ir paredzēti nedaudz citam pircējam. Šo dzīvokļu platība ir pieticīgāka – 51 līdz 118 kvadrātmetru. Tie galvenokārt ir piedāvājumi ar vienu vai divām guļamistabām. Jaunās cenas šiem dzīvokļiem ir, sākot no 2800 eiro/m². Šo dzīvokļu pircējiem svarīgi ir tas, ka visiem iekšpagalma mājas dzīvokļiem atšķirībā no fasādes mājas dzīvokļiem ir veikta pilnā apdare. Fasādes mājā to darīt, iekams nav pabeigts darījums ar nākamo īpašnieku, nebūtu loģiski, jo cilvēki, kas ir gatavi maksāt par jaunu mājokli 500 000 eiro un vairāk, diez vai vēlēsies būt pieticīgi apmierināti ar standarta apdari. Viņi var vēlēties visu pārtaisīt atbilstoši savām prasībām. Mūsu prakse rāda, ka viņi tiecas saņemt īpaši viņu prasībām atbilstošus interjerus.

– Vai pircējiem ir iespēja pasūtīt pie jums arī pilno apdari?

– Tostarp arī pie mums. Ir tikai grūti uzreiz noteikt apdares izmaksas. Teikšu tā: iekšējās mājās mūsu standarta apdare izmaksā apmēram 430 eiro/m². Fasādes mājas dzīvokļiem ekskluzīvo apdares materiālu un nestandarta dizaina risinājumu dēļ apdares tāmēs figurē 750-900 eiro/m². Apdari par vairākiem tūkstošiem eiro kvadrātmetrā var pasūtīti, esot lielai vēlmei vai spilgtai radošai pieejai. Galvenais, lai gatavais produkts atbilstu tam, ko vēlas saņemt pircējs.

– Viena no Rīgas centra problēmām ir personīgo automobiļu novietošana. Kā šī problēma ir atrisināta jūsu kompleksā?

– Diemžēl vietu automobiļiem (45) ir mazāk nekā dzīvokļu. No tām 33 atrodas pazemes garāžā, no kurām deviņas jau ir pārdotas. Bija pircēji, kas vēlējās pirkt divas vietas, taču bijām spiesti viņiem atteikt. Piebilde: vieta pazemes garāžā maksā 50 000 eiro, pagalmā – 40 000 eiro.

– Noslēdzot mūsu sarunu, sakiet, lūdzu, kas veido pieprasījumu pēc Art Luxury House dzīvokļiem?

– Atskatoties uz pabeigtajiem darījumiem un ņemot vērā esošās rezervācijas, teikšu, ka 95 % pircēju ir vietējie iedzīvotāji. Tie ir uzņēmumu īpašnieki vai augstākā līmeņa vadītāji. Tomēr jāsaka, ka jau vairākus mēnešus dzīvokļus apskata arī ārzemnieki. Ir redzams, ka viņi pēta tirgu un meklē sev piemērotākos piedāvājumus. Lēmuma pieņemšana ir lēns process un ievelkas vismaz divu triju mēnešu garumā. Daudzi interesējas par mājokļiem kā investīciju objektiem.

Tieši šī iemesla dēļ kopš rudens piedāvājam zināmā mērā jauna veida piedāvājumu – nelielus dzīvokļus pagalma mājā ar iebūvētām virtuvēm un tehniku. Tie ir domāti investoriem, kas vēlas pelnīt, izīrējot dzīvokļus. Pieprasījums pēc īres mājokļiem mūsu kompleksam tuvākajā apkārtne gan ir ļoti liels, tomēr vērā ņemams, ka mūsu koriģētās cenas ļauj iegūt gada rentabilitāti 5,5-6 % līmenī.