Vasaras pirmajā pusē sāksies dzīvokļu pārdošana jaunā projekta Krasta kvartāls pirmajā mājā, kurai būs deviņi stāvi. Par to, kā arī par jauno dzīvokļu tirdzniecību pārējos uzņēmuma Bonava Latvija projektos, žurnāls un portāls varianti.lv sarunājas ar šī uzņēmuma Pārdošanas un mārketinga nodaļas vadītāju Kasparu Ekšu.

– Pavasara sākumā jūsu pārstāvētā uzņēmuma Bonava Latvija vadība no Zviedrijas publiski paziņoja par savu apņemšanos panākt, lai jaunu dzīvokļu pārdošanas apmērs Rīgā un tās apkārtnē sasniedz 450-500 dzīvokļus gadā. Kad var gaidīt šādu rādītāju īstenošanos dzīvē?

– Tie ir mūsu nākotnes plāni. Pārdošanas apmēru un realizējamo projektu skaitu plānojam palielināt pakāpeniski: droši vien nonākšana līdz minētajam līmenim prasīs dažus gadus. Neviens šobrīd nespēj Rīgas tirgū vienlaicīgi piedāvāt 500 jaunus dzīvokļus. Tāda mēroga projektu mums arī šobrīd nav, un tādu apmēru diez vai izdotos ātri realizēt: ir taču arī konkurentu piedāvājumi. Pēc statistikas datiem, visā pagājušajā gadā Latvijā tika pārdoti 1 149 dzīvokļi jaunuzceltās mājās. Mēs esam apmierināti par to, ka 131 no šiem dzīvokļiem jeb 11% ir mūsu realizētajos projektos.

Šajā pavasarī Bonava Latvija piedāvāja pircējiem mājokļus (nedaudz vairāk par 100 vienībām) piecos savos jaunajos projektos, kas atradās dažādās attīstības stadijās. Tikai viens no tiem bija pabeigts un nodots ekspluatācijā – Doles mājas Ķengaragā. Tajā atlikušo pieejamo dzīvokļu skaits ir minimāls. No projekta 58 dzīvokļiem divos piecstāvu namos Bultu ielā maija sākumā bija palikuši brīvi tikai pieci 3-istabu dzīvokļi, kuru cenas bija no 90 000 līdz 95 000 eiro.

Pārējie četri Bonava Latvija projekti atradās dažādās būvniecības stadijās. Vistuvāk nodošanai ekspluatācijā bija nonākušas divas mājas Sermuliņu ielā 14. Ceram tās pabeigt septembra beigās vai oktobra sākumā. Mūsu sarunas brīdī no 88 dzīvokļiem šajā projektā tikai 10(!) ir palikuši brīvi. Tātad varam teikt, ka esam pārdevuši dzīvokļus šajā projektā vēl būvniecības stadijā.

Sagaidām, ka aptuveni 2018.gada beigās pirmie pircēji varēs sākt kārtot īpašumtiesības zemesgrāmatā uz dzīvokļiem divos citos mūsu projektos – Stārķu ielā 2 un Zasulauka ielā 13. Pirmajā projektā kopā ir 116 dzīvokļi, no tiem tikai 15 joprojām gaida nākamos īpašniekus. Savukārt otrajā ir 45 dzīvokļi, un no tiem nav rezervēti vai pārdoti tikai nedaudz vairāk par 20.

2019. gada sākumā pabeigsim būvniecības darbus Stirnu ielā 20, projektā “Hausmaņa terases”. Šī gada pavasarī šis bija mūsu augstākās klases projekts, mūsu pašu klasifikācijā tas iedalīts kategorijā “komforts”. Dzīvokļu vērtība tajā sasniedza 167 000 eiro un pircēji uztvēra šo cenu kā atbilstošu piedāvātā produkta kvalitātei. Vasaras sākumā tikai ceturtā daļa no 84 dzīvokļiem Stirnu ielā 20 ir pieejami iegādei. Pašreizējā brīdī, no 2018.gada sākuma Bonava Latvija visos savos projektos ir pārdevusi vairāk nekā kā 100 dzīvokļus vai saņēmusi pirmo iemaksu 10% apmērā no pirkuma vērtības.

– Spriežot pēc tā, cik labprāt to stāstāt, jūsu uzņēmuma īpašnieki no Zviedrijas ir apmierināti ar rezultātiem.

– Tā arī ir. Viņi uzskata, ka Baltijas valstu galvaspilsētās mājokļu tirgum ir ļoti labas perspektīvas. Tai skaitā arī tāpēc, ka tirgus Rīgā nav tik piesātināts, kā piemēram, Igaunijā. Latvijas galvaspilsētā šobrīd ir arī salīdzinoši mazāka konkurence un tai ir labs attīstības potenciāls. Arī Latvijas IKP pieauguma dinamika un nākotnes prognozes izskatās pozitīvi. Jaunu pieejamu mājokļu trūkums tirgū ir vēl viens aspekts, ko var secināt pēc darījumie cenu kategorijā, kurā mēs strādājam. Jauna pieejamās klases mājokļa gadījumā Rīgas mikrorajonos cenu līmenis, ko mēs piedāvājam nedaudz pārsniedz 1500 eiro par kvadrātmetru, augstākas klases namos – no 1 800 līdz nedaudz vairāk par 2 000 par kvadrātmetru .

– Vai Bonava Latvija arī turpmāk plāno saglabāt dzīvokļu cenas, kādas tā piedāvāja pēdējos gados?

– Protams. Mēs neplānojam būtiski palielināt dzīvokļu cenas. Ja arī cenas mūsu projektos pieaugs, tas notiks pamazām. Palielinām soli pa solim, projekta realizācijas un pārdošanas gaitā. Protams, dažkārt gadās, ka starpība starp dzīvokļa cenu mājas būvniecības sākuma stadijā un cenu pēc tās nodošanas ekspluatācijā var pārsniegt pat 10%. Taču klientiem, kuri noslēguši rezervācijas līgumu un veikuši pirmo iemaksu, cena paliek nemainīga, lai kā tā paaugstinātos attiecībā uz pārējiem dzīvokļiem. Jāsaprot, ka jebkādu ar mums tieši nesaistītu celtniecības pašizmaksas komponentu pieauguma gadījumā mums uz to jāreaģē, lai strādātu ar peļņu. Bet mēs nekad necenšamies pielāgoties tirgum vai pieskaņoties konkurentiem, ja pie viņiem ir dārgāk. Vairāk skatāmies uz sevi un uz to, kā jūtas mūsu klienti.

– Vai daudzi jūsu klienti, pērkot dzīvokli, vēršas bankā, lai saņemtu finansējumu mājokļa iegādei?

– Nesen mēģinājām novērtēt šo rādītāju. Sanāca, ka ap 55% klientu iegādājās dzīvokļus, ņemot kredītu bankā. Pārējie finansēja saviem spēkiem. Ievērojām arī tādu īpatnību: atbilde uz jautājumu: “Ko biežāk pērk, 2-istabu vai 3-istabu dzīvokļus?” atšķiras atkarībā no projekta atrašanās vietas, un loģiku ir grūti izsekot. Projektā “Doles mājās” mums pēdējie palika 3-istabu dzīvokļi. Sermuliņu ielā, gluži pretēji, tos rezervēja pirmos. Stārķu ielā 2 populārāki ir 2-istabu dzīvokļi, bet Stirnu ielā 20 – 3-istabu un 4-istabu dzīvokļi.

– Vai ir pircēji, kuri uzreiz iegādājas vairākus dzīvokļus, – tā dēvētie investori?

– Nav tā, ka pirktu uzreiz desmit un vairāk dzīvokļus. Pēdējos gados ir bijuši tikai daži gadījumi, kad cilvēki iegādājušies vairāk kā vienu dzīvokli. Pārsvarā iegādājās pa vienam dzīvoklim katrā mūsu projektā. Šeit ir skaidrs, ka tie paredzēti izīrēšanai. Ir bijuši gadījumi, kad vecāki nopērk jaunā projektā dzīvokļus sev, dēlam un meitai. Tas domāts personīgiem mērķiem, nevis kā investīcija. Kopumā lielākais vairākums dzīvokļu īpašnieku mūsu projektos pērk dzīvokļus savām vajadzībām. Ja tiks pieņemtas izmaiņas īres likumā, situācija varētu mainīties par labu investoru darījumiem. Arī Bonava Latvija ir ieinteresēta atrast investoru, kurš iegādātos dzīvokļu pertfeli vai pat veselu eku, lai to nākotnē izveidotu par īres namu. Mēs priecātos, ja šāds investors investētu projektā “Krasta kvartāls”, ko sāksim attīstīt jau šogad.

Pašu projektu realizēsim pa posmiem. Atšķirībā no iepriekšējiem projektiem, kuros stāvu skaits nepārsniedz piecus, tagad tiks būvētas deviņstāvu mājas. Kad “Krasta kvartāls” būs pilnībā pabeigts, tajā būs sešas 9-stāvu mājas apmēram ar 500 dzīvokļiem. Sāksim ar vienu māju. Dzīvokļu pārdošanu tajā sāksim jau jūnijā. Saskaņā ar projektu šajā mājā būs 94 dzīvokļi. To precīzas cenas paziņosim oficiālā pārdošanas sākumā, bet pēc provizoriskiem aprēķiniem nelielu Trend dzīvokli šajā mājā varēs iegādāties, sākot no 38 000 eiro. Dārgakie dzīvokļi šajā projektā maksās ap 125 000 eiro.

Tagad strādājam pie vairāku citu vērienīgu projektu izstrādes – tajos pašos Dreiliņos. Paralēli meklējam arī jaunus, perspektīvus zemes gabalus. Kā jau teicu, Bonava Latvija vadība pozitīvi raugās uz mājokļu pārdošanas perspektīvu tuvākajos trijos-četros gados. Tāpēc ka jūtam: tirgū ir vajadzīgi mūsu segmenta dzīvokļi!