Pagājušajā gadā uzņēmums YIT Latvija pārdeva 150 dzīvokļu savos jaunajos projektos. Uzņēmums cer, ka 2018.gada rādītāji būs analoģiski. Tieši tādēļ tas būvē jaunus objektus, divi no tiem ir uzsākti šopavasar. Kas tie par projektiem un kā sokas ar budžeta un biznesa klases dzīvokļu tirgošanu, žurnālam  un portālam varianti.lv stāsta uzņēmuma YIT Latvija valdes priekšsēdētājs Andris Bože.

– Kā mums veicas? Labi! – sarunu uzsāk Andris Bože. Un paskaidro: – Pērn dažādos Rīgas projektos YIT Latvija spēja pārdot vairāk nekā 150 dzīvokļu. Tikpat labi, mūsuprāt, tirdzniecība sokas arī pašlaik. Tas ļāva pavasarī projekta Priedes beigās pielikt treknu izsaukuma zīmi. Projektā, kas sastāv no četrām piecstāvu mājām, vairs nav palicis brīvs neviens piedāvājums. Viss ir izpirkts!
Pozitīvas emocijas turpina raisīt arī galvaspilsētas kompleksa Biķerziedi pēdējā – sestā māja, kuru pašlaik būvējam. No 90 tajā esošajiem dzīvokļiem klientiem pašlaik piedāvājam mazāk par četrdesmit. Par visiem pārējiem dzīvokļiem jau ir saņemta pirmā iemaksa, pēc būtības tas nozīmē, ka tie ir pārdoti. Jāsaka, ka par kompleksa pēdējām mājām viss tāpat bija skaidrs jau pašā sākumā: tiem ir laba reputācija, atzinīgas ir arī pirmo piecu māju iedzīvotāju atsauksmes. Tādēļ sestajā mājā dzīvokļi tiek izpirkti jau būvniecības stadijā. Ir pārdots arī ēkas pirmajā stāvā izvietotais tirdzniecības centrs. Projekta Biķerziedi pēdējā māja varēs uzņemt iemītniekus jau rudenī.

2017.gada beigās YIT Latvija uzsāka daudzdzīvokļu projekta Dzirciema nams būvniecību Rīgā, Eiženijas ielā 17. Var uzskatīt, ka šeit nepilnu trīs mēnešu laikā, kopš uzsākta dzīvokļu rezervēšana, ir pārdoti vairāk nekā ceturtā daļa dzīvokļu, lai arī šo 74 dzīvokļu māju plānots nodot ekspluatācijā tikai 2019. gada pavasarī. Tirdzniecības rādītāji liecina, ka šis projekts ir ļoti pieprasīts. Dzīvokļus ar pilno apdari pārdodam par 1630 eiro/m².

Tuvākajā laikā vairāk uzmanības pievērsīsim mūsu jaunajiem daudzdzīvokļu projektiem divos galvaspilsētas mikrorajonos – kompleksam Green City Purvciemā un kompleksam Annas parks Imantā, Anniņmuižas bulvārī 19.
– Tie ir budžeta klases jaunie projekti. Vai labi tiek tirgoti tikai šie dzīvokļi? YIT Latvija portfelī ir taču arī gatavi augstākās klases dzīvokļi: ekspluatācijā ir nodots galvaspilsētas projekts Midtown Apartments un kompleksa Riverstone Residence pirmais nams.
– Tur ir pavisam citi pārdošanas tempi. Tas, protams, ir saistīts arī ar to, ka šajā projektā ir krietni augstākas cenas. It īpaši Ķīpsalas projektā Rivestone Residence. Tomēr arī tam ir vietējie pircēji. Jā, tur slēgti pieci darījumi mēnesī, bet nav arī pamata teikt, ka dzīve būtu pamirusi. Riverstone Residence pirmajā namā jau ir pārdoti četri no desmit dzīvokļiem.

Aprīļa beigās projektā Midtown Apartments savus pircējus gaidīja deviņi dzīvokļi. Pavisam mājā ir 67 dzīvokļi. Tā kā arī šeit viss lēnām iet savu gaitu. Ņemot vērā panorāmu, kas paveras no logiem, un piepildījumu ar dabīgo dienas apgaismojumu, labākos dzīvokļus piedāvājam par 2100 eiro/m², bet dzīvokļus, kuru izvietojums nav tik izdevīgs, – tuvu 1700 eiro/m². Dažreiz pieprasījumu veicinām ar nelielām akcijām. Plānojam pārdot šajā namā visus dzīvokļus līdz gada beigām, tādējādi pārceļot to pilnībā realizēto projektu kategorijā (to varēs atrast mūsu tīmekļa vietnē).

– Toties kompleksam Riverstone Residence ir vēl ļoti tālu līdz tā pabeigšanai. Spriežot pēc jūsu plāniem, par kuriem stāstījāt iepriekš, kompleksā jābūt sešām mājām. Uzbūvēta ir tikai viena.
– Projekta turpinājumu gaidiet rudenī. Bet mēs nebūvēsim visas piecas mājas vienlaikus. Projektu esam sadalījuši divos posmos: divas mājas un trīs mājas. Tirdzniecība šajā projektā notiek ne tik ātri, kā mēs to gribētu, tāpēc uzņēmuma YIT Latvija īpašnieki (Somijas uzņēmums) neredz jēgu ieguldīt naudu visu piecu māju būvniecībā un nevēlas iesaldēt naudu uz ilgu laiku. Uzbūvēsim divas astoņu dzīvokļu mājas un tiklīdz būsim pārdevuši pusi no to visiem dzīvokļiem, ķersimies klāt pie atlikušajām trim ēkām.

Ir jāsaprot, ka mūsu Somijas vadība raugās uz Latvijas tirgu bez īpašas pietātes. Viņu biznesa mērogos mūsu tirgus nebūt nav tas labākais. Viņiem ir, ar ko salīdzināt. YIT darbojas daudzās Austrumeiropas valstīs: Polijā, Čehijā, Slovākijā, Lietuvā, Igaunijā… Pirmajās trijās viss notiek daudz sekmīgāk – projekti tur ir daudz lielāki. Čehijā un Slovākijā mūsu mātesuzņēmuma struktūrvienības būvē 800 un 1000 dzīvokļu kompleksus. Tur ir īsts būvniecības bums, tāpēc pamata finansējums tiek piešķirts šiem tirgiem. Neesam aizmirsti, bet neesam arī prioritārs virziens. Ir amizanti, ka Latvijas politiķi, vaigus piepūtuši, stāsta, cik pie mums viss ir labi un cik veiksmīgi esam. Taču mēs redzam, ka tiem pašiem čehiem IKP katru gadu pieaug par 4-5 %, un tas aug no līmeņa, kas ir krietni augstāks par Latvijas IKP. Tas tā notiek tāpēc, ka viņiem ir jaudīga ražojošā rūpniecība, kas ir jebkuras valsts labklājības atslēga. Latvijā nav lielu ražošanas uzņēmumu. Lūk, tādas atšķirīgas izpratnes.

– Tātad projekta Riverstone Residence divu jauno māju būvniecību plānojat uzsākt pirms 2018.gada beigām. Vai domājat tajās kaut ko vienkāršot, lai samazinātu gatavā produkta pašizmaksu? Portāla Cenu banka datubāzē pamanīju jūsu projekta darījumu, tā cena sākas no 2700 eiro/m². Tā ir ievērojami augstāka par ierastā pieprasījuma cenām.
– Mēs nevis vienkāršosim, bet uzlabosim. Kad pabeidzām pirmo māju, sapratām, ka dažus risinājumus varam mainīt. Viens no tiem attiecas uz apkures sistēmu. Tehnoloģiju attīstība rezultējuises faktā, ka šodien klasisko radiatoru apkures sistēmu un grīdā iebūvēto apkures sistēmu cenu starpība ir samazinājusies – tā ir nenozīmīga. Jaunā risinājuma izmantošana ļauj iegūt plašākus dzīvokļus. Tepat kaimiņos – Igaunijā – siltās grīdas ir standarta risinājums visos biznesa klases projektos. Tur pircējus jaunajos projektos drīzāk izbrīnīs radiatori. Mūsdienu tendence ir nonākusi arī līdz Latvijai: jaunās apkures sistēmas sāk ieviest arī citi apbūvētāji, kas darbojas mūsu valstī. YIT Latvija domā izmantot siltās grīdas visos savos nākamajos biznesa klases projektos.

– Jūsu uzņēmumam ir vēl viens būvlaukums Rīgas centrā, proti, Tērbatas ielā 72. Tam apkārt ir uzsliets žogs, uz kura redzama skaista projekta vizualizācija. Vai par to ir kādi jaunumi? (Atgādinājums lasītājiem: šajā objektā uzņēmums YIT Latvija plānoja sākt būvniecības darbus jau 2016. gadā.).
– Arī šis projekts tika iecerēts kā biznesa klases projekts. Par pieprasījumu pēc šādiem projektiem mēs jau runājām: tas ir tāds, kāds ir. Mūsu politiķi gandrīz pilnīgi no tirgus ir izspieduši ārzemniekus, bet vietējie pircēji mājokļus vairāk meklē lētākā segmentā. Šajā sakarībā Tērbatas ielā 72 ieturam pauzi – būvniecības darbi ir apturēti. Tajā pašā laikā norit sarunas ar diviem Igaunijas investoriem, kas apsver šī gruntsgabala pirkšanu. Ja vienosimies par cenu, tad pārdosim un ieguldīsim iegūto naudu citā būvlaukumā. Ja nē, tad izskatīsim projekta aktualitātes pēc pusotra diviem gadiem.

– Kas, jūsuprāt, nosaka vietējo pircēju pieprasījumu? Kā viņi izdara izvēli par labu konkrētajam projektam?
– Ja uzskatām, ka cenas daudzos projektos ir salīdzināmas, tad priekšplānā ir apbūvētāja reputācija, īstenojamā projekta vietas infrastruktūra, arī sabiedriskā transporta, zaļās zonas un dabas tuvums. Jauna mājokļa pircēji meklē viendabīgu un dzīvošanai pievilcīgu vidi. Tā ir globāla tendence. Mēs redzam, ka pakāpeniski iedzīvotājus zaudē Rīgas centrs, kur ir lielas problēmas ar automobiļu novietošanu, ir daudz nekoptu māju, kurās pieprasīti ir tikai pirmie stāvi, kas izīrēti komerciālajām vajadzībām, bet augšējie stāvi ir pustukši. Visu iepriekšminēto iemeslu dēļ šajā tirgus attīstības posmā mūsu uzņēmums ir koncentrējis savus būvniecības darbus Rīgas mikrorajonos. Iepriekš pieminētais komplekss Anniņmuižas bulvārī 19 tiks izvietots mežaparka zonas malā: izejot no mājas, cilvēks acumirklī nonāks saskarē ar dabu. Galvaspilsētā ir maz šāda veida laukumu.

– Vai varat sīkāk pastāstīt par šo jauno projektu un arī par projektu Green City?
– Imantā mums būs četras mājas. Būvēsim pakāpeniski. Maijā sāksim būvēt pirmo māju, kurā būs 44 dzīvokļi. Tiklīdz pabeigsim tās karkasu, ķersimies pie nākamās mājas, kurā arī būs 44 dzīvokļi. Pirmajā mājā paralēli notiks iekšējās apdares darbi. Līdz brīdim, kad tiks uzsākta pirmās mājas nodošana ekspluatācijā, būs pabeigts otrās mājas karkass. Pēc tam sāksim būvēt trešo māju ar 50 dzīvokļiem, bet vienlaikus otrajā mājā notiks remonts. Princips ir šāds: cilvēkiem pārceļoties uz dzīvi gatavajos dzīvokļos, blakus mājās visi trokšņainie darbi jau būs pabeigti. Neērtību pirmo māju iemītniekiem nebūs. Pagaidām nevaru pateikt, cik dzīvokļu būs kompleksa pēdējā – ceturtajā mājā. Tās projektēšana vēl nav pabeigta. Ja runājam par dzīvokļu platību, tad šeit viss atbilst YIT Latvija projektu standartiem: divistabu dzīvokļu platība – 45-50 m², trīsistabu platība – 65-70 m², četristabu – 80-85 m². Automobīļus varēs novietot gan pazemes garāžā, gan virszemes auto novietnē. Pagrabstāvā būs arī vieta mantu glabāšanai. 

Dzīvokļus piedāvāsim ar pilno apdari. Pieprasījums ir milzīgs. Pavasara vidū mums bija saraksts ar 120 potenciāliem klientiem, kas ir izrādījuši interesi par šo Imantas projektu. Dzīvokļus sāksim tirgot maijā.

Otra 2018. gada jaunbūve ir projekts Green City Purvciemā. Tur tiek veikti pirmās kārtas nulles cikla darbi. Pirmajā posmā būvējam astoņstāvu māju ar 100 dažādu konfigurāciju dzīvokļiem – ar vienu, divām, trim vai četrām istabām. Šis projekts ir īpatnējs tādēļ, ka auto novietne ir virszemē un ietilpst ēkas stāvojumā. Tas ļaus izvairīties no jebkādiem riskiem, kas ir saistīti ar gruntsūdeņiem, kā arī garantēti nodrošinās, ka auto novietne būs sausa. Vēl 26 vietas automobiļu novietošanai tiks ierīkotas zem klajas debess. 
Jau aprīļa beigās nosūtījām mūsu VIP klientiem informāciju par dzīvokļu piedāvājumu kompleksā Green City. Šī informācija tika ņemta no mūsu datubāzes. Sabiedrībai informācija par dzīvokļiem būs pieejama maijā. Cenas sāksies no 1650 eiro/m², savukārt labākie dzīvokļi augšējos stāvos tiks tirgoti par aptuveni 1900 eiro/m².

– Vai kompleksam Green City būs turpinājums?
– 2019. gada pavasarī uzsāksim vēl vienas dzīvojamās mājas būvniecību. Nākamajā posmā – vēl viena māja. Pagaidām gan neesam izlēmuši, kāds būs tās mērķis – vai tā būs biroju vai dzīvojamā ēka.

– Lielākā daļa galvaspilsētā strādājošo apbūvētāju, kas orientējas uz vietējo pieprasījumu, ir optimistiski noskaņoti par jaunu dzīvokļu tirgus perspektīvām. Vai varam teikt, ka sāk izpausties atliktais pieprasījums?
– Viens no pieaugošo pārdošanas tempu noteicošajiem faktoriem ir piedāvājuma deficīts. Daudzus gadus Rīgā ik gadu uzbūvēja vairāk nekā 1000 dzīvokļu. Piecu gadu laikā pie mums to ir apmēram 6000 dzīvokļu. Salīdzinājumam var minēt, ka tepat kaimiņos – Tallinā – tādā pašā laika periodā ir uzbūvēti aptuveni 15 000 jauno dzīvokļu, Viļņā – gandrīz 25 000. Un tas, ņemot vērā, ka Rīga ir Baltijas lielākā pilsēta! Šāda situācija ir absurds! Vai tiešām mūsu iedzīvotāji nevēlas dzīvot jaunajos dzīvokļos? Vēlas! Tātad būvniecības temps pieaugs. Nav nejaušība, ka mūsu galvaspilsētas tirgū aktīvi ienāk investori no kaimiņvalstīm – viņi saskata potenciālu, tostarp arī cenu kāpuma potenciālu. Labi ir arī tas, ka beidzot ir pabeigta banku uzņēmumu portfeļos esošo objektu izpārdošana, kas patiesībā kropļoja tirgu, jo to cenas tika veidotas, nevis ņemot vērā būvniecības pašizmaksas, bet pilnīgi citus apsvērumus. Un vēl viena piebilde: laika posmā no 2010. līdz 2013. gadam YIT Latvija projektos, piesaistot hipotekāros kredītus, tika nopirkti 50 % dzīvokļu, pēdējā gada laikā to īpatsvars ir pieaudzis līdz 80 %. Kamēr bankas turpinās finansēt pirkumus, klientiem būs iespēja uzlabot savus mājokļa apstākļus. Atzinīgi ir vērtējama valsts atbalsta programma, kura īsteno valsts finanšu institūcija Altum, kas tagad aptver ne tikai ģimenes ar bērniem, bet arī jaunos speciālistus. Tāpēc līdz 2018. gada beigām mums vēl būs ziņas par jauniem projektiem.