Ir pienācis laiks dārzu un privātmāju teritoriju pavasara sakopšanai! Kas par to ir svarīgi zināt? Lūk, daži profesionāli padomi, kā rīkoties pirms sezonas sākuma.

  • Formējiet skujeņus un augļu kokus. Tādējādi izveidosiet augiem vēlamo formu: pavasarī tiem izaugs jauni, skaisti dzinumi, un tie iegūs vēlamās kontūras.
  • Mēslojiet augus pavasarī ar mēslojumu, kam ir paaugstināts slāpekļa saturs. Bet, pirms to darāt, uzmanīgi izlasiet instrukciju un iepazīstieties ar ražotāja sniegtajiem ieteikumiem.
  • Ar grābekli iztīriet zālāju no visām lapām, skujām un gružiem. Tas novērsīs pelējumu (sniega palējumu) un sēnītes, kas ziemas laikā varēja izveidoties zem sniega segas. Jo īpaši vēršam uzmanību lapu savākšanai, jo tās ir uzņēmīgas pret dažādām bakteriālām slimībām. Lapas ir sadedzināmas vai aizvedamas utilizācijai, tādējādi pasargājot augus un visu dārzu no iespējamās inficēšanās.
  • Sakopiet puķu dobes! Pavasaris ir labs laiks bruģakmens mazgāšanai un tā šuvju apstrādei pret nezālēm. Apstrādājot spraugas starp bruģakmeņiem ar speciālajiem šķidrumiem – vēlāk sezonā nav jāravē, jo tikai apstrāde ar ķīmiskām vielām iznīcina nezāļu sakņu sistēmu un novērš to rašanos atkal pēc kāda laika. Vienkārša nezāļu izravēšana starp bruģakmeņiem ir īslaicīgs risinājums, nezāles ataugs ļoti ātri.
  • Izravējiet nezāles puķu dobēs, puķu podos un citos dārza dekoratīvajos priekšmetos. Apgrieziet ziemcietes, ja tas vēl nav izdarīts. Ņemiet vērā, ka viengadīgās puķes ārā var sākt stādīt tikai maija otrajā pusē vai pat jūnija sākumā! Tas darāms, kad ir iestājies silts laiks, lai pavasara salnas tās “nenokostu”.
  • Novāciet materiālus, ko izmantojāt rožu un citu augu aizsardzībai (ieziemošanai) ziemā, – egļu zarus, agroplēvi vai skujkoku mizu. Bet dariet to tikai tad, kad beigušies nakts sali.
  • Atjauniniet ieziemotās laistīšanas sistēmas, strūklakas un ūdens padeves sūkņus (dariet to tad, kad āra temperatūra ir plus grādos). Veiciet to darbības pārbaudi, pārliecinieties, ka nav noplūdes sistēmā un savienojumos.
  • Iztīriet notekcaurules un drenāžas sistēmas mājās un citos objektos, kas atrodas teritorijā. Notekcaurules, kas aizsērējušās ar skujām, lapām un citām organiskām vielām, nevar efektīvi novadīt lietus ūdeni no jumta. Notekcaurules ir jātīra vismaz reizi gadā, bet dārzos un teritorijās, kur ir daudz priežu un egļu, – divas reizes gadā, jo skujkokiem skujas vējš sanes uz jumtiem un notekcaurulēs.
  • Un visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi: savāciet maisos visus organiskos atkritumus (lapas, zāli, zarus u. tml.) un izvediet tos. Nededziniet lapas!
  • Аivars Zvīdris, GreenGarden.lv

246 000 06

zalsdarzs@gmail.com