Pēc Swedbankas aprēķiniem, 2021. gada pirmajos trijos ceturkšņos Rīgā un tās apkārtnē dzīvokļu iegādei ieguldīti 572 miljoni eiro. 40% no šīs summas novirzīti mājokļu iegādei jaunajos projektos. Swedbankas izsniegto hipotekāro kredītu analīze liecina, ka pircēju vidū vispieprasītākie bija dzīvokļi, kuru platības nepārsniedz 75 kvadrātmetrus un kuri, vēlams, atrodas vietās ar labu infrastruktūru.

Lielais pieprasījums pēc jaunajiem projektiem rezultējās situācijāir, ka dzīvokļi tajos tiek rezervēti iepriekš – tas ir, būvniecības laikā. Swedbanka ir aprēķinājusi, ka novembra sākumā bija rezervēti aptuveni 1 000 dzīvokļu būvniecības stadijā esošajos ekonomiskās klases dzīvojamos projektos Rīgā un tās apkārtnē. Savukārt aptuveni 2 900 dzīvokļu bija dažādās būvniecības stadijās. Un pēdējos gados galvaspilsētā ir bijis daudz gadījumu, ka, nododot jaunu māju ekspluatācijā, tajā brīvi ir palikuši ne vairāk kā 10%-15% dzīvokļu, dažreiz pat mazāk. Lielākā daļa pircēju darījuma veikšanai piesaista hipotēkāro aizdevumu.

Swedbankas klientiem šogad vidējā izsniegto aizdevumu summa bija tuvu 98 000 eiro, kas ir par 7,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Pēc klientu kredītu pieteikumu izpētes var secināt, ka jauno ekonomiskās klases dzīvokļu vidējā cena Rīgā pieaugusi līdz 1 820 eiro par kvadrātmetru, kas ir par 7% vairāk nekā pagājušā gada beigās. Jaunajos biznesa klases projektos cenas augušas par 4% - vidēji līdz 2 300 eiro par kvadrātmetru.

Galvaspilsētā un tās tuvākajā apkārtnē ik mēnesi vidēji tiek nopirkti ap 200 dzīvokļu jaunajos projektos. Lielākā daļa no tiem (63%) ir ekonomiskās klases dzīvokļi, un to cenas ir 1 800 - 2 000 eiro par kvadrātmetru.

Pēc Swedbankas aplēsēm, attīstītāji tuvāko gadu laikā tirgū var piedāvāt jaunos projektus ar vairāk nekā 6000 dzīvokļu.