Vairums Latvijas iedzīvotāju savas dzīves laikā ir mainījuši dzīvesvietu vismaz trīs reizes, bet 30% ir pārcēlušies pat piecas vai vairāk reizes, liecina Luminor bankas aptauja. Tikmēr tikai 8% iedzīvotāju visu mūžu ir nodzīvojuši vienā mājoklī.

Saskaņā ar Luminor aptaujas datiem gandrīz trešdaļa jeb 30% Latvijas iedzīvotāju savas dzīves laikā ir mainījuši mājokļus, ieskaitot īres mājokļus, piecas vai vairāk reizes. Visvairāk cilvēku, kas bieži pārceļas, ir vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem, kā arī Pierīgā dzīvojošo vidū, tāpat var secināt, ka sievietes pārceļas biežāk nekā vīrieši. Trīs vai četras reizes savas dzīves laikā mājokli mainījuši ir 32% iedzīvotāju, bet 16% – divas reizes un 14% ir pārcēlušies vienu reizi. Tikai maza daļa (8%) iedzīvotāju visu mūžu ir nodzīvojuši vienā mājoklī – biežāk tie ir neprecēti cilvēki, no kuriem 21% nekad nav pārcēlušies, kā arī pensionāri un iedzīvotāji Latgalē.

“Dažādos dzīves posmos cilvēku vajadzības saistībā ar mājokli ir atšķirīgas – nepieciešamību pārcelties ietekmē tādi faktori kā ģimenes stāvoklis, darbavietas maiņa, ikdienas vajadzības, intereses, kā arī finansiālās iespējas. Biežāk pārvācas tie, kas dzīvo īres mājoklī, savukārt tie, kas iegādājušies savu mājokli, izmantojot hipotekāro kredītu, to dara retāk. Mājokļa kredīts ir nopietns un izsvērts lēmums, tās parasti ir lielākās finansiālās saistības mūsu dzīvē, ko uzņemamies vidēji uz 20 gadiem, taču der atcerēties, ka tas nav šķērslis mājokļa maiņai. Piemēram, ja ģimenes pieauguma dēļ vajadzīgs lielāks mājoklis, vai tieši pretēji – kad bērni pieauguši un izvākušies no ģimenes mājas, var rasties nepieciešamība pēc mazāka mājokļa. Tad esošo īpašumu iespējams pārdot, par daļu no iegūtajiem līdzekļiem sedzot kredīta atlikumu, un pārcelties uz sev piemērotāku mājokli,” atgādina Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Baltijas valstu iedzīvotāju vidū visbiežāk mājokļus maina igauņi, no kuriem 39% pārcēlušies piecas vai vairāk reizes, kamēr Lietuvā šādu atbildi sniedza tikai ceturtdaļa, bet Latvijā 30%. Igauņu vidū arī ir vismazākais skaits iedzīvotāju, kas visu mūžu nodzīvojuši vienā mājoklī – 4%, tikmēr Latvijā un Lietuvā – 8%.