Latvijā hipotekāro kredītu maksājumu kavētāju skaits šobrīd nepārsniedz 0,5%, aģentūru LETA informēja Finanšu nozares asociācijas pārstāvji. Kopumā hipotekāro kredītņēmēju skaits ar ķīlu Latvijā ir aptuveni 124 000 (kopā aizņēmēji un līdzaizņēmēji), bet aizņēmumu kopējā atlikusī summa ir 4,6 miljardi eiro. Vidēji 72% no kredītņēmējiem ikmēneša maksājums saistībā ar EURIBOR likmes paaugstināšanu nav pieaudzis vairāk par 100 eiro, un 60% kredīta līgumu maksājums ir mazāks nekā 350 eiro mēnesī, informē asociācijas pārstāvji.

Kredītportfeļa analīze liecina, ka maksājumu kavētāju skaits nepārsniedz 0,5%, un tas nepieaug. Kredītņēmēju skaitam, kas pārskatāmā nākotnē varētu nonākt grūtībās, nevajadzētu pārsniegt 1% robežu, prognozē asociācijas pārstāvji un norāda, ka Latvijas banku kredītportfelis kopumā ir labā kvalitātē un šobrīd klientiem netiek novērotas sistēmiskas grūtības ar hipotekārā kredīta ikmēneša maksājumiem. Bankas, apzinoties globālās, reģionālās un valsts ekonomikas izaicinājumus un to ietekmi uz klientiem, meklē un piedāvā abpusēji pieņemamus risinājumus, skaidro asociācijas pārstāvji. Katra situācija ar kredītņēmēju tiek risināta individuāli, ņemot vērā, ka vajadzības un gadījumi ir atšķirīgi, piemēram, kredīta apjoms, procentu likme, maksātspējas grūtības vai arī tikai klienta vēlme maksāt mazāk par kredītu. Klienta iesniegumu izskata atbilstoši tiesību aktiem, bankas noteikto politiku un procedūrām.

Vienlaikus asociācijas pārstāvji norāda, ka daļa kredītņēmēju tomēr paši atsakās no iespējamajām izmaiņām hipotekārā kredīta līgumā, kad detalizēti tiek iepazīstināti ar regulējuma prasībām saistībā ar izmaiņām kredīta līgumā, ņemot vērā maksātspējas grūtības. Proti, ja izmaiņas jāveic saistībā ar klienta maksātspējas grūtībām, tad Latvijas Bankas kredītu reģistrā jāveic atzīmi par šo gadījumu, kas var arī būtiski ietekmēt aizņemšanās iespējas nākotnē.