No 1. marta SEB banka piedāvā aizdevumus ar valsts atbalstu mājokļa iegādei arī jaunajiem speciālistiem vecumā līdz 35 gadiem. Turklāt ir paplašinātā arī ALTUM īstenotā valsts garantiju programma mājokļa iegādei ģimenēm – turpmāk valsts atbalstu varēs saņemt arī ģimenes ar bērniem līdz 23 gadu vecumam.

“Mēs par valsts atbalsta programmas mājokļu iegādei paplašināšanu sākām runāt jau pirms trim gadiem, un esam gandarīti, ka tas ir veiksmīgi izdevies, un tagad valsts garantiju var saņemt arī jaunie profesionāļi. Šis solis ļaus veiksmīgāk Latvijā noturēt jaunus un talantīgus cilvēkus, kas ieguvuši labu izglītību un sāk veidot savu karjeru. Tas ir izdevīgi visiem – gan pašiem jauniešiem, gan valstij, gan arī uzņēmējiem, un esmu pārliecināts, ka šis instruments palīdzēs mazināt ‘smadzeņu aizplūšanu’ uz ārvalstīm,” norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars. 

Kopš 2015. gada marta, kad SEB banka iesaistījusies valsts atbalsta programmā mājokļu iegādei, jaunajām ģimenēm piešķirti jau gandrīz 2300 aizdevumi mājokļa iegādei vai būvniecībai par gandrīz 130 miljoniem eiro. Valsts garantētā aizdevuma vidējā summa SEB bankā ir 57 tūkstoši eiro un vidējais termiņš – 22 gadi.

Ik gadu apmēram 40% no SEB bankas piešķirtajiem mājokļa kredītiem ir aizdevumi ar valsts galvojumu ALTUM programmas ietvaros. Vairāk nekā puse no tiem ir paredzēti mājokļa iegādei galvaspilsētā vai tās tuvumā, tomēr arī reģionos aug pieprasījums pēc finansējuma ar valsts galvojumu. Aptuveni 75% no apstiprinātajiem aizdevumiem paredzēti dzīvokļa iegādei, bet 25% – mājas iegādei vai būvniecībai. Lielākā daļa kredītu apstiprināta ģimenēm ar vienu bērnu, ap 30% aizdevumu piešķirti ģimenēm ar diviem bērniem, bet vēl 5% – ģimenēm, kurās aug trīs vai vairāk bērnu. Vidējais kredītņēmēja vecums, pēc SEB bankas datiem, ir 33 gadi.

Saskaņā ar ALTUM aprēķiniem, tuvāko trīs gadu laikā garantijas varētu saņemt vairāk nekā trīs tūkstoši jauno speciālistu. Jaunie speciālisti varēs saņemt garantiju mājokļa iegādei vai būvniecībai 20% apmērā no aizdevuma summas, un maksimālais valsts garantijas apjoms ir 50 000 eiro. Garantija tiks izsniegta uz 10 gadiem. Paredzēta arī ikgadēja komisijas maksa par garantiju 4,8% apmērā no garantijas atlikuma, attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu ik gadu samazināsies.