Jaunu un kvalitatīvu īpašumu trūkums tuvākajos gados turpinās veicināt projektu attīstību komerciālajā segmentā, aģentūrai LETA prognozēja nekustamā īpašuma kompānijas "Starlex Real Estate" vadītājs Egīls Smilktiņš.

Viņš norāda, ka, sākoties Covid-19 pandēmijai un līdz ar pirmajiem stingrajiem ierobežojumiem, nekustamo īpašumu nozare nedaudz "iepauzēja", bet īsu brīdi. Drīz vien tapa skaidrs, ka cilvēkiem, nozarēm un kompānijām būs jāpielāgojas šiem apstākļiem un sākās pielāgošanās. Pielāgojoties situācijai, arī biroja telpu iznomātāji arvien vairāk uzmanību sāka pievērst videi, kādā cilvēkiem ir jāstrādā, informē Smilktiņš, piebilstot, ka cilvēki ir kļuvuši prasīgāki pret gaisa kvalitāti telpās, labai ventilācijai tiek piešķirta lielāka nozīme, kā jebkad agrāk, tāpat ir būtiski, lai telpu var pārplānot un pielāgot komandas vajadzībām, kā arī nomnieki vēlas elastīgākus nosacījumus attiecībā uz nomas līguma termiņu un tā uzteikšanas iespējām.

Ja sākumā tika pieļauts, ka biroji varētu palikt arvien tukšāki, tad laika gaitā pieredzēts pretējais, skaidro Smilktiņš. Arvien vairāk parādījās kompānijas, kas izvēlējās lielākas biroja telpas un, uzlabojot darba apstākļus, izvēlējās modernākus un plašākus birojus. Smilktiņš uzsver, ka patlaban biroju segments ir stabils, bet lielāku konkurenci veicinošāks tieši no iznomātāju pozīcijām raugoties. Iznomātājam nereti nākas kļūt pielaidīgākam, elastīgākam un pretimnākošākam, ja parādās labs ilgtermiņa nomnieks.

Arī attīstītāji saredz potenciālu biroju segmentā - patlaban Rīgā top vairāki lieli A un B klases biroju centri ar kopējo platību virs 85 000 kvadrātmetru. Biroju nomas cenas 2021.gadā saglabājās nemainīgas - A un B klases biroju centros, kas atbilst augstiem tehniskajiem standartiem un visām nomnieku ērtībām, tās ir vidēji deviņi līdz 17 eiro par kvadrātmetru.

"Starlex Real Estate" Komercnodaļas vadītājs Artūrs Lazdiņš norāda, ka visstabilākais segments šobrīd ir industriālais nekustamais īpašums. Noliktavu telpas kļūst arvien pieprasītākas, jo pandēmijas apstākļos cilvēki mazāk ceļo, mazāk dodas ārpus mājas iepirkties un arvien vairāk iepērkas internetā. Internetveikali un ražotāji arvien vairāk uzglabā produkciju noliktavās, lai vajadzības gadījumā var operatīvi noreaģēt uz klienta pieprasījumu. Tādējādi rodas pieprasījums pēc noliktavu telpām un nu jau var novērot noliktavu telpu deficītu, atzīst Lazdiņš. Viņš informē, ka 2021.gadā sākta "Stok-Office U30" būvniecība Dreiliņos, Tīrainē sākta "VGP park Tīraine" būvniecība, arī "Jysk" kopā ar attīstītāju VGP būvē loģistikas un noliktavu centru Dreiliņos, bet gada nogalē ekspluatācijā nodots "A6" loģistikas centrs.
Lazdiņš norāda, ka lielā pieprasījuma dēļ, līdzīgi kā dzīvojamā segmentā, arī industriālās platības bieži tiek iznomātas jau būvniecības procesā. Nomas cenas industriālajām platībām ir vidēji četri līdz pieci eiro par kvadrātmetru.