Sērijveida dzīvokļu cenas pieaugums 2017.gadā - 7.21% 
2017. gada IV ceturksnī vidējā cena sērijveida neremontētiem dzīvokļiem mikrorajonos ir palielinājusies par 1,8 % un uz šo brīdi tā ir 748,1 eiro par vienu kvadrātmetru. Salīdzinot vidējo cenu 2017.gada IV ceturksnī ar vidējo cenu 2016.gadā, kopējais cenas pieaugums sastāda 7.21%. Līdzīgi kā III ceturksnī,  arī  IV ceturksnī Ober Haus speciālisti novērojuši augstu klientu interesi un darījumu skaitu sērijveida dzīvokļu segmentā, kas bijusi 20% - 30% augstāka ne kā 2017.gada pirmajos divos ceturkšņos, bet saglabājās III ceturkšņa līmenī. Joprojām, pēc Ober-Haus ekspertu viedokļiem, Rīgas mikrorajonu tirgū pieprasītākie ir 2-3 istabu dzīvokļi 602.sērijas, Lietuviešu projekta, 119.sērijas ēkās. Mazāk pieprasīti ir 4 vai 5 istabu dzīvokļi, šādus dzīvokļus vairāk izvēlas ģimenes ar vairākiem bērniem.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, 2017.gada IV ceturksnī Rīgas pilsētas zemesgrāmatu nodaļā vidēji mēnesī tika reģistrēti 832 dzīvokļu pārdošanas darījumi, no kuriem 166 jaunajos projektos, jeb ēkās, kas nodotas ekspluatācijā pēc 2000.gada. Pēc veiktajiem Rīgas pilsētas zemesgrāmatā reģistrēto darījumu ierakstiem, Ober Haus eksperti secina, ka šobrīd augstākās dzīvokļu cenas padomju laikā būvētās ēkās ir Teikā un Āgenskalnā.

Vērtējot esošo dzīvokļu piedāvājumu, augstākās cenas turpina saglabāties piedāvājumiem Āgenskalnā, Teikā, Zolitūdē un Purvciemā 119.sērijas un 104.sērijas dzīvokļos, bet neatpaliek arī Pļavnieki, Mežciems, Ķengarags, Imanta un Ziepniekkalns.

Novērtējot valsts un mājsaimniecību pozitīvo ekonomisko izaugsmi, pircēji arvien biežāk izvēlas iegādāties dārgākus mājokļus kā līdz šim

IV ceturksnī izteiktāk novērojām pieaugošo pozitīvo noskaņojumu, kas saistīta ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos gan valstī, gan savās mājsaimniecībās. Šī tendence atspoguļojas arī pieprasījumā pēc centra dzīvokļiem – labāka dzīves komforta nodrošināšanai klienti arvien biežāk pieprasa lielākas platības dzīvokļus ar 3 un 4 guļamistabām. Tāpat, Ober-Haus eksperti ir novērojuši, ka centra dzīvokļu tirgū ir novērojama dzīvokļu iegādes summu palielināšanās. Pēdējos gadus iegādes cenu «griesti» bijuši ap 150`000 EUR un retos gadījumus pārsnieguši šo summu, bet tieši IV ceturkšņa novērojumi liecina, ka pircēji izrāda interesi par dzīvokļiem cenu kategorijā 150`000 EUR – 200`000 EUR. Ober-Haus nekustamo īpašumu speciālisti secina, ka 2017.gada IV ceturksnī parādījusies interese par dzīvokļiem, par kuriem ilgāku laiku netika izrādīta interese tā augstās cenas vai neatbilstošās platības dēļ.

IV ceturksnī izrādītā interese par īres dzīvokļiem samazinājās par 20% - 30% salīdzinot ar šī gada II un III ceturksni.

Pēc aktīvā III ceturkšņa, IV ceturksnis Rīgas īres tirgū iesākās rāmi. Ober-Haus aktīvākie klienti šajā segmentā bija ārvalstu studenti, kuri meklēja 2-3 guļamistabu dzīvokļus Rīgas centrā vai netālu no lielākajām Rīgas universitātēm. Studenti pārsvarā meklēja īres dzīvokļus īslaicīgai īrei laika periodā no janvāra vai februāra uz laiku ne ilgāk par 12 mēnešiem un lielākoties īres termiņi nepārsniedz 6 mēnešus.

2017.gada IV ceturksnī vidējā īres maksa par divu istabu dzīvokli Rīgas aktīvajā centrā svārstās no 350 līdz 650 EUR/mēnesī, ekskluzīvajā centrā un Vecrīgā no 480 līdz pat 1000 EUR/mēnesī. Savukārt Tālajā centrā īres maksas svārstās no 300 līdz 500 EUR mēnesī atkarībā no vietas un dzīvokļa tehniskā stāvokļa. Mikrorajonu dzīvokļu īres maksas joprojām ir 10%-30% zemākas nekā salīdzināma dzīvokļa īres maksa pilsētas centrā. Šobrīd Āgenskalnā, Teikā, Mežaparkā un Purvciemā divu istabu sērijveida dzīvokļa īres maksa svārstās no 250 līdz 400 EUR/mēnesī un jaunajos projektos līdz pat 550 – 600 EUR/mēnesī. Līdzīgas īres maksas ir novērotas arī citos pieprasītajos Rīgas mikrorajonos, kā Pļavniekos un Imantā, bet mazāk pieprasītos vai attālākos Rīgas mikrorajonos īres maksas svārstās starp 200 – 400 EUR/mēnesī. Salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem palielinās interese no īres dzīvokļu meklētāju puses par lielākiem 2 – 3 guļamistabu dzīvokļiem pilsētas centrā cenu kategorijā līdz 1500 EUR/mēnesī. 

2017.gads jauno projektu tirgū bijis par 15% aktīvāks, salīdzinot ar 2016.gadu

Izrādītā interese un darījumu skaits saistībā ar jaunajiem projektiem IV ceturksnī saglabājusies III ceturkšņa līmenī, kad tas bijis augstāks kā 2017.gada pirmajos divos ceturkšņos. Jauno projektu segments 2017. gadā arvien ievērojamāk nostiprina savas pozīcijas Rīgas pilsētas dzīvokļu tirgū.

Šī gada IV ceturksnī jauno projektu segmentā  vidēji mēnesī veikti 160 darījumi, kas ir teju par 30% vairāk kā šī gada II ceturksnī, bet tik pat cik šī gada III ceturksnī. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos š.g. IV ceturksnī ir vidēji no 1100 līdz 2050 eiro, par vienu kvadrātmetru. Kas attiecās uz pilsētas centru, ekskluzīvo centru un Vecrīgu, tad vidējā viena kvadrātmetra cena ir saglabājusies nemainīga, salīdzinot ar šī gada III ceturksni, attiecīgi:

  • Rīgas pilsētas centrā, 1600 – 3300 EUR/kv.m;
  • Rīgas pilsētas ekskluzīvajā centrā un Vecrīgā, 2500 – 4800 EUR/kv.m.

Pircēji vislielāko interesi izrādījuši par 2 – 3 istabu dzīvokļiem, cenu kategorijā no 75’000 EUR līdz 90’000 EUR. 2017.gadā veiksmīgākie jaunie projekti bijuši – Liepziedi, Mīlgrāvī, kas jo īpaši aktīvi tika tirgoti IV ceturksnī un šobrīd visi dzīvokļi pārdoti, šajā projektā dzīvokļu cenas ar pilnu apdari sākās no 1250 EUR/kv.m.; - tāpat īpašu popularitāti starp jaunajiem projektiem ieguva Bonava attīstītais projekts Prūšu ielā 4b, kur līdzīgi kā projektā «Liepziedi» visi dzīvokļi ir pārdoti.

Arvien biežāk pircēji izvēlas privātmājas, kas celtas pēdējo 5 gadu laikā

IV ceturkšņa ietvaros reģistrēto darījumu skaits ir saglabājies III ceturkšņa līmenī, Rīgā veikti 94 privātmāju darījumi. Līdzīgi kā 2017.gada sākumā, arī gada noslēgumā darījumu summas bijušas 50`000 – 450`000 EUR robežās. 2017.gadā novērots 8% darījumu skaita pieaugums salīdzinot ar 2016. gadu. Galvenokārt, privātmāju darījumu skaita pieaugumu nodrošināja dzīvokļu cenu pieaugums, jo piedāvājums lielajiem dzīvokļiem virs 100 kv.m. maksā dārgi, tāpēc dažkārt iegādāties privātmāju ir izdevīgāk, jo privātmāju tirgū 2017.gadā cenu pieaugums nav bijis tik straujš. Dotajā brīdī lielākā interese no pircēju puses ir par ēkām ar dzīvojamo platību līdz 200 kv.m., cenu kategorijā līdz 200`000 EUR. Augsta tirgus aktivitāte bijusi visos lielākajos Rīgas privātās apbūves mikrorajonos, Bieriņos, Berģos, Dārzciemā, Imantā, Zolitūdē, kā arī Teikā. Savukārt Pierīgā augstākā aktivitāte novērota Mārupes nov., Ķekavas nov., Ādažu nov., Garkalnes nov., Stopiņu nov.,  Babītes nov. Pierīgā šobrīd lielākā daļa pircēju meklē jau pabeigtas mājas, ar mūsdienīgu plānojumu, celtas pēdējo 10 – 15 gadu laikā, cenu kategorijā no 100`000 līdz 160`000 EUR, atkarībā no vietas, ēkas un zemes platības, bet šajā segmentā piedāvājums ir ārkārtīgi zems. Tāpat arvien vairāk ģimenes, izrāda interesi un izvēlās iegadāties ēkas, kas būvētas pēdējo piecu gadu laikā, cenu kategorijā no 140`000 līdz 200`000 EUR, bet šādi darījumi joprojām veido vien 30% no kopējā privātmāju tirgus.

Zemes - darījumu skaits IV ceturksnī saglabājies augsts un pārsniedz gada vidējos rādītājus

Rīgā IV ceturksnī darījumu skaita pieaugums bijis ap 8%, salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu 2016.gadā, un kopā veikti 74 darījumi ar privātās apbūves zemēm.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, vidējā pārdotā platība darījuma ietvaros ir bijusi ap 1060 kv.m, savukārt, analizējot pieprasījumu, Ober-Haus eksperti secina, ka pieprasītākie privātās apbūves zemes gabali joprojām ir platībā ap 1200 kv.m.

Pierīgā reģistrēti 148 darījumi ar privātas apbūves zemēm, kur vidējā pārdotā platība viena darījuma ietvaros bija 2300 kv.m., ceturkšņa ietvaros ir novērots 3% darījumu skaita pieaugums, bet salīdzinot ar 2016.gada salīdzināmo laika periodu pieaugums bijis ap 11%. Šādu darījumu skaita pieaugumu var skaidrot ar pircēju interesi par privātmāju būvniecību, saistībā ar privātmāju cenu pieaugumu, pēdējā gada laikā.

Joprojām zemju pircējus interesē pieejamās komunikācijas, jo atsevišķa to izbūve, gan sadārdzina, gan pagarina projektēšanas un būvniecības procesu. Ne mazāk svarīgi jautājumi, kas saistīti ar dažādiem zemes gabalu apgrūtinājumiem, piemēram, aizsargjoslām gar ceļiem, elektrolīnijām un tamlīdzīgi, kas var būtiski apgrūtināt pieļaujamos apbūves rādītājus, vai pilnībā liegt apbūves iespējas. Šādos gadījumos noteikti ir nepieciešama speciālista konsultācija, kas detalizēti un profesionāli spētu veikt apgrūtinājumu novērtējumu. Bankas joprojām ir ļoti piesardzīgas zemes iegādes kreditēšanā, savukārt labprāt finansē daļu no būvniecības procesa. Pierīgā klienti visbiežāk izvēlas zemes gabalus Ādažu nov., Garkalnes nov., Stopiņu nov., kā arī Mārupes nov., un Ķekavā. Klientu vēlmes ir iegādāties zemes gabalus ar komunikācijām Pierīgā ~1200 kv.m. platībā, cenu kategorijā no 15`000 līdz 25`000 EUR,  bet šāds piedāvājums tirgū ir ļoti zems.