Vienā no neparastākajiem apdzīvoto vietu projektiem Latvijā – slavenajā Amatciemā – tiek īstenots nākamais attīstības posms: notiek kompakto zemes gabalu sagatavošana un pārdošana. To lielākās daļas platība ir no 1 000 līdz 2 500 m2 un mērķis ir privātmāju apbūve. Amatciema projekta idejas autors un īpašnieks Aivars Zvirbulis jeb Čiris cer, ka jaunais piedāvājums palielinās interesi par unikālo ciematu, kuram Baltijas reģionā nav analoga. Starp citu, pieprasījums, tostarp no ārzemēm, visu laiku ir salīdzinoši augsts.
Amatciema vēsture sniedzas trīs gadu desmitus senā pagātnē. Viss sākās ar to, ka galvaspilsētas uzņēmējs un piepilsētas dzīves piekritējs Čiris kādā brīdī nolēma attālināties no Rīgas burzmas un atgriezties pie mūsu visu pirmsākumiem – pie dabas. Viņš gribēja dzīvot savā mājā klusā vietā, ūdenskrātuves krastā, ko ieskauj neapstrādāts mežs. Izvēle krita uz Amatas novadu, kas atrodas stundas brauciena attālumā no Latvijas galvaspilsētas un 15 minūšu brauciena attālumā no Cēsīm. Šeit uzņēmējs uzbūvēja sev pirmo topošā ciemata māju, tobrīd pat nenojaušot, par ko izvērsīsies šķietamā pagaidu pārcelšanās.
Jaunā un mierīgā ikdiena bez pilsētas stresa un satiksmes sastrēgumiem viņam iepatikās. Viņš varēja citādāk izvērtēt ikdienas dzīves šķautnes. Radās doma pastāstīt citiem par jaunatklāto laimi un dot viņiem iespēju dzīvot prom no lielajām pilsētām, dabiskos apstākļos, nekustamajā īpašumā, kurā apvienots mūsdienu komforts ar mežu un lauku ar skaistumu un bagātību. Vietā, kur meža dzīvnieki bezrūpīgi var iekļūt teritorijā, kur pie mājām aug ogas un sēnes, bet dīķos un ezeros sastopamas zivis. Vienlaikus iedzīvotājiem vajadzēja nodrošināt visu ierasto centralizēto komunālo un citu pakalpojumu klāstu, un tas nebija viegli, jo trūka attīstītas pilsētas infrastruktūras. To vajadzēja izveidot no pašiem pamatiem.Ciemats, kurš ieguva Amatciema nosaukumu, sāka vērienīgi attīstīties, sākot ar pirmo, vairāk nekā 100 hektāru lielo zemes gabala labiekārtošanu. Tas bija 2003. gada vidus. To var uzskatīt par sākumpunktu ciemata vēsturē, tāpēc šis – 2023. gads – ir jubilejas gads!
Sākumā tikai daži cilvēki noticēja projektam, kurā bija diezgan aizauguši skuju koku un lapu koku meži, klajumi un ūdenskrātuves. Tomēr Čiris bija neatlaidīgs. Tiklīdz tika saņemti visi saskaņojumi, ciematam izvēlētajā Amatas novada daļā sāka izvērsties līdz šim neredzēti ainavas labiekārtošanas darbi. Projekta idejas iedvesmotāja izdomātā koncepcija paredzēja, ka katram zemes gabalam jābūt savai krasta līnijai. Tam nepieciešamās ūdenskrātuves - bieži vien ar mēģinājumu un “kļūdīšanās” metodi - tika izveidotas mākslīgi, maksimāli izmantojot vietējo pauguraino un ūdens resursiem bagāto reljefu. Ūdenskrātuves un purvi, ko māte daba bija radījusi daudzās paaudzēs, tika iztīrīti un pārvērsti par pievilcīgiem dīķiem. Tika labiekārtotas mitrās zemienes, pārvietoti un iestādīti jauni koki (pirmajā posmā vairāk nekā 10 000) un krūmi. Ciematā tika ierīkoti iekšējie ceļi, piegādāta elektrība un centralizētās komunikācijas, ierīkots ielu apgaismojums un uzbūvētas pirmās privātmājas.
Jau agrīnā ciemata attīstības posmā tika izstrādāti visiem iedzīvotājiem saistoši iekšējo ēku un dzīves noteikumi. Tas nozīmēja, ka zemes gabalu pircējiem bija pienākums saskaņot topošo ēku izskatu un to materiālus, lai mājas būtu dabai draudzīgas un iekļautos apkārtējā vidē. Noteikumi noteica arī jautājumus par sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, par mājdzīvnieku turēšanu un pat par pieļaujamo trokšņa līmeni. Amatciema attīstības sākumposmā žogu ierīkošana tajā bija pilnībā aizliegta. Taču vēlāk tie tika atļauti kā mazās arhitektūras elementi. Tiesa gan, pagaidām šo atļauju izmantojis tikai viens iedzīvotājs, kurš savā zemes gabalā uzstādījis dekoratīvu žogu.
Amatciema koncepcija izrādījās sīksta, un projekts turpināja savu attīstību, lai arī kādas būtu Latvijas nekustamo īpašumu tirgus peripetijas. Šobrīd ciemata atpazīstamību nodrošina gleznaina un unikāla ainava, mierīga un droša infrastruktūra, jaudīgas un nepārtrauktas komunikācijas, attīstīts un asfaltēts ciemata iekšējo ceļu tīkls, diennakts tehniskā apsardze, apgaismotās pastaigu takas, ātrgaitas optiskais internets, spa komplekss un restorāns, kā arī arhitektoniski izteiksmīgas dzīvojamās ēkas. Jau desmit gadus šī projekta apmeklējums neatstāj vienaldzīgu nevienu no viesiem un izraisa tikai pozitīvas emocijas.
– Mūsdienu Amatciems ir vairāk nekā 300 hektāru plaša, labiekārtota teritorija meža ielokā ar unikālu ainavu, kurā jau atrodas vairāk par 120 dažādām dzīvojamām ēkām – žurnālam m2 un portālam varianti.lv stāsta ciemata pārstāve Laura Zvirbule. – Koncepcijas izstrādes sākumā piedāvājām lielus zemes gabalus – nereti hektāru vai pat vairāk, garantējot to iemītniekiem zināmu privātumu. Tagad ir pieprasījums pēc kompaktiem zemes gabaliem ar mazām mājām. Cilvēki maina savas domas un aizvien biežāk sāk būvēt mājas sev, nevis bērniem vai mazbērniem. Tāpēc jau pirms pandēmijas jutām vajadzību paplašināt savu potenciālo pircēju loku un piedāvājām nelielus zemes gabalus. 2020. un 2021. gada lokdauns un noskaņojuma maiņa to pircēju vidū, kuri saprata, cik vērtīgi ir dzīvot pie dabas un harmonijā ar to, apliecināja mūsu izvēlētā ceļa pareizību.
Un tagad, 2023. gada sākumā, kad ir pabeigti zemes gabalu parcelēšanas, to labiekārtošanas un individuālo kadastra numuru piešķiršanas darbi, mūsu galvenais jaunums Latvijas nekustamo īpašumu tirgum ir tas, ka Amatciema ziemeļu un ziemeļrietumu daļā privātām ēkām nopērkami vairāk nekā simts kompakti zemes gabali, kuru minimālā platība ir no 1 000 m2, bet cenas – sākot no 30 000 eiro. Tas jau ir ar visām komunikācijām, kas ierīkotas līdz zemes gabalu robežām. Neatkarīgi no zemes gabalu lieluma, mums izdevās saglabāt ciematā spēkā esošo principu, ka katrs īpašums robežojas ar ūdenskrātuvi un dzīvojamai mājai jābūt apslēptai no kaimiņiem ar reljefu, kokiem vai citiem stādījumiem.
Lielākā daļa no mūsu jaunā piedāvājuma nepārsniedz 2 500 m2, taču ir arī lielāki īpašumi. Pēdējie mēneši rāda, ka zaļā dzīvesveida piekritēji ar lielu interesi ir reaģējuši uz mūsu pieejamāko iespēju un ir kļuvuši par Amatciema iedzīvotājiem vai arī plāno tuvākajā laikā īpašumu iegādāties.
Otra ziņa attiecas uz būvniekiem-attīstītājiem, ar kuriem esam atvērti sadarbībai. Ir arī iegūta pirmā sadarbības pieredze ar uzņēmumu Green Space, kas nodarbojas ar moduļu māju ražošanu. Mūsu jaunie partneri nopirka uzreiz desmit zemes gabalus ap vienu no ūdenskrātuvēm (platībā no 1 261 līdz 4 803 m2) un tagad izvieto tur savas ražotās tipveida mājas. Pēc tam tās jau gatavas tiek piedāvātas pārdošanai par cenām, kas sākas no 295 000 eiro (kopā ar zemes gabaliem). Visās ēkās to ražotājs sola, ka nebūs gandrīz nekādu siltuma zudumu.
Veicam pārrunas arī ar citiem investoriem – piedāvājam iegādāties atsevišķus ciemata zemes gabalus un izvietot uz tiem mājas īrēšanai vai īstenot savu investora ideju. Kā liecina ciematā strādājošais spa komplekss Jonathan SPA Estate un privātmāju īpašnieku īres piedāvājumi, ciemats ir spējis iemantot stabilu reputāciju – Amatciems ir brīnišķīga vieta gan īstermiņa, gan ilgtermiņa atpūtai.
– Vai privātpersonām, kas iegādājas nelielus zemes gabalus, arī savu māju arhitektoniskie projekti ir jāsaskaņo ar attīstītāju un Amatciemu apkalpojošo uzņēmumu?
Mūs interesē Lauras Zvirbules atbildes uz praktiskiem jautājumiem.
– Noteikumi, kas attiecas uz ciemata teritoriju, attiecas uz visiem. Bet nav jāuztraucas, jo parasti nav nekādu grūtību ar saskaņošanu. Mēs vienkārši izvirzījām sev uzdevumu saglabāt šīs vietas unikalitāti un vienotību ar savvaļas dabu. Mums ir svarīgi, no kā māja tiks būvēta un kā tā izskatīsies. Tas nenozīmē, ka pircējiem ir pienākums būvēt tikai koka mājas. Galvenais ir tas, lai mājas atbilstu projekta koncepcijai un iekļautos apkārtējā vidē. Mums jau šobrīd ir arī modernas betona un stikla ēkas – tās izskatās lieliski! Parādījušās pat apaļas stikla mājas, kuru forma atgādina ripu. Tās ir tik organiskas, ka mums nebija nekādu iebildumu, gluži pretēji – tās dažādo ciematu.
Mēs attīstāmies kopā ar pasauli, pārņemam visu labāko. Atbilstoši jaunākajām enerģijas taupīšanas tendencēm 2022. gadā atklājām saules bateriju pirmo kārtu, kas ražo elektroenerģiju. Tolaik tas bija viens no lielākajiem šāda veida projektiem Latvijā. Tagad, izmantojot saules enerģiju, nodrošinām gandrīz piekto daļu no visa ciemata enerģijas patēriņa. Nākotnē plānojam realizēt virkni jaunu projektu - vēl vienu saules parku, kā arī uzstādīt elektroenerģijas uzglabāšanas baterijas.
Mēs esam moderns ciemats ar apsaimniekošanas servisu. Ir izveidota mobilā aplikācija Smart Living, kas ļauj ātri apmainīties ar informāciju starp Amatciema iedzīvotājiem un apsaimniekotāju, tostarp par dažu pakalpojumu iegūšanas jautājumiem savā nekustamajā īpašumā. Ar Smart Living aplikāciju lietotāji var attālināti uzraudzīt elektrības un ūdens patēriņu, saņemt visus iespējamos brīdinājumus un atvērt pie ciemata iebrauktuvēm uzstādītās barjeras. Piebildīšu, ka šīs lietojumprogrammas veidotājs dzīvo pie mums.
Mūsu ciematā ir arī videonovērošana un apsardze, uzstādītas privātās uzlādes stacijas elektromobiļiem. Tuvākajā laikā plānojam nodrošināt arī publisku un ātru (100 kW) automašīnu uzlādi. Mēs cenšamies sekot jaunievedumiem un nodrošināt saviem iedzīvotājiem un viesiem mūsdienīgus dzīves apstākļus.
– Kas vēl bez vietējiem klientiem interesējas par jūsu projektu? Savulaik jums bija diezgan daudz krievu. Kas ar viņiem notiek?
– Uzturēšanās atļaujas un pastāvīgās dzīvesvietas atļaujas saņēmušie krievi lielākoties šeit dzīvo. Tiem, kuri atrodas ārpus mūsu valsts, ir grūti nokļūt Latvijā ģeopolitisku apsvērumu dēļ. Taču viņi turpina saglabāt savus nekustamos īpašumus Amatciemā, regulāri maksā komunālos maksājumus un nesteidzas no tiem atbrīvoties. Papildus krieviem mums ir gan iedzīvotāji, gan pircēji no citām valstīm – vācieši, beļģi, briti. Bet pārliecinošā vairākumā ciematā dzīvo vietējie iedzīvotāji.
Pēdējā gada laikā ir pieaugusi Izraēlas pilsoņu interese par mūsu ciematu. Izskaidrojums ir vienkāršs – tur ir ļoti karsts un pārapdzīvots. Cilvēkiem vajag “zaļu oāzi”.
Ar katru gadu Amatciems aizvien vairāk interesē gan gados jaunos, gan pensijas vecuma pircējiem no Eiropas. Pie mums dzīvo daudz ģimeņu ar maziem bērniem un skolēniem, kuri augstu vērtē dzīvi dabai draudzīgā vidē un vienlaikus spēju ātri un bez sastrēgumiem nokļūt labās izglītības iestādēs, sporta klubos, mākslas un mūzikas skolās un pulciņos tepat Cēsīs. Viņus iedvesmo ciemata koncepcija. Cilvēki pārceļas pie mums uz pastāvīgu dzīvi. Ir arī tādi, kuri, izskatot jautājumu par nekustamā īpašuma iegādi, neizslēdz dzīvesvietas ciematā apvienošanu ar darbu Eiropā. Tāds, piemēram, ir viens vācu ķirurgs.
Ciematā pastāvīgi dzīvo aptuveni 40 ģimeņu, pārējās to izmanto kā otrās mājas. Ir atsevišķi zemes gabali, kas ir nopirkti, bet īpašnieki gaida būvniecības cenu stabilizāciju. Viņi vēlas skaidri saprast, cik galu galā viņiem izmaksās “sapņu mājas” uzbūvēšana. Kamēr būvmateriālu tirgus nav stabilizējies, šis process tiek bremzēts.
– Amatciemā ir nopērkami ne tikai piedāvājumi no primārā tirgus, bet arī no sekundārā tirgus.
– Jā, mums piedāvājumā ir gan zemes gabali no privātīpašniekiem, gan pilnībā pabeigtas mēbelētas mājas. Ciemata mājaslapā interesenti var iepazīties ar vairāk nekā četriem desmitiem dažādu piedāvājumu. Laipni lūdzu! Ja jūs piekrītat “zaļās dzīves” koncepcijai, mēs palīdzēsim jums izvēlēties piemērotāko variantu. Un mēs nemaz nešaubāmies, ka mūsu viesiem tas patiks!