Šī gada pirmajos sešos mēnešos Latvijas premium nekustamo īpašumu tirgū pieredzēta pēdējo septiņu gadu laikā iespaidīgākā izaugsme: Rīgā, Pierīgā un Jūrmalā iegādāti īpašumi kopsummā par 99.5 milj. eiro, kas bija par 19.5 milj. eiro jeb 24.4 % lielāks apgrozījums nekā pērn attiecīgajā laika periodā. Premium dzīvokļi joprojām dominē luksusa īpašumu segmentā kā pirktākie īpašumi, turklāt šajā pusgadā novērota pat par 32% lielāka interese par premium dzīvokļiem nekā pērn sešu mēnešu periodā.

Par to liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma „Latvia Sotheby’s International Realty” veiktais pētījums par darījumu aktivitāti 2021. gada pirmajos sešos mēnešos trijos apskatītajos reģionos un trijos premium īpašumu tirgus segmentos: dzīvokļi, privātmājas un apbūves zeme Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā. Datu apkopojumā pētīta informācija par dzīvokļiem un apbūvējamo zemi vērtībā virs 150 000 eiro un privātmājām, kas maksājušas dārgāk nekā 350 000 eiro.

Latvijas premium nekustamo īpašumu tirgū pirmajā pusgadā nopirkti 376 premium klases nekustamie īpašumi - dzīvokļi, privātmājas un apbūvējamas zemes, kas bija par 93 premium īpašumiem vairāk nekā pērn sešos mēnešos. Rīgas premium nekustamo īpašumu tirgus piesaistījis visvairāk investīciju: tajā šī gada janvārī–jūnijā noslēgti 268 darījumi 66.4 milj. eiro vērtībā, kas veido 67% no visā premium īpašumu tirgū veikto darījumu summas. Rīgā fiksēts 18.2 milj. eiro jeb 37.7% pieaugums salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Rīgā šāda aktivitāte tirgū nav piedzīvota kopš 2014. gada.
Jūrmala bija otrs lielākais premium īpašumu tirgus šajā pusgadā – ar 24.3 milj. eiro apgrozījumu tas veidoja 24% no kopējā apgrozījuma. Tomēr Jūrmalā gada sākums bijis piezemētāks nekā pērn. Lai gan kūrortpilsētā iegādāto premium mājokļu darījumu skaits pieaudzis par 23 īpašumiem (iegādāti 72 īpašumi), tomēr to kopējā vērtība kritusies par 3.5 milj. eiro jeb par 12.7%.

Pierīgas premium tirgus šogad bijis aktīvāks nekā pērn: iegādāti 36 īpašumi par kopējo summu 8.8 milj. eiro, kas veidoja 9 % no kopējā tirgus apgrozījuma. Procentuāli apgrozījuma summas pieaugums bijis iespaidīgs: 122.5% jeb pārdoti par 4.8 milj. eiro dārgāki īpašumi. Tāpat kā Rīgā arī Pierīgā slēgto darījumu apjoms ir lielākais kopš 2014. gada. Tiesa, iespaidīgais pieaugums Pierīgā daļēji skaidrojams ar mazāk aktīviem iepriekšējā gada sešiem mēnešiem.

„Latvijas premium īpašumu tirgus aktivitāte šajā pusgadā pozitīvi pārsteidz, jo tradicionāli pirmais pusgads ir mazāk aktīvs nekā gada otrā puse. Turklāt šogad dzīvojām arī stingru ierobežojumu rāmjos un datus salīdzinām ar iepriekšējo – pirmo pandēmijas gadu, kas, kā zināms, Latvijas premium īpašumu tirgū jau bija pozitīvs izaugsmes ziņā, pat uzrādot rekordus vairāku pirmspandēmijas gadu salīdzinājumā.

Vietējās tendences sasaucas arī ar globāli notiekošo, un šis pusgads turpina apliecināt iepriekšējā gadā novēroto: pārtikušie klienti meklē investīciju iespējas augstvērtīgos īpašumos gan, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti, gan arī, lai ieguldītu uzkrātos līdzekļus. Ieguldītāju uzticību un pārliecību palielina uzsāktā vakcinācija un ekonomikas atveseļošanās gan globāli, gan lokāli. Tā, piemēram, globālie ieguldījumi nekustamajā īpašumā ir sasnieguši pirmspandēmijas līmeni, bet Eiropā ieguldījumu apjoms nekustamajos īpašumos šajā pusgadā jau ir bijis pat par 74% lielāks nekā pirms gada. Globāli un lokāli investoru noskaņojums pret ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, īpaši premium segmentā, ir pozitīvs un pat pārspēj citus ieguldījumu veidus, jo citi investīciju veidi nesniedz pietiekami labu atdevi.

Šis laiks ir akcentējis noteiktas klientu prioritātes. Sākumā fiksējām augstu interesi par privātmājām ar ģimenei optimālu telpu (t.sk., ārtelpu), arī šobrīd pieprasījums pēc premium privātmājām un apbūves zemes ir pietiekami augsts. Pandēmijas ietekmei mazinoties, cilvēki atgriežas pilsētās. Tāpēc novērojams augsts pieprasījums pēc augstvērtīgiem dzīvokļiem. Joprojām priekšroka tiek dota ļoti kvalitatīvām ērtībām, kuras premium īpašumu tirgū vieno četri parametri: ģimene, veselība, vieta (gan lokācija, gan dzīves vieta ar kompaktu, pārdomātu plānojumu) un drošība.

Šobrīd novērojam patēriņa cenu kāpumu (tas tiek prognozēts arī turpmāk), arī būvniecības izmaksas sadārdzinās. Tas liek prognozēt, ka labas kvalitātes premium īpašumi par atbilstīgu cenu būs pieprasīti arī turpmāk, jo klienti, kuri ir bijuši nogaidošā pozīcijā, izlemj investēt, kamēr nav sasniegts straujāks cenu kāpums. Kopumā pusgada dati liek mums arī uz gada otru pusi lūkoties optimistiski,” komentē Ilze Mazurenko, „Latvia Sotheby’s International Realty” vadītāja.

Premium dzīvokļi – lauvas tiesa no tirgus izaugsmes

No kopējā premium īpašumu tirgus „pīrāga” lielāko daļu tradicionāli aizņem augstākās klases dzīvokļu pirkumi: tie šogad pusgadā veidoja 82% no kopējā apgrozījuma. Kopumā šogad laika periodā no janvāra līdz jūnijam iegādāti 339 premium dzīvokļi 82 milj. eiro vērtībā. Tas ir par 24.5 milj. eiro jeb 42.7% lielāks apgrozījums nekā pērn, kad atbilstošajā laika periodā notika 257 premium dzīvokļu darījumi par 57.5 milj. eiro. Investīciju pieplūdums skāris visus trīs pārskata reģionus. Skaitliski apjomīgākais kāpums novērojams galvaspilsētā, bet Pierīgā un Jūrmalā izaugsme bija straujāka.

Rīgas premium dzīvokļu tirgus uzrādījis straujāko izaugsmi kopš 2014. gada: 61.5 milj. eiro apgrozījums (15.1 milj. eiro jeb 32.6% pieaugums pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu). Kopsummu veidoja 254 dzīvokļu darījumi, kas ir par 40 vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusē. Pretēji pēdējo gadu tendencei vidējā dzīvokļa vērtība šī gada pirmajā pusē kāpusi par 25 500 eiro jeb par 11.8% pret atbilstošo periodu 2020. gadā, sasniedzot 242 000 eiro. Vidējais iegādātā dzīvokļa izmērs joprojām saglabājas aptuveni 120 m2, tādēļ šai pusgadā kvadrātmetra cena pieaugusi par 200 eiro līdz 2160 eiro. Detalizētāk analizējot, atklājas, ka gan kvadrātmetra, gan darījuma cenu kāpums veidojies, pateicoties izteikti lielākai interesei par Rīgas izsmalcinātākajiem apartamentiem. 2021. gada pirmajā pusē teju dubultojies apgrozījums 300 000 – 500 000 eiro vērto dzīvokļu segmentā, salīdzinot ar iepriekšējā gada sākumu: šai cenu grupā iegādāti dzīvokļi par kopējo summu 12.8 milj. eiro. Savukārt ekskluzīvāko Rīgas dzīvokļu tirgus segmentā pusgada laikā veikti 14 darījumi par 9.1 milj. eiro, kas bija par 5 milj. eiro vairāk nekā iepriekšējā gada pirmajos sešos mēnešos.

„Vidējo dzīvokļa vērtības pieaugumu šobrīd vēl ir pāragri uzskatīt par tendences maiņu Rīgas premium dzīvokļu tirgū. Datus analizējot ilgākā laika periodā, secināms, ka cenas visos Rīgas premium dzīvokļu segmentos vairākkārt īslaicīgi pakāpušās pēdējo septiņu gadu laikā, tomēr šie atkāpes periodi ir nenoturīgi. Tas liek pieņemt, ka šādu dzīvokļu darījumu vidējo vērtību kāpums šī gada pirmajā pusē varētu arī nesaglabāties.
Rīgas centrā, aktīvajā centrā un premium īpašumu pircēju iecienītajā klusajā centrā jūtami iztrūkst laba piedāvājuma: ir niecīga izvēle labas kvalitātes dzīvokļiem jaunajos projektos un renovētajos namos. Piemēram, tiek pieprasīti trīs istabu dzīvokļi ar vidējo platību līdz 80 m2, kā arī četru istabu dzīvokļi 95–110 m2 platībā ar auto stāvvietu. Pašreizējo situāciju premium dzīvokļu tirgū labi raksturo tas, cik ātri savu pircēju ir atraduši dzīvokļi tādos projektos kā Blaumaņa ielā 12 vai Lāčplēša ielā 11 – labas kvalitātes dzīvokļi labā vietā. Populāri ir arī divu istabu dzīvokļi, kurus pērk ģimenes, kas izvēlas sākt dzīvot centrā. Mazāk pieprasīti kļuvuši studio tipa dzīvokļi, kas iepriekš tika pirkti kā investīciju objekti izīrēšanai, galvenokārt īstermiņa īrei. Ir arī klienti, kas meklē piecu istabu (ar četrām guļamistabām) dzīvokļus, ar ļoti augstvērtīgu remontu un apdari, auto stāvvietu, liftu un balkonu. Šādi klienti par dzīvokli ir gatavi maksāt, sākot no pusmiljona eiro, bet diemžēl šāda piedāvājuma Rīgas centrā faktiski nav,” situāciju komentē Aigars Strods, „Latvia Sotheby’s International Realty” vecākais pārdošanas konsultants.

Pierīgā 2021. gada pirmajā pusē iegādāto premium dzīvokļu darījumu kopējā vērtība bija divtik lielāka nekā attiecīgajā laikā pērn. Fiksēti 30 darījumi par kopējo vērtību 5.7 milj. eiro, kas bija 3.4 milj. eiro jeb 149.2% pieaugums pret iepriekšējā gada pirmo pusi. Līdzīgi kā Rīgā arī Pierīgas dzīvokļu darījumu vidējā vērtība kāpusi (no 176 000 eiro pērnā gada pirmajos sešos mēnešos līdz 190 000 eiro šogad), bet to veicinājusi lielāka dzīvokļu izmēra un augstākas kvadrātmetra cenas kombinācija. Visi Pierīgā iegādātie dzīvokļi bija 150 000 – 300 000 eiro tirgus segmentā gan šogad, gan pagājušā gada pirmajā pusē. Pircēji šajā teritorijā ir ieinteresēti lielākos īpašumos nekā Rīgā – iegādāto dzīvokļu vidējais izmērs ir aptuveni 170 m2, bet kvadrātmetra cena šogad pirmajā pusē sasniedza 1200 EUR/m2 (pērn: 160 m2 un 1100 EUR/m2).

Arī Jūrmalā janvārī–jūnijā iegādāto premium dzīvokļu kopējā vērtība spēji pieaugusi pret iepriekšējā gada periodu. Kūrortpilsētā šogad slēgti jau gandrīz uz pusi vairāk darījumu – 55, kuru kopējā vērtība sasniegusi 14.8 milj. eiro (67.8% summas pieaugums pret 2020. gada attiecīgo periodu). Tomēr apjomīgais pieaugums skaidrojams ar iepriekšējā gada pirmās puses lēno aktivitāti.
Darījumu vidējā vērtība kritusies par 24 900 eiro līdz 269 500 eiro – tā ir izdevīgākā cena Jūrmalas premium dzīvokļu tirgū kopš 2015. gada. Vērtības lejupslīdi galvenokārt ietekmējis tas, ka pircēji iecienījuši kompaktākus dzīvokļus: to vidējais izmērs sarucis no 200 m2 pagājušā gada pirmajā pusē līdz 120 m2 šogad, kā arī tas, ka pircēji vairāk interesējušies par t.s. pieejamākās cenas grupas dzīvokļiem: šai grupā fiksēts pieprasījuma pieaugums. Jūrmalā t.s. pieejamajā cenu grupā (150 000 – 300 000 eiro segments) iegādāti 38 dzīvokļi par kopējo summu 7.7 milj. eiro (par 16 vairāk dzīvokļu un par 3 milj. eiro vairāk nekā pērn pirmajos sešos mēnešis), bet cenu grupā 300 000 – 500 000 eiro šogad nopirkti 13 dzīvokļi 5 milj. eiro vērtībā (pērn 6 mājokļi 2 milj. eiro vērtībā). Vien četri pircēji šogad savā īpašumā ieguvuši kādu no Jūrmalas ekskluzīvākajiem apartamentiem, un to kopējā vērtība bija 2.2 milj. eiro. Jāpiebilst, ka tikai 19 no 55 slēgtajiem darījumiem bijuši apartamenti, pārējie – dzīvokļu īpašumi.