Latvijas nekustamā īpašuma tirgus atgūstas no Covid-19 pandēmijas radītajām sekām. Tas notiek pakāpeniski. Nevajadzētu cerēt, ka kādā no tuvākajiem mēnešiem notiks straujš pārdošanas darījumu skaita kāpums. Pircējiem, kas meklē jaunu mājokli, nav pamata cerēt uz nozīmīgām cenu izmaiņām – ar retiem izņēmumiem tirgus ir saglabājis stabilitāti, un tas liecina par tā ierastu darbību. Šādu viedokli sarunā ar žurnālu m2 un portālu varianti.lv pauž uzņēmuma Ober Haus jaunā izpilddirektore Diāna Frīdenberga.

– Gatavojoties šai sarunai, mūs pārsteidza fakts, ka vēl līdz pagājušā gada vidum jūs nebijāt saistīta ar nekustamā īpašuma nozari. Un tagad vadāt Ober Haus, vienu no lielākajiem nekustamā īpašuma uzņēmumiem Latvijā.
– Man kā klientei tomēr bija kāda saistība ar nekustamā īpašuma tirgu (smejas.— m2). Nopietni runājot, rietumos uzņēmumu vadībā tā ir vispārpieņemta prakse, ka augstākā līmeņa vadītāju amatos nonāk cilvēki no citām nozarēm, cilvēki, kuriem ir atšķirīgs skatījums uz biznesa procesu organizāciju. Līdz darbam uzņēmumā Ober Haus es biju ieguvusi plašu pieredzi, strādājot vadošos amatos vairākos Latvijas uzņēmumos, arī finanšu jomā. Pagājušā gada rudenī saņēmu piedāvājumu vadīt Ober Haus, kas strādā visās trijās Baltijas valstīs, komerciālo nodaļu Latvijā. Un es to pieņēmu. 2020.gada aprīlī sākās jauns posms. Ārkārtējās situācijas laikā uzņēmuma īpašnieki - somu Realia Group - uzticēja man izpilddirektores amatu. Man tas bija liels izaicinājums. Tagad īstenoju man noteiktos uzdevumus.
– Nosauciet, lūdzu, svarīgākos uzdevumus.
– Mūsu mērķis ir Ober Haus tirgus pozīciju uzlabošana – gan atpazīstamības veicināšana, gan piedāvāto pakalpojumu kvalitātes uzlabošana. Mūsdienu pasaulē uzņēmumiem ir nemitīgi jāattīstās un jāpielāgojas mainīgajām klientu prasībām - panākumus var sasniegt tikai tad, ja atbilsti klientu ekspektācijām. Jebkura nestandarta situācija tirgū, piemēram, Covid-19, ir nopietns pārbaudījums visiem tirgus dalībniekiem, tomēr tas ir arī iespēju laiks. Ir tikai jāprot to izmantot.
– Vai tas nozīmē, ka Ober Haus Latvijas nodaļa gatavojas jaunam attīstības posmam?
– Var arī tā teikt. Mēs stiprinām savu komandu, piesaistot jaunus profesionālus spēlētājus. Jau ziemā un pavasarī mēs veicām dažas personāla izmaiņas, un tagad, vasaras vidū, mums ir 43 darbinieki. Plānojam, ka līdz 2020.gada beigām palielināsim darbinieku skaitu vismaz līdz 50. Pakalpojumu kvalitātes uzlabojumus veicam, lai Ober Haus būtu uz klientu vērsts uzņēmums. Nekustamā īpašuma bizness – tas vispirms ir reputācijas bizness.
Stabilizēsim savas pozīcijas arī Latvijas reģionos. Šobrīd ārpus Rīgas mums ir filiāles Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Daugavpilī un Valmierā. Pārstāvji ir Ogrē un Jēkabpilī. Reģionālais tirgus ir ļoti aktīvs un, kā liecina statistika, Covid-19 laikā tas ir cietis mazāk nekā galvaspilsēta. Mūsu mērķis – lai visās pilsētās, kur darbojas Ober Haus, mums būtu vismaz pārdošanas un nomas brokeris un sertificēts vērtētājs. 2020.gada pirmajā pusgadā Ober Haus apgrozījumā ir palielinājies īpatsvars ieņēmumiem, kas gūti no nekustamā īpašuma vērtēšanas. Līdz vasaras otrajai pusei šo pakalpojumu pieprasījums ir sasniedzis līmeni, kāds tas bija pirms ārkārtas situācijas ieviešanas.
– Kādu nekustamā īpašuma vērtēšanu šajā pavasarī un vasarā pieteica visvairāk?
– Pieprasījums ir visos nekustamā īpašuma segmentos. Kāds vēlas pirkt dzīvokli vai māju un grib pārliecināties, ka nepārmaksā. Kāds vēlas pārdot nekustamo īpašumu un grib uzzināt reālo cenu, par kuru to var piedāvāt. Citiem, piemēram, uzņēmējiem, īpašuma vērtēšana nepieciešama, lai veiktu pārkreditāciju bankās.
Ievērojami palielinājās pieprasījums vērtēt tādus zemes gabalus, kas piemēroti būvniecībai. To var izskaidrot ar lielu pircēju aktivitāti Rīgas apkaimē – galvaspilsētas iedzīvotāji ir apzinājušies, ka ārkārtas situācijas laikā ir ērtāk dzīvot pašam savā mājā nekā dzīvoklī, kur jāpavada laiks četras sienās. Tādēļ likumsakarīga ir Ober Haus darbinieka, kas nodarbojas ar dārgu zemes gabalu pārdošanu prestižā ciematā Rīgas apkaimē, atziņa, ka ārkārtas situācijas laiks viņam bija viens no ienesīgākajiem – līdz vasaras vidum ciematā tika pārdoti 75% zemes gabalu. Jaunā tendence visos segmentos – „Dodiet zemi!”. Ir radusies interese pat par nelielām vasarnīcām mazdārziņu teritorijās, tas ir tāds nekustamā īpašuma formāts, kurš jau šķietami bija zaudējis aktualitāti un bija uz „izmiršanas” robežas. Kopš šī gada pavasara otrās puses saņēmām daudz pieprasījumu par zemes pirkšanu vasarnīcu ciematos, noteiktās cenu robežas 15 000 – 20 000 eiro. Tas viss radās Covid-19 ietekmē.
Vēlos uzsvērt: mēs nevaram teikt, ka klientam nebija svarīga zemes cena. Pēc zemes gabaliem, kas ir dārgāki par 50 000 eiro, pieprasījums nav liels. Vairums cilvēku vēršas pie mums un lūdz sameklēt nekustamo īpašumu par pieticīgāku budžetu. Mazdārziņu īpašums viņiem ir kā otrais īpašums, kas ir papildus īpašumam galvaspilsētā. Arī bankas ir apzinājušas pieprasījumu pēc šāda nedārga nekustamā īpašuma un izstrādā atbilstošus finanšu projektus. Tādus, kas ļauj nopirkt nelielu zemes gabalu un uzbūvēt uz tā karkasa mājiņu.
Pavisam nesen analizējām Pierīgā veikto darījumu statistiku: jūnijā un jūlijā Rīgas rajona zemesgrāmatā bija reģistrēts lielākais darījums skaits 2020.gadā. Šie rādītāji ir augstāki arī par iepriekšējā gada vidējiem mēneša rādītājiem. Tomēr redzam, ka Rīgas apkārtnē trūkst jaunu piedāvājumu par adekvātu cenu. Daudzu objektu īpašnieki joprojām nogaida un nepiedāvā pārdošanai. Viņi negrib samazināt cenu, tādēļ gaida labākus laikus.
– Kā jūs raksturotu tendences Rīgas dzīvokļu segmentā?
– Sērijveida dzīvokļiem mikrorajonos vērojama neliela cenu korekcija samazinājuma virzienā. Tomēr šis process bija sācies jau pagājušajā gadā. Arī Rīgas centrā motivēti dzīvokļu pārdevēji ir gatavi nedaudz piekāpties.
Būtiski ir tas, ka bankas labprātāk un ar izdevīgākiem nosacījumiem piešķir hipotekāros kredītus dzīvokļu iegādei jaunajos ekonomiskās klases projektos, nevis dzīvokļiem otrreizējā tirgū. Jauno projektu segmentā šobrīd nav būtiskas cenu svārstības. Dažādos jaunajos projektos ik pa brīdim tiek rīkotas nelielas cenu akcijas, taču tās ir selektīvas un attiecināmas uz atsevišķiem dzīvokļiem.
Darījumi ar dzīvokļiem jaunajos projektos 2020.gadā tiek slēgti mazāk nekā gadu iepriekš, bet pircēju interese par tiem ir atgriezusies tādā līmeni, kāds tas bija pirms ārkārtas situācijas pasludināšanas. Cilvēki ļoti rūpīgi pēta piedāvājumus, izvērtē savas finansiālās iespējas un nesteidzas. Meklē to, kas būtu piemērots tieši viņiem un atbilstu viņu finanšu iespējām. Dažādās interneta platformās tiek izskatīts milzīgs nekustamo īpašumu objektu skaits. Pircēju turpmākā aktivitāte lielā mērā būs atkarīga no bankām, kas pastāvīgi pārskata to nozaru sarakstu, kuru pārstāvju pirkumus tās ir gatavas kreditēt.
– Par pircēju aktivitāti interneta platformās. Vai daļēji to var izskaidrot ar to, ka pavasarī daudzi meklēja krīzes laika piedāvājumus ar lielām atlaidēm?
– Piekrītu. Tikai nekāda strauja cenu krituma nav. Un nekustamie īpašumi ar adekvātu cenu nav kļuvuši lētāki. Arī Ober Haus darbinieki aprīlī un maijā bieži saņēma vēstules un zvanus ar piedāvājumiem iegādāties mūsu mājaslapā publicētos nekustamos īpašumus par cenu, kas ir 20-30% zemāka par publicēto. Bet pārdevēji šādus piedāvājumus nepieņēma.
– Vai jaunie nekustamo īpašumu attīstītāji vēršas pie jums pēc padoma, ko pašreizējos apstākļos izdevīgāk būvēt?
– Nē. Kurš būvēja, tas turpina būvēt. Bet tie, kuri tikai plānoja uzsākt būvniecību, šobrīd plānošanu ir apturējuši. Iespējams, rudenī un ziemā viņi vēlreiz izvērtēs situāciju tirgū un tad pieņems lēmumu par turpmāko rīcību. Tajā pašā laikā tirgū ir investori, kuri meklē zemes gabalus jauniem attīstības projektiem Latvijā.
Turpinot par mūsu uzņēmuma uzdevumiem, dažas manas piebildes: mēs gatavojamies nostiprināt savas pozīcijas jauno dzīvokļu pārdošanas segmentā. Nedaudz paplašināsim nodaļu, kas ar to nodarbojas. Vasaras beigās noslēdzām līgumus par dzīvokļu tirgošanu divos jaunos, ekskluzīvos projektos. Turpināsim sadarbību ar tiem attīstītājiem, kuri ir gatavi pieņemt mūsu klientus, nevis tikai paļausies uz savu pārdošanas nodaļu.
– Kādas ir jūsu prognozes tuvākajai nākotnei?
– Līdz 2020.gada beigām tirgū nenotiks nozīmīgas izmaiņa. Statistikas rādītāji būs samērā stabili. Es domāju, ka cilvēki pamazām pierod pie situācijas. Viņi saprot, ka jābūt vērīgiem un jāizvērtē sava rīcība vairākus soļus uz priekšu. Negaidu, piemēram, ka novembrī, decembrī vai janvārī visi pēkšņi steigsies pirkt īpašumus Rīgā un Jūrmalā. Pieprasījums līdz iepriekšējam līmenim pieaugs pakāpeniski. Galvenais, lai mūs visus neapstādina pandēmijas otrais vilnis. Lai gan arī no tā nevajadzētu pārlieku baidīties. Mums būs vieglāk, jo visi jau esam izstrādājuši attālinātā darba procedūras, esam pieraduši pie jaunajiem apstākļiem, un otrais vilnis vairs neradīs tādu šoku, kāds bija marta otrajā pusē, kad izsludināja ārkārtējās situāciju. Tādējādi, ja būs pandēmijas otrais vilnis, nekustamā īpašuma tirgus darbība neapstāsies. Mēs turpināsim strādāt. Tikai citos apstākļos. Un tas ir jāpieņem.