Žalūzija – no franču vārda jalousie, kas burtiskā tulkojumā nozīmē arī "greizsirdība" vai "skaudība". Mājokļa uztveres estētika un komforta sajūta ir atkarīga arī no mājokļa iekšējo telpu logu ailes noformējuma. Vēl tikai pirms dažiem gadiem atbildei uz jautājumu, ar ko dekorēt logus, praktiski nebija alternatīvas – ar biezajiem un tilla aizkariem, tas ir, ar to, kas tiek saprasts ar jēdzienu "aizkari". To izvēli ierobežoja tikai forma, krāsa un audums. Tagad fantāzijai ir ievērojami plašāks loks: ruļļu žalūzijas kasetēs, roletes, plisē, romiešu žalūzijas, japāņu paneļi utt. Žalūziju daudzveidība ir tik liela, ka pirmajā brīdī pat nevar izlemt, ko, kā un kur izmantot. Lai tiktu skaidrībā par to, žurnāls m2 un portāls varianti.lv nolēma aicināt talkā profesionālus speciālistus. 
Aizkars vērtnei 
"Žalūziju lielākā priekšrocība ir tā, ka ir tādi to veidi, ko katrai loga vērtnei tās var uzstādīt atsevišķi,” stāsta uzņēmuma Grosla mārketinga direktore Kristīna Gromova. „Tās ir ruļļu žalūzijas kasetēs (jeb kasešu žalūzijas), plisē jeb plisētās un horizontālās žalūzijas, kuras līdzīgi var uzstādīt katrai loga vērtnei atsevišķi. Ir arī diena nakts žalūzijas. Tās principā ir ruļļu žalūziju paveids tikai ar dubultu audumu (ar gaišām un tumšām joslām), kas ļauj daļēji aizsegt loga vērtni."
Minētie risinājumi ir labi, pirmkārt, jau tādēļ, ka, tos izmantojot, var ērti un viegli atvērt logu, lai izvēdinātu telpu. Tie vienmēr paliek savā vietā atšķirībā no aizkariem, kurus caurvējš var ievilkt atvērtajā spraugā. Otrkārt, paliek brīva palodze. Daudziem tas ir svarīgi, piemēram, tiem, kuriem patīk izvietot uz palodzēm puķes. Turklāt kasešu žalūzijas ļauj aizsargāt ziedus no spilgtas saules.

Pēdējā laikā vispopulārākās ir kasešu žalūzijas. Tās ir pietiekami nedārgas un ļoti ērtas. Protams, parastās ruļļu žalūzijas, kas aizsedz visu loga aili, ir nedaudz lētākas, taču tām ir citi raksturlielumi. Runājot par cenām, katrai šo produkciju tirgojošajai firmai ir savas aprēķinu metodikas, turklāt jāņem vērā, ka logi dažādās mājās atšķiras gan lieluma, gan konstrukcijas ziņā. Taču, ja aplūko mūsu valsts populārāko dzīvojamo fondu, tad tam kasešu žalūzijas divviru logiem izmaksā, sākot no 60 eiro.

Kasešu žalūzijas raisa lielu interesi vēl arī tādēļ, ka ir plašs gan materiālu, gan tehnisko risinājumu piedāvājums. Piemēram, ir speciāli gaismu necaurlaidīgi gumijoti blackout materiāli. Tādas bieži vien uzstāda bērnistabās un guļamistabās. Esot nolaistas, šādas žalūzijas neļauj istabā iekļūt dienas gaismai un nodrošina telpā praktiski pilnīgu tumsu. Tas ir ļoti praktisks risinājums, lai nodrošinātu labu un dziļu miegu jebkurā diennakts laikā.
Ir žalūzijas no gaismu atstarojošiem materiāliem – ar speciāli sudrabainu virskārtu. Tās ne tikai neielaiž telpā saules gaismu, bet arī aizvada daļu telpā iekļūstošā siltuma. Šis princips īpaši efektīvi darbojas kasešu ruļļu aizkaru gadījumā.

Atšķirībā no aizkariem kasešu žalūzijas nav jāmazgā.  Ruļļu (ruļļu aizkaru) audumam nav nepieciešama īpaša kopšana. Tas ir pietiekami blīvs, piesūcināts ar speciālu līdzekli, un neuzkrāj putekļus. Ja jums ir alerģija, tad šāds logu risinājums ir lieliska alternatīva aizkariem. Cilvēki nereti izmanto kombinētu risinājumu: kā nakts aizkarus izmanto ruļļu žalūzijas, bet, lai radītu mājīgumu, pieliek vieglus tilla aizkarus.

Liels pieprasījums ir arī pēc diena nakts žalūzijām. Tās var būt gan vienā rullī un aizsegt visu loga aili, gan arī var tikt uzstādītas katrai vērtnei atsevišķi. Atkarībā no vajadzības tās, izmantojot caurspīdīgas un tumšas joslas, pilnībā vai daļēji aizsedz logu. Šādas žalūzijas ir aktuālas ēku pirmajiem stāviem, kuru iemītnieki nevēlas, lai kāds varētu ielūkoties istabā, un arī nevēlas pavisam aizsegt logu. 
Plisē žalūzijas (gofrēts audums) ir viens no spilgtākajiem mūsdienu risinājumiem. Ir pieejamas daudzas mehānismu konfigurācijas, un tās ir pieejamas praktiski jebkādas formas logiem – gan trīsstūra, gan trapeces veida, gan arkveida… Tā ir šo žalūziju lielākā konkurences priekšrocība, salīdzinot ar aizkariem un citiem žalūziju veidiem. Protams, ļoti lieliem logiem uzstādīt plisē žalūzijas ir grūti, taču standarta izmēru gadījumā vienmēr ir iespējams rast kādu risinājumu. Cena tipālās apbūves dzīvokļu logiem – aptuveni 100 eiro par logu. Jo sarežģītāka ir loga forma un jo ir vairāk vērtņu, jo lielākas ir jums nepieciešamā izstrādājuma izmaksas. Cena ir atkarīga arī no mehānismu veida un izvēlētā materiāla. Plisē žalūzijas ir ļoti populāras Eiropā, it īpaši Vācijā, Beļģijā un Holandē. Tās atsedz logu, virzoties no augšas uz leju, gan no apakšas uz augšu. Ir arī konstrukcijas, kas ļauj atvērt plisē žalūzijas arī uz abām pusēm no loga viduslīnijas.

Gan horizontāli, gan vertikāli

"Jāsaka,” savu stāstījumu par logu dekorēšanas un privātuma radīšanas telpā laikmetīgo risinājumu pasauli turpina Grosla pārstāve, „ka klienti joprojām pērk arī klasiskā alumīnija horizontālās žalūzijas, lai gan tām ir stabili nostiprinājusies biroju produkta reputācija. Lai horizontālās žalūzijas harmoniski iekļautos dzīvokļos, būtu prātīgi izvēlēties spilgtas krāsas, turklāt pašas telpas būtu vēlams izremontēt. Tad žalūzijas varēs radīt iekšēju harmoniju un kļūs par dekoratīvu elementu. Žalūzijas var būt visdažādākajās krāsās – sarkanas, zilas, zaļas utt. Tiesa, Latvijas klienti priekšroku dod mierīgākiem – pelēkiem vai bēša krāsas toņiem. Mūsu valsts iedzīvotāji visai piesardzīgi uztver spilgtas krāsas un biežāk izvēlas kaut ko neitrālāku.”

Dizaineri, kuru uzdevums ir dekorēt biroju logu ailes, šim nolūkam visbiežāk izvēlas vertikālās žalūzijas. Tās ļauj aizsegt visai lielas platības, jo šādā gadījumā nav auduma lieluma ierobežojumu: žalūzijas sastāv no atsevišķām joslām, kas atkarībā no ailes platuma vajadzīgajā skaitā tiek piestiprinātas pie karnīzes. Tas ir ērts risinājums gan no telpā ieplūstošās gaismas regulēšanas viedokļa, gan arī no ekonomijas viedokļa, jo nav dārgs. Daži Latvijas iedzīvotāji šādas žalūzijas izmanto virtuvē.

Kāpēc vertikālās žalūzijas ir labas? Tās var uzstādīt arī slīpiem logiem, piemēram, privātmājās, kur augšējos stāvos logi ir ievietoti slīpajā griestu-jumta plaknē. Dažreiz tas ir vienīgais vieds, kā tos iespējams aizsegt.

Patērētāji var izvēlēties arī japāņu paneļus. Tie ir karnīzei piestiprināti auduma gabali, kas vienkārši pārvietojas gan pa labi, gan pa kreisi. Parasti to izgatavošanai izmanto tādu pašu audumu kā ruļļu žalūzijām. Gadās, ka japāņu paneļus izgatavo arī no aizkaru auduma. Tos ir parocīgi izmantot lieliem logiem. Tomēr šāds risinājums ir visai dārgs: lielam logam aptuveni 600 eiro.

Jaunatne izvēlas žalūzijas 
"Pēdējo gadu tendence: žalūzijas izvēlas biežāk nekā aizkarus,” logu aiļu dekorēšanas mūsdienu risinājumu jautājumu turpina Alandeko dizainere Ilze Keviša. „Nevaru teikt, ka tas būtu saistīts ar minimālisma popularitāti mūsdienu interjera dizainā. Vienkārši šis logu noformēšanas veids ir visai konstruktīvs. Īpaši bieži tam priekšroku dod jaunatne. Arī pašas žalūzijas ar katru gadu kļūst aizvien labākas – uzlabojas to mehānisms, parādās jauni veidi. Redzam, ka mūsu klienti aizvien biežāk blīvo aizkaru vietā izvēlas ruļļu žalūzijas. Viens no iemesliem ir tas, ka lielākajai daļai iedzīvotāju dzīvokļi nav pārāk plaši, un cilvēki nevēlas, lai aizkari "apēstu" brīvo telpu, viņi izvēlas pirms plānajiem aizkariem uzstādīt žalūzijas. Tajā pašā laikā daudzi uzstāda vienas pašas ruļļu žalūzijas – bez tilla aizkariem, piemēram, bērnistabās, jauno cilvēku istabās vai mājas kabinetos."

Aizvien populārākas kļūst diena nakts sistēmu žalūzijas. Tās darbojas gan kā caurspīdīgi tilla aizkari, caur kuriem dienas laikā plūst gaisma, gan kā biezie nakts aizkari. Tikai atkarībā no dienas laika jānoregulē loga ierīces joslu stāvoklis. Šādas žalūzijas bieži vien uzstāda virtuvēs un vannasistabās, kur cilvēki mēģina iztikt bez aizkariem.

Principā tagad tādus smagus, oderētus aizkarus, kas bija populāri agrāk (tos mēdza dēvēt arī par putekļu vācējiem), nu jau izmanto maz – tikai tad, ja interjers ir stingri veidots klasiskā stilā, kas sastopams aizvien retāk. Galvenokārt interjerus veido mūsdienīgākos stilos. Tajos labi iekļaujas logu žalūzijas.

Daudz kas ir atkarīgs no žalūziju materiāla, kā arī no to krāsas. Piemēram, jaunākā tendence ir metalizētas krāsas, kas rada tehnoloģisku iespaidu.

Ļoti bieži uzstāda ekrāna žalūzijas. To galvenā priekšrocība ir tā, ka tās aizsargā telpu no saules gaismas un vienlaikus saglabā loga caurredzemību. Tādas tradicionāli izmanto birojos. Tās izmanto arī dzīvokļos, ja cilvēki nepievērš uzmanību tam, ka no ielas būs redzami viņu silueti.

Ļoti populāras joprojām ir koka horizontālās žalūzijas. Turklāt šim materiālam bieži izvēlas nevis dabīga koka krāsas, bet pelēko. Populāras ir metāliskās un dabīgās krāsas. Piemēram, ruļļu žalūzijas daudzi izvēlas lina krāsā. Metālisko un dabīgo toņu apvienojums interjeru padara interesantāku nekā tad, ja tas būtu veidots vienotā stilā.

"Vēl kāda tendence – jaunatne dod priekšroku automatizētām žalūzijām un vēlas, lai viņi tās varētu vadīt, izmantojot viedierīces. Manuprāt, pēc gadiem desmit pavisam noteikti visu darbinās automātika. Protams, šodien žalūzijas ar automatizētu vadību maksā ievērojami dārgāk par mehāniskām. Piemēram, parasts rullis izmaksā aptuveni 70 eiro, žalūzijas ar automātiku – jāpieskaita vēl 300 eiro. Tiklīdz žalūziju elektromotoriņi kļūs lētāki, pieprasījums pēc žalūzijām ar automātiku momentā pieaugs,” ir pārliecināta Ilze Keviša. „Bet ko darīt ar guļamistabām, tur tradicionāli tiek uzskatīts, ka jābūt aizkariem? Ir tā sauktās romiešu žalūzijas, kas ir kaut kas vidējs starp žalūzijām un aizkariem. Tās ir izgatavotas no auduma, izskatās ļoti skaisti un pastiprina telpas siltumu un mājīgumu. Tomēr tās ir žalūzijas. Protams, daudzi joprojām vēlas guļamistabās redzēt aizkarus. Taču aizvien lielāku popularitāti iegūst ruļļu un tilla apvienojums. Jaunatne orientējas uz žalūzijām, perspektīvā, manuprāt, žalūzijas svinēs uzvaru pār aizkariem. Esmu par to pārliecināta par 99,9 %.”

Garāžā labi neuztaisīs 
Izvēloties žalūzijas, eksperti iesaka ņemt vērā, ka tad, ja mehānismā salūzīs kāda sīka detaļa, tad gadījumā, ja runa ir par lētajiem izstrādājumiem, nomainīt to nebūs iespējams, bet tas nozīmē, ka salūzušo vajadzēs izmest un pirkt jaunu.
Mehānisko daļu drošums ir viens no galvenajiem kritērijiem, kam, izvēloties žalūzijas, jāpievērš uzmanība. Pacelšanas nolaišanas mehānisms darbības laikā nedrīkst radīt nekādas neraksturīgas skaņas. Ja rullim ir laba mehānika, tad šādām žalūzijām var mainīt materiālu kaut vai piecas reizes, pati žalūzija darbosies nevainojami.
Kvalitatīviem izstrādājumiem jebkuru sīkāko detaļu var nomainīt, nenomainot visu rulli. Tādēļ nevajag orientēties tikai uz zemu produkta cenu. Tas ir īpaši aktuāli kasetēm, ko piestiprina loga rāmim. Ja izstrādājums ir kvalitatīvs, tas ir ilgmūžīgs. Labākajiem ruļļa kasešu ražotājiem viņu izstrādājumu darbmūžs var būt tikpat ilgs kā logu darbmūžs. Ir jāsaprot, ka lielajos veikalu tīklos parasti tiek tirgota Ķīnā ražota produkcija, un šādā gadījumā diez vai var runāt par augstu kvalitāti.

Izvēloties žalūzijas, eksperti iesaka vērsties pie autoritātēm un tirgū labu reputāciju ieguvušām kompānijām. Tās profesionāli palīdzēs izdarīt izvēli un piemeklēs izstrādājumu, kas būs optimāli piemērots jūsu logiem. Turklāt tās nodrošinās arī garantiju un ātri un kvalitatīvi reaģēs uz iespējamām problēmām, veicot uzstādītā izstrādājuma apkopes. Privātiem meistariem visbiežāk tam nepietiks resursu. Turklāt "garāžas variantā" nereti nav arī nepieciešamo iekārtu (piemēram, balansēšanas stendu, profesionālu auduma piegriešanas galdu), kas ļauj izgatavot augstas kvalitātes izstrādājumu, lai žalūzijas vērtos vaļā un ciet nesašķiebjoties un mehānismam darbojoties bez aizķeršanās.