Vēl divu starptautisko skolu atklāšana Piņķos veicinājusi pieprasījumu pēc nekustamā īpašuma Piņķos. Tikai uzņēmums Latdevelopment vien spējis iepriekšējā gada laikā pārdot sava projekta 14 privātmājas. Turklāt gan pārējo privātmāju, gan arī īrējamo platību ilgtermiņā cenas ir paaugstinātas.

Atcerieties, ko atbildēja viens no bagātākajiem īpašumu attīstītājiem Donalds Tramps, kad viņam tika pavaicāts: "Kādas trīs lietas nosaka īpašuma vērtību?” Viņa atbilde bija: „Vieta, vieta un vieta.” Ar šo nekustamā īpašuma pasaules spārnoto teicienu tad arī sākas mūsu saruna ar uzņēmuma Latdevelopment līdzīpašnieku Sergeju Bojarkinu. Viņa uzņēmums nodarbojas ar projektiem Salienas ciematā, kas atrodas starp Jūrmalu un Rīgu. Sergejs turpina: „Otrs kritērijs, kas palīdz izprast tirgu, ir Lielbritānijas pieredze. Šajā valstī ir izveidots valsts skolu reitings. Ja ārpilsētā esoša skola ir iekļuvusi šī reitinga pirmajā simtniekā, nekustamais īpašums tās apkārtnē vidēji maksā sešas reizes dārgāk nekā citos tādos pašos lauku rajonos! Ne divas, ne trīs, bet sešas reizes dārgāk! Kāpēc? Tādēļ, ka turīgie un veiksmīgie cilvēki vēlas skolot bērnus labākajās skolās. Viņi pat pārceļas dzīvot uz laukiem, lai būtu iespējami tuvāk šādām skolām. Būsim godīgi: pieaugušajiem dzīvot pilsētas centrā ir ērtāk nekā lauku apvidū. Tomēr bērnu dēļ viņi ir ar mieru pārcelties uz labu un viņu vajadzībām piemērotu mājokli.”

Pirms sarunas par Latdevelopment tirdzniecības rezultātiem žurnāla un portāla varianti.lv Sergejs piedāvā nelielu ekskursiju ar savu mašīnu pa ciematu. Pirmā pietura – starptautiskā privātskola International School Exupéry. Šeit bērnu izglītošana notiek jau otro gadu. Vislielākās uzmanības centrā − franču valoda, skolēni runā arī angļu, latviešu un krievu valodā. Skolā darbojas arī bērnudārzs. Mūsu sarunas partneris informē, ka Exupéry skolēnu skaits pakāpeniski tiek palielināts un ka plānots palielināt skolēnu skaitu līdz trim simtiem.

Otra izglītības iestāde ir starptautiskā skola (International School of Latvia), kas darbojas kopš 1994.gada un kurā mācās 310 bērnu. Savas darbības sākumā šī skola atradās Jūrmalā, pēc 2000.gada tā pārcēlās uz Salienu. Šobrīd notiek skolas paplašināšanas darbi. Jaunā skolas ēka tiks atklāta 2018.gada 1. septembrī, domājams, ka pēc tam vietu skaits skolā būtiski palielināsies.

Visjaunākā ciemata vispārējās izglītības skola ir pagājušajā gadā atvērtā britu skola King's College, (The British School of Latvia). Darbojas tās pirmā kārta. Plānos ir otrais posms, kas skolēnu skaitu ļaus palielināt līdz 650 skolēniem.
Plašs dažādu arhitektūras stilu privātmāju piedāvājums, sporta un bērnu rotaļlaukumi, mazstāvu dzīvojamo ēku komplekss, tikai ciemata iedzīvotājiem pieejams parks un bezvada interneta zonas... Mēs turpinām nesteidzīgo braucienu pa Salienas ciematu. Ir redzams, ka ciemats dzīvo pilnvērtīgu dzīvi un attīstās – vairākās vietās norisinās būvniecības darbi.

Kompānija Saliena kopā ar citām radniecīgām struktūrām, kam pieder lielākā daļa gruntsgabalu Salienā, būvē trīsstāvu daudzdzīvokļu kompleksu Saliena Park Apartments. Līdzās ir 75 hektārus plašā golfa kluba Saliena teritorija. „Pilnībā ir rekonstruēti abi golfa laukumi: viens ar 18 bedrītēm, un treniņlaukums ar deviņām bedrītēm. Vasarā tiks atvērta gandrīz pabeigtā galvenā kluba ēka ar restorānu, spa centru un trenažieru zāli. Drīzumā būs arī jauni tenisa korti. Golfa laukumu rekonstruēšanai tika pieaicināts viens no pasaulē labākajiem šī virziena arhitektiem, un tādēļ gatavais produkts tiešām būs pasaules līmenī,” ir pārliecināts Latdevelopment vadītājs. „Minēšu šādu faktu: pat smiltis, ņemot vērā, ka Jūrmalas smiltis pēc saviem raksturlielumiem nebija piemērotas, īpaši jaunajam laukumam, tika atvestas no citām vietām.”

Pagājušajā ziemā kompānija Saliena sāka attīstīt netālu no golfa kluba galvenās ēkas ekskluzīvu privātmāju rajonu Golfa Villas. Pirmajā kārtā tiek piedāvātas deviņas slavenā somu uzņēmuma Honka koka guļbūves.

Ciemata ziemeļos gruntsgabalā, kuru ir izpirkuši britu investori, tiek būvēta segta manēža un stallis 50 zirgiem. Puse steliņģu paredzēta izīrēšanai.

Iespaidīgs daudzums būvtehnikas kopš gada sākuma strādā posmā starp kompānijas Latdevelopment mājām un Jūrmalas šoseju. Šeit septiņus hektārus zemes ir nopirkuši investori no Latvijas, viņi plāno līdz 2018.gada beigām šeit atvērt Baltijā lielāko tirgotavu. Būs pārstāvēti visi vadošie Itālijas zīmoli, plānots atvērt 70 veikalus. Turklāt vienstāva ēkā ar iekšpagalmu un galerijām (ēka atgādinās galvaspilsētas Berga Bazāra kvartālu) tiks izvietoti arī vairāki restorāni.

"Latvijas mērogā Saliena ir unikāls un prestižs infrastruktūras kopums. Šeit ir sociāli viendabīgs iedzīvotāju kopums, tā ir tuvu Rīgai, Jūrmalai un lidostai, ir lieliska infrastruktūra – vispirms jau izglītības un sporta objekti. Viendabīgais iedzīvotāju kopums un fakts, ka viņi visi cits citu pazīst, rada drošības līmeni, kāda nav nedz Rīgā, nedz Jūrmalā. Pat trīsgadīgi bērni Salienā skraida nepieskatīti, un tas nevienu nepārsteidz. Šobrīd Salienā ir 300 māju un 150 apartamentu. No tiem aptuveni simts mājokļos dzīvo ārvalstu diplomāti. Vēl simts mājokļos dzīvo starptautisku uzņēmumu īpašnieki un darbinieki. Pie mums dzīvo, piemēram, kompānijas Bombardier darbinieki, kas apkalpo aviokompānijas airBaltic Kanādā iegādātās lidmašīnas. Lielākā daļa ciemata bērnu mācās starptautiskajās skolās. International School Exupéry un The British School of Latvia” atvēršana ir sekmējusi dzīvokļu tirdzniecību,” stāsta Sergejs Bojarkins, kad esam jau uz ielas, kur ir viņam piederošās kompānijas Latdevelopment uzbūvētās ēkas. Dažu gadu laikā šis apbūvētājs ir uzbūvējis 46 mājas. Iepriekšējās krīzes laikā zināmu skaitu dažādā gatavības stadijā esošu ēku kompānija Saliena pārdeva kā paketi.

Lai arī vizuāli mājas izskatās pēc rindu mājām, tās patiesībā ir pilnvērtīgas privātmājas – neviena no to sienām nesaskaras ar kaimiņu māju sienām. Līdz 2014.gada vidum tirdz-niecība sekmējās ļoti labi, bet tad likums sarežģīja iespēju ārzemniekiem iegūt termiņuzturēšanās atļaujas, iegādājoties nekustamo īpašumu.

Tirdzniecība uz pusotru gadu pieklusa. Šajā laikā nekustamos īpašumus varēja pārdot tikai tie, kuri deva lielas atlaides un tirgoja tos par cenām, kas bija zemākas par pašizmaksu. Mums šāds bizness nebija saprotams. Nolēmām palikt uzticīgi savai cenu politikas stratēģijai, – atzīst uzņēmējs.

Pieprasījums pēc mūsu mājām strauji pieauga 2016.gadā, kad tika atvērta International School Exupéry. Tas vēl vairāk pieauga pēc The British School of Latvia atvēršanas. 2017.gadā, kad bijām pabeiguši uzbūvēt 20 mājas vienā ielā, sešu mēnešu laikā pārdevām jau 14 no tām. Ne visi šie darījumi ir parādījušies zemesgrāmatā, jo daudzi pircēji īpašumu ir iegādājušies uz nomaksu. Kad viņi būs pilnībā norēķinājušies, īpašuma tiesības tiks pārreģistrētas uz viņu vārda. Bet jūs jau redzat paši, ka pie mājām ir automobiļi un tajās dzīvo cilvēki. Šobrīd notiek sarunas par vēl trīs māju pārdošanu.”

Kas ir pircēji?

Šeit dzīvo ģimene no Somijas (rāda uz vienu no mājām – m2), tur – beļģis… Pircēju no Rietumeiropas ir vairāk nekā no Krievijas. Daži pērk, lai gūtu pastāvīgus ienākumus, jo Salienas ciematā ir ļoti augsta īres maksa, kuru formē ģimenes, kuru bērni mācās starptautiskajās skolās. Pēc mūsu aprēķiniem, mājas iegāde un izīrēšana nodrošina stabilu 6-7% gada rentabilitāti pēc nodokļu samaksas. Kāds mans paziņa nopirka veselas četras mājas. Vienā dzīvo pats, bet trīs – izīrē. Tas ir krietni izdevīgāk nekā glabāt naudu Eiropas banku depozīta kontos. Turklāt šos nekustamos īpašumus vienmēr ir iespējams pārdot. Ņemot vērā, ka Saliena pārvēršas par prestižu Latvijas starptautisko skolu centru, tas nesagādās nekādas problēmas. Šeit dzīvot ir ļoti komfortabli. Varu to apliecināt pēc savas pieredzes. Kompānijai Latdevelopment ir divi investori – es un mans partneris. Mums ir mājas arī citās valstīs. Kad sākām projektu, nemaz neplānojām šeit dzīvot, bet galu galā dzīvojam šeit abi – šī vieta ievelk. Mūsu mājās dzīvo arī šī ciemata ģenerāluzņēmēja kompānijas vadītājs.”

Kādā gatavības stadijā jūs piedāvājat savus nekustamos īpašumus klientiem?

Mēs piedāvājam gan pilnībā pabeigtas mājas (veikta pilnā apdare) ar aprīkotām virtuvēm, gaismas ķermeņiem un aizkariem, gan mājas ar balto apdari. Otrajā variantā ir uzstādītas visas inženierkomunikācijas (apkures katls, radiatori, elektriskās instalācija utt.), pilnībā pabeigti griesti, krāsošanai sagatavotas sienas, un parketa ieklāšanai sagatavotas grīdas. Pircējiem, kas izvēlas balto apdari, piedāvājam četru nedēļu laikā pilnībā pabeigt objektu par 150 eiro/m². Kāpēc tik lēti? 70% no cenas veido inženierkomunikācijas, bet tā visās mājās jau pabeigta.

Pēdējā laika pārdošanas tendences ir pozitīvas. Brīvu māju ir palicis maz. Tāpēc no pirmā janvāra pacēlām cenas par 5 %. Plānojam pirmajā maijā atkal tās pārskatīt.

Ja tik labi veicas, varbūt plānojat šajā apkārtnē attīstīt vēl kādu jaunu projektu?

Esam apbūvējuši visu mums šeit piederošo zemi. Iespējams, nopirk-sim vēl vienu gruntsgabalu un tur būvēsim komerciālas būves. Tomēr tās pagaidām ir tikai sarunas. Piezīmēšu, ka mums Salienā ir īres māju pakete. To ir 15, un visas ir izīrētas. Cilvēki pat vairāk izvēlas īrēt nekā pirkt. 2017.gadā mēs trīs reizes paaugstinājām īres maksu. Tas bija gadījumos, kad iepriekšējie īrnieki pārcēlās uz citu vietu. Pēc viņiem mājas piedāvājām īrēšanai jau par austāku cenu, taču arī tad tās tirgū ilgi neuzkavējās. Lūk, pēdējā laika izīrēšanas piemērs – nemēbelētu māju izīrējām par 1 500 eiro/mēn. (bez komunālajiem maksājumiem). Vēl tikai pirms dažiem mēnešiem analoģiska māja tika īrēta par 1 400 eiro/mēn. Man ir zināms, ka daži klienti, kas mājas iegādājās investīciju nolūkā, ir veikuši apdari un aprīkojuši ar mēbelēm. Labiekārtoto māju viņi izīrē par 2500 eiro/mēn. (bez komunālajiem maksājumiem). Tādējādi skolas un šeit radītā vide nosaka labu pieprasījumu pēc ciemata mājokļiem.