Būvniecības pašizmaksas sadārdzināšanās un energoresursu cenu kāpums motivē Latvijas iedzīvotājus pārskatīt savus plānus un samazināt iecerēto privātmāju platību. Saskaņā ar bankas Luminor ekspertu novērojumiem 2021. gada sākumā privātmāju būvniecībai kredītņēmēji lūdza aizdevumus vidēji 160 m² platības būvēšanai, šogad — 150 m². Šeit vērā tiek ņemtas tikai iekštelpas bez garāžām, nojumēm un terasēm.
Tiek atzīmēts, ka klienti samazina istabu platību un izvēlas kompaktākas palīgtelpas. Lielākā daļa aizņēmēju gatavojas būvēt mājas ar platību līdz 120 m², taču nereti to iekšējā platība ir vien 100 m² un mēdz būt arī mazāka.
Kā norāda Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais, privātmāju būvniecības tāmēs šogad figurē vidējās cenas ap 1500 eiro/m². Tādējādi lietderīgās platības samazināšana par 10 kvadrātmetriem ļauj ietaupīt 15 000 eiro. Tiek atzīmēts, ka privātmāju pasūtītāji paaugstinātu uzmanību pievērš ēku energoefektivitātei, un par obligātu jauno būvju atribūtu kļūst saules paneļi.