Izejmateriālu un būvniecības izmaksu pieaugums būs par pamatu arī turpmākam cenu kāpumam jaunajos projektos, un Latvijas vadošie nekustamo īpašumu attīstītāji tuvākajā laikā neparedz cenu kritumu mājokļu tirgū, secināts Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un bankas Citadele rīkotajā ekspertu diskusijā.

• Cenas jaunajos projektos mikrorajonos ir izlīdzinājušās ar dzīvokļu cenām Rīgas vēsturiskajā centrā. Tas daļēji saistīts ar to, ka Rīgas centrā daudzas ēkas ir sliktā stāvoklī, un cilvēku gatavība Covid-19 ietekmē dzīvot ārpus pilsētas centra tikai pieaug.

• Apkures rēķini liks cilvēkiem nopietni pārdomāt, vai skatīties tikai uz dzīvokļa cenu, vai vērtēt kredīta izmaksas un komunālo maksājumu ietaupījumu ilgtermiņā. Dati liecina, ka apkures rēķini energoefektīvos mājokļos un jaunajos projektos vidēji ir aptuveni 3,7 reizes mazāki.

• Būvniecības izmaksu pieauguma dēļ kopš marta mēneša nekustamo tirgū neparādās jauni projekti, turklāt no pieejamajiem dzīvokļiem aptuveni puse jau ir rezervēta. Līdz ar to ir pamats runāt par iespējamu deficītu jauno dzīvokļu segmentā, un šie faktori nebūs par pamatu, lai cenas tuvākajā laikā kristos.

• No attīstītāju perspektīvas lielākais izaicinājums saistāms ar būvniecības cenu kāpumu un ekonomiskās situācijas rezultātā piešķirto uzdevumu pārdot dzīvokļus par dārgāku cenu, nekā tas bija paredzēts. Šo mērķi vēl sarežģītāku padara tas, ka dzīvokļu cenas aug ātrāk nekā iedzīvotāju algas. Labākās pozīcijās ir attīstītāji, kuriem ir gan celtniecības, gan attīstītāju kompetences.

“Neskatoties uz dažādiem ārējiem faktoriem, pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem mājokļa iegādei 2022. pirmajā pusgadā joprojām bija stabils un pat lielāks, ja salīdzina ar 2021. gada pirmo pusgadu. Vidējā aizņemtā summa ir bijusi aptuveni 84 000 eiro, jaunajos projektos sasniedzot 100,000 EUR, un vairums jeb 70 % hipotekāro kredītu ņēmēju finansējumu izmanto dzīvokļu iegādei, savukārt 30% iegādājas vai būvē privātmājas,” pieprasījuma tendences raksturo Jānis Mūrnieks, bankas Citadele privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

“Šobrīd nav pamata apgalvot, ka cenas kritīs, it īpaši kvalitatīvajiem jaunajiem projektiem. Būvniecības materiālu, darba resursu un energoresursu cenas tuvākajā laikā nemazināsies un nav pamats domāt, ka jauno projektu attīstītāji līdz ar to varēs samazināt dzīvokļu gala pārdošanas cenas. Tās mājsaimniecības, kas nevarēs atļauties dzīvokļu iegādi jaunajā projektā, vispirms izskatīs iespēju iegādāties dzīvokli tāpat jaunajā projektā, tomēr tālāk no Rīgas, piemēram, Ādažos, Salaspilī, tad izskatīs iespējamos variantus otrreizējā tirgu vai arī atliks lēmumu par iegādi dodot priekšroku īrei,” saka Līga Plaude, LANĪDA un Vestabalt valdes locekle.