“Lai gan daudzās jomās 2021. gads mums lika justies, kā kuģotājam vētras laikā, te uznesot augšā, te strauji noraujot lejā, taču to noteikti nevarēja attiecināt uz nekustamo īpašumu tirgu”, atzīmē Starlex Real Estate vadītājs Egīls Smilktiņš. “Kā liecina Starlex darījumu skaita izmaiņas un arī Zemesgrāmatas dati, Rīgā nekustamo īpašumu darījumu skaits 2021. gadā pieaudzis par 13.9%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn”, uzsver uzņēmuma vadītājs. Latvijas teritorijā kopumā nekustamo īpašumu darījumu skaits pieaudzis par 11.14%.

Kā novēroja Starlex Real Estate pārdošanas aģenti, 2021. gadā turpinājās jau pērn iesākusies tendence, kad cilvēki no Rīgas pilsētas vēlējās pārcelties uz kādu privātmāju tuvajā Pierīgā, līdz ar to pieprasījums stipri pārsniedza piedāvājumu un veicināja cenu kāpumu privātmāju segmentā par aptuveni 10-15%. Tie, kas neatrada atbilstošu variantu, lēma par labu zemes gabalam labā atrašanās vietā ar jau pieviktām inženiertehniskajām komunikācijām. Visvairāk darījumu ar privātmājām un zemēm privātmāju būvniecībai bija novērojami Ādažos, Ulbrokā, Ķekavā, Bieriņos, Mārupē, Piņķos, Garkalnē, Babītē un Baložos. Lielākais pieprasījums bija pēc nelielām, kompaktām privātmājām ar vidējo platību no 140 līdz 230 kvm, cenu robežās 180 000 - 350 000 EUR. “Cilvēki kļuvuši mazāk aizspriedumaini un piesardzīgi arī pret koka karkasa mājām”, piebilst E.Smilktiņš.

Ja 2020. gadā pircēju iecienītākie un visbiežāk iegādātie bija divu istabu dzīvokļi, tad jau 2021. gadā, pēc ilglaicīgiem pandēmijas ierobežojumiem un attālināta darba, pircēji arvien vairāk sāka interesēties pēc kompaktiem trīs istabu dzīvokļiem. Nemainīgi liela interese bija, ir un būs par “investīciju dzīvokļiem” 18 - 35 kvm platībās, kas paredzēti īstermiņa vai ilgtermiņa izīrēšanai. Bija arī pieprasījumi pēc izteikti lieliem dzīvokļiem ar platību no 160 līdz pat 300 kv.m., taču, kā atzīmēja Starlex vadītājs, “šogad interese varētu nedaudz noplakt, saistībā ar elektroeneģijas un gāzes straujo sadārdzināšanos”.

2021. gadā Rīgā vidējās dzīvokļu cenas palielinājās visos segmentos. Cenas sērijveida dzīvokļiem palielinājās par apmēram 13% un šobrīd sastāda vidēji jau tuvu 1000 eiro par kvadrātmetru, taču dzīvokļa cenu ietekmē gan atrašanās vieta, dzīvokļa un ēkas, kurā tas atrodas kopējais stāvoklis. Cenas jauno projektu dzīvokļiem gada griezumā pieauga par apmēram 15%-20% un šobrīd sastāda vidēji 2100 eiro par kvadrātmetru. Taču joprojām, neskatoties uz salīdzinoši strauju cenu kāpumu, pieprasījums pēc jauniem un moderniem dzīvokļiem arvien pieaug un nereti tiek rezervēti visi dzīvokļi vēl projekta būvniecības procesā. Iespējams, ka tas savā ziņā saistīts arī ar straujo komunālo maksājumu pieaugumu, sevišķi 2021. gada nogalē, kas noteikti ietekmē pircēju izvēli par labu tieši jaunajiem projektiem, jo ekspluatācijas izmaksas labākas energoefektivitātes dēļ tajos noteikti ir zemākas.

Būtisks iemesls jauno projektu cenu pieaugumam ir straujais būvniecības izmaksu kāpums. Tā kā ir uzsākta apjomīgā projekta Rail Baltic īstenošana, kas vēl vairāk var veicināt būvniecības izmaksu kāpumu, kā arī darba spēka izmaksu pieaugumu. “Nepietiekamā piedāvājuma dēļ sagaidām, ka šogad nekustamo īpašumu cenas palēnām turpinās pieaugt gan dzīvokļu, gan privātmāju segmentā,” prognozē Starlex Real Estate vadītājs Egīls Smilktiņš.