“SBA Urban” sadarbosies ar “Gensler” un “Arhis Arhitekti” starptautisko komandu, lai radītu Eiropā unikālu pilsētiņas konceptu Rīgā Lielirbes ielā

Lietuvas daudznozaru uzņēmumu grupas SBA nekustamā īpašuma attīstīšanas uzņēmums SBA Urban kopā ar globālu un vietēju pieredzi guvušiem arhitektūras uzņēmumiem Rīgā projektēs un attīstīs unikāla nekustamo īpašumu projekta arhitektonisku koncepciju. Pasaulē pazīstamā uzņēmuma Gensler un Latvijas kompānijas Arhis Arhitekti sadarbosies, lai izstrādātu koncepciju daudzfunkcionālai teritorijai 7,3 hektāru lielā platībā Lielirbes ielā, kas organiski apvienos telpu augsto tehnoloģiju nozarei, dzīvošanai, darbam un atpūtai. Platības ziņā šis būs lielākais nekustamo īpašumu projekts Latvijas galvaspilsētā.

„Mūsu mērķis ir radīt unikālu, ilgtspējīgu un inovatīvu projektu, kas kļūs par nākotnes pilsētas simbolu. Lai to paveiktu, esam piesaistījuši pasaulē atzītus arhitektus, kuri nevis seko globālajām tendencēm, bet tās rada. Tajā pat laikā mēs vēlamies, lai projekts būtu pievilcīgs un, pats svarīgākais, tuvs Rīgas iedzīvotāju sirdīm, tāpēc viena no Latvijā slavenākajām arhitektu komandām projekta konceptam pievienos vietēju raksturu un unikalitāti. Mūsu pieredze rāda, ka projekti, kas ietver starptautisku arhitektu radošo enerģiju un tos arhitektus, kuri pazīst vietējo kultūru, rada pirmšķirīgas rezultātus,” norāda SBA Urban nekustamo īpašumu attīstīšanas nodaļas vadītājs Luks Geležausks.

Lielirbes pilsētiņa apvienos ēkas ar organiski mijiedarbīgu pielietojumu. Šeit tiks izvietota plaša augsto tehnoloģiju ekosistēma, sākot ar finanšu, mobilitātes un farmācijas pakalpojumiem un beidzot ar jaunuzņēmumiem, universitātēm un daudz ko citu. Šeit būs ērtas darbavietas, laboratorijas, plašas eksperimentālās un atpūtas zonas. Dzīvojamās zonas aicinās šeit pārvākties ģimenes vai iedzīvotājus, kuriem patīk enerģiskas un aktīvas pilsētas ritms. Lielirbes pilsētiņā plānots radīt pilsētu pilsētā - vietu, kur strādāt un dzīvot un vietu, kur pavadīt laiku kafejnīcās, veikalos un bāros.

Tendenču noteicēji

„Ir patiess prieks radīt pirmšķirīgu arhitektūras telpu kopā ar SBA Urban, kura pilsētiņas redzējums atbilst Gensler ilgtspējības ambīcijām un mērķiem. Mūsu komanda uzskata, ka Rīgas pilsētiņa būs lielisks pirmais šāda koncepta paraugs Baltijas valstīs un Eiropā. Kopā mēs radīsim vietu, kurā tiks apvienota izpēte, inovācijas, darbs, atpūta un kopienas, ar mērķi radīt vidi, kas ir piemērota inovāciju attīstīšanai,” saka Gensler vadītājs un projektu direktors Lukašs Platkovskis.

Komandai jau ir piemēri, no kuriem iedvesmoties. Viens no tiem ir Šanhajas tornis - otrā augstākā ēka pasaulē, kas saņēmusi atzinību par tās arhitektūru un ilgtspējīgajiem risinājumiem ne tikai Ķīnā, bet arī ASV. Tāpat ir arī NVIDIA galvenās pārvaldes mītne Silīcija ielejā, ilgtspējīgais JCI birojs vai pasaulē pirmais ilgtspējīgais pilsētas centrs Katarā.

L. Platkovskis vēsta, ka Rīgā ieplānotais komplekss izcelsies, pateicoties tā apmēriem un dažāda pielietojuma ēku sajaukumam. Arī projekta atrašanās vieta ir pirmšķirīga - starp lidostu, vecpilsētu un blakus Rīgas universitātēm. Tādējādi tiks nodrošināts unikāls biroju, laboratoriju, dzīvokļu, kā arī dzīvojamo un videi draudzīgo platību sajaukums. „Šis projekts būs kā piemērs pasaules līmeņa dizaina un inovatīvu tehnoloģiju risinājumiem, kas organiski iekļausies Rīgas kontekstā,” norāda Platkovskis.

Ievērojams projekts vietējai arhitektūrai

Arhis Arhitekti izpilddirektors Andris Kronbergs arī piebilst, ka lieliem un ambicioziem projektiem dabiski jāiekļaujas jau esošajā infrastruktūrā un arhitektūrā, kas attīstīta desmitgadēm ilgi.

„Nopietns izaicinājums, lai radītu daudzfunkcionālu un labu ēku kompleksu, ir nodrošināt, ka dzīvojamā vide un citas funkcijas rada vienotu, labi funkcionējošu un līdzsvarotu vidi, kurā ēku telpiskā un arhitektoniskā izteiksme ir pietiekama, bet ne pārspīlēta. Ēkas un platība starp un ap tām kopīgi rada pieejamu un jauku vidi, kaut ko unikālu ar atpazīstamām īpašībām, kuras iespējams iemīlēt un dēvēt par savējām,” saka Andris Kronbergs.

Pieredzes arhitektūra

Gensler komanda aptver 50 vietas visā pasaulē un apvieno profesionāļus, kuri cenšas no jauna definēt tradicionālos arhitektūras un dizaina risinājumu standartus. Uzņēmums radījis vairākus pasaulē atzītus projektus, kas veicina tehnoloģisko attīstību un rada nākotnes darbavietas.

Arhis Arhitekti komanda strādājusi pie lielizmēra pilsētas kompleksu attīstīšanas un koncepcijas. Viens no svarīgākajiem projektiem ir pilsētas redzējums Daugavas kreisajam krastam. Starp iedzīvotājiem populāri ir arī dzīvojamo namu projekti un biznesa centri. Starp tiem ir zaļākais biroju komplekss Rīgā VERDE, ko attīstījusi SBA grupas investīciju pārvaldes kompānija Capitalica Asset Management. Visbeidzot, augstskolu ēkas un vairāki citi projekti kļuvuši par Latvijas un Rīgas arhitektūras neatņemamu sastāvdaļu.

Unikāls koncepts

SBA Urban dažu gadu laikā plāno Rīgā attīstīt pilnībā jaunu pilsētas teritoriju ar unikālu konceptu Daugavas kreisajā krastā blakus Lielirbes un Ventspils ielām. Paredzams, ka daudzfunkcionālajā kompleksā atradīsies uzņēmumu, atpūtas, izglītības, komerciālās un dzīvojamās telpas līdz 120 000 m2 platībā. Platības ziņā šis būs lielākais nekustamo īpašumu projekts Latvijas galvaspilsētā.

SBA Urban, kas ietilpst SBA Group, ir nekustamo īpašumu inovāciju uzņēmums, kas attīsta birojus, industriālās un dzīvojamās ēkas Lietuvā un Latvijā. Starp tā projektiem ir biznesa centrs Green Hall Viļņā, biznesa centri Kaunas Dock un BLC Kauņā, kā arī strauji augošais zaļākais biroja centrs Rīgā VERDE, kura pirmā kārta tiks pabeigta 2022.gada jūnijā. SBA Urban un starptautiskās arhitektu firmas 3Deluxe atjaunotais publiskais laukums Vienybės aikštė saņēmis prestižas globālās arhitektūras un dizaina balvas.