Latvijas mīksto mēbeļu ražotājs – uzņēmums SPS+ ir izgatavojis ap piecpadsmit tūkstošiem produktu. Uzņēmuma trumpis – nestandarta izmēru gultu un dīvānu izgatavošana, kā arī pasaules vadošo mēbeļu zīmolu modeļu replikas, ieviešot tajos inovatīvus elementus. Kādēļ klienti izvēlas tieši šo uzņēmumu? Kā ir izdevies iegūt kompānijas Cavalli atļauju? Kādi ir neparastākie pasūtījumi, kurus ir nācies izgatavot? Žurnāls m2 un portāls varianti.lv apspriež to ar uzņēmuma SPS+ dibinātāju Juriju Kvašinu.
– Vai kādreiz esat saskaitījis, cik mēbeļu vienību sava uzņēmuma darbības laikā ir izgatavots?
– Man pat nav jāskaita. Mums ir programma, kas visu uzskaita, – stāsta Jurijs Kvašins un vienlaikus ieskatās datorā. –15 gadu ilgajā sava uzņēmuma pastāvēšanas laikā esam izgatavojuši vairāk nekā 14 000 mīksto mēbeļu – visdažādāko formu, lielumu un dizaina dīvānus, gultas, krēslus un pufus. Te nav pieskaitīti matrači, starp citu, tieši ar matraču ražošanu mēs sākām darbību. Jau otrajā gadā sapratām, ka ir laiks pievērsties arī mēbeļu izgatavošanai, jo ik trešais klients vaicāja: „Kādēļ jūs tirgojat tikai matračus, nevis gultas? Mēs labprāt pirktu tos abus vienā vietā.”
Tādējādi tieši klienti parādīja mums ceļu uz daudz interesantāku ražošanas nišu nekā matraču izgatavošana. Matraču ražošana ir vieglāka, šajā segmentā ir lielāka konkurence, un brīvā tirgus apstākļos tā tikai pieaugs. Latvijā lielos apjomos ieved ko līdzīgu no Polijas un Lietuvas – bet šai produkcijai ir zemāka kvalitāte, bet tā ir arī daudz lētāka. Tas kaitē šīs produkcijas masveida ražošanai vietējam tirgum. Mūsu matrači, kurus mēs joprojām ražojam, ir individuāls ražojums. Tie paredzēti klientiem, kuri augstu novērtē kvalitāti un ērtību un kuri ir gatavi nedaudz vairāk par to maksāt. Mums ir izdevīgi, ka savus matračus izmantojam arī mēbeļu ražošanā. Vairums klientu, kuri ir nopirkuši pie mums vismaz vienu gultu vai dīvānu, pēc dažiem gadiem atgriežas, ja viņiem rodas vajadzība pēc kārtējā mūsu ražojuma profila. Viņi iesaka mūs saviem paziņām un draugiem – vismaz pusi pasūtījumu mēs saņemam pēc šādām rekomendācijām.
– Jūs minējāt, ka SPS+ izpilda individuālus pasūtījumus. Rīgā ir daudz mēbeļu veikalu, to skaitā arī veikalu tīkli. Kas motivē cilvēkus pirkt mīkstās mēbeles pie jums?
– Mēs tiešām neražojam ekonomiskās klases produkciju. Tomēr tajā pašā laikā mūsu cenas ir samērīgas. Mūsu klients ir vidēja līmeņa Latvijas iedzīvotājs un arī nedaudz virs vidējā. Viens no diviem galvenajiem iemesliem, kādēļ klienti izvēlas SPS+ mīkstās mēbeles, ir klientu vēlme iegūt, teiksim, kāda itāļu ražotāja dizaina mēbeles, kas viņam iepatikušās. Bet tās ir ļoti dārgas. Savukārt mēs varam izgatavot šo modeļu replikas, turklāt pilnveidojot un nodrošinot labāku kvalitāti. Jā, tiešām! Kvalitatīvākus. Mēs izmantojam augstvērtīgākus materiālus nekā Eiropas ražotāji. Piemēram, Apenīnu pussalas pārstāvju dizains un revolucionārās idejas ir plaši atzītas, bet to kvalitāte parasti pieklibo. Ja vēlēsieties iegūt skaistas un tiešām kvalitatīvas itāļu mēbeles, to cena būs vairākkārt augstāka. Pieejamākais itāļu mīksto mēbeļu zīmols, ko var nopirkt Latvijas tirgū, ir Natuzzi. Viņu dīvānu cenas sākas no 2 000 eiro un vairāk. Pie mums līdzīgs ražojums izmaksā krietni lētāk.
Tiesa, iepriekš minēto nevar attiecināt uz ādas mēbelēm, jo mēs izmantojam tikai Vācijā apstrādātas ādas. Šī materiāla iegādē mēs nesadarbojamies ne ar Baltijas, ne Polijas ražotājiem. Uzskatām, ka viņu produkcijas kvalitāte ir zemāka, un nevēlamies pakļaut riskam savu reputāciju. Mēs atzīstam materiālus, kas arī pēc pieciem un septiņiem gadiem nebūs zaudējuši savas īpašības un vizuālo pievilcību.
– Jūs tik bezbailīgi stāstāt, ka izgatavojat replikas...
– Viss taču ir legāli, autortiesības mēs nepārkāpjam. Pilnīgi visās replikās mēs ieviešam savus uzlabojumus. Nav nevienas tādas, kas būtu izgatavota precīzi tieši tāda kā tās paraugs.
Stāstīt par to atbrīvoti, vaļsirdīgi, bez satraukuma man ļauj arī šāds notikums. Kāds Latvijas dizaineris pasūtīja mums populārā zīmola Cavalli gultas repliku no viņu mēbeļu sērijas Vissionare. Ko man nozīmē Cavalli? Tas ir viens no mūsu biznesa etaloniem, kam vajadzētu līdzināties. Es viņus apbrīnoju. Gatavojoties šim pasūtījumam, es pētīju viņu produktu katalogu un sapratu, ka daudzi Latvijas interjera dizaineri savu iedvesmu rod tieši Vissionare katalogā un ka vēlāk tās uzskata par savām idejām. Es atklāju, ka daudzas mēbeles, ko esam gatavojuši pēc vietējo dizaineru pasūtījuma, ļoti lielā mērā līdzinās Vissionare produkcijai. Pirms tam es to pat neapjautu.
Sākotnēji mēs mēģinājām sazināties ar Cavalli pārstāvjiem Latvijā. Bet mums neatbildēja. Vērsāmies pie galvenā biroja ar lūgumu atsūtīt mums ne vien konkrētās gultas tehniskās detaļas, bet tās precīzāku vizualizāciju. Mums uzreiz pārjautāja: „Kādam mērķim jums tas ir vajadzīgs?” Atklāti atbildējām, ka esam saņēmuši pasūtījumu par šādas gultas izgatavošanu un vēlamies to veikt, ieviešot savus uzlabojumus. Rakstījām, ka mums nepieciešama papildu informācija, lai izpildītu pasūtījumu kvalitatīvi. Lai nesabojātu viņu ideju. Un saņēmām atbildi: „Pateicamies par atklātību un esam gatavi sniegt jums nepieciešamo informāciju.” Kopš tā laika ik gadu mēs saņemam no Cavalli katalogu ar jaunāko. Dzīvē ir svarīgi būt godīgam!
– Tātad viena jūsu klientu grupa ir tie, kuri vēlas iegūt dizaina mēbeļu replikas. Jūs teicāt, ka ir vēl otra grupa.
– Otra grupa ir klienti, kuriem ir iepatikušās kādas konkrētas mīkstās mēbeles, bet tās neatbilst telpas lielumam vai plānojumam. Ir atrasts, kas patīk, bet tas neder. Mēs varam piemērot iepatikušos preci jebkuram telpas plānojumam, savstarpēji saskaņot dažādus mēbeļu elementus. Kombinēt tos. Neviens veikals nepiedāvā šādu pakalpojuma iespēju – piemērot mīkstās mēbeles konkrētai telpai. Un cilvēki ir gatavi maksāt, lai iegūtu sev vēlamo rezultātu. Tādējādi mums ir divas galvenās pircēju grupas – tie, kuri nevar iegādāties vēlamās dizaina zīmolu mēbeles to cenu dēļ, un tie, kuriem iepatikušās mēbeles neder konkrētajai telpai.
– Vai pasludinātās ārkārtas situācijas laikā ieviestais mēbeļu veikalu darbības ierobežojums ir veicinājis interesi par jums?
– Es negribētu teikt, ka ir iestājies zelta laikmets, bet pasūtījumus saņemam vairāk. Nozīmīgs faktors bija arī tas, ka pandēmijas laikā nav mainījusies mūsu klientu maksātspēja. Pašlaik vidējais termiņš pasūtījuma izgatavošanai ir pusotrs mēnesis.
– Pēdējos gados Rīgā pieaug dzīvokļu pārdošanas apjomi jaunajos projektos. Vai šis process kādā veidā ietekmē jūsu biznesu?
– Ne īpaši. Pēdējā reize, kad pieredzējām pasūtījumu vilni saistībā ar norisēm nekustamo īpašumu tirgū, bija 2013.-2014. gads, kad Krievijas iedzīvotāji masveidā pirka dzīvokļus Rīgas centrā un Jūrmalā, lai iegūtu uzturēšanās atļaujas Latvijā. Mēs ne tikai ražojām mēbeles, bet arī paši tās piegādājām. Toreiz lielākais pasūtījumu apjoms bija no Jūrmalas. Kopš 2014. gada rudens, kad tika mainīti pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā piešķiršanas noteikumi ārvalstu pilsoņiem, kas iegādājās nekustamo īpašumu, arī mūsu pasūtījumu skaits samazinājās.
Daļu no jaunajiem dzīvokļiem ekonomiskajā segmentā tagad iegādājas tamdēļ, lai tos izīrētu. Šo dzīvokļu pircēji nav mūsu mērķauditorija, viņi izvēlas vienkāršākas mēbeles – pērk visu IKEA. Neviens nepasūta dārgas mēbeles īres dzīvoklim.
– Vai jūsu uzņēmuma 15 darbības gados ir mainījusies klientu gaume, izvēloties mēbeļu krāsu?
– Nē. Klientu gaume ir nemainīga. Grūti pateikt, ko viņi vairāk izvēlas - modernu vai klasisku stilu. Abi šie stili ir pieprasīti. Klienti, kuri savu mājokli iekārto paši, biežāk izvēlas klasisko stilu; ja viņi piesaista dizaineri, tad viņš mēģina iedzīvināt modernākas dizaina vēsmas. Krāsu spektrs? Arī tas nemainās – vairumā gadījumu klienti vēlas mierīgus, smilšu krāsas toņus. Patīk arī pelēkie un dūmakaini pelēkie toņi. Spilgtas krāsas izraugās reti. Esmu ievērojis vienu tendenci – apaļas gultas spilgtās krāsās biežāk izvēlas Balzaka vecuma sievietes.
– Apaļas formas ir iepatikušās?
– Pieprasījums pēc tām ir stabils. Apaļas gultas ar atzveltni lieliski iederas mansarda dzīvokļu interjerā. Tās palīdz neitralizēt zemo griestu augstumu jumta un sienas savienojuma vietā. Dīvāni mēdz būt ļoti atšķirīgi. Piemēram, glāzīšu formā. Mēs cenšamies piepildīt jebkuru mūsu klientu iegribu.
– Kāds ir bijis visneparastākais pasūtījums?
– Mums bija viens pasūtījums, par kura tehnisko risinājumu krietni palauzījām prātus. Kāds klients gribēja savā mājā gultu un dīvānu, kuru izgatavošanā vajadzēja izmantot automašīnas Cadillac korpusu un elementus. Galu galā automašīnas priekšējo daļu mēs iebūvējām funkcionālā gultā un izveidojām to tādējādi, ka tā līdzinājās automašīnai. Motora pārsegā ierīkojām mini bāru ar apgaismojumu, pat mašīnas lukturi darbojās. Savukārt no mašīnas aizmugurējās daļas mēs izgatavojām dīvānu. Lai veiktu šo pasūtījumu, bija jāizpēta grāmatu kalni. Šāds stils ir ļoti populārs ASV, bet, papētot, ko viņi piedāvā klientiem, mēs no tā atteicāmies. Tas bija pārāk vienkāršs, un arī gultas vairumā gadījumu bija zaudējušas savas labākās īpašības. Mēs centāmies panākt, lai ir gan skaisti, gan ērti gulēt.
– Vai tas bija arī dārgākais pasūtījums?
– Nē, dārgākā dīvāna rekords pieder kādam ādas dīvānam. Tā bija itāļu ražojuma replika, ļoti liels, mēs izmantojām vienu no dārgākajām ādām, kādu lieto apdarē. Lai nesatrauktu lasītājus ar milzu skaitļiem, pateikšu vien to, ka mūsu ražotas divguļamās gultas vidējā cena ir ap 900 eiro, dīvāna – 600 eiro.
– Nobeigumā praktisks jautājums: kam vispirms jāpievērš īpaša vērība, pērkot mīkstās mēbeles?
– Noteikti ir jāizvērtē materiālu kvalitāte, nedrīkst pievērst uzmanību tikai izskatam un cenai. Ļoti bieži klienti novērtē tikai mīkstās mēbeles izskatu. Vai arī nepareizi secina – ja cena ir augsta, tad arī kvalitāte būs laba. Ja vēlaties nopirkt dīvānu vai gultu, kas kalpos ilgus gadus, jāizpēta rāmis un iekšējais pildījums. Dīvāns vai gulta ar greznu apdares audumu atgādina konfekti, kas ietīta spilgtā konfekšu papīriņā. Tikai to atverot, sapratīsiet, kas atrodas iekšā. Bieži vien nekā laba tur nav.
Piemēram, mēs izmantojam tikai Latvijā ražotu presēto saplāksni, jo tas ir labākais Eiropā. Savukārt pildījumu mūsu mēbelēm iepērkam Eiropā. Audumus pērkam no pārbaudītām ražotnēm Beļģijā, Itālijā, Polijā... Arī mehāniskās detaļas un dekoru elementus ievedam no ārvalstīm, pat skrūves. Jā, tas ir nedaudz dārgāk, bet mūsu kā ražotāja reputācija ir garantija, ka mūsu preces ir kvalitatīvas un ir tās vērtas!