Atšķirībā no 2020.gada pavasarī notiekošo saistībā ar pandēmiju četrzvaigžņu viesnīca Hilton Garden Inn Riga Old Town turpināja strādāt otrā lokdauna apstākļos, kas Latvijā tika ieviests kopš 6.decembra. Kā var izdzīvot, un ar kādām grūtībām gribot negribot jāsaskaras? Vai viesnīca plāno īstenot iecerētos attīstības plānus? Par šiem jautājumiem žurnāls m2 un portāls varianti.lv aprunājas ar Lauri Gedroviču, viesnīcas Hilton Garden Inn Riga Old Town vadītāju, kurš uzskata, ka tādu tūristu skaitu kā 2019.gadā Latvija pieredzēs ne agrāk kā 2024.gadā.
– Hilton Garden Inn Riga Old Town - viena no pēdējām jaunajām viesnīcām, kuras atvēra Rīgas centrā pirms koronavīrusa pandēmijas. Tās būvniecība un aprīkošana ar visu nepieciešamo izmaksāja 13,5 miljonus eiro. Bija arī paredzēts paplašināt viesnīcu. Bet... koronavīruss mūsu dzīves plānos ieviesa nežēlīgas korekcijas.
– Mūsu viesnīcas darbības sākums bija ļoti labs: svinīgi atklājām viesnīcu Hilton Garden Inn Riga Old Town 2019.gada septembrī, decembrī, pēc trim mēnešiem, viesnīcas numuriņu piepildījums sasniedza 80%. Tas bija lielisks rezultāts, ņemot vērā to, ka viesnīca nupat, nupat bija ienākusi tirgū. Bez šaubām, lielu lomu spēlēja viesnīcas lieliskā atrašanās vieta vecpilsētā, netālu no Latvijas galvaspilsētas galvenajām apskates vietām, un tas, ka Hilton ir pazīstams viesnīcu zīmols pasaulē.
Tomēr no mums neatkarīgu iemeslu dēļ pozitīvais periods bija neilgs: 2020.gada pavasarī, sākoties koronavīrusa pandēmijai, viesnīcas piepildījuma rādītāji slīdēja lejup. Viesnīca bija jāslēdz, un jādodas dīkstāvē no aprīļa vidus līdz jūnija vidum. Pēc dīkstāves, kad vērām vaļā durvis viesiem, nostabilizējāmies – jūlijā, t.i., otrajā mēnesī pēc dīkstāves, numuriņu piepildījuma rādītājs bija 70%. Godīgi sakot, par šādu viesu pieplūdumu bijām pārsteigti, pat nebijām tam gatavi. Kādā brīdī trūka darbinieku. Tomēr tikām galā ar esošajiem resursiem.
Taču kopš 2020.gada rudens viesnīcas piepildījuma rādītāji atkal slīdēja lejup. Tomēr atšķirībā no daudziem mūsu kolēģiem - konkurentiem šoreiz mēs viesnīcu ciet neslēdzām un nolēmām pārlaist sarežģīto laiku strādājot. Pēdējos trijos četros mēnešos pieprasījums pēc viesnīcas Hilton Garden Inn Riga Old Town numuriņiem ir aptuveni 20% -25%. Vietējie iedzīvotāji nodrošina 95% viesnīcas piepildījuma. Tie ir mūsu valsts iedzīvotāji, kuri dodas no reģioniem uz galvaspilsētu atpūsties, apskatīt ievērojamākās vietas un pastaigāties. Atvaļinājumi netika atcelti, un, ja nav iespējams aizbraukt uz ārzemēm, cilvēki dodas uz Rīgu, lai citos apstākļos pavadītu laiku labā viesnīcā un gūtu iekšēju mieru. Pēdējos mēnešos mums ir bijuši klienti no Spānijas, Itālijas, Vācijas, Anglijas un ASV. Bet viņus var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem.
– Jūsu kā viesnīcas vadītāja noskaņojums 2020.gada pavasarī un rudenī ļoti atšķiras?
– Galvenais un vissvarīgākais: atšķirībā no pavasara ziemā turpinājām strādāt. Tostarp arī pateicoties dīkstāves pabalstiem un grantu atbalstiem, ko piešķīra Valsts ieņēmumu dienests un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra. Šie līdzekļi ļāva turpināt darbību, lai arī pieprasījums bija neliels. No savas puses darījām un darām visu, lai pie mums viesi justos droši. Mums pastāvīgi ir jādomā par mūsu pakalpojuma attīstību. Kaut arī Rīgas centrā ir slēgtas aptuveni 30 viesnīcas un pakalpojumu cenas samazinājušās, konkurence vēl aizvien ir ļoti augsta.
– Vai viesnīcas numuriņu cenas ir būtiski samazinājušās?
– Patiesībā tā arī ir ierasta situācija, ka viesnīcas numuriņu cenas ļoti atšķiras atkarībā no sezonas. Gada griezumā starpība var sasniegt 40%. Ir skaidrs, ka pašreizējās cenas ir viszemākās, un tās ir apmēram par ceturtdaļu zemākas nekā parasti šajā sezonā. Tam ir arī savs loģisks skaidrojums: mēs sniedzam mazāk pakalpojumu. Pat restorāns ir slēgts, janvārī viesiem piedāvājam tikai brokastis.
– Vai Vecgada vakarā bija viesi?
– Daudzu numuriņu rezervēšana uz Jauno gadu un Ziemassvētkiem tika veikta decembra sākumā. Tomēr, tiklīdz kļuva skaidrs, ka Latvijā tiek ieviesti jauni ierobežojumi un komandantstunda, parādījās atteikumi. Tieši Vecgada vakarā mūsu viesnīcā bija aizpildīti apmēram 30% numuriņu – mēs spējām piedāvāt un nodrošināt viesiem drošas svētku vakariņas.
– Vai jūs nemulsina to jauno viesnīcu piedāvājumu pārpilnība Rīgā, kuri parādījās 2018. -2019.gadā? Kopējais ikgadējais viesnīcu piepildījums nozarē arī pirms pandēmijas nesasniedza 50%.
– 2019.gadā tikai atgriezos no Anglijas un, manuprāt, galvenais, ko meklē ceļotāji, ir servisa kvalitāte un dažādība, kas tiek piedāvāta. Es, dodoties uz kādu valsti, izpētu TripAdvisor vai Booking vērtējumus, lai iegūtu priekšstatu par savu naktsmītni. Viesnīcai Hilton Garden Inn Riga Old Town šajā ziņā viss ir kārtībā. Reitingā no 469 vietām, kurās Rīgā var apmesties, esam otrie. Bet servisa ziņā esam vieni no līderiem Latvijā.
– Atklājot viesnīcu Hilton Garden Inn Riga Old Town, tika paziņots par viesnīcas paplašināšanu abās Grēcinieku ielas pusēs. Vai zemes gabali jau nopirkti?
– Šie plāni vēl aizvien ir aktuāli. Ir mainījušies tikai termiņi. Līdz pandēmijai bija plānots pabeigt piebūvi 2022.gadā, tagad runājam par to, ka tikai 2022.gadā uzsāksim darbu. Viss pārējais projektā – papildu 75 numuriņi jau 100 esošajiem, jaunas telpas izveide konferenču rīkošanai, restorāna paplašināšana Kungu ielas pusē – paliek nemainīts.
Piebildīšu, ka Hilton tīkls plāno uzsākt 2022.gadā savas viesnīcas (apmēram ar 200 numuriņiem) būvniecību blakus starptautiskajai lidostai Rīga, 400 metru attālumā no tās.
– Jūsu viesnīcai ir kredītsaistības – daļu no būvniecības izmaksām sedz banka. Kā ir ar maksājumiem pandēmijas laikā?
– Banka ir bijusi izprotoša un apmierinājusi mūsu lūgumu piešķirt līdz pandēmijas beigām brīvdienas pamatsummas atmaksai. Līdz ar to pašlaik tiek maksāti tikai kredīta procenti.
– Ir vēl viena sāpīga tēma jebkuram biznesam, kuram ir savs īpašums Rīgas centrā, – nekustamā īpašuma nodoklis. Tas stipri “sit pa uzņēmēju kabatu”: darbinieku atalgojumu valsts kaut kā kompensē, tomēr nodoklis gan ir jāmaksā.
– Esmu personīgi mēģinājis runāt par šo tematu ar Rīgas domi, cenšoties noskaidrot, kā var samazināt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu. Diemžēl šādas iespējas nav. Vienīgais labums – pandēmijas laikā ir atļauts atlikt šo maksājumu vai sadalīt to vairākos maksājumos: veikt pārskaitīju-mus katru mēnesi. Mūs tas neglābs, ņemot vērā to, ka nekustamā īpašuma nodokļa ikmēneša maksājums, kas tiek iekasēts pēc likmes 1,5% no kadastrālās vērtības, ir 6 500 (!) eiro mēnesī. Vai mēs strādājam vai nestrādājam – vienalga, esi tik labs, maksā! Arī Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija ir mēģinājusi runāt par šo jautājumu, bet nekāda saprātīga risinājuma šai problēmai nav. Algas tiek kompensētas, nodokļa maksājums – bez atlaidēm.
– Ņemot vērā viesnīcu ķēdes Hilton starptautisko statusu, vai jūs sadarbojaties ar kolēģiem? Vai situācija citu valstu viesnīcu biznesā atšķiras no jūsējās?
– Daudzus gadus esmu strādājis Anglijā, vienā no Hilton pēdejām viesnīcām - Hilton viesnīcā Bristoles lidostā. Nesen telefoniski runāju ar bijušajiem britu kolēģiem. Teica, ka Anglijā daudzas viesnīcas ir slēgtas un daļa cilvēku ir zaudējusi darbu. Eiropā ir vietas, kur situācija ir vēl sliktāka nekā Latvijā. Varu teikt, ka mūsu viesnīcā Hilton Garden Inn Riga Old Town 2019.gada decembrī strādāja 55 cilvēki, 2020. gada decembrī – 15. Tātad gada laikā mazāk par 40 cilvēkiem. Es zinu, ka daži no viņiem bija spiesti doties peļņā uz ārzemēm. Latvijā iesākumā pabalstu maksā 50% apmērā tikai pāris mēnešu, bet pēc tam tā apmēru būtiski samazina, − ar šo naudu ir neiespējami izdzīvot.
– Kādam scenārijam gatavojaties 2021.gadā?
– Vakcinācija Latvijā un pasaulē notiek un „uzņem apgriezienus”. Ceļošana kļūs drošāka. Tas ļaus tūrisma nozarei atgūties. Prognozēju, ka pozitīvas pārmaiņas varētu sākties 2021.gada aprīlī.
– Latvijas nekustamā īpašuma tirgus speciālisti izsaka optimistiskus minējumus, ka šādā situācijā, kādā nekustamā īpašuma tirgus bija 2019.gada beigās, tas varētu atgriezties 2021.gada beigās. Cik ātri, jūsuprāt, atjaunināsies tūrisma nozare?
– Mans personīgais viedoklis – tādu tūrisma plūsmu, kādu redzējāt Rīgā un Latvijā 2019.gadā, neredzēsim ne 2021., ne 2022.gadā. Visticamāk, mēs varēsim vieglāk uzelpot tikai 2023.gadā, kad viss būs atjaunojies un atkal sācis attīstīties.
05.03.2021