Šīs vasaras sākumā pilnībā tiks pabeigts Latvijā vērienīgākais privāto investīciju projekts – daudzfunkcionālais komplekss Z-Towers. Reizē ar tā nodošanu ekspluatācijā Rīga saņems plašas, jaunas telpas, tostarp arī īres mājokļus, un arī prestižas biroju telpas, kas būs cienīgas uzņemt lielu starptautisko kompāniju pārstāvniecības.

Projekts tika iecerēts vairāk nekā pirms piecpadsmit gadiem, taču tā īstenošana ieilga dažādu iemeslu dēļ, arī ar tirgus procesiem saistītu iemeslu dēļ. Nācās piedzīvot arī projekta koncepcijas transformāciju. Taču, kā mēdz teikt, viss labs, kas labi beidzas: komplekss faktiski ir pabeigts un pašlaik tiek nodots ekspluatācijā. Jau šovasar tajā sāks kūsāt jauna dzīvība. Šī notikuma priekšvakarā žurnāls M2 un portāls varianti.lv vērsās pie Towers Construction Management JSC komercdirektora Andžeja Negulinera ar lūgumu pastāstīt mūsu lasītajiem par daudzfunkcionālā kompleksa galīgo versiju, lai potenciālajiem nomniekiem, īrniekiem un pircējiem būtu priekšstats par to, ko viņi var sagaidīt. Z-Towers kā objekts ir gan grandiozs, gan arī viens no Latvijas tirgū sarežģītākajiem un pamanāmākajiem.
„Vispirms pastāstīšu dažus plaši pieejamus faktus, kas spilgti raksturo mūsu pieeju darbam un tā vērienu,” Andžejs Neguliners mūs uzaicina pastaigā pa augstceltņu kompleksu. „Kad teritorijā starp Daugavgrīvas, Krišjāņa Valdemāra ielas un Raņķa dambi esošais apbūves gabals nonāca mūsu rokās, tajā bija vairākas laika zoba sagrauztas būves. Esam atjaunojuši arhitektūras ansambli, piepildījuši tā piecas ēkas ar mūsdienīgu saturu un iekļāvuši tās kopējā koncepcijā. Nākotnē izmantosim tās kā iznomājamus komerciālos nekustamos īpašumus. Tā ir, tā teikt, projekta pavadošā daļa. Mūsu galvenais lepnums, protams, ir augstceltņu torņi. Esam pārliecināti, ka ar laiku tie kļūs par vienu no atpazīstamākajiem Latvijas galvaspilsētas arhitektūras simboliem.
Abu Z-Towers torņu cilindrus pakājē apvieno piecstāvu virszemes paaugstinājums – stiklota un par torņiem platāka būves daļa. Torņi atšķiras gan pēc to augstuma, gan platības. Vanšu tiltam tuvāk esošā pirmā torņa augstums ir 117 metru, katra stāva platība ir 630 kvadrātmetru. Otrais tornis ir tikpat augsts kā Pēterbaznīca, kuras torņa smaile sniedzas 123 metru augstumā. Būvēt augstāk Latvijas galvaspilsētā nav pieņemts. Tad nu mēs kā apbūvētāji esam atdevuši pienācīgu cieņu vēsturiskajai celtnei – un otrais tornis nav augstāks par Pēterbaznīcu. Tādējādi mūsu otrais tornis ir 123 metrus augsts. Šī torņa stāva platība ir lielāka nekā pirmajā – 870 kvadrātmetru.
Ir jāsaprot, ka manis nosauktie augstuma parametri ir tikai mūsu kompleksa redzamā daļa. 12 metru dziļi pazemē iesniedzas vēl četri līmeņi. Tajos ir izvietotas tehniskās telpas un pazemes garāža. Tajā vienlaikus var izvietot 628 vieglos automobiļus. Jāpiezīmē, ka Latvijā nav līdzvērtīgas būves šai.”
Towers Construction Management JSC komercdirektora stāstījuma laikā ieejam pa 12 metrus plato pandusu (slope ramp) garāžā, kurā var iebraukt no Daugavgrīvas ielas puses. Kompleksam ir vēl viena iebrauktuve un izbrauktuve no Raņķa dambja puses.
Garāža atbilst būves vērienīgumam: plaša, tajā var izvērsties – pat džipi varēs iebraukt bez jebkādām problēmām, jo garāžas griestu augstums ir gandrīz trīs metri. Lai arī Z-Towers auto novietnē ir jūtams pazemes garāžām raksturīgais minimālisms, tajā ir arī interjera dizaina elementi. Atsevišķas vietas ir paredzētas cilvēku ar īpašām vajadzībām mašīnām un arī elektromobiļu novietošanai un uzlādei. Ir ierīkoti arī mašīnu mazgāšanas boksi. Interesanti, ka vietas garāžā nav paredzēts pārdot – tikai izīrēt. Kompleksa viesiem ir rezervēts augšējais, raugoties no ielas, līmenis, kur par auto novietošanu tiks iekasēta stundas maksa.
No garāžas dodamies augšup – uz piecu līmeņu podiju. Lūk, šeit tiešām rodas iespaids, ka atradies nevis Rīgā, bet kādas lielas Eiropas pilsētas biznesa centrā. Ieeja patīkami pārsteidz ar savu gaisīgumu un brīvo telpu: tā ir atvērta veseliem trim līmeņiem. Foajē ir iekļauta telpā starp torņiem – it kā korpusa fasādes pusē. Pie pašas ieejas torņos ir izvietotas konsjeržu letes: viena vienam tornim, otra – otram. Pa labi un pa kreisi no pirmajā līmenī starp torņiem izvietotā gaiteņa paceļas divas dizaina kāpnes, kas ved uz augstākiem līmeņiem. Podijs liek mums tajā uz brīdi uzkavēties, paceļot galvu, lai ar interesi aplūkotu šo telpu.
„Podijs – tā ir vieta, kur satiekas mūsu daudzfunkcionālā kompleksa apmeklētāju, iedzīvotāju un darbinieku plūsmas. Pēc mūsu aprēķiniem, visa kompleksa maksimālā noslodze varētu sasniegt 4500 cilvēku. Podijā izvietosim visdažādākos pakalpojumus,” ekskursiju turpina Andžejs Neguliners. „Pirmo līmeni atdosim mazumtirdzniecībai. Ar dažiem mazumtirgotājiem jau ir noslēgti sadarbības līgumi, ar citiem notiek intensīvas sarunas. Šeit tiks izvietots gan restorāns, gan foajē bārs. Esam paredzējuši vietu nelieliem boutique veikaliem, apkalpošanas sfēras objektiem un bankas filiālei. Iespējams, būs arī prestižu automobiļu salons.
Būtiskas izmaiņas, salīdzinot ar pirms diviem trim gadiem pieteikto koncepciju, ir piedzīvojis fitnesa klubs. Nolēmām tam atdot visu otro līmeni. Šeit aptuveni 2000 kvadrātmetru platībā tiks izvietota luksusa atveseļošanās iestāde. Līgums ar šīs iestādes operatoru ir jau noslēgts. Fitnesa klubā būs arī 25 metrus garš baseins. Tiek izrādīta interese arī par frizētavas, skaistumkopšanas un arī par medicīnas salona platību nomāšanu. Paaugstinājuma trešais līmenis ir sagatavots restorāna zonai ar maināmu koncepciju. Dienā tā galvenais uzdevums būs operatīvi paēdināt torņos strādājošos darbiniekus un atpūtniekus, bet vakaros – tam būs jākļūst par vietu, kur gardēžiem patīkami un rāmi pavadīt laiku. Šajā pašā līmenī, iespējams, tiks izvietota arī veselības zona, kurā visi interesenti varēs nodarboties ar jogu vai saņemt masiera pakalpojumus. Savukārt paaugstinājuma augšējos līmeņos esam paredzējuši izvietot konferenču zāli, kas būs piemērota dažādu lietišķu pasākumu organizēšanai. Ceram, ka šogad un 2020.gadā izdosies aizpildīt lielāko daļu paaugstinājuma platību ar nomniekiem.”
– Kādiem mērķiem plānojat izmantot torņus? To koncepcija taču daudzkārt mainīta, – braucot ar liftu uz torņa augšējiem stāviem, žurnāla M2 un portāla varianti.lv korespondents vaicā Towers Construction Management JSC komercdirektoram (vērtīgi zināt, ka kompleksā ir 15 liftu, kas spēj attīstīt ātrumu līdz 4,5 m/sek.). Sasnieguši vajadzīgo stāvu, apstājamies, aiz muguras pilsētas panorāmas fons.
– Latvijas un starptautiskajā tirgū nekustamos īpašumus piedāvājam divos galvenajos premiālajos segmentos – biroju un dzīvojamā segmentā. Augstākajā un plašākajā tornī izvietosim biroju telpas, bet otrajā – dzīvokļus. Par tiem pastāstīšu vispirms. Kompleksā Z-Towers ir kopumā 196 dzīvokļi. To platība ir no 40 līdz mazliet vairāk par 300 kvadrātmetriem. Visplašākie dzīvokļi aizņem pusi stāva. Tā kā fasādes risinājums ir unikāls (to piedāvāja viens no pasaulē pazīstamākajiem arhitektiem – Helmut Jahn), visos dzīvokļos ir iespējama dabiskā vēdināšana. To nodrošina atverami vēdlogi.
Plānojuma ziņā tornī ir gan studio tipa dzīvokļi, gan dzīvokļi ar vienu, divām un trim guļamistabām. To apdares pakāpe ir tieši atkarīga no tā, kāda veida darījumam ir paredzēts dzīvoklis. Tas ir tādēļ, ka debesskrāpī esošo dzīvokļu platību esam sadalījuši divās daļās. Tie, kuri atrodas no 4. līdz 18.stāvam, ir pieejami tikai īrēšanai. Šobrīd esam sagatavojuši vairākus stāvus ar pilnībā mēbelētiem dzīvokļiem, uz kuriem, sākoties vasarai, jau varēs pārcelties iemītnieki. Ja, izīrējot dzīvokļus, būs jūtams piedāvājuma deficīts, mēbelēsim nākamos. Turklāt klienti pēc mūsu demonstrācijas piedāvājumu iepazīšanas varēs izvēlēties, kurā stāvā (līdz pat 18.stāvam) viņi vēlētos saņemt analoģisku īres mājokli. Šādā gadījumā vajadzēs pagaidīt pāris mēnešus, kamēr dzīvoklis tiks mēbelēts, un tikai tad pārcelties. Īres mājokļu interjeru sagatavošanai esam pieaicinājuši četrus vietējos dizainerus, kas nodrošinās daudzveidīgu apdares stilistiku un iekšējo piepildījumu.
– Kādas ir piedāvāto īres dzīvokļu cenas?
– No 20 eiro/m² atkarībā no stāva un no tā, uz kuru pilsētas daļu ir vērsti logi. Vērojot tirgu, esam secinājuši, ka par šādām cenām tiek slēgti darījumi arī par ekskluzīviem dzīvokļiem. Turklāt pluss ir tas, ka īres maksā ir iekļauti arī koplietošanas zonu uzturēšanas izmaksas.

Pārdošanai piedāvātie 72 dzīvokļi  ir izvietoti no 19. līdz 29.stāvam. Pievērsīsimies pārdošanai piedāvātajiem dzīvokļiem – to ir 72. Tornī šie dzīvokļi ir izvietoti no 19. līdz 29.stāvam. Tornī ir arī 30.stāvs, taču tajā sākotnēji plānotais penthauss pagaidām ir izņemts no piedāvājuma. Šajā stāvā mēs veiksim nelielu remontu un izmantosim to sabiedriskiem pasākumiem. Visus pārdošanai izliktos dzīvokļus piedāvājam tikai ar pelēko apdari. To apdares dizaina risinājums un piepildījums ir pašu pircēju privilēģija. Esam nodomājuši vienmēr būt atvērti darījuma detaļu apspriešanai ar pircējiem, taču Z-Towers dzīvokļu cenu izkliede būs robežās no 250 000 līdz 3 500 000 eiro. Atzīmēšu arī šādu niansi: dzīvokļu īpašnieki un īrēto dzīvokļu iemītnieki liftos nesatiksies – šīs plūsmas ir nošķirtas.
Towers Construction Management JSC un arī Z-Towers īpašnieks ir uzņēmumu grupa SPI Group. Projektu tā nopirka 2005.gadā tehniskās dokumentācijas izstrādes stadijā. Saskaņā ar agrāk publiskoto informāciju projekta investīciju apmērs pārsniedz 200 milj. eiro.– Pastāstiet, lūdzu, par biroju torni.
– Tā platība ir 25 000 kvadrātmetru (sarunas gaitā pārejam uz šo torni – ).
Vismazākā piedāvājuma platība ir 200 m². Nosacīti tā ir ceturtā daļa stāva platības. Varam piedāvāt biroju telpas, kas ir nedaudz lielākas par 400 m², 600 m² un 830 m² – tā tas sanāk inženiertehniski. Ja klientiem būs nepieciešams, varam piedāvāt arī vairākus stāvus. Pašlaik piedāvājamās platības ir atklātas telpas formātā un bez apdares. Nākamie nomnieki var paši izvēlēties viņu vajadzībām nepieciešamo platību un izveidot vajadzīgo konfigurāciju. Pirmajā posmā mēs piedāvājam nomāt telpas no 4. līdz 10.stāvam. Savukārt no 11. līdz 29.stāvam telpas ir rezervētas lielajiem jeb enkurnomniekiem. Visiem biroju torņa nākamajiem klientiem piedāvājam arī vispusīgu palīdzību pēdējās apdares veikšanā. Mēs sadarbojamies gan ar slaveniem arhitektiem, gan plānotājiem, gan dizaineriem. Novērtēt Z-Towers biroja kvalitāti un eleganci var, apmeklējot biroju torņa 13.stāvu, kur esam izveidojuši demonstrāciju biroju.
Apsteidzot jūsu jautājumu par cenām, pateikšu, ka par mazākajiem piedāvājumiem, kuru platība ir 200 m², mēs prasām aptuveni 25 eiro/m². Pārējos gadījumos ņemsim vērā klientam nepieciešamās platības un izvēlēto stāvu.
– Kad varēs teikt, ka Z-Towers būvniecības procesam ir pielikts punkts?
– To var teikt jau tagad! Pašlaik (saruna notika aprīlī – ) būvnieki projektu beidz. Pēc tam darbu uzsāks komisija, kas objektu pieņems ekspluatācijā. Tam būs vajadzīgs laiks: tādu objektu, kāds ir mūsu augstceltņu komplekss, pieņemšana ekspluatācijā nenotiek katru dienu! Domāju, vasaras pirmajā pusē visi dokumenti būs parakstīti un nākamie iedzīvotāji, īrnieki un nomnieki sāks pārcelties uz kompleksu. Ir svarīgi piebilst, ka mūsu torņu izturības rezerve daudzkārt pārsniedz visas šādām būvēm izvirzītās normatīvu prasības.
– Kas varētu būt jūsu nomnieki un pircēji?
– Z-Towers ir starptautiska un Eiropas mēroga projekts. Mēs gaidām Latvijas lielāko uzņēmumu pārstāvjus, kuriem ir svarīgs viņu galvenā biroja vietas statuss. Tas pats attiecas arī uz mūsu mājokļu piedāvājumu. Vienlaikus mēs lieliski saprotam, ka mūsu galvenie biroju nomas klienti ir lielo pasaules kompāniju pārstāvniecības. Intensīvi strādājam, lai viņus piesaistītu Latvijai un konkrēti mūsu projektam. Z-Towers piedāvātie apstākļi ir unikāli. Vadošajiem starptautiskajiem uzņēmumiem tie ir izdevīgāki nekā, piemēram, Maskavā, Londonā, Berlīnē, Parīzē, Stokholmā un citās pilsētās. Mums par labu ir arī tas, ka tuvākajos gadu desmitos Rīgā un Latvijā nav gaidāmi kompleksi, kas būtu līdzvērtīgi mūsējam!