Pārcelšanās uz jaunu mājokli ir kā pirmskāzu rīts – elpu aizraujoša, haotiska un pilna ar pārsteigumiem. Tā ir diena, kurā sapņi par jaunu sākumu mijas ar praktiskām ķibelēm – pazudušiem dvieļiem un galda piederumiem. Tā ir arī atklāsme, ka gulēšana uz piepūšamā matrača nav tik romantiska, kā gaidīts, un pusnakts izsalkums pie tukša ledusskapja – pavisam reāls. Lai jaunais sākums būtu patiesi priecīgs, nevis nogurdinošs, nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti ir sagatavojuši praktisku sarakstu ar lietām, ko cilvēki visbiežāk aizmirst, bet kuras nevajadzētu aizmirst, pārvācoties uz jaunu mājokli.
- Internets nav pašsaprotams
Televīzija šodien daudziem vairs nav prioritāte, toties stabils internets mājoklī ir būtiska ikdienas nepieciešamība, it īpaši attālinātā darba apstākļos. Bieži vien vienīgais pagaidu risinājums ir mobilā interneta “hotspots”, taču tas ne vienmēr spēj nodrošināt nepieciešamo stabilitāti, it īpaši videozvaniem vai apjomīgu datu pārsūtīšanai. Šādos apstākļos ne viens vien jaunais iemītnieks pavada pirmo darba nedēļu, sēžot uz grīdas ar portatīvo datoru klēpī cerībā, ka savienojums nepārtrūks sapulces vidū. Eksperti norāda – pat ja mājoklī jau ir izbūvēts pieslēguma vads, tas vēl nenozīmē aktīvu interneta piekļuvi. Jau laikus jāizvēlas pakalpojuma sniedzējs un jāslēdz līgums, jo pieslēguma izveide dažkārt var aizņemt vairākas dienas.
- Sadzīves ķīmijas starta komplekts
Vēl viena bieži piemirsta nepieciešamība, pārvācoties uz jaunu dzīvesvietu, ir sadzīves ķīmijas starta komplekts. Jaunais dzīvoklis var būt svaigi uzkopts, taču jau pirmajās dienās neizbēgami rodas situācijas, kad nepieciešams noslaucīt virsmas, izmazgāt grīdas vai tikt galā ar nejauši izlijušu kafiju. Šādos brīžos ātri kļūst skaidrs, ka bez pamata tīrīšanas līdzekļiem – universālā mazgāšanas šķīduma, trauku mazgāšanas līdzekļa, sūkļiem, atkritumu maisiem un tualetes birstes – neiztikt. Eksperti iesaka laikus sagatavot nelielu “pirmās nepieciešamības komplektu”, ko turēt atsevišķā kastē. Tas ietaupīs laiku un nodrošinās, ka viss nepieciešamais uzkopšanai ir pa rokai.
- Elektrības pieslēguma līgums ir… tavs pienākums
Elektrības pieslēguma līgums – tas ir jaunā iemītnieka pienākums, nevis mājokļa attīstītāja vai iepriekšējā īpašnieka rūpe. Lai gan dzīvoklī, iespējams, jau deg gaisma un darbojas rozetes, tas vēl nenozīmē, ka elektrību drīkst izmantot. Bez noslēgta līguma ar pakalpojuma sniedzēju šis pieslēgums juridiski var skaitīties uz cita vārda – un pat neliela kavēšanās var beigties ar pieslēguma atslēgšanu. Eksperti atgādina: pārvācoties uz jaunām mājām, viens no pirmajiem soļiem ir pārrakstīt līgumu vai noformēt jaunu, lai nodrošinātu, ka elektrības izmaksas tiek korekti uzskaitītas un rēķins adresēts tieši jaunajam iemītniekam.
- Kur ir pastkastīte? Un vai tai ir atslēga?
Pastkastīte ir viena no tām sadzīves detaļām, par kuru atceras tikai tad, kad jāsaņem svarīgs sūtījums – un nav skaidrs, kur un kā to izdarīt. Tā var atrasties koplietošanas telpā, pagalmā, pie ēkas fasādes vai citā, iepriekš nezināmā vietā. It īpaši vecākās mājās tai var nebūt marķējuma, kas ļautu saprast, kura kastīte atbilst konkrētajam dzīvoklim, un tikpat bieži – nav arī atslēgas, jo iepriekšējais īpašnieks par to vienkārši aizmirsis. Eksperti iesaka jau pirmajās dienās pārliecināties par pastkastītes atrašanās vietu un pieejamību – tas palīdzēs izvairīties no pazaudētas korespondences, kavētiem rēķiniem un neplānotiem braucieniem uz pastu.
- Radiatori ir, bet siltuma – nav?
Radiatori mēdz būt tukši, un to bieži atklāj tikai tad, kad termometrs jau noslīdējis zem nulles. Auksts radiators vēl nenozīmē bojātu apkures sistēmu – daudzos gadījumos pietiek ar vienkāršu atgaisošanas procedūru. Tomēr jaunajiem dzīvokļu īpašniekiem tas nereti ir pirmais saskarsmes brīdis ar maz zināmu, bet būtisku tehnisku prasību: kur atrodas atgaisošanas skrūve, kā to izmantot un vai tas vispār jādara? Eksperti atgādina: kļūstot par dzīvokļa īpašnieku, jāuzņemas arī atbildība par inženiertehniskajām sistēmām. Jau laikus vērts noskaidrot, kā darbojas apkures sistēma konkrētajā ēkā un kurš atbildīgs par atgaisošanu – dzīvokļa īpašnieks vai nama apsaimniekotājs.