Lai stiprinātu sadarbību ēnu ekonomikas mazināšanā un ierobežot nelegālo mākleru darbību nekustamo īpašumu jomā, otrdien, 2025. gada 6. maijā, notika Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tikšanās, kas bija turpinājums iepriekšējām diskusijām. Sarunās piedalījās VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe, vadošie VID speciālisti un LANĪDA pārstāvji, tostarp valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits un valdes loceklis Vestards Rozenbergs.

LANĪDA atkārtoti uzsvēra savu apņemšanos veidot caurspīdīgu un likumīgu nekustamo īpašumu tirgu, kurā darbojas tikai reģistrēti starpnieki. Apspriesti gan valsts institūciju iespējamie soļi, gan LANĪDA ierosinātie risinājumi, lai ierobežotu pelēko un melno ekonomiku nozarē.
Aigars Šmits, LANĪDA valdes priekšsēdētājs:
“Esam ļoti pateicīgi VID par sadarbību kopš 2018.gada 11.decembra, kad tika parakstīta LANĪDA un VID “Vienošanās par sadarbību”. Atzīstam, VID darbinieki ir atsaucīgi, ieinteresēti un atvērti kopējai sadarbībai nelegālo mākleru darbības ierobežošanai, tādējādi veicinot nozares un ekonomikas attīstību Latvijā.”
Sarunas laikā pārspriests tas, ka, lai gan Ekonomikas ministrijas uzturētajā starpnieku reģistrā reģistrēto personu skaits palielinās (no 786 reģistrētiem 2023. gada jūnijā līdz 892 šī gada maijā), nav pilnīgas skaidrības par to, cik daudz faktiski darbojošos starpnieku ir tirgū. VID uzrauga aptuveni 1300 starpnieku, taču šis skaitlis, iespējams, neaptver visus aktīvos tirgus dalībniekus.
“Cīņa ar ēnu ekonomiku bija un ir viena no VID darba prioritātēm, tādēļ ļoti novērtējam sadarbību ar nozarēm, kas atbalsta darbu godīgas konkurences veicināšanai. Kā saka – viens nav karotājs, bet šādā ražīgā un intensīvā kopdarbā es ticu – mums kopā izdosies panākt nepieciešamās izmaiņas,” VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.
Diskusijās tika minēti arī praktiski piemēri, piemēram, slēgtu saziņas grupu izmantošana un nereģistrētu personu aktivitātes bankās, kas apgrūtina nelegālās starpniecības fiksēšanu.

LANĪDA identificējusi trīs galvenās nelegālās starpniecības formas:

  • “Melnie mākleri” – pilnībā ārpus sistēmas;
  • “Pelēkā zona” – reģistrēti kā komersanti, bet nav iekļauti oficiālajā reģistrā;
  • Nepareiza juridiskā klasifikācija – darbība maskēta zem citiem NACE kodiem.

LANĪDA tikšanās laikā izteica vairākus priekšlikumus nelegālās starpniecības apkarošanai:

  • Noteikt īpašnieka atbildību par sadarbību ar nereģistrētu mākleri;
  • Noteikt, ka pakalpojumu var sniegt tikai reģistrēts komersants ar NACE kodu 6831;
  • Piemērot NILL likumu visiem nekustamā īpašuma darījumiem;
  • Noteikt prasību sludinājumos norādīt aģenta reģistrācijas numuru;
  • Uzlikt portāliem pienākumu identificēt lietotājus un ziņot par intensīvu sludinājumu ievietošanu.
  • Jāaktualizē tiesību akti, kas paredz sodus par darbību bez reģistrācijas – līdz 500 EUR fiziskām personām un līdz 8000 EUR juridiskām personām.

VID pārstāvji atzina, ka jau šobrīd tiek īstenoti pasākumi nereģistrētās saimnieciskās darbības apkarošanai. LANĪDA informēja par plāniem piesaistīt privātu detektīvu, lai identificētu nelegālos māklerus. Abas puses vienojās par turpmāku sadarbību, informācijas apmaiņu un likumdošanas uzlabošanu.

Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis: tikai koordinējot darbu starp valsts institūcijām, nozares profesionāļiem un sabiedrību iespējams panākt uzticamu un godīgu nekustamo īpašumu tirgu Latvijā.