Galvaspilsētas jauno budžeta klases mājokļu cenu kāpums pagājušajā gadā ir lielāks nekā sērijveida dzīvokļiem. Šāda notikumu attīstība bija negaidīta. To atzīst kompānijas Arco Real Estate valdes loceklis Māris Laukalējs, nosaucot reālos cenu kāpuma skaitļus un prognozējot pozitīvu cenu dinamiku visam 2018.gadam, atsevišķiem Rīgas mājokļu tirgus segmentiem — arī tuvākajiem trim četriem gadiem.

Rīgas dzīvokļu tirgus 2017 — tā ir nosaukts īss apskats, ar kuru Māris Laukalējs ziemas beigās iepazīstināja šauru Latvijas žurnālistu loku. Šī apskata pamatā ir Arco Real Estate speciālistu ļoti rūpīgu veikto aprēķinu rezultāti, analizējot Zemesgrāmatas Rīgas nodaļas reģistrēto dzīvokļu darījumu datus. Rīgā šādi darījumi ir bijuši 9009, un tas ir par 1,4 % vairāk nekā 2016.gadā.

Lielākā daļa galvaspilsētas dzīvokļu darījumu veikta mikrorajonos — 7297 darījumi; pilsētas centrā īpašniekus ir nomainījuši 1632 nekustamie īpašumi. Visbiežāk ir pārdoti dzīvokļi sērijveida mājās (tā tas ir ierasti). Vērtējot no jauno projektu turpmākās perspektīvas viedokļa, svarīgi ir bijis tas, ka 1750 darījumos pircēji izvēlējās dzīvokļus mājās, kas uzbūvētas pēc 2000.gada. Ņemot vērā vispārpieņemto praksi, statistikā tās visas tiek klasificētas kā jaunie projekti. Un, lūk, šie jaunie, tiesa, mikrorajonos esošie projekti, pagājušajā gadā uzrādīja 12 % lielu cenu kāpumu, kas pārspēj pat sērijveida dzīvokļu cenu kāpumu pagājušajā gadā − 8,8 %. Pēc Māra Laukalēja vārdiem (viņš vada arī uzņēmuma Nekustamo īpašumu vērtēšanas nodaļu), abi rādītāji ir ievērojami augstāki par prognozētajiem: Arco Real Estate speciālisti prognozēja Rīgas sērijveida dzīvokļiem 2017.gadā cenu kāpumu 6-7 % apmērā, bet dzīvokļiem jaunajos projektos — līdz 10 % apmēram. Realitātē tas ir bijis straujāks.

Runājot par šodienu, Māris Laukalējs atgādina, ka Rīgā padomju laikā uzbūvēto mājokļu cenu augstākais punkts tika sasniegts 2007.gada 1.jūlijā, kad tās sasniedza 1620 eiro/m². Pēc tam cenas strauji nokritās. Jau pēc cenu burbuļa saplakšanas un pozitīvās dinamikas atjaunošanās, sākot no 2009.gada beigām, tirgus profesionāļu vidū dominēja viedoklis, ka Rīgas sērijveida mājokļu cenas tuvākajos desmit gados labākajā gadījumā sasniegs 70 % no kādreizējā maksimuma. Ņemot vērā šo pieņēmuma, Arco Real Estate galvenais vērtētājs tad arī izteica pieņēmumu, ka dzīvokļi Rīgā padomju laika sērijveida mājās pozitīvu cenu dinamiku spēs uzrādīt vēl trīs četrus gadus, līdz sasniegs minēto 70 % robežu. Pēc speciālista domām, optimālam, ekonomiski pamatotam un tirgus pārkaršanu neprovocējošam cenu kāpumam šajā segmentā būtu jāturas 6% gadā robežās. Kāda būs realitāte — rādīs laiks.

Analizējot darījumus Rīgas centrā, Māris Laukalējs norāda uz dzīvokļu kvadrātmetra vidējo cenu kāpumu — tas noticis pirmo reizi kopš 2014.gada. 2018.gada sākumā dzīvokļi galvaspilsētas centrā maksāja vidēji 1813 eiro/m²; pagājušā gada laikā to cenas ir cēlušās par 15 eiro/m². Tomēr šo pozitīvo iezīmi nevar attiecināt uz visu centra mājokļu tirgu − tikai uz atsevišķiem tā segmentiem. Lielāko ieguldījumu kopējās statistikas uzlabošanā ir devuši centra perifērijā notikušie darījumi: to ir kļuvis nedaudz vairāk (954 pret 941 darījumu 2006.gadā), tie ir notikuši par 6,8 % augstākām cenām nekā gadu iepriekš. Vecrīgā un arī Klusajā centrā cenu korekcija ir bijusi negatīva: attiecīgi - 0,8 % (kopumā 59 dzīvokļu darījumi) un - 1,5 % (121 darījums). Vecrīgā un Klusajā centrā veikti tikai 10 % dzīvokļu darījumu no visiem. 56 % dzīvokļu darījumu notikuši centra perifērijā, atlikušos 34 % — pārējie centra rajoni.

Saldajam ēdienam preses konferences dalībniekiem tika demonstrēta Rīgas mikrorajonu jauno dzīvokļu aina. Tā bija tiešām patīkama: 1237 darījumi, un tas ir par 8,51 % vairāk nekā 2016.gadā. Turklāt kopš 2016.gada cenas ekonomiskās klases jaunajos projektos ir cēlušās vidēji par 1200 eiro/m² − 1340 eiro/m² 2017.gada beigās. „Tas visdrīzāk nozīmē, ka ir beigušies lētā segmenta dzīvokļu krājumi, kas agrāk bija pieejami banku pārņemto īpašumu portfeļos un kam, kā likums, nebija apdares. Pašlaik tirgū dominē projekti ar pilno apdari,” šādi situāciju komentē Arco Real Estate valdes loceklis. Viņš dalījās ar šādiem novērojumiem: pagājušajā gadā ievērojami pieauga pieprasījums pēc četristabu dzīvokļiem. Turklāt pircēji tagad vēlas saņemt gatavu pilnībā pabeigtu projektu un nevēlas nodarboties ar tā remontēšanu.

Jauno budžeta dzīvokļu darījumu segmentā situācija Rīgā ir šāda: divas trešdaļas (1191) visu darījumu pircēji 2017.gadā samaksāja summu, kas nepārsniedz 100 000 eiro. Rīgas jaunajos projektos 444 dzīvokļi ir pārdoti par 100 001 − 200 000 eiro. 32 dzīvokļi — par 200 001 līdz 250 000 eiro. 83 darījumi ir notikuši ar dzīvokļiem, kuru cena ir bijusi lielāka par 250 000 eiro, tas šodienas izpratnē ir jāuzskata par labu rādītāju.

Kompānijas Arco Real Estate galvenais vērtētājs riskēja un izteica prognozi 2018.gada cenu kāpumam budžeta klases dzīvokļiem jaunajos projektos - tuvu 10 %. Tādējādi netieši liekot saprast: pērciet šodien, jo rīt jau varētu būt dārgāk!