Nākamā gada pavasarī Klīversalā plānots pabeigt elites klases kompleksa River Breeze Residence būvniecību, un tas būs vēl viens solis ceļā uz jauna, spilgta un laikmetīga dzīvojamā kvartāla izveidošanu Latvijas galvaspilsētā. Projekts Klīversalā sola patīkami pārsteigt visus ar saviem novatoriskajiem un arhitektūras risinājumiem un arī neordināru dzīvojamās vides izveidi. Žurnālam m2 un portālam varianti.lv ir iespēja iepazīties ar šī zīmīgā projekta koncepciju.

Klīversala, lai arī tās nosaukumā ir vārds sala, jau sen vairs nav sala, bet gan pussala Daugavas kreisajā krastā, iepretim Vecrīgai. Vieta daudzējādā ziņā ir gan prestiža, gan pievilcīga. Jau otro gadu desmitu ar pussalas ziemeļu daļas attīstīšanu posmā no Trijādības ielas līdz Āgenskalna līcim nodarbojas kompānija Pro Kapital. Šajā teritorijā esošo kādreizējo biroju ēku Kuģu ielā 26 renovēja par elites klases mājokļiem. Kopš tā brīža ir pagājuši vairāk nekā desmit gadu. 

Savulaik tas bija galvaspilsētas mājokļu tirgum revolucionārs projekts. Jāsaka, tas nav zaudējis savu aktualitāti arī šodien: tieši šeit notika viens no diviem Rīgā 2017.gadā noslēgtajiem dzīvokļu darījumiem, kuros cena pārsniedza miljonu eiro!

Jau otro gadu turpat blakus Kuģu ielai 26 kompānija Pro Kapital būvē laikmetīgu jauna veida prestižas klases nekustamo īpašumu – dzīvojamo kompleksu River Breeze Residence. To plānots pabeigt 2018.gada pavasarī. Projekts, kuru pa pusei ieskauj ūdens, jau no paša sākuma guva lielu potenciālo pircēju atsaucību. Šā rudens beigās projektā bija rezervēta vairāk nekā ceturtā daļa (14) no 48 dzīvokļiem. Privātās sarunās nākamie iemītnieki argumentēja, ka iegādāties mājokli tieši šajā jaunajā projektā viņus ir pamudinājusi pārliecība par tā augsto kvalitāti, izsmalcināto arhitektūru, izdevīgo vietu, lielisko projekta pasūtītāja reputāciju un milzīgo pussalas ziemeļu daļas attīstības potenciālu. Pēdējais apstāklis žurnālu  un portālu varianti.lv pamudināja iegūt no pirmavota informāciju par Klīversalas apbūves koncepciju.

Tādēļ mēs vērsāmies pie projekta River Breeze Residence un visa kvartāla Klīversalā veidola autora un viena no šodienas Latvijas vispieprasītākajiem arhitektiem – Venta Didrihsona.

"Darbu pie Pro Kapital piederošas teritorijas Klīversalā apbūves pašreizējās koncepcijas mans birojs Didrihsons un Didrihsons sāka 2013.gadā. Detaļu izstrāde ilga gandrīz četrus gadus, un jūsu izdevums ir viens no pirmajiem, kas iepazīstas ar šī kvartāla jauno redzējumu,” savu stāstījumu sāk Ventis Didrihsons. „Darbu sākām, kā saka, no baltas lapas: mūsu priekšā bija absolūti tukšs un no iepriekšējām būvēm atbrīvots gruntsgabals ūdens tuvumā. Bija jātiek skaidrībā, ko jaunu mēs šeit vēlamies būvēt. Kurp virzīsimies?

Zinot pilsētas redzējumu Klīversalai un ievērojot tai līdzās esošās teritorijas, nākotnē tai ir jākļūst par Rīgas dublējošo centru. Ja tas ir tā, tad nolēmām novilkt tiešas paralēles ar pilsētas vēsturisko centru un tā perimetra apbūvi. No nekustamo īpašumu tirgus un potenciālo pircēju prasību viedokļa šāds vides variants ir dzīvošanai pievilcīgs. Pirms ķeršanās pie ambiciozās Klīversalas apbūves koncepcijas izstrādes, noteicām sev uzdevumu analizēt Vecrīgu un pacensties paņemt no tās visu labāko.

Sākām ar kompaktumu. Sapratām, ka mums ir nepieciešama apbūve, kas būtu nodrošināta ar lielu skaitu servisu, lokālo ekonomiku un augstu vietas mobilitāti.

Pēc tam pievērsām uzmanību laukumiem un bulvāriem – tam, ka šejienes apbūve veido pilnvērtīgu publisko telpu atšķirībā no galvaspilsētas mikrorajoniem, kur ēkas ir vienkārši novietotas cita pretī citai. Vēsturiskajā centrā visu ēku pirmie stāvi ir atklāti un funk-cionāli. Ielas ir dzīvīgas un vibrējošas. Nokļūstot Vecpilsētā, ir jūtama izteikta cilvēciska attieksme. Šai vietai ir daudz funkciju, kas ļauj gan dzīvot, gan strādāt. Šeit ir savijušies visdažādākie arhitektūras stili. Tas ir tas, ar ko Rīgā dzīvojošie var lepoties un kas mums bija jāņem vērā, veidojot savu koncepciju.

Paraugoties no otras puses, ja jau mūsu mērķis ir izveidot tuvākajā nākotnē Klīversalā laikmetīgu dzīvojamo vidi, mums bija pilnībā jāatbrīvojas no Vecrīgā esošajām problēmām. Visdažādākajām problēmām, daudziem dzīvokļiem, piemēram, nav normāla skata no loga. Daudzās telpās neiespīd tieša saules gaisma, dzīvokļu kvalitātei ir savi vēsturiski ierobežojumi. Faktiski, ir neiespējami novietot personiskos automobiļus. Ir maz zaļumu, nav telpas bērnu un ģimeņu atpūtai. Tikpat kā nemaz nav privātu teritoriju, nepietiek terašu. Tie ir tie aspekti, kuri ir likuši daudziem vēsturiskā centra iedzīvotājiem pārcelties dzīvot ārpus pilsētas – tuvāk dabai.

Pamazām veidojot savu jaunā kvartāla redzējumu un neņemot vērā visas paralēles ar Daugavas pretējā krasta apbūvi, mēs skaidri sapratām, ka nepārvērtīsim to par Vecrīgas butaforiju. Sākotnēji akcentējām mūsdienīgas inovatīvas sistēmas un jaunas būvniecības tehnoloģijas, nepieciešamību ieguldīt ēkās ne tikai labākos zinātnes sasniegumus, bet arī cienīgas iekšējās un ārējās pilsētvides jaunu traktējumu. Tika ņemti vērā arī ēku energoefektivitātes jautājumi, to ekoloģiskums un nepieciešamība risināt daudzus sociālus uzdevumus.

Nākamo māju pirmos stāvus mēs izlēmām veidot atvērtus un atdevām sabiedriskiem mērķiem. Šie centri ir ļoti funkcionāli un pievilcīgi. Tajos var izvietot gan sociālās infrastruktūras objektus, gan restorānus un kafejnīcas, kas piesaistīs visus tos, kuri vēlas gremdēties šajā vidē. Pieņemsim, ka kāds no iedzīvotājiem vēlēsies šeit atvērt muzikālu klasi vai nelielu gleznu galeriju, un viņš to varēs izdarīt.

Pagalmos tiks izvietotas labiekārtotas atpūtas zonas. Visā teritorijā tiks saglabāti tur esošie koki, ēkas tiks izvietotas starp tiem.

Rezultāts: mēs izveidojām šo kvartālu Klīversalā visai intensīvu, laikmetīgas pilsētas tēlam atbilstošu, ar kompaktu perimetra apbūvi. Liela daļa mūsu iecerētās ēkas šķērsgriezumā būs vaļēji taisnstūri – savdabīgi mini kvartāli ar iekšējo pagalmu 40-80 metru garām fasādēm. Lēmumu par visu ēku maksimālo augstumu (un tā pamatā būs 5-7 stāvu apbūve) pieņēmām, ņemot vērā prasību par atbilstības nodrošināšanu mūsdienu normatīviem, kas reglamentē saules instalāciju līmeni dzīvokļos.

Izstrādājot dzīvokļu plānojumu, respektējām telpu funkcionālo uzdevumu. Tās iedalījām divās kategorijās. Pirmā – virtuves, pusdienu zāles, viesistabas un kabineti – tas ir, telpas, kurās cilvēki katru dienu uzturas ilgi. Šeit viņiem ir vairāk nepieciešama saules gaisma. Citās – piemēram, guļamistabās – lielākā daļa no mums pavada laiku tikai atpūtas vai miega laikā. Tādēļ pieņēmām, ka šeit nav nepieciešami grezni skati; galvenais ir klusums. Šāda izpratne mums ļāva atrisināt visu dzīvokļu nodrošināšanu ar privāto perimetru ainavu raksturlielumiem.

Atbrīvoties no ēku fasāžu arhitektūras veidola monotonuma mums ļāva iecere izveidot dzīvokļu daudzveidību, − tā, lai daļa dzīvokļu būtu parastajā vienstāva formātā, daļa – pusotra stāva formātā ar piecmetrīga augstuma piepildītu dzīvokļa kopējo daļu. Tiks piedāvāti arī divu līmeņu apartamenti. Šādā dzīvokļu daudzveidība atspoguļosies arī ēku fasāžu daļā: vienāda pašas ēkas augstuma vienās kāpņu telpās no ārpuses būs saredzamas četru dzīvokļu līmeņu robežas, bet citās – piecu un sešu.

Redakcijai parādītajās skicēs ir redzams, ka visu dzīvokļu neatņemama daļa būs lodžijas, kas rada ievērojami lielāku privātumu nekā balkoni.

Šo kvartālu Klīversalā harmonisku padarīs tā zaļie bulvāri, promenāde gar upi un centrālais laukums, kas savu parametru ziņā ir salīdzināms ar Doma laukumu. Jaunā kvartāla laukums būs viena no retajām kreisā krasta Rīgas centra publiskajām vietām, ko vasarā apspīdēs vakara saule.

Ņemot vērā ūdens tuvumu, kvartālā varēs nokļūt arī ar ūdens transportu.  Kvartāls iegūs vairākas piestātnes un savu muliņu, gar kuru izvietosies izsmalcināti peldoši restorāniņi. Cik zinu, jau tiek izrādīta interese par šo biznesu, bet ar tā pārvaldību nodarbosies atsevišķs operators.

Automobiļu kustība kvartāla iekšienē būs atļauta tikai no Trijādības ielas puses. Būs pazemes garāžas. Tās būs divu līmeņu būves un tiks izvietotas zem visām ēkām: garāžā katram kvartāla dzīvoklim būs paredzētas divas vietas. Īpaši vēlos atzīmēt kādu faktu: nulles cikla ietvaros izņemtās grunts svars būs vienāds ar pamatu plātnes un visu uz tās uzbūvēto māju masu. Tādējādi dziļumā esošie grunts ieži uzbūvēto objektu uzņems bez jebkādas spriedzes, jo spiediens uz tiem nemainīsies.

Klīversalas kvartāla šodienas koncepcijas ietvaros esam ieplānojuši uzbūvēt deviņas ēkas. Visi, kam esam prezentējuši projektu, runā par tā unikalitāti. Tomēr, izstrādājot šo Klīversalas ziemeļu daļas apbūves projektu, domājām nevis par savām personīgām ambīcijām, bet tikai ievērojot nākamo iemītnieku loģiku un mūsu vēlēšanos radīt viņiem lielisku dzīvojamo vidi. Tādēļ kompleksa River Breeze Residence drīza nodošana ekspluatācijā ir vēl viens solis ceļā uz jaunas harmoniskas dzīves vides radīšanu Rīgā. Tā veidošanas pamatā ievērojot skaidru izpratni un ilgtermiņa kopējo koncepciju, absolūti visas būves atradīsies līdzsvaroti attīstītā teritorijā. Šo plānu īstenošanas sākums jau vairs nav aiz kalniem."

Paolo Mikeloci, kompānijas Pro Kapital valdes priekšsēdētājs: "Tik ilgstoša un rūpīga Klīversalas kvartāla apbūves koncepcijas gatavošana ir saistīta ar mūsu vēlēšanos piedāvāt Latvijas tirgum patiešām lielisku un konkurētspējīgu dzīvojamo produktu. Tas ir cienīgs būt tam paredzētajā vietā un uzņemt visus kvartāla iedzīvotājus. Cilvēkiem nav nepieciešams pārcelties no Rīgas vēsturiskā centra uz piepilsētām. Mēs piedāvāsim pilnvērtīgu un augsti kvalitatīvu ekoloģisku alternatīvu, lai cilvēki varētu patiesi komfortabli dzīvot.”