Pēc Latvijas mērogiem, Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgus ir visai neliels. 115 pārdotu objektu  – tāds ir līdzšinējais darījumu skaits 2017.gadā, sadalot to pa mēnešiem, tas ir visai neliels, ja salīdzinām ar darījumu skaitu valstī. Jūrmalas īpašumu tirgus arvien turpina piesaistīt īpašu uzmanību, un tas tiešā mērā saistīts ar Jūrmalu kā kūrortu, kurā koncentrējas visai liels skaits dārgu un prestižu objektu.  Kā ir pagājis 2017.gads, un ko sagaidāt no nākamā – 2018.gada? Ar šiem jautājumiem žurnāls M2 un portāls varianti.lv vērsās pie Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgus profesionāļiem.

LĪGA KOHTANENA,  Baltic Sotheby’s International Realty pārdošanas direktore:

- 2017.gads Jūrmalā ir pagājis salīdzinoši mierīgi, salīdzinot ar 2016.gadu.  Vislielākā aktivitāte šogad ir bijusi darījumiem dzīvokļu un apartamentu segmentā, pircējiem interesē nopirkt mājvietu jaunajos projektos, it īpaši projektos Jūrmalas centrālajā daļā – Dzintaros, Bulduros. Īpaši vēlos izcelt, ka vairāki darījumi ar dzīvokļa iegādi notikuši projektā Sun Terraces Dzintaros, Dzintaru prospektā 36. Augsta interese no pircēju puses ir bijusi par tikko kā ekspluatācijā nodoto projektu Jasmine Garden, kas atrodas Bulduros, Jasmīnu ielā 10.

Vēl aizvien vislielākā interese Jūrmalā ir par dzīvokļu iegādi, nevis par privātmājām vai zemes gabaliem. Vislielākā aktivitāte šogad Jūrmalā vēl aizvien ir no nerezidentu puses; ja runājam par dzīvokļiem un apartamentiem, pastiprinās tendence, ka palielinās vietējā pircēja interese. Šobrīd aptuveni 60% dzīvokļu un apartamentu jaunajos projektos pērk nerezidenti, 40% - vietējie pircēji.

Ir vēl viena interesanta tendence 2017.gadā – ir pieaudzis pieprasījums pēc zemesgabaliem, kas atrodas tuvu jūrai, vidējais platības lielums no 1200 – 2000 m2, izmantošanas mērķis  – privātmājas apbūve. Par labu vietu pircējs ir gatavs maksāt.

Plānoju, ka 2018.gads vēl aizvien nāks ar cenu korekcijām visos nekustamo īpašumu segmentos. 2018.gads atnesīs ne tikai cenu korekcijas, prognozēju, ka samazināsies piedāvājuma klāsts luxury un premium klasē jaunajos projektos, jo attīstītājiem nebūs drosmes riskēt (protams, būs izņēmumi) – būvēt projektus, kuriem pārdošanas dinamiku un termiņu būs sarežģīti noteikt. Domājams, ka vislielākais piedāvājuma klāsts sagaidāms vidējā klasē, kur piedāvājumu būs vairāk nekā pieprasījumu, attiecīgi cenu korekcijas šeit varētu būt vislielākās. Vēl aizvien nebūs pietiekamā apjomā pieejami komfortabli un ekonomiskās klases mājokļi, pēc tiem aizvien ir pieprasījums. Varētu pietrūkt piedāvājumu zemes gabaliem (platība no 1 200 līdz 2 000 m2) labās vietās, pilsētas centrālajā daļā, tuvu jūrai, un privātmājām (kopējā platība no 250 līdz 350 m2) pilsētas centrā

Irina Alazova, kompānijas Mercury Group Estate vadītāja:

- 2017.gadā Jūrmalā atdzīvojās tirdzniecība. Pieauga darījumu skaits, un tas notika ne tikai ar mūsu kompāniju, arī mūsu kolēģiem un apbūvētājiem. Kad pēc kāda laika sazinājāmies ar Jūrmalas jauno projektu īpašniekiem, lai precizētu informāciju par viņu projektiem, izrādījās, ka te viena, te otra dzīvokļa vairs nav pārdošanā, jo tie jau ir nopirkti. Recepte ir vienkārša: darījumi notiek, kūrorta objektu īpašnieki ir elastīgi – viņi krampjaini neturas pie savas cenas, bet var iedot atlaidi. Turklāt runa ir par saprātīgām atlaidēm – 5-10 % atkarībā no nekustamā īpašuma var būtiski veicināt sekmīgu pārdošanas darījuma noslēgšanu.

2017.gads ir palicis atmiņā ar kūrorta mājokļu īres tirgus atjaunošanos. Īres darījumi notika sekmīgāk nekā 2016.gadā. Turklāt tas notika, lai arī piedāvājuma skaits bija paplašinājies uz to jauno projektu rēķina, kuru īpašnieki, vēloties iegūt jel kādu naudas plūsmu, pabeidza dzīvokļu iekšējo apdari un izlika tos īres tirgū. Viņi ieguva klientus. Īres tirgus atguvās ātrākos tempos nekā tirdzniecība. Īres likmju lejupslīde Jūrmalā bija vērojama tikai 2015. un 2016.gadā; 2017.gadā mēs piedzīvojām kāpumu, to veicināja labs pieprasījums. Pēc vasaras pieprasījums pēc īres mājokļiem bija liels. Vienīgā problēma bija termiņi. Klienti biežāk vēlējās īrēt vasaras mājokli uz mēnesi, bet ne uz visu sezonu.

Īres likmes atgriežas 2013.-2014.gada līmenī. Šī segmenta nākotne, manuprāt, ir visai rosīga. Pieteikumus vasaras mājokļu īrēšanai 2018.gada vasarā mēs sākām saņem jau rudenī. Tas ir zīmīgi! Cilvēki interesējas arī par pirkšanu. Turklāt ne tikai interesējas, arī pērk dzīvokļus un privātmājas. Jāpiezīmē, ka pirkumu budžets ir ļoti dažāds – tas vairs nav piesaistīts termiņuzturēšanās atļaujas nosacījumiem. Starp citu, par šo produktu atceras vairs tikai retais ārzemnieks, un arī tad saka, ka meklē mājokli pašu vajadzībām; ja tā rodas, tad termiņuzturēšanās atļauju varētu arī noformēt.

Mūsu klientu vidū vislielākais pieprasījums ir pēc dzīvokļiem (ar divām un trim guļamistabām) Jūrmalas centrā. Tas ir arī saprotams, jo Jūrmala vairāk ir vieta ģimenes atpūtai. Par šādiem dzīvokļiem cilvēki ir gatavi maksāt no 250 000 līdz 500 000 eiro atkarībā no tā, cik tuvu ir līcis. Ja meklē privātmāju, tad vēlamais budžets ir no 400 000 līdz 500 000 eiro. Nosacījums: tai ir jābūt pilnībā pabeigtai mūsdienīgai mājai, uz kuru var uzreiz pārcelties dzīvot. Taču šādi piedāvājumi ir problēma. Ir arī mājas par 1-1,5 miljoniem eiro. Dažkārt saņemam arī šādus pieprasījumus.

Runājot par 2018.gadu, pagaidām neredzu pārāk daudz negatīvu faktoru, kas varētu ietekmēt cenas un pieprasījumu. Tādēļ izsaku pieņēmumu, ka cenu ziņā nākamais gads maz atšķirsies no iepriekšējā. Gribētos cerēt, ka saglabāsies pozitīvā dinamika, kuru Jūrmalas tirgū vērojām 2017.gadā. Manuprāt, nez kādi satricinājumi pavisam noteikti nav gaidāmi.

Aleksandrs Cikunovs, kompānijas VIP Real līdzīpašnieks:

- Aizvadītais gads bija rāms, un gan privātmāju, gan grunts-gabalu segmentā maz atšķīrās no iepriekšējā gada. Tajā pašā laikā Jūrmalā ir pieaugusi aktivitāte jauno dzīvokļu segmentā. Tas, pirmkārt, saistīts ar to, ka apbūvētāji pieprasījuma neesamības apstākļos bija spiesti būtiski samazināt cenas, kas kļuva vairāk vai mazāk pievilcīgas pircējiem. Tomēr nevajag domāt, ka visi uzreiz metās izķert dzīvokļus jaunajos projektos. Svarīgi ir tas, ka darījumi ar tiem notika šogad un notiek joprojām – to tikpat kā nebija divus iepriekšējos gadus. Kopš 2014.gada rudens, kad stājās spēkā Imigrācijas likuma labojumi, dzīvokļu tirdzniecība kūrorta jaunajos projektos pamira. To cenas vairs neatbilda pircēju gaidām, un viņi rezultatīvi reaģēja tikai uz privātai apbūvei piemērotu gruntsgabalu un māju piedāvājumiem. Šie īpašumi turpināja būt pieprasīti, lai arī tos pārdot izdevās tikai tad, ja pārdevējs piekrita tos pārdot par saprātīgu tā brīža tirgus cenu.

Šādu Jūrmalas objektu īpašnieku, kas izprot reālo situāciju, ar katru mēnesi kļūst vairāk. Tiesa, joprojām ir īpašnieki, kas turpina lidināties pa mākoņiem un gaida kādreizējās cenas, kuru vairs nav un kas tuvākajā nākotnē diez vai atgriezīsies. Tās ir viņu tiesības un personiskā darīšana. Taču, ja cilvēks piekrīt izlikt tirgū savu nekustamo īpašumu par reālu tirgus cenu, darījumi notiek.

Atgriežoties tirgus temata apspriešanā, teikšu, ka gandrīz visi kūrorta apbūvētāji ir samazinājuši cenas un būtiski tās koriģējuši. Turklāt, ja atnāk reāls pircējs ar reālu naudu, tad tieši viņam tiek piedāvātas papildu nelielas atlaides, lai klients būtu apmierināts.

Bremzējošs faktors kūrorta dzīvokļu skaita palielināšanā ir tas, ka nav projektu ar pabeigtu noslēguma apdari. Taisnību sakot, nesaprotu, kāpēc dominē tieši šāds produkts, jo Rīgas centrā lielākoties visiem piedāvātajiem augstas klases projektiem ir veikta pilnā apdare. Pircējiem tie patīk labāk. Jūrmalā pozitīvs piemērs (tas izriet no situācijas) ir projekts Legend. Tā apbūvētājs sagatavo vairākus dzīvokļus ar apdari un, tiklīdz tie ir pārdoti, gatavo nākamos dzīvokļus, uz kuriem var uzreiz pārcelties dzīvot. Vai, piemēram, projekts Jasmine Garden, kas tiek piedāvāts ar pilno apdari: tas tik tikko bija pabeigts, bet lielākā daļa tā dzīvokļu jau bija pārdota. Citam jaunajam projektam, kam nav galīgās apdares, īpašnieki piedāvā tikai remontu atbilstoši pircēja prasībām.

Atkārtošu vēlreiz: par saprātīgām cenām darījumi Jūrmalas jaunajos projektos notiek. Komunicējot ar pircējiem, redzam, ka viņi, pirmkārt, uzmanību pievērš kvadrātmetra cenai un, otrkārt, – pirkuma kopējai summai. Jūrmalas pievilcīgākajās vietās labos kompleksos dzīvokļi bez apdares tiek pirkti par 2800-3500 eiro/m². Atsevišķos gadījumos – ļoti ekskluzīvi penthausi (arī bez apdares) tiek pirkti par aptuveni 4000 eiro/m². Spriežot pēc mūsu klientu reakcijas, tas ir tuvu viņu gaidām, un tādēļ viņi pamazāk sāk izšķirties slēgt darījumus. Turklāt tie ir tieši galapatērētāji.

Runājot par gaidām saistībā ar 2018.gadu, grūti kaut ko konkrētizēt. Lielām vispārējā stāvokļa pārmaiņām nevajadzētu būt. Tomēr ir divi faktori, kas to ietekmēs. Pirmais ir mūsu likumdevēju lēmums iekasēt 5000 eiro no katras personas par termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) pagarināšanu uz nākamo piecu gadu termiņu. Tas nevairo optimismu ne tiem investoriem, kuriem jau ir TUA, ne arī tiem, kuri apsver iespēju tādu lūgt piešķirt. Ģimenei ar trim bērniem tie ir 25 000 eiro! Tas ir negatīvs moments, kas var radīt situāciju, ka daļa cilvēku sāks aizdomāties, vai viņiem, ja ir šāda attieksme, ir vajadzīgs nekustamais īpašums Latvijā un pati Latvija. Tas var būtiski ietekmēt tirgu.

Pozitīvais: nodokļu likumu izmaiņas, kas skar uzņēmumu reinvestēto peļņu – tā vairs netiks aplikta ar nodokli. Iespējams, vietējie uzņēmumi, kas pelna naudu, sāks pirkt nekustamos īpašumus, lai aizietu no peļņas. Tam gan nebūs masveida raksturs, taču ietekmēt situāciju tas varētu.

Pāvels Moisejevs, kompānijas M2Capital direktors:

- Atzīšos, ka ar zināmu neizpratni uztveru rakstus presē, kuros lasītājus mēģina pārliecināt, ka Jūrmalas elites klases nekustamo īpašumu tirgus situācija ir normāla. Salīdzinot ar ko, tā ir normāla? Ja ar 2009.-2013.gada pircēju aktivitāti, – tad tas ir kā debess un zeme. Tad tirgus auga, bet tagad tas slīd lejup. Pašlaik šis process turpinās. Nekustamo īpašumu tirgū ļoti svarīga ir perspektīvas sajūta. Šodien tā ir ar mīnusa zīmi. Visi tirgus dalībnieki un profesionāļi labi saprot, kur esam nonākuši un kurp virzāmies. Tiesa, ne visi to atzīst un it īpaši, nonākot saskarē ar presi. Saprotams, ka pārdevējiem ir jāpārdod, un tāpēc daudzi mēģina pūst miglu acīs.

Es pats uzskatu, ka situācija ar dārgo objektu darījumiem Jūrmalā 2017.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pasliktinājusies. Kūrorta elites nekustamo īpašumu tirgus turpina pielāgoties pieprasījuma kritumam. Matemātika ir vienkārša: pieprasījums krītas, attiecīgi krītas arī cenas. Turklāt runa ir gan par elites klases apartamentiem, gan jebkuru citu īpašumu, kas tiek piedāvāts dārgāk par 200 000 eiro. Tas ārzemniekus interesē, bet viņu interese ir samazinājusies vairākas reizes. Pieprasījums sāk atdzīvoties, ja objekts tiek piedāvāts ar 20-30 % atlaidi attiecībā pret šodienas tirgus cenām, bet šodienas tirgus ir mīnus 20-30 % attiecībā pret 2013.gada beigu cenām. Lūk, arī – 50 % no vecajām cenām. Tā ir skumja realitāte, kurā mēs ieslīgsim pāri galvai jau nākamajā gadā. Ja vēlaties stimulēt tirgu, šodien jūsu galvenais instruments ir cena un zinošs, motivēts nekustamo īpašumu mākleris.

Šogad vairāki mūsu klienti palūdza organizēt viņu nekustamo īpašumu pārdošanu par reālu naudu, piedāvājot pašreizējai situācijai atbilstošu atlaidi. Viņiem šī problēma bija jāatrisina noteiktos termiņos. Mēs to izdarījām, lai arī tas nebija vienkārši. Tajā pašā laikā mums bija pircēji, kas atteicās no objektiem, kas tika piedāvāti ar atlaidi, un to vietā nopirka dārgāku īpašumu. Vienmēr ir klients, kas vēlas kaut ko īpašu - to, ko citi nevar atļauties.

Sekundārajā tirgū, lai dzīvokli varētu pārdot pārredzamā termiņā, cenai jābūt tuvai 3000 eiro/m² vai arī 2000 eiro/m², ja runa ir par jauniem projektiem piekrastes pirmajā vai maksimums otrajā līnijā – visos pārējos jaunajos projektos kūrorta līča pusē. Ekonomiskās klases dzīvokļi un arī dzīvokļi aiz dzelzceļa var maksāt ievērojami lētāk.

Manuprāt, lielākā daļa darījumu kūrorta centrā arī turpmāk notiks pašreizējo cenu robežās, iespējams, sagaidāms kāds obligātais pārsteigums no to pārdevēju puses, kam steidzami būs nepieciešams sekmīgs darījums. Tas ir loģiski. Termiņuzturēšanās atļaujas vairs nav ārzemniekus motivējošs darījums – to zina visi. Turklāt Krievijas pircēju vidū mode uz Jūrmalu ir beigusies. Mēs ilgi turējāmies, taču pēc 2014.gada notikumiem, kad no Jūrmalas aizgāja daudzi vērienīgi Krievijas pasākumi un attiecības starp Krieviju un Rietumiem kļuva saspringtas, nesot līdzi visas Latvijai no tā izrietošās ekonomiskās un politiskās sekas, interese no Krievijas pircēju puses būtiski samazinājās. Noskaņojums ir ļoti piesardzīgs. Viņiem ir neskaidrs, kas notiks tālāk. Atgādinājums: cenu celšanās un darījumu skaita pieaugums Jūrmalā laikaposmā no 2010. līdz 2014.gadam bija tieši Krievijas kapitāla pieplūduma rezultāts.

Runājot par primāro tirgu, šeit viss reducējas līdz kvadrātmetra pašizmaksai un apbūvētāja spēju sagaidīt savu pircēju. Tomēr, kā rāda prakse, ilga gaidīšana neizbēgami iespaido cenu. Pozitīvi ir tas, ka mēs nelokāmi tuvojamies cenu zemākajam punktam, un gada laikā pavisam noteikti to sasniegsim. Tad jau vairs nebūs, no kā baidīties.

Labu privātmāju segmentā ir vērojama intereses sašaurināšanās. Agrāk pircēji apskatīja un pirka mājas rajonā no Lielupes līdz Vaivariem, to-starp arī aiz dzelzceļa; tagad meklējumi notiek tikai līča puse: tā, lai objekts būtu tuvāk līcim un, vēlams, rajonā no Lielupes līdz Dubultiem. Retos gadījumos – līdz Mellužiem. Aiz šo vietu robežām pieprasījumu mums nav bijis jau veselu gadu. Taču šajā segmentā potenciālo pircēju prasības ir īpaši stingras: cenai jābūt pievilcīgai, turklāt mājai jābūt ļoti labā tehniskā stāvoklī. Vecu māju iegādi var apsvērt par cenām, par kādām tiek tirgota zeme ar pievadītām komunikācijām. Te atkal jāpiebilst, ka tas neattiecas uz ekskluzīviem piedāvājumiem.

Ko gaidu no 2018.gada? Situācija joprojām būs miegaina, to rotās liela izkārtne "Cenu zemākais punkts ir kaut kur tepat!" Mums par labu būs tas, ka Jūrmala ir sens un reģionālas klases kūrorts. Sava ģeogrāfiskā stāvokļa, klimata un kultūras vides dēļ tam joprojām ir vieta noteikta postpadomju telpas ļaužu loka prātos. Pragmatiska starptautiskā politika un laba, karsta vasara noteikti atdzīvinās pieprasījumu pēc kūrorta nekustamajiem īpašumiem.

 Aldis Lezdiņš, aģentūras Aldis. Jūrmala īpašnieks

- Jūrmala joprojām ir pieprasīta un aktuāla neapstrīdamu argumentu kopuma dēļ – daba, infrastruktūra, kultūra, tuvu lidosta un Rīga. Pārfrāzējot slaveno parunu par Grieķiju – Jūrmalā ir viss. Taču katram tās nekustamo īpašumu tirgus segmentam ir savs attīstības vektors. Sērijveida dzīvokļu tirgū, it īpaši Kauguru mikrorajonā, kas gadu gaitā pamazām  atbrīvojas no negatīvu aizspriedumu auras (Kauguros ir Jūrmalā  labākā tirdzniecības un transporta infrastruktūra, un  blakus ir arī jūra), – tur ar pieprasījumu viss ir kārtībā, ir pat piedāvājuma deficīts. Ir vērojams mērens cenu kāpums.

2017.gada premium klases jauno dzīvokļu projektu reālo transakciju  (darījumu) cenu orientieri ir salīdzināmi ar Rīgas attiecīgā segmenta projektu darījumu cenām  (Jūrmalā ir pāris patiesi ekskluzīvu  projektu ar lielāku cenu līmeni, Rīgā arī): tie ir 2500-2700 eiro/m² (dzīvoklim ir baltā apdare) un + 3000 eiro/m² –  dzīvoklim ar pilno apdari. Tas nozīmē, ka šī segmenta publiskās cenas neizbēgami darījumos tiek koriģētas to samazināšanas virzienā. Reāli darījumi notiek, bet tikai par minētajām - koriģētajām cenām. Deficīta nav (pircēji rindā nestāv), pieprasījums ir, ja tiek piedāvāta reāla,  demokrātiska tirgus cena - tā ir cena, par kuru īpašumu pērk vairums potenciālo attiecīgā segmenta pircēju. Šeit jāpiezīmē, ka šodien grūti pārdot lielu kvadratūru apartamentus.

Savukārt gruntsgabalu un māju tirgus pieprasītajā  Jūrmalas daļā  ir sarežģītāks rēbuss (dzelzceļa jūras pusē rajonā no Lielupes līdz Dubultiem; tālāk tiešā jūras tuvumā, Mellužu, Asaru un Vaivaru rajonā – tikai pie Kāpu ielas). Pieprasījums ir, interesentu ir salīdzinoši daudz (tā teikt, rīkojam ekskursijas), taču pirkumiem ir  gadījuma raksturs. Tirgus kā tāda šeit nav, tā dalībnieki (potenciālie pircēji un pārdevēji) ir ļoti raiba publika, un dažreiz rodas priekšstats, ka viņi dzīvo katrs savā atsevišķā norobežotā pasaulē. Izceļas īpašnieki (pārdot grib daudzi) – reizēm pat ir interesanti vērot, manuprāt, klīniskas izteiksmes novirzes. Taču būtiskākais – līdz cenas kopsaucējam ar pircēju  īpašnieki nonāk reti, sakot, nerunājiet muļķības – es pats zinu, cik maksā mans īpašums, tāds Jūrmalā ir tikai viens (cik maksā saule?....),  pircējiem savukārt savs argumentu un piemēru klāsts....

Situācija tiešām nav viennozīmīga, jo jaunu modernu, adekvāti novērtētu privātmāju tirgū nav, bet pārdošanai izliktās mājas ir novecojušas gan morāli (projekts, tehnoloģija, materiāli), gan fiziski. Sameklēt kaut ko piedienīgu tikpat kā nav iespējams: cenas/kvalitātes attiecība neatbilst pieprasījumam. Privātmāju potenciālie pircēji lielākajā daļā gadījumu paši būvēt nevēlas, jo saprot, ka  kvalitatīvas, modernas, gatavas mājas kvadrātmetra cena (ja mājā ir nepieciešamie mūsdienu risinājumi) galarezultātā nav nekāda mazā – aptuveni 1500 eiro/m² + apbūves gabala iegādes maksa. Brīvo zemesgabalu, kur bez īpašiem Jūrmalas apgrūtinājumiem (detālplānojuma vai grausta ar  pieminekļa statusu) būtu iespējams uzbūvēt savu sapņu māju iespējami tuvu jūrai, visā Jūrmalā var atrast labi ja 5-10, un to cenas ir  tā saukto trekno gadu statistikas līmenī, kas paredz emocionālu, impulsīvu, dāsnu  pircēju - nerezidentu obligātu klātbūtni tirgū. Īpašnieki tādus gaida vēljoprojām, neizprotot šībrīža kontekstu. Jau sen vairs nenotiek emocionāli darījumi (nav svarīgi, vai runa ir par vietējiem vai nerezidentiem). Gruntsgabalu izvēle notiek pārdomāti un pragmatiski par vēlamām cenām maksimums līdz 400 000 eiro (ja tā ir brīva zeme ar 1500-2000 m² platību, tiešā jūras tuvumā, robežās no Lielupes līdz Dubultiem); Kāpu ielas rajonā – 200 000 līdz 250 000 eiro.

Bet tieši pēdējā laika tendence – Jūrmalā beidzot sāk parādīties cenu ziņā adekvāta rezerve, tie ir gruntsgabali minētajās labajās vietās, ar apbūvi – graustiem, kuriem pārsvarā ir kultūrvēsturisks, saglabājams statuss  (tādu vien Jūrmalā ir apmēram 500), kas gadiem tika eksponēti tirgū par nereāli augstām cenām. Šādos īpašumos bieži jau ir notikusi īpašnieku paaudžu maiņa, un tie šobrīd pārsvarā stāv neizmantoti (dzīve grūta, dārga – cik var gaidīt, un  jaunajiem īpašniekiem reāli iegūstamās summas ir ievērojamas, pat ja tās ir būtiski mazākas par cerētajām). Tomēr detālplānojums vai labākajā gadījumā tikai šāda grausta rekonstrukcija/restaurācija galu galā neļauj iegūt pircēja iecerei (laiks un gaume ir cita) atbilstošu māju. Ko darit? Pircēji ietur pauzi, ilgi domā (draugu rūgta pieredze), jo pat tad, ja ir līdzekļi, tikai retais izšķiras sākt šāda veida būvniecību (ilgu deju ar daudziem vilkiem). Turpmāk vēl....

 

Kā saka mans kaimiņš – bezdarbnieks – strādājam tālāk. Laimīgu  2018.gadu!