Kompānija R.Evolution City Jūrmalā un Rīgas centrā šodien nodarbojas ar veseliem četriem jauniem elites un biznesa klases dzīvojamiem projektiem, kuros būs vairāk nekā 270 dzīvokļu un apartamentu. Šis apbūvētājs izceļas ar to, ka, neraugoties uz tirgus peripetijām, prot atrast savu ceļu uz klientu sirdīm. Par to, ko uzņēmums potenciālajiem pircējiem piedāvā šogad un kur slēpjas tā panākumu atslēga, žurnālam m2  un portālam varianti.lv stāsta kompānijas R.Evolution City valdes priekšsēdētājs  Aleksejs Zagrebeļnijs.

Zaļais HOFT
– Par grūtībām Latvijas mājokļu tirgus augstajā segmentā, par to, kas tur notiek, šodien runā daudzi. Tostarp arī tie, kam ar to ir visai maz saistību. R.Evolution City ir vairāku būvniecības stadijā esošu elites un biznesa klases dzīvojamo projektu pasūtītājs. Tādēļ šodien gribētos uzzināt no pirm-avota par stāvokli segmentā. Tomēr vispirms, lūdzu, pastāstiet par projektiem, ar kuru attīstīšanu jūsu kompānija pašlaik nodarbojas.

– Sākšu ar visaktuālākajiem, ar kuriem esam sākuši iepazīstināt plašu sabiedrību. Pirmais jaunums ir komplekss Rīgas Klusajā centrā, Strēlnieku ielā 5. Mēs paņēmām vecu ēku, ap kuru veidojam jaunu ietvaru. Projekta nosaukums ir HOFT (House Of The Flying Trees; tulkojums – levitējošu koku māja). Mūsu jaunā koncepcija ir ietverta nosaukumā – vēsturiskās un modernās arhitektūras mijiedarbība un to piepildījums ar ekoloģisku saturu, kas izpaužas līdzāspastāvēšanā ar kokiem. Katram HOFT dzīvoklim neatkarīgi no ēkas stāva būs savs bonsai – dekoratīvs mūžzaļš koks. Šo ideju es izmēģināju vienā no iepriekšējiem projektiem – Tal Residences. Šajā projektā jau 2014.gadā augšējo stāvu terasēs tika iestādītas trīs kalnu priedes. Tas ļāva mums izmēģināt visu audzēšanas un kopšanas procesu. Tagad dārznieks šos kokus apmeklē tikai reizi gadā, lai tos apcirptu. Koku laistīšana un mēslojuma ievadīšana tiek veikta automātiski, izmantojot iekšējo sistēmu.

Projektā HOFT mūsu ekoloģijas ideja tiks īstenota plašākā mērogā. Kokus instalēsim tieši ēkas arhitektūrā, un tie kļūs par tās neatņemamu sastāvdaļu: tie dažādos līmeņos aizpildīs ar sevi visus stāvus. Galvenajā fasādē koki tiks izvietoti mājas augšdaļā uz speciāliem izvirzījumiem – erkeriem, pagalmā – uz balkoniem un ugunsmūriem. Vizuāli tas viss radīs levitējošu koku ilūziju. No daudzu dzīvokļu logiem būs redzamas koku lapotnes.

– Šis projekts...  vai tā ir jūsu atbilde uz pasaulē aizvien populārāko zaļo būvniecību?

– Tikai kaut kādā mērā. Mūsu izstrādāto koncepciju nevienam citam neesmu redzējis. Šo ideju loloju jau ļoti sen. Projekta Tall Residences apzaļumošanas mēģinājums ļāva iegūt nepieciešamo pieredzi un saprast, kā visu izdarīt pareizi, lai īstenotu ieceri. Tagad mēs zinām, kā jāsiltina kubli, kādiem tiem ir jābūt un kā pievadīt barības vielas un mēslojumu, lai dekoratīvie koki mūsu dabas apstākļos nodzīvotu iespējami ilgāk. Projektā House Of The Flying Trees stādīsim kalnu priedes no Ziemeļvācijas kokaudzētavām. Trīs koki tiks atsūtīti no Japānas ziemeļiem. Visi augi no to izdīgšanas dienas tiek gatavoti augšanai kublos: kokiem septiņas astoņas reizes ir veikta sakņu apgriešana, kas ļauj pielāgot sakņu sistēmu mākslīgiem apstākļiem. Koku maksimālais augstums ir no 1,8 līdz 2 metriem.

Ja runājam par šī būvniecību uzsāktā kompleksa vispārējiem parametriem, jāpasaka, ka tajā ir paredzēti 43 elites klases dzīvokļi. Septiņi no tiem būs penthausi. īpaši atzīmēšu, ka pieci penthausi ir rezervēti jau projekta agrīnajā stadijā. No citām kompleksa detaļām uzsvēršu vienu detaļu: visiem dzīvokļiem, kuru platība ir lielāka par 80 kvadrātmetriem, tiks nodrošināta vieta automobiļa novietošanai pazemes garāžā.

HOFT būvniecību plānojam pabeigt 18 mēnešos, tādējādi 2019.gada beigās varēsim uzņemt pirmos iemītniekus. Piedāvājuma cena vairumā gadījumu ir robežās no 2400 līdz 4500 eiro/m² (ar pilno apdari). Ekskluzīvo penthausu cenas – tuvu 6000 eiro/m². Atkārtošos – no septiņiem penthausiem ir palikuši tikai divi fasādes pusē. Tie atrodas frontālajā daļā, un to griestu augstums ir 3,9 metri.

– Kādu vietu šis projekts ieņem jūsu kompānijas iekšējā klasifikācijā?

– Mums tas būs nams numur viens Rīgā gan arhitektūras, gan piepildījuma ziņā, gan arī pēc tām izjūtām, kuras tas rada. No mājas fasādes vienas puses pavērsies lielisks skats uz Alberta ielu, no otras – uz Rīgas jūgendstila izcilā radītāja Mihaila Eizenšteina arhitektūras šedevriem. Plašā un ar zaļumiem piepildītā iekšpagalma telpa būs vērsta pret dienvidiem, un tas nav mazsvarīgi.

Ar HOFT projektu kompānija R.Evolution City pabeidz Klusā centra visprestižāko daļu – Strēlnieku un Alberta ielas apbūvi: nekas jauns pārredzamā nākotnē neparādīsies, jo vienkārši šeit vairs nav vietas. Turpmāk būs iespējama tikai vēsturisko ēku rekonstrukcija.

Demokrātiskais Lofts&Rosegold

– Strēlnieku un Melngaiļa ielas krustojumā tiek īstenots vēl viens R.Evolution City projekts.

– Tas atrodas, sacīsim, Strēlnieku ielas demokrātiskajā daļā. Šeit, Strēlnieku ielā 8, mēs būvējam kvartālu Lofts&Rosegold – demokrātiskāku cenu un tās filozofijas viedokļa ziņā, ar kādu mēs to piepildām. Šajā projekta mēs centīsimies īstenot dāņu laimes – hjugge – filozofiju. Taču esam iecerējuši izveidot savu hjugge – latvisku, tādu, kādu to redz rīdzinieki. Svarīga koncepcijas daļa ir mijiedarbība ar vēsturisko ēku. Vecajai būvei ir iedalīta dārgakmens loma, bet jaunajai – zelta ietvara loma, kas akcentē dārgakmens vērtību.

Lofts&Rosegold ir paredzēti 94 apartamenti ar terasēm un balkoniem. Pirmajos stāvos izvietosim tirdzniecības un biroju telpas. Notiek sarunas par bērnudārza vai attīstības skolas izvietošanu šajā projektā. Mēs tiecamies piepildīt kvartālu ar patstāvīgu infrastruktūru, kas nodrošinās nākamajiem iemītniekiem papildu vērtību.

Īpašas pieminēšanas vērta ir renesanses stilā veidotā vēsturiskā ēka Loft. Tai ir saglabāti visi elementi – ar pilastriem rotāta ķieģeļu fasāde, pusapaļi arku logi un dekoratīvas nišas. Griestu augstums atsevišķās telpās sasniegs 5-6 metrus. Šajā daļā izveidotie apartamenti būs Klusajā centrā vienīgie pilnvērtīgie lofta stila mājokļi.

Ēka Rosegold veidos vēsturiskās ēkas ietvaru un aizsargās to no laika peripetijām. Lielisks plānojuma risinājums būs vecās ēkas un jaunceltnes pēdējo divu stāvu savienošana ar segtiem pāreju tiltiņiem. Kompleksa iekšienē starp mājām izveidosim aizstiklotu galeriju, bet par tā sirdi kļūs galvenā halle 220 m² platībā un ar 4,2 m augstiem griestiem. Tas ir tik plašs, ka tajā pietiks vietas arī bērnu rotaļu istabai un veselām trim mēbeļu grupām, tur draugu un paziņu lokā varēs pavadīt laiku astoņu cilvēku kompānija. Hallē iekārtosim arī mājas iedzīvotāju apkalpošanai paredzētu minibāru. Fona mūziku nodrošinās vinila plašu atskaņotājs. Visu koplietošanas telpu apgaismojumu radīs atstarotā vai slēptā gaisma, kā to prasa hjugge filozofija: nekam nav jāspīd acīs, nekam nav jārada spriedze. Izmantojam arī sveces: saskaņā ar hjugge koncepciju telpā ir jābūt dabīgai gaismai. Kvartālam Lofts&Rosegold jākļūst par vietu, kur cilvēki noteikti vēlēsies atgriezties. Veidojam to siltu, draudzīgu un demokrātisku. Ļoti ceru, ka ģimenes ar bērniem šo projektu izvēlēsies par pastāvīgo dzīvesvietu.

– Vai dzīvokļu plānojums būs kompakts?

– Kompakti un sakarīgi plānojumi ir visos mūsu jaunajos projektos neatkarīgi no tā, vai tā ir premium klase vai biznesa klase. Projektā Lofts&Rosegold ir gan dzīvokļi ar vienu guļamistabu un dzīvojamo platību, kas ir mazāka par 50 kvadrātmetriem, gan ar divām guļamistabām un aptuveni 80 kvadrātmetru platību, gan arī ar trim guļamistabām un 100 kvadrātmetru platību. Stūra dzīvokļi to izvietojuma dēļ ir plašāki – 140 kvadrātmetru, un tajos ir četras guļamistabas.

Būvniecības darbi šajā objektā rit pilnā sparā. Nodošanas termiņš ir tuvs projekta HOFT nodošanas termiņam, tas ir, 2019.gada pirmais pusgads. Dzīvokļi projektā Lofts&Rosegold tiek tirgoti par cenām, sākot no 1750 eiro/m². Labākie apartamentu piedāvājumi ar augstiem griestiem un lielisku panorāmu, – sākot no 4000 eiro/m². Ir uzsākta dzīvokļu rezervēšana.

Apmainīšanās ar laipnībām

– No jūsu kompānijas Rīgā būvējamiem projektiem vistuvāk pabeigšanai, šķiet, ir Filozofu rezidence Raņķa dambī 34.

– Pilnīgi pareizi. Šo objektu ekspluatācijā nodosim šoruden. Esam nosvinējuši spāru svētkus abās augstceltnēs, kas veido šo unikālo dzīvojamo kompleksu. Lūk, daži spilgti raksturlielumi: pirmie dzīvokļi abās mājās atrodas 12 metru augstumā virs zemes. Griestu augstums desmitā stāva dzīvokļos ir 2,91 metrs, sākot no 11. stāva – 3,11 metru. Pašos augšējos stāvos griestu augstums sasniedz 6,75 metrus. Kompleksā Filozofu rezidence būs 120 mūsdienīgu apartamentu, no kuriem ceturtā daļa jeb 25 % jau ir rezervēti. Kompleksa pazemes garāža un virszemes novietne spēs uzņemt 242 vieglos automobiļus.

– Kāda daļa no dzīvokļa cenas ir jāsamaksā, lai to rezervētu un fiksētu cenu?

– Parasti tie ir 10-20 % no pārdošanas cenas. Taču ir klienti, kas maksā pirmo iemaksu 40 % apmērā. Tas ir tādēļ, ka mēs nepiedāvājam atlaides, bet esam gatavi apmainīties ar klientu ar laipnībām. Ja pirmo iemaksu mums pārskaita 30-40 % apmērā no iepatikušos apartamentu cenas,  piekrītam nedaudz samazināt pirkuma kopējo cenu.

Jūrmalas piedāvājums

– Pievērsīsimies Jūrmalai, kur jūsu kvartāls Legend ir ieguvis kūrorta visprestižākā projekta slavu. Pašlaik jūs īstenojat jaunu projektu, kas, šķiet, varētu konkurēt ar to.

– Villa Milia, kuru būvējam Dzintaru prospektā, ir no mājokļu skaita viedokļa neliels projekts, un to zināmā mērā var uzskatīt par projektā Legend ietilpstošās savrupmājas Villa Churchill analogu. Arī šis projekts atrodas piekrastes pirmajā līnijā, no logiem paveras skats uz līci, kāpām un priedēm. Tas piedāvā paaugstinātu komforta līmeni, griestu augstums ir no 3,4 līdz 3,6 metriem. Tomēr Villa Milia nekādi nekonkurē ar projektu Legend. Villa Churchill ir Jūrmalas flagmaņa projekta flagmanis. Ja mums būtu divi vai trīs Villa Churchill, tad to apartamenti būtu pārdoti jau sen. Pēc šāda līmeņa mājokļiem ar šādu servisu, arhitektūru un šādu atrašanās vietu ir visai stabils un liels pieprasījums. Orientējoties uz to, tad arī būvējam jauno projektu, kura nākamie iedzīvotāji, starp citu, varēs izmantot arī visu kvartāla Legend infrastruktūru.

Villa Milia – tas ir Pirmās republikas laikā uzbūvētās slavenās Jūrmalas villas Benjamiņu nams jauns lasījums – lasījums mūsdienu arhitektūras un jaunās dizaina uztveres valodā. Projekts tika nosaukts par godu Emīlijai Benjamiņai, kuru ģimenē mīļi sauca par Milliju. Mūsu Villa Milia ir veltījums viņai, pateicība par viņas radīto, un laikam, kad vārdi „Es daru to dzimtenei.” nebija tukša skaņa.

Saskaņā ar sākotnējo projektu Villa Milia bija paredzēti 15 apartamenti. Nododot ekspluatācijā, to būs mazāk. Divi pircēji jau ir nolēmuši apvienot vairākus apartamentus. Pavasara beigās mēs beidzām būvēt ēkas karkasu, vasarā tika uzsākti ārējās un iekšējās apdares darbi. Piedāvājuma cenas šajā, var teikt, kluba tipa mājā ir no 4500 līdz 9000 eiro/m².

– Tādējādi kompānijai R.Evolution City ir veseli divi dzīvojamie kompleksi (270 mājokļu) būvniecības stadijā! Vienlaikus kopš šā gada jūsu kompānija tirgo apartamentus vēl vienā projektā. Runa ir par Kado Karim.

– Kado Karim īpašnieki ir mūsu partneri. Viņi palūdza iedvest viņu projektam jaunu dzīvību. Mēs nolēmām pieņemt piedāvājumu, lai parādītu, ka R.Evolution City prot labi strādāt ne tikai ar saviem projektiem. Ko tagad gaidīt no Kado Karim? Visu sabiedrisko telpu atjaunināšanu, citu komunikāciju ar klientiem un mums raksturīgo, tradicionālo darbu ar potenciālo pircēju, izmantojot visas piecas maņas. Šajā nolūkā mājā radīsim īpašu smaržu, piepildīsim ar vieglu fona mūziku, nodrošināsim ideālu tīrību gan visās telpās, gan arī fasādes daļā. Atjaunotā kompleksa devīze būs The art of living is living with art (Dzīves māksla ir dzīvot mākslā.). Kompleksā parādīsies gan skulptūras, gan gleznu galerija, tās tiks izvietotas gan pastāvīgajā, gan mainīgajā ekspozīcijā. Piepildīsim ar mākslas objektiem visu kvartālu. Poten- ciālajiem pircējiem šo kompleksu varēsim piedāvāt jūlijā.

Nav iemesla sūroties

– Daudzi Latvijas dārgo mājokļi un arī biznesa klases pasūtītāji runā par grūtībām viņu darbā – maz pircēju. Jūs tas nemulsina?

– Grūtības ir vienmēr. Protams, ja aiz loga būtu 2014.gads, tad tirgot būtu vienkāršāk. Tomēr tajā pašā Jūrmalā – gan projektā Legend, gan Villa Milia – tiek rezervēti apartamenti un kārtoti darījumi. Tiesa, nedaudz gausāk nekā mums gribētos, tomēr par to, kas mums ir, būtu grēks žēloties. Mūsu biznesa modeļa pamatā ir vēlēšanās veidot savā klasē labākos dzīvojamos projektus. Tas ļauj piesaistīt sev uzmanību neatkarīgi no tirgus stāvokļa. Mēs piedāvājam ārpus tirgus esošu projektu, taču, ņemot vērā mūsu potenciālo pircēju finanšu iespējas. Katrs projekts tiek precīzi pozicionēts konkrētam pircējam. Tādēļ gan projektā Filozofu Rezidence, gan Strēlnieku ielā 8 mēs orientējamies uz standarta pirkuma budžetu − 100 000-250 000 eiro. Mēs neesam atrāvušies no dzīves un nelidināmies mākoņos, mēs skaidri zinām, ka darām labāko, ko spējam.

Tomēr dažreiz mūsu augstais tēls izspēlē arī sliktu joku: potenciālie klienti kautrējas vērsties pie mums, uzskatot, ka pie mums viss ir dārgi. Patiesībā – ne viss un ne vienmēr. Piemēram, projektā Tal Residences mums ir palikuši nepārdoti vairāki dzīvokļi. Tos var iegādāties par 2600-2800 eiro/m², kas šādam projektam ir visai pievilcīga cena. Mēs pastāvīgi sekojam tirgus situācijai un reaģējam uz to. Man pašam nepatīk, ja superdārgajos zīmolu veikalos mani pie ieejas „nomēra” un novērtē, vai esmu veikala cienīgs un vai varēšu atļauties kaut ko nopirkt. Mēs, R.Evolution City, priecājamies par katru potenciālo klientu un cenšamies ikvienu apkalpot kā mūsu labāko klientu.

– Kā, jūsuprāt, visspilgtāk izpaužas tas, ka augstajā biznesa klases mājokļu tirgū ir izveidojies pircēja tirgus?

– Ir palielinājies lēmuma pieņemšanas laiks. Kad potenciālais klients saprot, ka tirdzniecība citos projektos nesekmējas īpaši labi, viņa pieeja sarunām un cenai kļūst agresīvāka. Sākas dancis ap objekta cenu. Šodienas situācijas paradokss ir tas, ka varam konstatēt, ka vienlaikus ar pircēju tirgu veidojas arī būvnieku tirgus. Pirmie spiež cenas uz leju, otrie – uz augšu, bet apbūvētājs ir pa vidu starp abiem. Un tas kļūst par labu biznesa efektivitātes pārbaudi.

– Lielos vilcienos – kas pērk mājokļus jūsu projektos?

– Jūrmalā no sešiem 2018.gadā noslēgtajiem darījumiem divus slēdza vietējie pircēji. Viena darījuma budžets pārsniedza miljonu eiro: cilvēks, nezaudējot dzīvošanas kvalitāti, apmainīja lielu kūrorta māju pret apartamentiem projektā Legend. Man patika klienta atzīšanas pēc tam, kad viņš bija pārcēlies dzīvot uz jauno mājokli: „Un kāpēc es veselus desmit mēnešus domāju par pirkšanu?! Vajadzēja lēmumu pieņemt ātrāk, un jau sen gūt baudījumu!”. Viņš bija pilnīgā sajūsmā par mūsu uzmanību pret detaļām: apmeklējis Legend spa centru, viņš pievērsa uzmanību plašajai zāļu tēju un medus izvēlei.

Mēs vienmēr tiecamies nodrošināt maksimālu komfortu mūsu iemītniekiem, pievēršot uzmanību visiem sīkumiem. Nepieciešamība atbilst mūsu pašu augstajiem standartiem, tā pamudināja mūs izveidot savu apkalpojošo uzņēmumu. Neuzskatījām pa iespējamu deleģēt šīs tiesības citiem. Mums pakalpojumu sniegšanas serviss nozīmē ne tikai pievilkt uzgriezni. Tā ir uzmanības pievēršana visam, tostarp arī nemateriālām vērtībām. R.Evolution City neko īpaši nenopelna no pakalpjumu sniegšanas, toties mums ir pateicīgi klienti, kas stāsta saviem draugiem un paziņām, cik pie mums ir lieliski. Augstu pakalpojumu sniegšanas līmeni un kvalitāti mēs nodrošinām visās mūsu mājās.

Mēs piedāvājam ārpus tirgus esošu projektu, taču, ņemot vērā mūsu potenciālo pircēju finanšu iespēju.

Atgriežoties pie pircēju portreta, minēšu, ka, piemēram, projektā Filozofu Rezidence praktiski visi klienti ir vietējie iedzīvotāji. Tiesa, ir viens angliski runājošs ārzemnieks.

– Šajā kontekstā būtu interesanti uzzināt jūsu viedokli par to, kādiem Latvijas dzīvojamo nekustamo īpašumu tirgus segmentiem ir cerības kļūt par starptautiskiem šī vārda vispilnīgākajā nozīmē? Lai tie būtu ne tikai pircēji no Krievijas un NVS valstīm, bet arī investori no citām pasaules daļām.

– Mēs pie tā strādājam un esam izstrādājuši speciālu investoriem domātu produktu. Kompleksā Filozofu Rezidence kopš pagājušā gada beigām uzņēmējiem tiek piedāvāts iegādāties dzīvokļus ar trīs gadus garantētiem ieņēmumiem no sekojošas izīrēšanas. Gada bruto rentabilitātes zemākā atzīme – 4 % (bruto – 5,5 %). Tie ir reāli skaitļi, pērkot mājokli par saviem līdzekļiem un to izīrējot. Turklāt saskaņā ar mūsu aprēķiniem, piesaistot kredītlīdzekļus, savu līdzekļu atdeve var sasniegt arī 12 %. Ar šādu dzīvokļu īrnieku meklējumiem nodarbosies mūsu kompānijas apkalpojošā struktūrvienība. Atkārtošu: dzīvokļu ieņēmumi īpašniekiem būs garantēti. Paš-laik šo investīciju produktu aktīvi virzām kompleksā Filozofu Rezidence. Vēlāk tas varētu tikt izmantots arī citos mūsu projektos. Tas tad ir tas, ar ko ceram piesaistīt arī pircējus-investorus no Rietumiem.

Protams, veidosim arī jaunus projektus. Visās valstīs, kur mēs iepazīstinām profesionāļus ar mūsu darbību, mūs vērtē kā neparastu parādību. Projektu attīstīšanas pasaulē mēs nodarbojamies ar pilsētu mitoloģizāciju. Veidojot savus projektus, ņemam vērā ne tikai kvadrātmetru skaitu, bet arī domājam par to, kā tas tiks pārdots – kā tos monetizēsim. Dodot uzdevumu arhitektiem, precīzi norādām, ko vēlamies redzēt galarezultātā. Un ar katru jaunu projektu šie uzdevumi kļūst sarežģītāki, jo cenšamies ar mūsu projektu revolucionāro redzējumu atrasties attīstības evolūcijā, jo mēs taču esam R.Evolution.